ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Οκτ 01, 2017 5:04 pm

Κάνοντας την ίδια κουβέντα με τον Βασίλη στην έκθεση υπήρξε και σε μένα η πληροφόρηση ότι το πρόβλημα έχει αντιμετωπισθεί με την αντικατάσταση νέων μοτέρ. Η Βaratza αποφάσισε να βγάλει ένα πρωτοποριακό προιόν και κάποια από αυτά που σχεδίασε δεν πήγαν ακριβώς όπως θα ήθελε, αλλά φαίνεται ότι προσπαθεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα.
Από την άλλη ενας σοβαρός επιχειρηματίας του χώρου όπως ο Βασίλης αποφάσισε να την εμπιστευτεί και να την αντιπροσωπεύσει στην Ελλάδα. Κάτι σημαίνει και αυτό.

Επίσης αυτό που θα έπρεπε πρωτίστως να μας νοιάζει είναι αν ο μύλος αλέθει καλά, με ομοιογένεια, χωρίς σβόλιασμα, κατακράτηση κλπ και η διαβεβαίωση ήταν ότι ο μύλος τα πάει μια χαρά. Σίγουρα και τα πλαστικά μας νοιάζουν (που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα) και η εμφάνιση μας νοιάζει (υποκειμενικά είναι όμορφος μύλος), αλλά αυτά είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Με δεδομένο οτι ο Μola αργεί χαρακτηριστικά να βγει στην αγορά (και που δεν ξέρουμε εαν και τι προβλήματα ενδεχομένως παρουσιάσει και αυτός) αρχίζω να τον γλυκοκοιτάω και εγώ...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Οκτ 01, 2017 7:28 pm

Επισκεφτηκα την έκθεση και ώντας ''ζεστός'' για την αγορά ενός sette , σταμάτησα στο περίπτερο της barista.gr και συνομίλησα και με τον Κο Τάρταρη.Δοκιμάζοντας τον sette 270W που είχανε προς επίδειξη σε ενα πάγκο , αποδεικνύεται οτι ο μύλος αλέθει μεν - οχι στο σωστό βάρος δε , αλλά σταματάει σε όποια ένδειξη θέλει εκείνος!Το πρόβλημα αποδόθηκε στον στραβό πάγκο και κατ επέκταση στο όχι σωστό πάτημα του μύλου αλλά φανταστείτε να είσαι έτοιμος να αγοράσεις ενα προιόν με σαφείς ενδείξεις προβλημάτων και στην επίδειξη να μην δουλεύει όπως πρέπει!
Επι τόπου γεμάτος αμφιβολίες σταμάτησα να συζητάω την απόκτηση της έκδοσης W και ξεκινησα να εξετάζω την απλή έκδοση με το χρονόμετρο.Ο Κος Τάρταρης με διαβεβαίωσε οτι το προιόν (η έκδοση W με τη ζυγαρία) αν πατήσει σωστά και σταθερά σε πάγκο κουζίνας δουλεύει άψογα-όπως κάνει και ο sette που έχει στην κατοχή του και μου εγγυήθηκε προσωπικά για το προιόν με πλήρη κάλυψη σε περίπτωση αστοχίας ή μη ικανοποίησης μου.Βασιζόμενος λοιπόν στο πολύ καλό όνομά του στην αγορά , στις διαβεβαιώσεις του και στην ενημέρωσή του οτι πλέον πωλούνται εκδόσεις του μύλου με αλλαγμένο μοτέρ αλλά και ''παπουτσάκια'' για να πατάει καλύτερα (2 ουσιαστικές ''ανακλήσεις''/νέες εκδόσεις hardware) ,αλλά και στα 2 χρόνια εγγύηση του μύλου ,προχώρησα στην απόκτηση του sette 270W .
Πράγματι λοιπόν τοποθετώ τον μύλο στον πάγκο της κουζίνας μου και κάνει αυτό που υπόσχεται!Αλέθει όμορφα και αφράτα χωρίς ίχνος clumping.Με μόνο το portafilter κάτω απο το μύλο ο καφές είναι τόσο αφράτος που ξεχειλίζει και χύνεται.Αντίθετα με ενα funnel όπως στο ακόλουθο βίντεο , δεν χύνεται ούτε κόκκος καφέ έξω.Η ζυγαριά ζυγίζει σωστά όπως διασταυρώνω την ένδειξη της με άλλη ζυγαριά αλλά η απόκλιση που είχε απο το επιθυμητό βάρος ήταν θέμα offset του μύλου που ήθελε λίγο διόρθωμα το οποίο έκανα μετα το βίντεο.



