Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Σεπ 03, 2017 10:25 am

Τους χαιρετισμούς μου σε όλα τα παιδιά!!!
Είμαι νέο μέλος αλλά με "παλιά" αγάπη για τον espresso!!!
Χρήστης εδώ και καιρό της παραδοσιακής Brika Bialleti και με καφέ από taf, συνήθως sweet blue.
Πριν λίγο καιρό μάλιστα είχα θέσει το δίλημμά μου για την αγορά μιας χειροκίνητης ROK μιας και το οικονομικό είναι ένα θέμα που πονάει όλους μας ή έστω τους περισσότερους.
Αρκετά παιδιά είχαν την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσουν και να με αποτρέψουν από ένα τέτοιο εγχείρημα αφού όντας άπειρος στον χώρο, θα ήταν δύσκολος όχι ο χειρισμός αλλά η επιτυχής εκχύλιση από μια χειροκίνητη μηχανή.
Έτσι λοιπόν άρχισα πεισματικά να συγκεντρώνω χρήματα και με κάποιες επιτυχείς και "τυχερές" πωλήσεις κάποιων άλλων πραγμάτων μου που δεν έχουν σχέση με τον καφέ, κατάφερα να είμαι εν αναμονή (γύρω στο πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη υπολογίζω), μιας ECM Classika PID με αρκετά υψηλό κόστος!!!
Και τώρα αφού έχω κυριολεκτικά σαρώσει τις σελίδες με τις γνώσεις, τις εμπειρίες και τις απόψεις σας, έφτασε η ώρα για την επιλογή του μύλου που λόγω της επικείμενης αγοράς θα πρέπει να περιοριστεί αυστηρά μέσα στο ποσό των 500 ευρώ.
Ξέρω θα μου πείτε πως ο καλός μύλος είναι το 60% του καλού καφέ σε σχέση με την μηχανή αλλά τι να κάνω που ερωτεύτηκα την Classika και δεν ήθελα καμία άλλη!!!
Οι μύλοι καφέ για τους οποίους έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια από εσάς και έχω υπ' όψιν μου είναι κατά σειρά τιμής:
1) Compak K3 58αρια επίπεδα μαχαίρια dosser ή touch στα 336 ευρώ (Αλήθεια dosser ή Touch;)
2) Anfim best 54αρια επίπεδα μαχαίρια στα 381 ευρώ
3) Barantza Sette 270 τον απλό και όχι με την ζυγαριά στα 472 ευρώ (Μαχαίρια κωνικά, διάμετρο δεν γνωρίζω, με γοητεύει η κάθετη άλεση, με χαλάει η πλαστικούρα και η αξιοπιστία του μοτέρ)
4) Compak K5 64αρια επίπεδα μαχαίρια στα 491 ευρώ με 250 watt και
5) Compak K6 64αρια επίπεδα μαχαίρια στα 504 ευρώ με 320 watt.
Σε όλους παίζει φυσικά το ερώτημα αν υπάρχει η δυνατότητα, τι να επιλέξω, dosser ή dosserless.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας και αναμένω εναγωνίως τις απόψεις σας.

jogantas
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2012 2:46 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Rancilio Silvia v3
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Mazzer Mini E mod A
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Θερμη - Θεσσαλονικη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από jogantas » Κυρ Σεπ 03, 2017 10:36 am

Έχει στις αγγελίες εναν Major Mazzer . Σκέψου το σοβαρά και δες αν χωράει....
Τι σχέση η Αφρική με το κρύο ? .......Αιθιοπία + Cold brew

