Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Κυρ Αύγ 20, 2017 2:41 pm

Καλησπέρα στην παρέα,
έφτασε επιτέλους και για εμένα η ώρα να απαλλαγώ από την υπεραυτόματη μηχανή μου και να κάνω τα εισαγωγικά βήματα στον κόσμο του πραγματικού εσπρέσο.
Εδώ και αρκετό καιρό τριγυρνούσε η ιδέα για ριζική αναβάθμιση του εξοπλισμού μου, αλλά δεν ήταν στις πρώτες προτεραιότητες. Ένα από τα εμπόδια ήταν και η αντίσταση του έτερου ήμισυ :inlove: , το οποίο αρκούνταν στον τυποποιημένο καφέ φίλτρου...
Ένα απο τα βασικά μου επιχειρήματα για να κάμψω τις αντιστάσεις της, ήταν πως με την αγορά του μύλου θα έχει και αυτή πάντα φρεσκοαλεσμένο καφέ για τον καφέ της!
(ας με συγχωρήσουν οι κυρίες της παρέας...βλέπετε...τα λεγόμενα κατά συνθήκη ψεύδη... :a025: )

Ακολουθώντας την πάγια κατευθυντήρια γραμμή του φόρουμ (espresso=μύλος), χρειάζομαι λοιπόν την υποστήριξή σας για την καλύτερη επιλογή μύλου με βάση τις παρακάτω παραμέτρους, οι οποίες ορίσθηκαν μετά από μελέτη των αντίστοιχων θεμάτων στο φόρουμ.
Έτσι λοιπόν έχουμε και λέμε:

(Α) Αδιαπραγμάτευτες παράμετροι
  • Ποιότητα άλεσης
  • Ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία
Όλοι λίγο πολύ επιζητούμε το καλύτερο δυνατό για τα χρήματα που δαπανούμε και δε θα ήθελα μετά από δύο χρόνια να βρεθώ με χαλασμένο μύλο ή με έναν μύλο ο οποίος δε θα με ικανοποιεί πλέον.

(Β) Βασικές παράμετροι
  • Ρυθμίσεις και δυνατότητες που θα διευκολύνουν τη ζωή ενος αρχαρίου
  • Ταχεία εναλλαγή προεπιλεγμένων ρυθμίσεων
  • Όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος κοπής
  • Ικανοποιητική άλεση για καφέ φίλτρου (βλ. παραπάνω)
Ως αρχάριος δεν μπορώ να αξιολογήσω σωστά το τι πραγματικά θα μου φανεί χρήσιμο στην καθημερινότητα, οπότε αναζητώ εξ'αρχής όσο το δυνατόν περισσότερες δυνατότητες και εξοπλισμό.

(Γ) Δευτερεύουσες παράμετροι
  • Θόρυβος άλεσης
  • Ταχύτητα άλεσης
  • Περιορισμένο ύψος εως 50 εκ.(αν και πολύ πιθανό να τοποθετηθεί σε αυτόνομη έδρα, οπότε το ύψος θα είναι πλέον αδιάφορο)
Δεν εννοώ πως οι παραπάνω είναι εντελώς αδιάφορες, αλλά σε περίπτωση διλλήματος, θα επικεντρωθώ στις (Α) και (Β).

Η μέση κατανάλωση καφέ βρίσκεται χονδρικά στους 25-30 καφέδες εβδομαδιαίως (Εspresso, Americano, Cappuccino, Φίλτρου), πέραν των όποιων επισκεπτών...

Ο προβλεπόμενος προϋπολογισμός βρίσκεται στην περιοχή των 500-600€ περίπου αλλά δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί, διότι θα ακολουθήσει η μηχανή και ολα τα απαραίτητα παρελκόμενα...

Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Αύγ 20, 2017 9:51 pm

Αν μείνεις μακριά απ ότι αγοράζει η Jazz, θα είσαι ΟΚ.

