Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 12:12 pm

Artisti έγραψε:Με την προβληματική ποιότητα κατασκευής του ο Κ3 είναι στοίχημα.
Σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα είναι οι mazzer.
Οι hiend μύλοι ξεκινούν από χιλιάρικο και πάνω.
Το είπα και στην αρχή φίλε μου πως δεν αμφισβητώ την αξία του Mazzer.
Όμως μου γράφεις σ' αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή είναι αυτός.
Δεν νομίζω πως υπάρχει στα 500 ευρώ εκτός αν μιλάς για μεταχειρισμένο φυσικά.
Αλλα και γι αυτό έχω πει πως δεν θέλω μεταχειρισμένο.
Οπότε μένουμε στην αρχική μου δημοσίευση-ερώτηση που αφορά την λίστα που έχω αναρτήσει.
Όσο για τον Κ3 έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες που τον αφορούν, δεν διαπίστωσα να παρουσιάζει προβλήματα εκτός ένα δυο που υπήρξαν από την αρχική αγορά του σε κάποια κομμάτια που αποκαταστάθηκαν απο την αντιπροσωπεία.
Κανω καπου λάθος;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 04, 2017 12:44 pm

Στα πεντακόσια κάτι μπορείς να βρεις καινούργιο mazzer και εδώ και έξω υπήρχε και προσφορά ένα διάστημα ο SJ στα 575€ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Και σαν μτχ είναι τόσο ανθεκτικός που δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κάτι για αυτό.
Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι το πρόβλημα στους Κ3 ήταν μόνο σε δύο κομμάτια. Ο μύλος αυτός κόβει όπου τύχει αν διαβάσεις τις απαντήσεις όσων των έχουν στο ανάλογο θέμα αναφέρουν διαφορετικά νούμερα κατά πολύ.
Τέσπα δικό σου θέμα την γνώμη μου την διάβασες δεν θα πω κάτι άλλο. Η παρέμβαση ήταν για να μην δημιουργηθούν λάθος συμπεράσματα σε όσους διαβάζουν και ψάχνουν για καινούριο μύλο.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από harryv » Δευ Σεπ 04, 2017 1:00 pm

Artisti έγραψε:Στα πεντακόσια κάτι μπορείς να βρεις καινούργιο mazzer και εδώ και έξω υπήρχε και προσφορά ένα διάστημα ο SJ στα 575€ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
https://www.celliniespresso.gr/mylos-le ... p-156.html

Τηλεφώνησέ τους.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 1:12 pm

Artisti έγραψε:Στα πεντακόσια κάτι μπορείς να βρεις καινούργιο mazzer και εδώ και έξω υπήρχε και προσφορά ένα διάστημα ο SJ στα 575€ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Και σαν μτχ είναι τόσο ανθεκτικός που δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα κάτι για αυτό.
Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι το πρόβλημα στους Κ3 ήταν μόνο σε δύο κομμάτια. Ο μύλος αυτός κόβει όπου τύχει αν διαβάσεις τις απαντήσεις όσων των έχουν στο ανάλογο θέμα αναφέρουν διαφορετικά νούμερα κατά πολύ.
Τέσπα δικό σου θέμα την γνώμη μου την διάβασες δεν θα πω κάτι άλλο. Η παρέμβαση ήταν για να μην δημιουργηθούν λάθος συμπεράσματα σε όσους διαβάζουν και ψάχνουν για καινούριο μύλο.
Γιώργο μακάρι να έβρισκα στα 575 ευρώ!
Θα τον έπαιρνα ασυζητητί αλλά δεν νομίζω να ισχύει τέτοια προσφορά αυτη την χρονική περίοδο.
Το εχω ψαξει.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 1:15 pm

harryv έγραψε:
Artisti έγραψε:Στα πεντακόσια κάτι μπορείς να βρεις καινούργιο mazzer και εδώ και έξω υπήρχε και προσφορά ένα διάστημα ο SJ στα 575€ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
https://www.celliniespresso.gr/mylos-le ... p-156.html

Τηλεφώνησέ τους.
Τι είπες τώρα; Με έφτιαξες!!!! Παίρνω αμέσως!!! Ευχαριστώ!!!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Σεπ 04, 2017 2:21 pm

O niche zero παντως αν τον παρεις σημερα βγαινει 350 λιρες+μεταφορικα.63αρια κωνικα για single dosing,αλλα το παιρνεις το ρισκο να αγορασεις κατι που δεν εχει δοκιμασει πρακτικα κανενας?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 04, 2017 4:21 pm

