Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Κυρ Αύγ 27, 2017 3:10 pm

Luckees έγραψε:Αν δεν μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά τώρα, να είσαι σίγουρος οτι θα το κανεις σε λίγους μήνες από την ενασχόλησή σου, οπότε θέσε τον πήχη ψηλά.
Βλέπεις προπονούσα τους κάλυκές μου με το "νέκταρ" της υπεραυτόματης... :censored:
Luckees έγραψε:Αν οι επιλογές σου περιορίζονται στην πιο πάνω λίστα εγώ θα πήγαινα σε Eureka (ακόμα καλύτερα στον 75αρη).
Όχι, δεν είναι κάποια κλειστή λίστα, γι'αυτό το λογο άλλωστε άνοιξα το θέμα και παρακάλεσα για τις γνώμες σας...
Εάν γνωρίζετε μύλους οι οποίοι υπερέχουν αυτών που έγραψα (χωρίς να εκτινάσουν τον προϋπολογισμό στα ύψη), τότε ευχαρίστως να τους συμπεριλάβω!

Ο Eureka Olympus 75E φαίνεται να είναι ακόμη καλύτερος, αλλά ξεφεύγει λίγο σε τιμή...

Μεταξύ των Atom και Zenith 65, ποιος πιστεύεις πως υπερέχει;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 28, 2017 10:34 am

Οι δικές μου στοχεύσεις εσχάτως κινούνται σε single dose κωνικούς και πέρα από τον k3 δεν παρακολουθώ στενά κάτι σε flat. H άποψη περί Eureka προέρχεται κυρίως από 2-3 κουβέντες που έκανα με επαγγελματίες του χώρου, οι οποίοι τους ξεχώρισαν για την ποιοτική άλεση και την σχετικά μικρή κατακράτηση. Σε γενικές γραμμές θα πρέπει πας σε μια γνωστή και δοκιμασμένη μάρκα και σε όσο μεγαλύτερα μαχαίρια αντέχει το πορτοφόλι σου.

Πέρα όμως από τα στεγνά τεχνικά χαρακτηριστικά και από τη στιγμή που θα ελαφρύνεις το πορτοφόλι κατά δεκάδες ευρώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις να δεις και από κοντά όσους περισσότερους μπορείς. Μέγεθος, λεπτομέρειες, φινιρίσματα, ήχος λειτουργίας, ταχύτητα, τρόπος ανοίγματος για καθαρισμό και πολλά άλλα που δεν φαίνονται σε μια ιστοσελίδα θα τα ανακαλύψεις μόνος σου ή σε μια κουβέντα με ένα πωλητή ή χρήστη. Καλή ευκαιρία με μαζεμένα πολλά καλά προϊόντα είναι το επερχόμενο coffee festival που θα γίνει σε ένα μήνα.

Μας φέρνεις και ένα κουτάκι τρίγωνα Ελενίδη και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι! :D

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Δευ Αύγ 28, 2017 8:06 pm

Luckees έγραψε:Σε γενικές γραμμές θα πρέπει πας σε μια γνωστή και δοκιμασμένη μάρκα και σε όσο μεγαλύτερα μαχαίρια αντέχει το πορτοφόλι σου.
Από τις εταιρείες και τα μοντέλα που ανέφερα, ποιά ανήκουν στις γνωστές και αξιόπιστες;
Πέραν της Mazzer, πραγματικά δεν γνωρίζω ποιές ακόμη ανήκουν σε αυτή την κατηγορία :c034:

Δυστυχώς το πορτοφόλι μου απ'ότι φαίνεται δεν αντέχει πολλά περισσότερα από τα 60-65χιλ, σε αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να κόψω από τα διαθέσιμα χρήματα για τη μηχανή...
Αν συνεχίζω να ανεβάζω έτσι το budget του μύλου, στο τέλος θα ψάχνω για καμιά μεταχειρισμένη Bialetti Express....
Luckees έγραψε:Πέρα όμως από τα στεγνά τεχνικά χαρακτηριστικά και από τη στιγμή που θα ελαφρύνεις το πορτοφόλι κατά δεκάδες ευρώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις να δεις και από κοντά όσους περισσότερους μπορείς. Μέγεθος, λεπτομέρειες, φινιρίσματα, ήχος λειτουργίας, ταχύτητα, τρόπος ανοίγματος για καθαρισμό και πολλά άλλα που δεν φαίνονται σε μια ιστοσελίδα θα τα ανακαλύψεις μόνος σου ή σε μια κουβέντα με ένα πωλητή ή χρήστη.
Το ιδανικό όπως λες θα ήταν να τα δω από κοντά, αλλά ίσως τελικά είναι καλύτερα να αρχίσω να αποκλείω κάποια μοντέλα πρώτα και να ξεκινήσω πιο στοχευμένες επισκέψεις. Ειδάλλως θα χρειαστώ πολύ περισσότερο χρόνο και δεν ξέρω αν και πότε θα τον βρώ...
Luckees έγραψε:Καλή ευκαιρία με μαζεμένα πολλά καλά προϊόντα είναι το επερχόμενο coffee festival που θα γίνει σε ένα μήνα.

Μας φέρνεις και ένα κουτάκι τρίγωνα Ελενίδη και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι! :D
Αν και θα είναι πολύ δύσκολο να παρεβρεθώ, ευχαρίστως κάποια στιγμή να γνωρίσω και από κοντά τα μέλη του φόρουμ και τα τρίγωνα είναι το λιγότερο... :coffee:

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Δευ Αύγ 28, 2017 8:45 pm

Προσπαθώντας να σας βοηθήσω λίγο περισσότερο και μιλώντας για καινούργιους μύλους, οι τιμές στις οποίες βρίσκω τα μοντέλα στα οποία αναφέρθηκα είναι περίπου οι παρακάτω:
  • Macap M4D___________~550 €
  • Baratza Sette 270W____~500 €
  • Eureka Zenith 65E_____~700 €
  • Quamar M80E_________~500 €
  • Fiorenzato F64EVO_____~700 €
  • Mazzer Mini E__________~650 €
  • Eureka Atom___________~700 €
  • Profitec T64___________~800 €
  • ECM S-Auto 64_________~700 €
  • Ceado E37J____________~850 €
  • Rocket Fausto__________~700 €
Οι τιμές είναι από διάφορα καταστήματα της Ευρώπης, αλλά αν γνωρίζετε κάποιο ελληνικό κατάστημα που να έχει παρόμοιες τιμές, τότε εξυπακούεται πως θα προτιμηθεί το ελληνικό.

Θα εκτιμούσα πραγματικά αν βοηθούσατε κάπως να περιορίσω την λίστα αυτή. Τα περισσότερα μέλη εδώ είστε απείρως εμπειρότεροι από εμένα και οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση θα ήταν παραπάνω από χρήσιμη.

Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιο μέλος ή κατάστημα το οποίο έχει κάποιον από τους παραπάνω σε καλύτερη τιμή ή μεταχειρισμένο σε ανάλογη τιμή, θα σας ήμουν διπλά υπόχρεος! :a049:

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω πως η άλεση καφέ φίλτρου δεν είναι πλέον κριτήριο αγοράς, όπως αρχικά αναφέρθηκε.
Κατά πάσα πιθανότητα θα αγορασθεί άλλος μύλος γι'αυτή τη δουλειά

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Αύγ 29, 2017 10:15 am

Μην κάνεις σκόντο στον μύλο για να τα βάλεις στη μηχανή, ο μύλος είναι εξίσου σημαντικός με τη μηχανή και θα το καταλάβεις πολύ περισσότερο στην πορεία!

Στην Ελλάδα παίζουν διάφορες εταιρείες που είναι δουλεμένες και υπάρχει αρκετό feedback (Μazzer, Eureka, Fiorenzato, Anfim, Quamar...). Κάποιες άλλες μάρκες μπορεί να βγάζουν εξαιρετικές μηχανές (Profitec, Rocket, ECM), αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση. Υπάρχουν και αυτές που πρόσφατα έβγαλαν προϊόντα (σειρά sette) και δεν έχουν προλάβει ακόμα να κριθούν στο χρόνο. Η άποψή μου είναι να κινηθείς σε ασφαλή νερά.