Και για να σοβαρευτούμε, όλα όσα ζητάς θα στα δώσει ο Baratza Fort AP, αλλά όχιι σ αυτή τη τιμή.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Κυρ Αύγ 20, 2017 11:33 pm

Αν και κατά πάσα πιθανότητα θα παραγγελθεί από το εξωτερικό, ωστόσο η διαφορά από τα χρήματα που σκόπευα να διαθέσω, παραμένει σημαντική...
Τι είναι αυτό που περιορίζει τις επιλογές μου μόνο στον Baratza Forté AP;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από harryv » Τρί Αύγ 22, 2017 10:12 am

Η γρήγορη και εύκολη εναλλαγή μεταξύ espresso & brew, συνδυαζόμενη με την αξιοπιστία και το μέγεθος. Αν κάνεις παραχωρήσεις σε ένα από τα 2 πρώτα μπορείς να βρεις στο budget σου.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Τρί Αύγ 22, 2017 8:29 pm

Πιθανόν -άθελά μου- να σας μπέρδεψα αναφερόμενος στη δυνατότητα άλεσης γαλλικού...
Κατ'αρχάς να διευκρινίσω πως αναφέρομαι στον "κλασικό" καφέ φίλτρου όπως αυτόν που όλοι γνωρίζουμε και όχι στον πιο χοντροαλεσμένο καφέ για french press.

Μήπως αυτό διευρύνει κάπως τις επιλογές μου;

Ομολογώ πως δε φανταζόμουν ότι ένας μύλος της τάξεως των 500€ δε θα μπορούσε να αλέσει γαλλικό καφε...

Επίσης, όταν αναφέρομαι στη δυνατότητα ταχεία εναλλαγής εννοώ πως θα ήθελα να μη χρειάζομαι κανένα δεκάλεπτο να ξαναβρώ τη ρύθμιση του εσπρέσο, αφού έχω αλέσει εναν γαλλικό...

Όσον αφορά στο μέγεθος είμαι πλέον άνετος, αφού θα τοποθετηθεί σε αυτόνομο πάγκο χωρίς κάποιον περιορισμό...

Μήπως τώρα έχουμε κάποιες επιλογές επιπλέον...; :a030:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Αύγ 22, 2017 11:01 pm

Για να έχεις δύο κοψίματα στο ίδιο μύλο θέλει με βήματα και μικρό ρύθμιση.
Σε αυτό πολύ καλός ήταν πρώτα ο Vario και μετά ο preciso
Όμως πολλά τα προβλήματα του Vario.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από harryv » Τετ Αύγ 23, 2017 12:06 pm

diades έγραψε:Πιθανόν -άθελά μου- να σας μπέρδεψα αναφερόμενος στη δυνατότητα άλεσης γαλλικού...
Κατ'αρχάς να διευκρινίσω πως αναφέρομαι στον "κλασικό" καφέ φίλτρου όπως αυτόν που όλοι γνωρίζουμε και όχι στον πιο χοντροαλεσμένο καφέ για french press.

Μήπως αυτό διευρύνει κάπως τις επιλογές μου;

Ομολογώ πως δε φανταζόμουν ότι ένας μύλος της τάξεως των 500€ δε θα μπορούσε να αλέσει γαλλικό καφε...

Επίσης, όταν αναφέρομαι στη δυνατότητα ταχεία εναλλαγής εννοώ πως θα ήθελα να μη χρειάζομαι κανένα δεκάλεπτο να ξαναβρώ τη ρύθμιση του εσπρέσο, αφού έχω αλέσει εναν γαλλικό...

Όσον αφορά στο μέγεθος είμαι πλέον άνετος, αφού θα τοποθετηθεί σε αυτόνομο πάγκο χωρίς κάποιον περιορισμό...

Μήπως τώρα έχουμε κάποιες επιλογές επιπλέον...; :a030:
Τότε θα έλεγα να δεις κάτι σε Mazzer Mini (δύσκολο να τον βρεις μεταχειρισμένο) ή Super Jolly με το μικρό hopper (μεταχειρισμένος στα ~280Ε). Κάθε εναλλαγή γίνεται μέσω περιστροφών και χρειάζεται να σημαδέψεις το κάθε σημείο. Αυτό ωστόσο δε σημαίνει ότι μετά την επαναφορά θα είσαι ΟΚ, μπορεί να χρειαστεί μικρορύθμιση. Αλλιώς Vario. Πρόσεξε να είναι η version 3 στην οποία έχουν λυθεί τα πιο πολλά προβλήματα αξιοπιστίας (όχι όλα).

