Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Νοέμ 16, 2017 10:26 pm

deschristi έγραψε:Καλημέρα και καλορίζικος ο μύλος.Αν επιτρέπεται απο ποιο κατάστημα αγοράστηκε; Περιμένουμε review kai videos γιατι στο you tube υπαρχουν ελαχιστα με τον συγκεκριμένο.
Καλησπέρα! Από MandisHome (Κρήτη). [αξιόπιστο κατάστημα, με εξαιρετικές καθολικά κριτικές]. Και τον παρέλαβα προσωπικά σήμερα το μεσημέρι από my trans μεταφορική, στο Ρέντη (για να γλιτώσω τα μεταφορικά επέλεξα αυτό τον τρόπο).
Σήμερα έκανα το "unboxing" και τον ρύθμισα. Σκάρτα 50gr χάλασα, σε ένα 20λεπτο έθεσα όλες τις βασικές λειτουργίες (γλώσσα, ημερομηνία, ώρα, άλεση, δόσεις, χρόνος κοκ)! Όλα καλά ευτυχώς, σε πρώτη φάση! Πολύ εύκολο το μενού, και η περιήγηση. Πολύ πιο εύκολο από ότι το περίμενα. [Το μόνο που δε βρήκα - και δε ξέρω αν γίνεται βασικά- είναι το αν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης του 'ανεμιστήρα' πίσω. Δεν πολύ - έψαξα η αλήθεια είναι γιατί δεν είχα χρόνο, αλλά θα κοιτάξω με περισσότερη προσοχή αύριο]

Θα ανοίξω στις επόμενες ημέρες νέο νήμα και θα τα συζητήσουμε όλα εκεί! Έχω ήδη τραβήξει καμια 10ριά φωτό, μόνο και μόνο απο το ξε-πακετάρισμα! :lol: [και φυσικά και συγκριτική φωτο -δίπλα δίπλα- με τον Κ3].
Μην άγχεστε φίλοι μου, θα πέσει review κανονικό με τα όλα του! :D

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από pavlosola » Παρ Νοέμ 17, 2017 11:19 am

Καλώς τον δέχτηκες Σταυριάννα!!! Να είσαι γερή να τον χαρείς! Μην αργείς όμως γιατί περιμένουμε παρουσίαση
με τον μοναδικό δικό σου τρόπο!!! :a080:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:21 am

Έχω ήδη αρχίσει να προετοιμάζω τη παρουσίαση... (χαμός θα γινει :lol: )

Ένα θα πω μόνο προς το παρόν για να μην έχετε αγωνία: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ placebo effect!!! Όπως το περίμενα. Δεν μιλάμε απλά για διάκριση flat Vs Conic. Μιλάμε για άλλη "ποιότητα" ροφήματος 100%. Δεν υπάρχει placebo! Δεν είναι ψευδαίσθηση! Κατάλαβαν διαφορά οι γονείς μου παιδιά, που είναι 'άσχετοι' (με τη καλή έννοια εννοείται) με το αντικείμενο. Η μητέρα μου 1η φορά στα χρονικά σήμερα ήπιε τελείως ΣΚΕΤΟ καφέ, χωρίς να δυσκολευτεί! Τουναντίον!
(από χθες έχω ήδη φτιάξει 15-20 καφέδες. Τι wdt με τις ώρες και αηδίες?? 2 sec ανακάτεμα για ασφάλεια, και μπαμ μπαμ!...)
Βασικά δε λέω άλλα, έτσι ανακατεμένα και στο "πόδι". Θα τα πω όλα μαζεμένα και σωστά με φωτογραφικό υλικό και τα σχετικά. :D

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από john21 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:43 am

Τελικά μετά από καιρό αναζήτησης κατέληξες σε ένα απίστευτο εργαλείο καλοδούλευτο να είναι να το χαρείς και καλά καφεδάκια να έχεις.
Περιμένουμε παρουσίαση.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Νοέμ 18, 2017 5:08 pm

To οτι η μανα σου τον πινει πλεον σκετο, λεει πολλα για τον μυλο!!
Δοκιμασες καθολου χωρις wdt? Δηλαδη με κανα δυο καθετα χτυπηματακια και λιγο με το χερι απο πλαγια? (αν χρειαζεται το δευτερο)
Αναμενουμε το review
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Σάβ Νοέμ 18, 2017 5:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Νοέμ 18, 2017 5:19 pm

