Eureka Atom

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Eureka Atom

Δημοσίευση από manospresso » Παρ Οκτ 27, 2017 11:57 am

Ενδιαφέρομαι για τον συγκεκριμένο μύλο της γνωστής εταιρίας Eureka.
Έχει ύψος μαζί με το Hoper στους 44 πόντους
60άρια flat μαχαίρια
245 watt η ισχύς του μοτέρ
Είναι πολύ αθόρυβος με καλή ποιότητα άλεσης, χωρίς clumping και ελάχιστη κατακράτηση.
Αυτά από ξένα rivews και you tube.
Είναι σχετικά καινούργιος και απ' ότι γνωρίζω δεν είναι ακόμα διαθέσιμος σε Ελληνικά καταστήματα.
Τιμή γύρω στα 700 ευρώ χωρίς μεταφορικά.
Είδα πως κάποια μέλη τον έχουν στην κατοχή τους και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία και γνώμη.
01_detail.jpg
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Eureka Atom

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Οκτ 27, 2017 12:50 pm

εγω πηρα τον eureka zenith απο elektros. Δε ξέρω γιατί είναι πιο φθηνός από τον atom. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Σε αναμονή μέχρι να στρωθούν τα μαχαίρια

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Eureka Atom

Δημοσίευση από manospresso » Παρ Οκτ 27, 2017 4:49 pm

gsisr έγραψε:εγω πηρα τον eureka zenith απο elektros. Δε ξέρω γιατί είναι πιο φθηνός από τον atom. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Σε αναμονή μέχρι να στρωθούν τα μαχαίρια
Ωραίος και ο Zenith Αντώνη!
Τον ζαχάρωνα είναι η αλήθεια αλλά έχει τα θεματάκια του σε κατακράτηση και δεν μπορείς να επέμβεις εύκολα στο τούνελ του.
Και τον Amfim Caimano, όχι τον super που έχεις εσύ αλλά τον απλό με τα 64άρια μαχαίρια τον γουστάρω πολύ αλλά μόλις τον είδα σε ένα μαγαζί τρόμαξα!!!!
Πολύ ντουλάπα ρε φίλε!!!! Δεν χωράει με τίποτα στον πάγκο μου!
Ο Atom απ' ό,τι έχω δει, αφού λύσεις την πάνω πλάκα με 3 βίδες, βγάζεις όλη την πρόσοψη με την οθόνη με άλλες 2 βίδες πολύ έκολα και απο πίσω είναι το τούνελ το οποίο έχει ένα ελαστικό κάλυμα και σου τα φέρνει όλα στο πιάτο!!!!
Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό για μένα και πολύ έξυπνη ιδέα! Και πολύ μαζεμένος σε διαστάσεις!!!!
Έχω ακούσει πως η Eureka τον σχεδίασε και τον κατασκεύασε μετά από ζήτηση πελατών!!!
Δες το video της Gail και θα καταλάβεις!!! Άσε που δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου!!! Πολύ ήσυχος μύλος!
https://www.youtube.com/watch?v=JrchXJrXVsM
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Eureka Atom

Δημοσίευση από manospresso » Παρ Οκτ 27, 2017 5:12 pm

Κι επειδή δεν μπόρεσα να βρω φωτογραφίες στο διαδίκτυο που να δείχνουν την αφαίρεση της οθόνης και το τούνελ από πίσω με το λαστιχένιο κάλυμα, τράβηξα όσο μπορούσα καλύτερες φωτό από το video της Gail με το κινητό μου οπότε ζητώ συγνώμη για την ποιότητα!
22835547_1873351946313124_444761145_n.jpg
Εδώ βγάζει την πρόσοψη της οθόνης
22835564_1873351909646461_463999398_n.jpg
Εδώ φαίνεται το τούνελ από πίσω
22854535_1873351902979795_504296865_n.jpg
Εδώ έχει τραβήξει το λαστιχένιο κάλυμα και είναι το τούνελ ανοιχτό για καθάρισμα!!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Απάντηση