Το βίντεο είναι απο τις πρώτες δοκιμές του μύλου .Μέχρι στιγμής αλέθει άψογα και χωρίς wdt έχει πολύ σωστή εκχύλιση αλλά όχι άψογη-πρέπει να στρώσουν και τα μαχαίρια!

Για αρχή καλά τα πάμε , να δούμε αν θα διατηρηθεί αυτό το καλά ή αν θα έχουμε τραβήγματα στο μέλλον.

Σημ:Η προσφορά του barista για -10% έκπτωση είναι ευκαιρία για όποιον ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μύλο.Η τιμή του με την έκπτωση έρχεται πολύ κοντά στις ευρωπαικές τιμές των 500ευρώ + μεταφορικά και με δεδομένη την εγγύηση των 2 χρόνων απο ελληνικό κατάστημα είναι ότι καλύτερο μπορεί να πετύχει κανεις για να κοιμάται όσο πιο ήσυχος γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Οκτ 01, 2017 8:26 pm

Μεγειά Βασίλη!
Χρειάζεται να μιλάνε περισσότερο αυτοί που τον έχουν γιατί είναι οι μόνοι αξιόπιστοι να εκφέρουν άποψη (και απ' οτι έμαθα είναι αρκετοί, αλλά δυστυχώς δεν μιλάνε για την εμπειρία τους!).
Μου έλυσες και μια παλιά απορία για το εαν χωράει funnel ιδιαίτερα όταν θες στο καλάθι παράπανω από 18g. Από που προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο;


Αν και είναι νωρίς ακόμα θα ήθελα κάποια στιγμή την άποψή σου για την άλεση σε σχέση με τον Quamar M80e.
Καλορίζικος και καλά :coffee: !

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Οκτ 01, 2017 9:11 pm

Ευχαριστώ για τις ευχές!
Είναι αλήθεια οτι η πληροφόρηση απο τους κατόχους δεν είναι συνεχής.Είτε δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα οπότε δεν βλέπουν το λόγο για να αναφέρουν το πόσο ικανοποιημένοι ειναι απο το μύλο ,είτε υπάρχει μια ιδιαίτερη αποσιώπηση των όποιων θεμάτων αντιμετωπίζουν οι κάτοχοι.

Funnel χωράει και μάλιστα άνετα.Είναι η λύση για να μην λερώνεται όλος ο τόπος απο την άλεση του μύλου.Κι εγω δεν το ανακάλυψα-το είχα δει παλαιότερα στο youtube απο άλλο κάτοχο γιατι σε review δεν το εχω διαβάσει ως λύση ποτέ.Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ ειναι αυτό και είμαι πολύ ικανοποιημένος.Αλέθω στο πορταφίλτερ με το funnel και μετα χωρίς wdt χτυπάω το πορταφίλτερ μια φορά προς τα κάτω για να κάτσει ο καφές.Levelling με ενα κινέζικο αντίγραφο του OCD ,tamping και βούρ για εκχύλιση.

Τα μαχαίρια του sette προφανώς είναι άστρωτα αλλα σε δίπλα-δίπλα σύγκριση με τον Quamar με όχι σύνθετο καφέ (Mokka blend) το γευστικό αποτέλεσμα είναι εντελώς ίδιο.Προσωπικά δεν περιμένω να αλλάξει το γευστικό αποτέλεσμα του sette-παρόλο που έχει κωνικά μαχαίρια δεν φημίζεται για την ''κωνική'' του άλεση .Κανένας δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο - ισα ισα ποιυ υπάρχουν αναφορές οτι η άλεσή του είναι σαν των flat μαχαιριών.Το σύν του μύλου δεν ειναι η ''κωνική'' ή η ''ποιοτική'' του άλεση ,αλλά η μεγάλη του ευκολία και η μικρή του κατακράτηση καφέ.Αν μακροημερεύσει ο μύλος και είσαι συνειδητοποιημένος αγοραστής τότε θα μεινεις ευχαριστημένος.Αν περιμένεις γευστικό αποτέλεσμα Κ10 ή αντοχή Mazzer τότε έπαιξες κι έχασες.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Οκτ 01, 2017 9:40 pm

