Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 26, 2017 12:08 pm

"...RDT and WDT required. Price tag still open but for the German market around 4-5k€ + VAT..."

Δλδ δίνεις 5 χιλιάρικα και συνεχίζεις να παλεύεις με ψεκαστήρια κ οδοντογλυφίδες...

Κατά τα λοιπά όμορφο το κτηνάκι.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από manyjobs23 » Πέμ Οκτ 26, 2017 1:50 pm

Πόσο δίκιο έχεις Αποστόλη και εγώ αυτό σκέφτηκα!
Το κρίσιμο για μένα πάντως είναι το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι και όλα τα άλλα έρχονται σε πολύ δέυτερη μοίρα.
Άν εκεί κάνει την διαφορά τότε....
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Πέμ Οκτ 26, 2017 2:51 pm

Πιο πολύ το έκανα το post προκειμένου να δείξω την τάση που ίσως έρχεται στους μύλους. Αν υιοθετηθεί και από άλλους κατασκευαστές, σίγουρα μελλοντικά θα έρθουν και πιο οικονομικές λύσεις (πχ με πιο μικρά μαχαίρια και όχι 83άρια τα οποία κοστίζουν 700 ευρώ μόνα τους).

Είναι μια ίδια κατάσταση με πολλά καταναλωτικά αγαθά, όπου το πρώτο μοντέλο είναι πανάκριβο και μετέπειτα γίνεται mainstream η κυκλοφορία τους.

Το νεράκι ακόμα φαίνεται να είναι απαραίτητο, για να μην γίνεται ο κακός χαμός από το στατικό ηλεκτρισμό.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Οκτ 26, 2017 4:34 pm

Ο Μύλος ειναι κατα 80% τα μαχαίρια.
Δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι χρησιμοποιουν τα κωνικά του mazzer robur σε hi end κατασκευες.
Θα συμφωνήσω οτι ειναι 100% θεμα γεύσης και πρεπει να συγκρίνει κάποιος μονο μυλους σε μία μηχανή.
Το ταίριασμα μυλου με μηχανη ειναι ενα μεγάλο θέμα,και για να το δικαιολογήσω αυτο θα πω οτι ανάλογα με την μηχανη έχεις και διαφορετικό γευστικό αποτέλεσμα(αρωματα,σώμα)και πρέπει να καταφέρεις να έχεις ισορροπία,το οποίο διαφέρει και στο flat η κωνικα αλλα και απο εταιρία σε εταιρία κατασκευής.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:30 pm

Hello fellas...

Έχω διαβάσει φυσικά τα τελευταία μηνύματά σας, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω απαντήσει/γράψει και εγώ στη συνέχεια αυτών.
Προσωπικά, λοιπόν, για μένα κύβος ερρίφθη. Σε λίγες ώρες, το νέο μου high-end (θεωρώ) μηχανηματάκι, θα βρίσκεται στον πάγκο μου, και ο Κ3 με τη σειρά του, εκεί που έπρεπε να είναι αρκετό καιρό τώρα.

Η απόφαση μου/τελική επιλογή, ουσιαστικά προέκυψε με βάση κάποια δεδομένα, τα οποία με εμπόδισαν από το να περιμένω καρτερικά το θηρίο του woodsman, το οποίο όπως ξέρατε και είχα αναφέρει, ήταν η 1η μου επιλογή. Δυστυχώς, δεν είχα χρόνο για να αναμένω (είχα ήδη καθυστερήσει με την παραχώρηση του Κ3), πιεζόμουν, και έτσι έπρεπε να αφήσω στην άκρη το συγκεκριμένο διαμαντάκι.

Anyway, με βάση αυτό, καθώς και με βάση κάποιες ήδη γνωστές μου εδώ προτιμήσεις (μεγάλα κωνικά, ποιοτική αφράτη άλεση κοκ), προχώρησα στη τελική μου επιλογή. Η οποία μου κόστισε 1536€. Ευτυχώς, παππούς και μπαμπάκας, βοήθησαν αρκετά! (~900€ έβαλα εγώ, και τα υπόλοιπα εκείνοι).