Μεταχειρισμένα κατά καιρούς διαθέτει και ο barista.gr, οπότε μπορείς να παρακολουθείς το αντίστοιχο νήμα ή να πάρεις ένα τηλέφωνο τον Βασίλη Τάρταρη.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από harryv » Τρί Αύγ 29, 2017 12:04 pm

diades έγραψε:Προσπαθώντας να σας βοηθήσω λίγο περισσότερο και μιλώντας για καινούργιους μύλους, οι τιμές στις οποίες βρίσκω τα μοντέλα στα οποία αναφέρθηκα είναι περίπου οι παρακάτω:
  • Macap M4D___________~550 €
  • Baratza Sette 270W____~500 €
  • Eureka Zenith 65E_____~700 €
  • Quamar M80E_________~500 €
  • Fiorenzato F64EVO_____~700 €
  • Mazzer Mini E__________~650 €
  • Eureka Atom___________~700 €
  • Profitec T64___________~800 €
  • ECM S-Auto 64_________~700 €
  • Ceado E37J____________~850 €
  • Rocket Fausto__________~700 €
Οι τιμές είναι από διάφορα καταστήματα της Ευρώπης, αλλά αν γνωρίζετε κάποιο ελληνικό κατάστημα που να έχει παρόμοιες τιμές, τότε εξυπακούεται πως θα προτιμηθεί το ελληνικό.

Θα εκτιμούσα πραγματικά αν βοηθούσατε κάπως να περιορίσω την λίστα αυτή. Τα περισσότερα μέλη εδώ είστε απείρως εμπειρότεροι από εμένα και οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση θα ήταν παραπάνω από χρήσιμη.

Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιο μέλος ή κατάστημα το οποίο έχει κάποιον από τους παραπάνω σε καλύτερη τιμή ή μεταχειρισμένο σε ανάλογη τιμή, θα σας ήμουν διπλά υπόχρεος! :a049:

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω πως η άλεση καφέ φίλτρου δεν είναι πλέον κριτήριο αγοράς, όπως αρχικά αναφέρθηκε.
Κατά πάσα πιθανότητα θα αγορασθεί άλλος μύλος γι'αυτή τη δουλειά
Εγώ βλέπω μόνο 2 κατηγορίες στα παραπάνω και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος (o Macap είναι μια κατηγορία κάτω). Flat 63-65 μαχαίρια σε διάφορες υλοποιήσεις και τα κωνικά του Sette. Κατά τη γνώμη μου σε ποιότητα άλεσης όποιον και από τους άλλους να διαλέξεις θα πάρεις παραπλήσιο αποτέλεσμα, οπότε διαλέγεις με βάση την εμφάνιση και τις ευκολίες. Προσωπικά θα πήγαινα Mazzer μεταχειρισμένο. Άμα η αξιοπιστία δεν είναι το πρώτο σου μέλημα πας στον Sette, αλλά χωρίς τη ζυγαριά κατά την άποψή μου.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Αύγ 29, 2017 1:24 pm

πάρε κλασικά έναν jolly για να ξεκινήσεις το πολύ στα 300 και αργότερα το βλέπεις. δε πρόλαβες συντοπίτη, έδινα πριν λίγες βδομάδες πολύ δυνατό μηχάνημα στα λεφτά που παραθέτεις τώρα για καινούρια μυλαράκια. Οπότε κάνε υπομονή και ρώτα και το barista μήπως έχει κάτι που να αξίζει μεταχειρισμένο..

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Τρί Αύγ 29, 2017 7:11 pm

Luckees έγραψε:Μην κάνεις σκόντο στον μύλο για να τα βάλεις στη μηχανή, ο μύλος είναι εξίσου σημαντικός με τη μηχανή και θα το καταλάβεις πολύ περισσότερο στην πορεία!
Δε σκόπευα να πάρω έναν οικονομικό μύλο για να αγοράσω ακριβή μηχανή, αλλά ξεκίνησα με 500-600€ και φοβάμαι ούτε αυτά δε θα φτάσουν...
Αν μάλιστα κατευθυνθώ σε κάποιον ακόμη καλύτερο, τότε πάει το χιλιάρικο... :a060:
Luckees έγραψε:Στην Ελλάδα παίζουν διάφορες εταιρείες που είναι δουλεμένες και υπάρχει αρκετό feedback (Μazzer, Eureka, Fiorenzato, Anfim, Quamar...). Κάποιες άλλες μάρκες μπορεί να βγάζουν εξαιρετικές μηχανές (Profitec, Rocket, ECM), αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση. Υπάρχουν και αυτές που πρόσφατα έβγαλαν προϊόντα (σειρά sette) και δεν έχουν προλάβει ακόμα να κριθούν στο χρόνο. Η άποψή μου είναι να κινηθείς σε ασφαλή νερά.

