Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 26, 2017 11:19 pm

Πλάκα μου κάνεις τώρα έτσι?? Μη μου το κάνεις αυτό... :a060:

Δε μπορεί ο δεύτερος μύλος (Κ3) με τον οποίο μου αντικατέστησαν στη eurogat τον 1ο, τον ελαττωματικό, να είναι επίσης προβληματικός (!)
Δε γίνεται ρε παιδιά, δε το 'δέχομαι', θα βάλω τα κλάματα! Δε μπορεί να συμβαίνει αυτό... Δεν είναι μέσα στο νόμο των πιθανοτήτων, δηλαδή, δε μπορώ να δεχθώ κάτι τέτοιο...

Από τη μέρα που πήρα στα χέρια μου τον νέο Κ3 (αυτόν που αντικατέστησε τον πρώτο -θυμάστε, τον ελαττωματικό που όχι απλά δεν μπούκωνε τη μηχανή, αλλά της έδινε ευκαιρίες μόνο για "κατούρημα" από τα spouts) κόβω εκεί που ανέφερα: ~18-20 στο vst, ~20-22 στο μαμά καλαθάκι... Δε μπορώ καν να φανταστώ ότι ενδέχεται και αυτός ο μύλος να μην είναι 'ιδανικά' και σύμφωνα με τις προδιαγραφές παραλληλισμένα τα μαχαίρια του... Όχι, όχι. Δε θέλω να σκέφτομαι ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα πάλι. :cry:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 26, 2017 11:25 pm

Πω... Τώρα δεν είμαι καλά... Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας... Δε γίνεται ρε παιδιά... Δε μπορεί...

Μήπως να παίζει τίποτα με τη μηχανή? Με την πίεση ίσως? Πω... Δε ξέρω, αλλά έχω χ@στεί πάνω μου τώρα... :a060: :a060: :a060:

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από christos.k » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:00 am

Λυπάμαι που σε αγχωνω αλλά σου είπα τι συμβαίνει με τον δικό μου K3.
Μπορεί εγώ να έχω έναν άνω του μέσου όρου K3. Απλά θεωρώ ότι είναι παραπάνω από αξιοπρεπής. Σε σχέση με τον Ascaso i1 που είχα πριν πολύ καλύτερος. Ότι του έχω βάλει το έχει κάνει. Clumping εχει. Όχι πάρα πολύ αλλά έχει. Fines έχει. Αλλά με λίγο WDT και OCD παράγει εξαιρετικά αποτελέσματα. Παραπάνω από εξαιρετικά. Σίγουρα ο Κ10 είναι καλυτερος. Κυρίως λόγω κωνικών.
Προσωπικά όμως 5 φορές παραπάνω δεν αξίζει. Ισως 2 μετά βίας.IMO.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:27 am

Δε πειράζει Χρήστο που "με αγχώνεις". Δε φταις εσύ άλλωστε. Ίσα ίσα που με την απάντησή σου με βοηθάς να προσπαθήσω να βρω και να 'εντοπίσω' που πραγματικά υπάρχει το πρόβλημα.
Το παράδοξο με τον Κ3, ξέρεις ποιο είναι? Ότι έχω διαβάσει από διάφορους χρήστες (και σε ξένα forums) τελείως διαφορετικά espresso range από τον καθένα(!) Δηλαδή έχω δει να αναφέρουν για 7 αριθμούς εύρος από το "0" μέχρι το μπούκωμα της μηχανής, έχω δει και το 3. Αυτό εμένα μου φαίνεται παράλογο! Υποτίθεται ότι το alignment των μαχαιριών είναι συγκεκριμένο για μύλους μαζικής παραγωγής με τέτοιο brand name από πίσω! Δε βρίσκω λογικό τόσο μεγάλη 'ανοχή'...

Δηλαδή, δε ξέρω πως να το εξηγήσω.
Να υπάρχει κάποιο κώλυμα στη μηχανή μου? Τί όμως? Κάτι με την πίεση? ... Αφαλάτωση κάνω, καθαρισμό συνέχεια... Να βάλω και φωτό αν χρειάζεται να δείτε την όλη κατάσταση.

[ Άσχετο, άλλα τις τελευταίες 15 μέρες, (από τότε δηλαδή που άλλαξα φλάντζα επειδή η παλιά σκλήρυνε και γνώρισε φθορά), συμβαίνει αναγκαστικά να βγάζω σχεδόν κάθε 2 μέρες το shower holder και τη σήτα, μιας και περιέργως η φλάντζα 'φεύγει λίγο από τη θέση της' όταν μείνει κάποιες ώρες ανοιχτή η μηχανή -και ζεσταίνεται- , και έτσι χρειάζεται επανατοποθέτηση. (Το καταλαβαίνεις αμέσως γιατί δε κουμπώνει καλά το pf). Στην αρχή με παραξένεψε το γεγονός γιατί δε μου είχε ξανασυμβεί. Σκέφτηκα μήπως την έβαλα λάθος, άλλα αυτό μου φαίνεται λιγάκι 'χαζό'... Τόσες φορές βγάζω/βάζω τη σήτα και τα σχετικά (εφόσον κάθε εβδομάδα πέφτει καθάρισμα). Ζήτησα και από τον πατέρα μου να κοιτάξει, και δε βρήκε και αυτός κάτι 'λάθος'. Υποστήριξε ότι μπορεί να είναι λάθος μέγεθος η φλάντζα, αλλά αυτό μου φαίνεται αδύνατο, καθώς την πήρα από barista, αφού μάλιστα είχα επικοινωνήσει με το κατάστημα γιατί δεν υπήρχε ως προϊόν στο eshop. ]

Τέλος πάντων... Θα κοιτάξω ξανά αύριο να δω, να ξαναδοκιμάσω να εκχυλίσω.

