Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:34 pm

Πω, ευχαριστώ όλους σας πραγματικά για τις ευχές! :D
Χαίρομαι που χαίρεστε με τη χαρά μου! χαχα

Μακάρι να πάνε όλα καλά. 68άρια κωνικά, ρε φίλε! Τρελάινομαι από τώρα!!! :a080:
(ωπ, ωπ... ΗΡΕΜΑ ΣΤΑΥΡΙΑΝΑ, ήρεμα! Είπαμε, αυτοσυγκράτηση!) :P

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από buddy » Τετ Νοέμ 15, 2017 2:21 pm

Σταυριανα, καλοριζικο το εργαλειο!!! :b050:
Πραγματικα ο μυλος ειναι πανεμορφος και απο αλεση...τι να λεμε τωρα....ειναι παντου γραμμενα σε ολα τα φορα του κοσμου, τι κανει αυτος ο μυλος.
Ειτε με γεματο hopper, ειτε με λιγο καφε στο hopper, ειτε single dosing o μυλος κανει παπαδες, εχει μεγαλη φημη (και οχι αδικα) οτι μπορει single dosing.
Απλα κανε κατι για το pop cornig γι' αυτη τη περιπτωση.
Αντε, fine tuning τωρα. :lol:
Ειμαι σιγουρος οτι θα απογειωσει τα φλυτζανια σου, θα δεις μεγαλη διαφορα.
Μην τσιγκουνευτεις φωτογραφιες.
Θα εχει ενδιαφερον να μας πεις οταν τον ανοιξεις για καθαρισμα, αν εχει τουνελ οπως ο Κ10 πριν αρχισει το κατηφορικο τουνελ που τρεχει ο καφες ή οχι.
Αν δεν εχει τουνελ και βγαινει ο καφες κατ' ευθειαν στο κατηφορικο τουνελ, θα εχεις πολυ μικρη κατακρατηση, αν εχει τουνελ θα υπαρχει κατακρατηση την οποια δυστυχως δεν θα μπορεις να την παρεις με πινελακια οπως στον Κ10 και αναγκαστικα θα πρεπει να πετας αρκετο καφε.
Περιμενουμε με αγωνια εντυπωσεις, γιατι και εμενα μου εχει γυαλισει αυτος ο μυλος!

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Τετ Νοέμ 15, 2017 3:14 pm

Μπράβο Σταυριάνα,

Καλορίζικο το θηρίο και καλά καφεδάκια να έχεις.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 3:25 pm

Ευχαριστώ, ευχαριστώ! Αλλά ακόμα δεν τον έχω πάρει στα χέρια μου. Απλά ενημερώθηκα σήμερα ότι είναι στο υποκατάστημα και μπορώ να πάω να τον παραλάβω.
Για τo pop corning,κατακράτηση και τα συναφή, έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Ο μπαμπάς μου ανέλαβε αρχικά να μου φτιάξει στο μέλλον αν χρειαστώ αυτό το lid: https://www.youtube.com/watch?v=j3B9AIOzXrM

Σχετικά με την κατακράτηση, σκέφτηκα και αυτά που μου είπες Χρήστο και συζητήσαμε. Αλλά εν τέλει, κατέληξα ότι δε με πολυνοιάζει. Και θα σου πω γιατί: Στο σπίτι, πλέον, η κατανάλωση έχει πάει σε άλλο level. [200g / 2 ημέρες ΤΟ ΠΟΛΥ!]. Ακόμα και αν πχ σε κάθε shot/δόση μένουν 5gr (και πολλά νομίζω ότι λέω), δεν θα έχω θέμα υποχρεωτικού 'πετάματος' καφέ. Δε θα μένει για πολύ. Είμαστε 4 άτομα στο σπίτι, + επισκέπτες/φίλοι που πλέον έχουν ένα ακόμα λόγο να έρχονται ( :lol: ) πιο συχνά, οπότε, δε πιστεύω να με απασχολήσει αυτό. Συν του ότι πλέον, σταματήσαμε να πίνουμε διαφορετικό κόκκο. "Άσκησα" βέτο, χαχα. Δε γίνεται να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια! Άλλο καφέ εγώ, άλλο ο μπαμπάς, άλλο ο αδερφός κοκ... Το τελευταίο καιρό, ακόμα και στον Κ3, έμπαιναν ~150g στο hopper. Σταμάτησα το single dosing, και είδα και καλύτερο αποτέλεσμα αλλά και μεγαλύτερη ευκολία.