Μεταχειρισμένα κατά καιρούς διαθέτει και ο barista.gr, οπότε μπορείς να παρακολουθείς το αντίστοιχο νήμα ή να πάρεις ένα τηλέφωνο τον Βασίλη Τάρταρη.
Ομολογώ πως δεν είχα ξεκάθαρη εικόνα της αγοράς και για το που απευθύνεται ο κάθε κατασκευαστής. Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, κατασκευαστές όπως οι ECM, Rocket κοκ έχουν περισσότερο το προφίλ του "φασόν" και όχι αυτό του εξειδικευμένου κατασκευαστή. Μάλιστα εμαθα πως οι μύλοι της Rocket κατασκευάζονται από την Eureka... :a014:
Luckees έγραψε:Μεταχειρισμένα κατά καιρούς διαθέτει και ο barista.gr, οπότε μπορείς να παρακολουθείς το αντίστοιχο νήμα ή να πάρεις ένα τηλέφωνο τον Βασίλη Τάρταρη.
Καλή ιδέα, σε ευχαριστώ πολύ!

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Τρί Αύγ 29, 2017 7:56 pm

harryv έγραψε:Εγώ βλέπω μόνο 2 κατηγορίες στα παραπάνω και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος (o Macap είναι μια κατηγορία κάτω). Flat 63-65 μαχαίρια σε διάφορες υλοποιήσεις και τα κωνικά του Sette
Αρχικά προσπάθησα να συγκεντρώσω μερικούς μύλους τους οποίους θα μπορούσα αφ'ενός να πληρώσω και αφ'ετέρου να έχουν καλές κριτικές, με σκοπό τελικά να καταλήξω στους 1-2 επικρατέστερους.
Μου ήταν ξεκάθαρο πως κάποιοι από αυτούς θα αποκλείονταν σχετικά σύντομα, οπως και έγινε τώρα...
harryv έγραψε:Κατά τη γνώμη μου σε ποιότητα άλεσης όποιον και από τους άλλους να διαλέξεις θα πάρεις παραπλήσιο αποτέλεσμα, οπότε διαλέγεις με βάση την εμφάνιση και τις ευκολίες. Προσωπικά θα πήγαινα Mazzer μεταχειρισμένο. Άμα η αξιοπιστία δεν είναι το πρώτο σου μέλημα πας στον Sette, αλλά χωρίς τη ζυγαριά κατά την άποψή μου.
Τα κωνικά μαχαίρια του Sette θα δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από τα επίπεδα των 65 χιλ. ;
Αν όχι, τότε δεδομένης της αμφίβολης αξιοπιστίας του μήπως να βγεί από τη λίστα; :a014:

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Αγορά μύλου γενικών καθηκόντων

Δημοσίευση από diades » Τρί Αύγ 29, 2017 10:24 pm

gsisr έγραψε:πάρε κλασικά έναν jolly για να ξεκινήσεις το πολύ στα 300 και αργότερα το βλέπεις
Εννοείς τον Mazzer Super Jolly; Αυτός δεν είναι πολύ ακριβότερος; Για να τον βρω στα 300, φοβάμαι πως θα πρέπει να έχει αλέσει περισσότερα από 300 κιλά καφέ...
gsisr έγραψε:Οπότε κάνε υπομονή και ρώτα και το barista μήπως έχει κάτι που να αξίζει μεταχειρισμένο..
Σε ευχαριστώ @gsisr!
Επίσης μάλλον θα χρειαστεί να βάλω καλού κακού και καμιά αγγελία ζήτησης...
gsisr έγραψε:δε πρόλαβες συντοπίτη, έδινα πριν λίγες βδομάδες πολύ δυνατό μηχάνημα στα λεφτά που παραθέτεις τώρα για καινούρια μυλαράκια.
:a042: :a134: :censored:

Απάντηση