Υ.Γ: Στο μυαλό μου τριγυρνά τις τελευταίες ώρες το τραγούδι "Τι λάθος κάνω" από Χαρούλη, καθώς και η θυμόσοφη παροιμία του λαού μας, "Αν έχει τύχη διάβαινε, και ριζικό περπάτα..." :c034:

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:40 am

Θα συμφωνήσω με το Χρήστο. Εξαιρετικά αποτελέσματα. Εγώ έχω βάλει λίγο αριστερά από το κέντρο δείκτη στο μηδέν εκεί που ακουμπάνε τα μαχαίρια και το κατώτερο σημείο που κόβω είναι το 6 στους καφέδες που θέλουν πολύ ψιλό κόψιμο και όταν θέλω πιο συμπηκνωμενο αποτέλεσμα. Παρακάτω με τίποτα, μπουκωνει η μηχανή.
Εκτός από αυτό είχα παλιότερα κουβαλησει δίπλα δίπλα με τον Κ3 ένα mazzer SJ και δεν είδα καμία διαφορά.
Και επειδή η τιμή του στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά χαμηλή σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, τον θεωρώ αυτή τη στιγμή το πιο Vfm μύλο. Και δε νομίζω να μείνει εκεί για πολύ η τιμή του, όπως έγινε με τους ascaco που μια μέρα ξαφνικά πήραν 100-150 € αύξηση.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:58 am

Ωραία... Δε πειράζει. Τι να κάνω. Μήπως έχω και επιλογή άλλωστε;; "Ό,τι μου 'λαχε", που θα έλεγε και η γιαγιά μου. Συμβαίνουν αυτά. Κάποιοι δε το έχουν με τις αγορές, κάτι τους 'κυνηγάει' ...
"Πλάκα" θα έχει ο καινούριος που σκοπεύω να πάρω για αναβάθμιση (σε περίπτωση που είναι κάποιος ευρείας κυκλοφορίας, αν και πλέον πολύ αμφιβάλλω...) να βγει και αυτός με θεματάκια. Σε αυτή τη φάση κόβω τον καφέ γιατί ειδάλλως θα τρελαθώ!

Και ok, να μη σκέφτομαι αρνητικά, αλλά μέχρι στιγμής τα περισσότερα πράγματα που έχω αγοράσει έχουν παρουσιάσει κάποια δυσλειτουργία...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιούλ 27, 2017 10:42 am

Η δικιά μου συμβίωση με τον k3 μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα. Vfm μπορεί να είναι σαν ένας entry level μύλος που παράγει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα, στιβαρός είναι, σκυλί είναι (έχωσα συρματάκι για να τον καθαρίσω χωρίς να έχουν σταματήσει να γυρνάνε τα μαχαίρια και κόλλησαν όλα :a060: ) αλλά:

-To espresso range που φτάνει κοντά στο σημείο επαφής είναι απαράδεκτο. Και μάλιστα τώρα τελευταία που τα μαχαίρια βρίσκονται στο τέλος της ζωής τους τα πράγματα είναι εντελώς οριακά.
-Η κατακράτηση του χωρίς να βάλεις πινελάκι και να χτυπήσεις το πλαστικό τουνελάκι στην έξοδο είναι άνω του 1,5g έως 2g (και έχω αφαιρέσει και το μικρό πλαστικό γλωσσίδι). Αυτό για μένα είναι χάσιμο χρόνου γιατί ζυγίζω συνέχεια μέχρι να πάρω αυτό που θέλω στο καλάθι.
-To clumping είναι συνεχώς εκεί, κάποιες φορές λιγότερο κάποιες περισσότερο. Οκ, ας πούμε οτι αυτό λύνεται με ένα ανακάτεμα στο δοχείο ή wdt στο καλαθάκι.
-Για την ομοιογένεια της άλεσης δεν έχω ασφαλή συμπεράσματα. Τελευταία κάνω αρκετά πειράματα με το διαθλασίμετρο, τα οποία δείχνουν πολύ χονδρικά το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του, αλλά δεν έχω ακόμα μετρήσεις με άλλους μύλους, ώστε να υπάρξει ευθεία σύγκριση.
-Γευστικά πολλά από τα προφίλ κυρίως light ή medium προς light δεν μου τα έχει βγάλει. Πιο καλά λειτουργεί με safe καφέδες όπως τα blendακια. Σε αυτό όμως δεν μπορώ να κατηγορήσω μόνο τον μύλο, μπορεί να φταίω και εγώ ή να οφείλεται στη μη δυνατότητα της μηχανής να παίξει με ακρίβεια ένα-δύο-τριών βαθμών Κελσίου στη θερμοκρασία.