Σε χειροκίνητο το σκέφτεσαι ? Αν ναι, τσέκαρε τον Kinu 47.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Αύγ 23, 2017 2:53 pm

Με τα ελατήρια που έχουν οι mazzer στη ρύθμιση είναι "αντρική" δουλειά να αλλάζεις συνεχώς της ρύθμιση σε διαφορετικό εύρος
Ο La San Marco που δεν έχει ελατήρια αλλάζει την ρύθμιση χωρίς ζόρι οι mazzer για αυτό έχουν τον μικρό μοχλό που βιδώνει πάνω στο κολάρο της ρύθμισης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Αύγ 23, 2017 3:02 pm

Έχω την αίσθηση ότι μύλος με "ταχεία εναλλαγή άλεσης" δεν υπάρχει.
Το πρόβλημα δεν είναι να πας εύκολα από μια ρύθμιση σε μια άλλη. Όλοι σχεδόν οι μύλοι έχουν ενδείξεις ή αν δεν έχουν κάνεις μόνος σου μια υποτυπώδη βαθμονόμηση και ξέρεις που θα βρεις την άλεση σε ένα καφέ για εσπρέσο κ που για φίλτρο. Μια περιστροφή το ένα από τα δύο μαχαίρια και έτοιμος.

Πιστεύω οτι "ταχεία εναλλαγή" δεν υπάρχει, για τον απλό λόγο οτι ο καφές από εσπρέσο σε φίλτρο έχει μεγάλη διαφορά στην κοκκομετρία κ μέρος αυτής κατακρατείται μέσα στο μύλο. Αν δλδ αλέσεις φίλτρο και μετά πας για εσπρέσο θα πάρεις αρκετά υπολείμματα χοντροκομμένου καφέ, άρα αυξημένες πιθανότητες για chanelling, το οποίο θα οδηγήσει σε κακή εκχύλιση.
Για να γίνει σωστή δουλειά πρέπει αφού φτιάξεις τον φίλτρου, ο μύλος να καθαριστεί και μετά να πας σε εσπρέσο, δηλαδή αρκετά χαμένος χρόνος.
Το κακό είναι ότι όλοι οι μύλοι ανεξαιρέτως έχουν μεγάλη κατακράτηση στην πρώτη άλεση. Κάθε εγκοπή και εσοχή γεμίζει με κόκκους, οι οποίοι αποβάλλονται σταδιακά στις επόμενες αλέσεις. Αρκετοί δε, συνεχίζουν να έχουν κατακράτηση και στις επόμενες αλέσεις μετά την πρώτη.

Με δεδομένα τα παραπάνω ή θα πας α) σε ένα μύλο που λύνεται γρήγορα για καθάρισμα ή β) σε ξεχωριστό μύλο για εσπρέσο και ξεχωριστό για άλλο είδος άλεσης (πχ για να μειωθεί το κόστος ένα ηλεκτρικό και έναν χειροκίνητο).

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Πέμ Αύγ 24, 2017 8:06 pm

Διαπιστώνω πως πρέπει να επανακαθορίσω τα κριτήρια επιλογής, αφού πουθενά (εντός της ΕΕ) δεν κατάφερα να βρώ τον Baratza Forte AP φθηνότερα από τα ~800€.
Στα χρήματα αυτά θα μπορούσα κάλλιστα να αγοράσω 2 μύλους
(π.χ. έναν βασικό για εσπρέσο και έναν χειροκίνητο), χωρίς απαραίτητα να έχω χειρότερο αποτέλεσμα.

Πλέον έχουμε:
(Β) Βασικές παράμετροι
  • Ρυθμίσεις και δυνατότητες που θα διευκολύνουν τη ζωή ενος αρχαρίου
  • Άλεση βάσει βάρους
  • Θόρυβος άλεσης
  • Μικρότερη δυνατή κατακράτηση
  • Ευκολία καθαρισμού
(Γ) Δευτερεύουσες παράμετροι
  • Ταχύτητα άλεσης
Το κακό είναι πως πιθανόν να χρειασθεί να μειωθεί ο προβλεπόμενος προϋπολογισμός, ωστε να αγορασθεί και ενας χειροκίνητος.

Απάντηση