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Σεπ 03, 2017 11:24 am

Την έχω δει την αγγελία Γιάννη και σ ευχαριστώ!
Θεωρώ όμως πως ο συγκεκριμένος μύλος, που δεν αμφισβητώ την αξία του επ' ουδενί, έχει πλέον "γεράσει".
Είναι δε υπερβολή, κατά την ταπεινή μου γνώμη, για οικιακή χρήση για τον όγκο του και το βάρος του, για την ευχρηστία του διακόπτη του και από φίλο που τον έχει, για την αρκετά μεγάλη κατακράτηση καφέ στο τούνελ του.
Προς Θεού, δεν λέω πως δεν αξίζει ο μύλος αλλά νομίζω πως μπορώ να κάνω αξιοπρεπέστατα την δουλειά μου και με κάποιον και φθηνότερο και νεότερο αλλά και δοκιμασμένο.
Άλλωστε εκτός του ότι έχω "αλλεργία" στα μεταχειρισμένα γενικώς γιατί είμαι ψείρας με τα πράγματά μου και μου αρέσει να τα διατηρώ σε κατάσταση καινούργιου, θα ήθελα κάτι καινούργιο ώστε να έχω μια διετή εγγύηση, αχρείαστη να είναι!!!
Αν και ο Mazzer mini μου αρέσει αλλά καινούργιος.....καίει!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospresso την Κυρ Σεπ 03, 2017 11:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Σεπ 03, 2017 11:45 am

Γειά σου Μανώλη,
Ότι πάρεις να είναι χωρίς doser. Για μένα η ιδέα έστω και της προσωρινής αποθήκευσης ακυρώνει το όλο νόημα του φρεσκοαλεσμένου καφέ για άμεση κατανάλωση. Χώρια την όποια αυξημένη κατακράτηση, δυσκολία καθαρισμού κλπ.
Με το καλό και η μηχανή!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Σεπ 03, 2017 11:47 am

Ευχαριστώ πολύ Αποστόλη!!!!
Κι εμένα το μυαλό μου σε dosserless πάει αλλά επειδή είμαι αρχάριος, ρωτάω για να μαθαίνω!
Εσύ ευχαριστημένος απ' τον K3;

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Σεπ 03, 2017 4:33 pm

manospresso έγραψε: Θεωρώ όμως πως ο συγκεκριμένος μύλος, που δεν αμφισβητώ την αξία του επ' ουδενί, έχει πλέον "γεράσει".
Αυτό πως προκύπτει? Αν εννοείς οτι βγαίνει πολλά χρόνια συμφωνώ. Όπως οι περισσότεροι γνωστοί και αξιόπιστοι αλώστε. Έχω 2 μύλους του βεληνεκούς του jolly και ένα ακριβότερο. Δεν μπορώ εύκολα να τον αποχωριστώ. :oneup:
Luckees έγραψε:Γειά σου Μανώλη,
Ότι πάρεις να είναι χωρίς doser. Για μένα η ιδέα έστω και της προσωρινής αποθήκευσης ακυρώνει το όλο νόημα του φρεσκοαλεσμένου καφέ για άμεση κατανάλωση. Χώρια την όποια αυξημένη κατακράτηση, δυσκολία καθαρισμού κλπ.
Με το καλό και η μηχανή!
Εγώ στην δικά μου ρουτίνα βλέπω το αντίθετο... Αυτοί με το ντοσερ καθαρίζονται ευκολότερα και έχουν χαμηλότερη κατακράτηση. Επίσης έχεις πρόσβαση στο τούνελ και απομακρύνεις την όποια κατακράτηση. Στον on-demand ο καφές που κατακρατείται είναι αρκετός και πολύ δύσκολα απομακρύνεται. Η ευκολότερη λύση είναι είναι να πετάς σχεδόν μισή δόση και μετα να τραβάς την κανονική δόση. 6-8 γρ είναι συνήθως ειναι ο μπαγιάτικος καφέ που κατακρατείται αρα περίπου 50 γραμμάρια στο σακουλάκι... δεν είναι και λίγα.