Αυτοί είναι οι λόγοι που εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω για αναβάθμιση, αλλά τα νέα δεδομένα γύρω από τους κωνικούς με κρατάνε σε αναμονή. Κατανοώ πλήρως την ανάγκη της Σταυριάνας να πάει σε κάτι καλύτερο, πόσο μάλλον όταν έχει καθημερινή επαφή και σύγκριση και με άλλους μύλους.

@Jazz
Διαβάζω οτι αλέθεις τον ένα καφέ, μετά δοκιμάζεις τον άλλο κλπ. Έχε υπόψη σου οτι θα πρέπει ενδιάμεσα να τον καθαρίζεις πολύ καλά γιατί σωστά συμπεράσματα από τον ένα καφέ στον άλλο δεν θα πάρεις ποτέ. Ο καφές θα κουβαλάει γραμμάρια, λάδια, fines του προηγούμενου.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 11:27 am

Ρε Αποστόλη ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΆ, δηλαδή, είπες όλα όσα σκέφτομαι!!!! Όλα. Ό,τι είπες ισχύει 100% και για αυτά που βλέπω εγώ.
Να αναφέρω επίσης (δε το είπα γιατί το θεώρησα αυτονόητο), ότι από αλλαγή καφέ σε καφέ, εννοείται ότι πετάω τα πρώτα gr. Αλλιώς όντως συμπέρασμα δε θα βγει.

Άντε να έρθει η στιγμή να αναβαθμιστώ, και θα πάω να τον παρκάρω τον Κ3 στο μαγαζί! Με γεμάτο hopper και εύκολο blend όπως ο decaf, παπάδες θα κάνει! Και έτσι όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. Αμήν και πότε!!

Δε ξέρω αν φταίει που δουλεύω σε σχεδόν καθημερινή βάση τον Κ10 και τον Mythos, αλλά είμαι κάθετη: Ο Κ3 δίπλα τους, είναι παιδικό παιχνίδι(!) Από όλες τις απόψεις.
Για entry level και αρχάριο που πρώτο πιάνει στα χέρια του espresso grinder, μπορεί να φαίνεται διαστημόπλοιο και δε ξέρω εγώ τι. Ε, τώρα, προσωπικά από τη στιγμή που η επαφή μου είναι με μύλους τύπου Κ10/Mythos/Belogia 68mm conic , μόνο με 'πλύση εγκεφάλου' μπορώ να δεχθώ τον Κ3 για μύλο με 'εξαιρετικά αποτελέσματα'. Δε το λέω προς θεού εννοείται υποτιμητικά ή "ψιλομύτικα". Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ! Ίσως παίζει ρόλο και η συνήθεια, τι να πω? Απλά, ρε παιδιά, δε μπορώ να τους συγκρίνω. Για μένα ο Κ10, όχι μόνο αξίζει τα 4πλά χρήματα που στοιχίζει σε σχέση με τον Κ3, αλλά ίσως και παραπάνω! Ακόμα και στα χέρια σου να πάρεις μισή χούφτα fine αλεσμένο από Κ10 και μισή από Κ3, ακόμα και έτσι, θα καταλάβεις ποιοτική διαφορά. Πού θα μου πεις, μας δουλεύεις? Με το χέρι? Καταλαβαίνετε όμως τι εννοώ. Μια διαφορά φαίνεται ακόμα και έτσι (ως προς το πόσο αφράτος είναι ο καφές, και 'ομοιογενής' με την έννοια του ότι δε βρίσκεις σβόλάκι!)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από cosini » Τετ Σεπ 20, 2017 3:20 pm

εαν δεν εχεις κανει ακομη καποια αγορα θα ελεγα να ζητησεις απο καποιον γνωστο σου ισως να δεις απο κοντα τα κοψιματα του sette 270 , ισως να σε καλυψει τοσο απο ποιοτητα κοψιματος οσο και απο μεγεθος ως οικιακος, επισης και απο τιμη , εγω πιστευω οτι φτανει τον k10 σε κοψιματα οποτε δεν εχεις να χασεις κατι ριχνοντας μια ματια και σε αυτον .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Σεπ 20, 2017 4:29 pm

Αν θελεις καλο μυλο μπορεις να κοιτάξεις τους γνωστους mazzer major και anfim με μαχαίρια τιτανιου.
οι μικροι της baranza-malhoenig εχουν το ατου των κεραμεικων μαχαιριών τα οποία δεν οξειδώνοουν τον καφε καθόλου ,και έχουν πολυ καλη ποιοτητα αλεσης,αλλα η ποιότητα κατασκευης τους δυστηχώς(και για τον καινουργιο sette)ειναι μετρια προς κακή.Πολλα προβλήματα είχε ο vario και πολλα εχει και ο sette.

Απάντηση