Σχετικά με το καθάρισμα, θα το καθυστερήσω λίγο, το έχω πάρει από τώρα απόφαση. Θέλω να δω αρχικά συμπεριφορά με puly grind, να εξοικειωθώ κιόλας 100% με το μύλο και κυρίως με όλες τις ηλεκτρονικές του ρυθμίσεις, και μετά θα πάω σε βαθύτερα μονοπάτια. Δηλαδή θέλω σίγουρα να τον αφήσω 1 μήνα, και μετά θα τον 'ανοίξω' για κλασικό καθάρισμα με βουρτσάκι/σκούπα κλπ. Θέλω κιόλας να δω ανάλογα με το πόσο καφέ θα έχω κόψει σε 1 μήνα, ποια θα είναι η κατάσταση στο εσωτερικό των μαχαιριών κλπ.

Τι να πω... μακάρι όλα να πάνε καλά! Δε θα αντέξω άλλο μυλο-πλήγμα! :e014:

edit: Ευχαριστώ Βασίλη και εσένα!!!

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Edesso » Τετ Νοέμ 15, 2017 6:14 pm

Καλως ηρθες στο Κ10 club :clap:

Αλλο ενα διακεκριμενο μελος, αρχιζουμε να γινομαστε πολλοι τελικα :lol:

Μπραβο σου Σταυρανια :a013:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Νοέμ 15, 2017 6:55 pm

Σταυριάνα τον σκέφτομαι κι εγώ τον συγκεκριμένο αλλά με απασχολεί η κατακράτηση και το μη προσβάσιμο τούνελ. Περιμένω ριβιου! Καλοδουλευτος!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 8:24 pm

Ευχαριστώ Βασίλη και Αντώνη!
Δε τον πήρα ακόμη, γιατί το υποκατάστημα της μεταφορικής είναι αρκετά μακριά και σήμερα είχε ...κοσμοπλημμύρες! Δε θα προλάβαινα κιόλας ούτως ή άλλως τελικά, γιατί έκλεινε στις 16:30 και αυτοκίνητο εγώ θα είχα μετά τις 4...

Οπότε, παράταση για αύριο. :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Νοέμ 15, 2017 8:39 pm

Καλό στρώσιμο τώρα και με υπομονή γιατί δεν αξίζει να χαραμίσεις ακριβούς καφέδες.
Περίμενα ότι θα έπαιρνες το μτχ Κ10 αφού είχες εκδηλώσει ενδιαφέρον αλλά προτίμησες να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη.
Όχι ότι δεν αξίζει βέβαια...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 8:50 pm

Artisti έγραψε:Καλό στρώσιμο τώρα και με υπομονή γιατί δεν αξίζει να χαραμίσεις ακριβούς καφέδες.
Περίμενα ότι θα έπαιρνες το μτχ Κ10 αφού είχες εκδηλώσει ενδιαφέρον αλλά προτίμησες να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη.
Όχι ότι δεν αξίζει βέβαια...
Δε προτίμησα ακριβώς να βάλω βαθιά το χέρι στη τσέπη. Και εγώ αρχικά για τον μεταχειρισμένο Κ10 πήγαινα, αλλά προέκυψε μια γενναιόδωρη προσφορά από τον παππού μου, οπότε εν τέλει εγώ έδωσα λιγότερα από 900€. Βγάλε και τα χρήματα από τον Κ3 που παίρνω... ~ 650€ μου έφυγαν 'πραγματικά' ! Οπότε νομίζω άξιζε και με το παραπάνω να πάω σε καινούριο μύλο.

Σχετικά με το στρώσιμο, δε νομίζω να έχω θέμα. Όσον αφορά δηλαδή την ποιότητα του καφέ που θα παίρνω, ακόμα και στην αρχή. Το καλό με τους ακριβούς μύλους (όπως διαπίστωσα μέχρι τώρα) είναι ότι από την αρχή, το "στρώσιμο" τους κυρίως αφορά τη σταθερότητα των ρυθμίσεων/άλεσης. Υπό την έννοια ότι χάνεται εύκολα η ρύθμιση στα πρώτα κιλά. Αλλά, δεν έχω δει θέμα 'ποιοτικό' στο φλιτζάνι ούτε σε καινούριο Κ10, ούτε σε Mytho.

Βέβαια, ναι οκ, τώρα στα πρώτα του 'βήματα', δε θα του βάλω πολλές λουλουδάτες Αιθιοπίες! Θα παίξω αρχικά με τα γνώριμά μου blends, + κάποιους συγκεκριμένους εύκολους single origin που έχω στο μυαλό μου... Πάντως μπαγιατίλα δε θα πάρω! Ζαμέ! :P
Τέτοιο στολίδι και να του βάλω προπολεμικό προϊόν;; Ιεροσυλία!! :lol:

deschristi
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2017 11:46 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM pid
2η Μηχανή:: Hario V60-Aeropress
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Baratza Preciso

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από deschristi » Πέμ Νοέμ 16, 2017 11:00 am

Καλημέρα και καλορίζικος ο μύλος.Αν επιτρέπεται απο ποιο κατάστημα αγοράστηκε; Περιμένουμε review kai videos γιατι στο you tube υπαρχουν ελαχιστα με τον συγκεκριμένο.

Απάντηση