Επειδή όμως όλα αυτα είναι σχετικά θα το πω τι ισχύει για εμένα. Αυτοί με το ντόσερ δεν σβολιάζουν τον καφέ, έχουν μικρότερη κατακράτηση, καθαρίζονται εύκολα και άλλα πολλά.... ΑΛΛΑ γουστάρω να πατάω το κουμπί στον dosser-less και να μου γεμίζει το καλαθάκι. Είναι ευχαρίστηση, απόλαυση :lol: Κάποτε έτσι ήταν και το χλάπα-χλούπα του ντοσερ, μετα όμως απο 8 χρόνια το βαρέθηκα. :f010:

**Εξαιρείτε ο sette αλλά δεν θα το πρότεινα τουλάχιστον λόγο αξιοπιστίας. Τα άλλα μείον είναι θέμα προσωπικού γούστου δεν αξίζουν αναφοράς

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Σεπ 03, 2017 5:28 pm

Με την προβληματική ποιότητα κατασκευής του ο Κ3 είναι στοίχημα.
Σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα είναι οι mazzer.
Οι hiend μύλοι ξεκινούν από χιλιάρικο και πάνω.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Σεπ 03, 2017 6:56 pm

Επειδή όμως όλα αυτα είναι σχετικά θα το πω τι ισχύει για εμένα. Αυτοί με το ντόσερ δεν σβολιάζουν τον καφέ, έχουν μικρότερη κατακράτηση, καθαρίζονται εύκολα και άλλα πολλά.... ΑΛΛΑ γουστάρω να πατάω το κουμπί στον dosser-less και να μου γεμίζει το καλαθάκι. Είναι ευχαρίστηση, απόλαυση :lol: Κάποτε έτσι ήταν και το χλάπα-χλούπα του ντοσερ, μετα όμως απο 8 χρόνια το βαρέθηκα. :f010:

**Εξαιρείτε ο sette αλλά δεν θα το πρότεινα τουλάχιστον λόγο αξιοπιστίας. Τα άλλα μείον είναι θέμα προσωπικού γούστου δεν αξίζουν αναφοράς[/quote]

Γιώργο μου σ ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου παραθέσεις τις απόψεις σου!
Αυτή άλλωστε είναι και η ουσία της ερώτησης μου ώστε να κατασταλάζω λόγω απειρίας μου.
Όσον αφορά τον Mazzer, επαναλαμβάνω πως δεν αμφισβητώ την αξιοπιστία του ΟΜΩΣ η τεχνολογίας προχωράει και εξελίσσεται και βάση παλιών αξιόπιστων μοντέλων βγαίνουν και νέα με περισσότερα "καλούδια"!!!
Αξιόπιστος είναι και ο σκαραβαιος της WV. Κυκλοφορούν αρκετοί στο δρόμο. Αν έβγαινε ακόμα στην παραγωγή θα τον αγόραζες έναντι ενός άλλου με abs, esp κλπ;

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Σεπ 03, 2017 7:34 pm

Θα σου υπενθυμίσω ότι O jolly E βγαίνει ακόμα και καινούργιος κοστίζει 1000 ευρώ (από το barista.gr). Ποια είναι τα καλούδια που έχουν οι άλλοι Μύλοι να το συζητήσουμε.
Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα τον απλό μια και μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο.

Επειδή το θέμα είναι τι θες, τι σου αρέσει να παίρνεις από το φλιτζάνι, τι καφέδες αγοράζεις ξεκινά με ένα μύλο παιξε ένα χρόνο και αν δεν σου αρέσει τον πουλάς και συνεχίζεις.
Αυτό το λέω διότι με το καιρό θα αλλάζουν τα γούστα σου. Εγώ γευστικά επιλέγω anfim και eureka αυτό το καιρό. Anfim όμως για το σπίτι .... μπα δεν θα το ξανακάνω

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Σεπ 03, 2017 9:25 pm

Για πες τα καλούδια των καινούργιων γιατί εγώ δεν τα βλέπω.
Εκτός αν λες για μπλιμπλίκια με φωτεινούς timer πράγμα άχρηστο για το σπίτι.

Απάντηση