Μεγειά σου Σταυριάννα, η επιλογή σου ήταν διακαής σου πόθος ο οποίος μετα απο τις ''απαραίτητες'' υπερβάσεις έγινε πραγματικότητα.Μακάρι να ειναι αυτό που ονειρεύτηκες και το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει.
Κατα τα άλλα ο Κ10 είναι σαφώς μια high-end επιλογη όσον αφορά στο αποτέλεσμα της άλεσης που παρέχει.Εκεί που θα θέλαμε να εστιάσεις περισσότερο είναι το κατα πόσο είναι ''home user friendly'' και κατα πόσο είναι value for money μιας και η τιμή αγοράς του είναι πολύ μακρια απο το μέσο οικιακο budget για μύλο ενω επιπλέον μπαίνει σε χωράφια πιο ''οικιακών'' high end μύλων .Μεγάλο ατού για την κρίση σου το οτι έχεις δουλέψει τον μύλο και σε doser και σε on demand εκδοση.
Φωτό το συντομοτερο δυνατόν παρακαλούμε! :a013:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 21, 2017 2:42 pm

Εχω λειψει αρκετες μερες και το εχασα το "κουτσομπολιο"! Να ευχαριστηθεις τα καφεδακια σου Σταυριαννα.Περιμενουμε αναλυτικοτατο review

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Νοέμ 21, 2017 3:22 pm

Γεράσιμε σε ευχαριστώ πολύ!!

Να πω κάτι εδώ: Επειδή είμαι στη διαδικασία που ετοιμάζω review, και δοκιμάζω διάφορα στο μύλο, θέλω να σας 'προτείνω' κάτι (αν συμφωνείτε φίλοι μου συμφορουμίτες!!) :
Όπως ίσως έχετε καταλάβει, είμαι τελειομανής. Για μένα, ακόμα και η παρουσίαση ενός προϊόντος, δε μπορεί να είναι 100% σωστή και ολοκληρωμένη, εάν δεν έχει προηγηθεί σημαντική χρονικά συμβίωση με το προϊόν (εν προκειμένη τον μύλο), έτσι ώστε να καλυφθεί σωστά κάθε παράμετρος, χωρίς απλές 'εικασίες' και λόγια στο "περίπου". Το feedback που θα δώσω για τον Ε10 έχω προσωπική απαίτηση να είναι 100% σωστό και ολοκληρωμένο. Κάτι τέτοιο όμως δε μπορεί να γίνει, με 5-10 μέρες χρήσης του. Καθώς είναι προφανές, πως σε αυτό το διάστημα, ούτε έχω δουλέψει επαρκώς συγκρίσεις (πχ γεμάτο hopper vs single dosing,wdt ή όχι, χρήση απλού leveling tool ή όχι κοκ), ούτε έχω πάει σε άνοιγμα/καθάρισμα, για ακριβή προσδιορισμό κατακράτησης, και 'κατανόησης' του πως είναι δομημένος εσωτερικά ο μύλος μετά τα μαχαίρια και με τη παρεμβολή του κάθετου τούνελ. Και ξέρω πως αυτό το τελευταίο ειδικά είναι και αυτό που απασχολεί φυσιολογικά τους περισσοτέρους λόγω οικιακής χρήσης.

Οπότε, θα σας πείραζε το review να 'βγει' σε τμήματα/μέρη;; :e014:
Τα οποία θα 'ενημερώνονται', δέχονται προσθήκες εν καιρώ? Γιατί δε θέλω να παρουσιάσω κάτι ενιαία αλλά περιληπτικά χωρίς να μπω στην ουσία. Θέλω ό,τι γράψω να είναι 'αποδεδειγμένο' με βίντεο και πολλές φωτό, και ύστερα από χρήση με πολλούς διαφορετικούς κόκκους. Έτσι ώστε να καλύψω όλες τις πλευρές.
Αν θέλετε ενιαία παρουσίαση, τότε δυστυχώς θα αργήσω αρκετά. Οπότε σκέφτηκα να σας προτείνω, για να μην αναμένετε και εσείς, να ανοίξω το νέο νήμα, και να παρουσιάζω feedback σταδιακά. [1ο μέρος, 2ο, 3ο ... με τίτλους κοκ]
Έχετε θέμα με αυτό;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 21, 2017 3:30 pm

Αν το review δεν ειναι 2ωρη ταινια σκηνοθετημένη απο τον Tarantino και αφηγημενη απο το Morgan Freeman εμενα προσωπικα δε θα με ενδιαφερει.Να το ξερεις

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Νοέμ 21, 2017 4:39 pm

Εγώ έχω πολλά θέματα αλλά όχι με τους μύλους? Παίζει ρόλο? :offtopic:

Απάντηση