Επειδή όπως λέει και η σοφή λαική ρύση, "Καλύτερα να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα", ο Sette έχει να διανύσει αρκετό δρόμο για να ανακτήσει την εμπιστοσύνη που "χάθηκε στην μετάφραση"!!!
Ο Βασίλης Τάρταρης δίνει αγώνα για την αποκατάσταση του ονόματος του Sette όπως επίσης και η κατασκευάστρια εταιρεία που (έκανε;) τις (απαραίτητες;) αλλαγές και ανακλήσεις. Είδωμεν!!!
Πάντως το ότι το barista.gr επενδύει σ' αυτόν κάνοντας νέες παραγγελίες επί των αλλαγμένων πλέον Sette και εγγυάται γι' αυτόν, είναι πολύ ελπιδοφόρα κίνηση μιας και ο μύλος αλέθει ομοιόμορφα, αφράτα και χωρίς κατακράτηση.
Το αν έχει κωνικά που κόβουν σαν επίπεδα και αν περιβάλλεται από πλαστικά αντί για μέταλλα, εμένα προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει, σε σχέση με τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά του, αρκεί να αποδειχθεί αξιόπιστος και απροβλημάτιστος από 'δω και μπρος.
Γι' αυτό είναι σημαντική η ενημέρωση των φίλων συμφορουμητών που απέκτησαν κομμάτια νέας παραλαβής.
Τους εύχομαι λοιπόν νόστιμα, κρεμώδη και απροβλημάτιστα καφεδάκια!!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 02, 2017 12:27 pm

Είχα αποφασίσει και πραγματοποίησα την αγορά ενός Κ10 αρχές καλοκαιριού.
Πριν 1 μήνα μέσα από συγκυρίες κατέληξα να είμαι κάτοχος και ενός sette 270w (το τελευταίο μοντέλο με νέο μοτέρ και λογισμικό ) σφραγισμένου στο κουτί του από barista.gr.
Αποφάσισα να τον κρατήσω και να τον χρησιμοποιήσω ως δεύτερο μύλο.
Με την ευκολία του , το μέγεθος του , τα κοψίματα του και το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι γρήγορα έγινε ο πρώτος μου μύλος και ήδη έχει βρεθεί φίλος που θα πάρει τον Κ10 αφού βλέπω πια ότι μόνο χώρο μου πιάνει.
Όλα τα παραπάνω αφορούν οικιακή χρήση με 4 εσπρεσσακια την ημέρα και λίγα παραπάνω όταν υπάρχουν επισκέψεις.
Επίσης οι καφέδες επι το πλείστων μπλεντακια και κάποιοι μονοποικιλιακοι.
Δεν έχω δοκιμάσει σε παράξενους και ιδιαίτερους καφέδες σε κοψίματα μιας και δεν είναι και αυτό ο κανόνας για εμένα .
Ο μύλος αλέθει χωρίς clumping , με σχεδόν μηδενική κατακράτηση , πολύ αφράτο κόψιμο, πάρα πολύ γρήγορος , έχει 270 ρυθμίσεις κοψίματος ( από εκεί είναι και το 270 στο όνομα ) εδώ να πω ότι κόβω εσπρέσο και έχει ακόμη περίπου 30 ρυθμίσεις για πιο fine :a013: και είναι πανεύκολος στο καθάρισμα και την αλλαγή μαχαιριών εάν χρειαστεί.
Για την καλή του λειτουργεία χρειάζεται επίπεδη επιφάνεια και να πατάει καλά. Τα πιο παλιά μοντέλα χρειάζονταν και ένα διακόπτη έξτρα για να σβήνουν ενώ τώρα κρατώντας πατημένο το stop ο μύλος σβήνει, επίσης σβήνει μόνος του εάν περάσουν λίγα λεπτά χωρίς να χρησιμοποιείται. Ένα μείον είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητος ( το μοντέλο 270w με την ζυγαριά ) και με το παραμικρό τράνταγμα που θα νιώσει στον πάγκο ανάβει μόνος του :a014: για αυτό τον έχω σε πρίζα με διακόπτη και τον σβήνω και από εκεί μετα το δικό του αυτόματο σβήσιμο.
Γιά οικιακή χρήση πιστεύω θα αφήσει υπερ ικανοποιημένο τον κατοχό του και είναι μια πολύ καλή αγορά . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Οκτ 02, 2017 12:59 pm