Σήμερα ειδοποιήθηκα ότι ο μύλος έφτασε Αθήνα, και θα πάω να τον παραλάβω. Αν και χάρηκα στο χτύπημα του τηλεφώνου, προσπαθώ να να περιορίσω τον ενθουσιασμό μου. Γνωστό τοις πάσι άλλωστε: η Jazz έχει καεί από το χυλό, άρα φυσάει και το γιαούρτι... Εύχομαι, όλα να είναι ok, ο μύλος να είναι ο σωστός και να δουλεύει απροβλημάτιστα.

Μάλλον, θα είμαι η πρώτη κάτοχος του εν λόγω μύλου στο φόρουμ, οπότε σίγουρα θα ακολουθήσει εν καιρό feedback και εντυπώσεις.

...Νομίζω ξέχασα μια βασική... λεπτομέρεια, χαχα. Να ονοματίσω τον μύλο... :P
Compak E10 ON DEMAND

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από xatziilias » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:46 pm

Σταυριανα με το καλο να το παραλαβεις το μωρο,μην ανησυχεις αυτη τη φορα θα ειναι ολα καλα.
Περιμενω με αγωνια εντυπωσεις γιατι τον εχω βαλει στο ματι, οχι για την αλεση του αυτη ειναι γνωστη
σαν κατοχος K10,αλλα για το πως καθαριζει το τουνελ αφου δεν μπορει να μπει πινελακι

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:54 pm

xatziilias έγραψε:Σταυριανα με το καλο να το παραλαβεις το μωρο,μην ανησυχεις αυτη τη φορα θα ειναι ολα καλα.
Περιμενω με αγωνια εντυπωσεις γιατι τον εχω βαλει στο ματι, οχι για την αλεση του αυτη ειναι γνωστη
σαν κατοχος K10,αλλα για το πως καθαριζει το τουνελ αφου δεν μπορει να μπει πινελακι
Καλησπέρα Ηλία!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Εύχομαι και εγώ να αποκτήσεις σύντομα αυτό ή όποιο άλλο κοπτικό 'μωρό' εσύ επιθυμείς. :D
Μακάρι όντως να πάνε όλα καλά, γιατί και χρήμα έπεσε πολύ, και η συναισθηματική/ψυχολογική μου φόρτιση με αυτό το θέμα των μύλων, είναι εν γένει μεγάλη.

Εννοείται ότι σε λίγο καιρό, θα ακολουθήσει αναλυτικό feedback! Πρώτες εντυπώσεις αρχικά, και κατά το πέρασμα των ημερών, πιο συγκεκριμένες τοποθετήσεις από τη συμβίωσή μου μαζί του.
Αρχικό βασικό μου μέλημα, είναι να τον ρυθμίσω και να μάθω καλά τα ηλεκτρονικά του με το menu. Κατόπιν, θα μελετήσω κατακράτηση, πρόσβαση (ή μη) σε τούνελ, άλεση με hopper vs single dosing, κοκ.
Όταν είναι, θα ανοίξω σχετικό topic και σιγά σιγά θα περιηγηθούμε κατά κάποιον τρόπο όλοι μαζί στις λειτουργίες του μέσω των συζητήσεών μας. :)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από cosini » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:19 pm

Jazz έγραψε:Νομίζω ξέχασα μια βασική... λεπτομέρεια, χαχα. Να ονοματίσω τον μύλο... :P
Compak E10 ON DEMAND

με το καλο να τον παραλαβεις Σταυριανα και καλους καφεδες :oneup: :a013:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Christos » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:20 pm

Jazz έγραψε: ...Νομίζω ξέχασα μια βασική... λεπτομέρεια, χαχα. Να ονοματίσω τον μύλο... :P
Compak E10 ON DEMAND
Καλορίζικος και καλοδούλευτος Σταυριάνα. Εύχομαι να καλύψει στο μέγιστο βαθμό τις προσδοκίες σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:28 pm

Με το καλό να σου έρθει και να φτιάχνεις το ένα God Shot μετά το άλλο! :a013:

Απάντηση