Ο niche είναι μακρινό σενάριο, ακούγεται για 8μηνο μέχρι να βγει στα ράφια...αν βγει...αν πετύχει το crowfunding...αν...ζήσε Μάη μου..
psycho έγραψε:[...Αυτοί με το ντοσερ καθαρίζονται ευκολότερα και έχουν χαμηλότερη κατακράτηση. Επίσης έχεις πρόσβαση στο τούνελ και απομακρύνεις την όποια κατακράτηση. Στον on-demand ο καφές που κατακρατείται είναι αρκετός και πολύ δύσκολα απομακρύνεται. Η ευκολότερη λύση είναι είναι να πετάς σχεδόν μισή δόση και μετα να τραβάς την κανονική δόση. 6-8 γρ είναι συνήθως ειναι ο μπαγιάτικος καφέ που κατακρατείται αρα περίπου 50 γραμμάρια στο σακουλάκι... δεν είναι και λίγα...
Πως είναι δυνατόν ένας μύλος με doser δλδ με παραπάνω υλικά με τα οποία έρχεται σε επαφή ο καφές, να έχει μικρότερη κατακράτηση; :a014: είναι λίγο περίεργο γιατί πχ στον k3 από τα μαχαίρια μέχρι να πέσει ο καφές στο καλαθάκι μεσολαβούν μερικά εκατοστά -πλήρως προσβάσιμου- τούνελ. Πάνω κάτω τα ίδια εκατοστά διατρέχει και στους υπόλοιπους μύλους και καταλήγει στο doser. Εκεί δεν θα υπάρξει έξτρα κατακράτηση είτε εξαιτίας στατικού είτε διαφόρων εσοχών;
Επίσης το να πετάς 50γρ στο σακουλάκι είναι σοβαρό επιχείρημα για να μην πάρεις τέτοιο μύλο! :down:


Μανώλη στην ερώτησή σου για τον k3, θα τον χαρακτήριζα σαν ένα απλό, αξιοπρεπή μύλο για να κάνεις το "αγροτικό" σου. Δεν είναι ο μύλος που θα απογειώσει τη μηχανή και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα sj.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 7:17 pm

Luckees έγραψε:Ο niche είναι μακρινό σενάριο, ακούγεται για 8μηνο μέχρι να βγει στα ράφια...αν βγει...αν πετύχει το crowfunding...αν...ζήσε Μάη μου..
psycho έγραψε:[...Αυτοί με το ντοσερ καθαρίζονται ευκολότερα και έχουν χαμηλότερη κατακράτηση. Επίσης έχεις πρόσβαση στο τούνελ και απομακρύνεις την όποια κατακράτηση. Στον on-demand ο καφές που κατακρατείται είναι αρκετός και πολύ δύσκολα απομακρύνεται. Η ευκολότερη λύση είναι είναι να πετάς σχεδόν μισή δόση και μετα να τραβάς την κανονική δόση. 6-8 γρ είναι συνήθως ειναι ο μπαγιάτικος καφέ που κατακρατείται αρα περίπου 50 γραμμάρια στο σακουλάκι... δεν είναι και λίγα...
Πως είναι δυνατόν ένας μύλος με doser δλδ με παραπάνω υλικά με τα οποία έρχεται σε επαφή ο καφές, να έχει μικρότερη κατακράτηση; :a014: είναι λίγο περίεργο γιατί πχ στον k3 από τα μαχαίρια μέχρι να πέσει ο καφές στο καλαθάκι μεσολαβούν μερικά εκατοστά -πλήρως προσβάσιμου- τούνελ. Πάνω κάτω τα ίδια εκατοστά διατρέχει και στους υπόλοιπους μύλους και καταλήγει στο doser. Εκεί δεν θα υπάρξει έξτρα κατακράτηση είτε εξαιτίας στατικού είτε διαφόρων εσοχών;
Επίσης το να πετάς 50γρ στο σακουλάκι είναι σοβαρό επιχείρημα για να μην πάρεις τέτοιο μύλο! :down:


Μανώλη στην ερώτησή σου για τον k3, θα τον χαρακτήριζα σαν ένα απλό, αξιοπρεπή μύλο για να κάνεις το "αγροτικό" σου. Δεν είναι ο μύλος που θα απογειώσει τη μηχανή και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα sj.
Σ'ευχαριστώ Αποστόλη, ήσουν σαφής!!!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 7:18 pm

Gaggia BC έγραψε:O niche zero παντως αν τον παρεις σημερα βγαινει 350 λιρες+μεταφορικα.63αρια κωνικα για single dosing,αλλα το παιρνεις το ρισκο να αγορασεις κατι που δεν εχει δοκιμασει πρακτικα κανενας?
Γεράσιμε ρωτάω εδώ γιατί υπάρχουν άνθρωποι με εμπειρία σε παραπάνω από έναν μύλους.
Άρα είναι άτοπο να πάω να πάρω έναν που δεν τον έχει δοκιμάσει κανείς και που θα βγεί το 2018!!!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: Επιλογή μύλου γύρω στα 500 ευρώ

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Σεπ 04, 2017 7:24 pm

Τελικά νομίζω πως ο Mazzer είναι μονόδρομος!
Είναι νομίζω προτιμότερο να το τρενάρω 2 μήνες παραπάνω και ή να βρω κάποια προσφορά (αν υπάρχει τότε) ή να βάλω άλλα 300 και να τον πάρω.
Έτσι νομίζω γλυτώνω χρήματα απ τον να παρω καποιον που θα πουλήσω, θα χάσω τα μισά χρήματα και θα μπω και στην ταλαιπωρία-διαδικασία της εύρεσης κάποιου αγοραστή για να προσθέσω μετά πιο πολλα για να παρω καποιον καλύτερο.
Δεν ξέρω, είδωμεν.
Πάντως ευχαριστώ από καρδιάς όλα τα παιδιά για τις γνώμες τους και την καλη τους διάθεση να βοηθήσουν.

Απάντηση