Δημήτρη, σ' ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση αυτή η οποία είναι πολλή σημαντική την δεδομένη στιγμή και πολύ διαφωτιστική όσον αφορά μία ακόμη αναβάθμιση της Baratza που έχει να κάνει με τον διακόπτη που δεν είχε το προηγούμενο μοντέλο!!!
Αυτό που λες με τα μαχαίρια και την εύκολη αλλαγή τους, το έχει δει κάπου; Γιατί εγώ όσο κι αν έχω ψάξει έχω βρει videos μόνο με την αλλαγή του σταθερού εσωτερικού μαχαιριού. Το εξωτερικό κινούμενο μαχαίρι, αλλάζει επίσης εύκολα;
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 02, 2017 2:18 pm

cosini έγραψε:....
Αποφάσισα να τον κρατήσω και να τον χρησιμοποιήσω ως δεύτερο μύλο.
Με την ευκολία του , το μέγεθος του , τα κοψίματα του και το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι γρήγορα έγινε ο πρώτος μου μύλος και ήδη έχει βρεθεί φίλος που θα πάρει τον Κ10 αφού βλέπω πια ότι μόνο χώρο μου πιάνει....
Ε ρε έτσι και το διαβάσει η jazz αυτό , τι έχει να γίνει.....! :a016: :rtfm: :lick:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Οκτ 02, 2017 3:03 pm

Aπ' όσο θυμάμαι το μαχαίρι που κινείται αλλάζει μόνο από το service. Στο troubleshooting θα βρεις και κάποιες λύσεις, όπου η εταιρεία δείχνει πως να ανοίξεις τον μύλο και να αντικαταστήσεις ορισμένα εξαρτήματα. Σε κάθε περίπτωση πριν τον ανοίξεις κάνε ένα τηλέφωνο στο barista για να είσαι σίγουρος οτι δεν θα έχεις θέματα με την εγγύηση.

Δημήτρη πολύ ενδιαφέρουσα η κίνησή σου να εγκαταλείψεις το k10 για τα μάτια του sette. Πέρα από την χρηστικότητα στην οποία υπερέχει, από άποψη γεύσης έκανες κανένα blind test?

Βασίλη εγώ περιμένω ότι ο διαφορετικός τρόπος άλεσης θα δώσει και διαφορετικό γευστικό αποτέλεσμα, προφανώς ανώτερο τουλάχιστον από τον δικό μου Κ3. Αν είναι να πάρω το ίδιο αποτέλεσμα τότε για μένα η αγορά του δεν έχει νόημα. Πρώτα βάζω τη γευστική αναβάθμιση και μετά την ευκολία, μηδενική κατακράτηση κλπ. Επίσης αν έχεις το χρόνο θα είχε ενδιαφέρον να συγκρίνεις και τι αποτελέσματα σου δίνει το διαθλασίμετρο με ίδιο καφέ, δόση, μηχανή.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 02, 2017 3:35 pm

Να συγκρίνω το αποτέλεσμα του sette με τι?Με τον Quamar που έχω?Με κάτι άλλο?
Σε κάθε περίπτωση αυτό θα πρέπει να γίνει αφού στρώσουν τα μαχαίρια γιατι προς το παρόν μου κάνουν κάτι ''περίεργα'' λόγω του οτι ειναι πολύ καινούρια.

Εμένα το κουτί του μύλου ήταν ανοιγμένο, ο μύλος δεν έχει διακόπτη πρόσθετο για να κλείνει όπως είχανε πει για τα πρώτα κομμάτια του barista.gr αλλά έχω παρατηρήσει οτι μετά απο λίγα λεπτά που θα μείνει αχρησιμοποίητος ,κλείνει μόνος του.Δεν ήξερα για το οτι κρατώντας πατημένο το stop κλείνει - θα το δοκιμάσω.Το s/n του μύλου μου ξεκινάει απο 16... που εχω διαβάσει οτι σημαίνει οτι ειναι παραγωγής του 2016.Μπορεί να είναι αλλά να έχει αλλαχτεί προληπτικά το μοτέρ.

Απάντηση