ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Οκτ 02, 2017 3:59 pm

Ε ναι με τον Quamar!.. μη σου πω να βάλεις στον παιχνίδι και τον Graef, κωνικά έχει και αυτός...ένα blind test με διαθλασίμετρο και ένα με ουρανίσκο θα μας πείσει!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από cosini » Δευ Οκτ 02, 2017 8:34 pm

Rallakias έγραψε:Το s/n του μύλου μου ξεκινάει απο 16... που εχω διαβάσει οτι σημαίνει οτι ειναι παραγωγής του 2016.Μπορεί να είναι αλλά να έχει αλλαχτεί προληπτικά το μοτέρ.
Το δικο μου s/n ειναι 21700003
Luckees έγραψε:Aπ' όσο θυμάμαι το μαχαίρι που κινείται αλλάζει μόνο από το service.
Οντως ετσι νομιζω κι εγω.
Luckees έγραψε:Δημήτρη πολύ ενδιαφέρουσα η κίνησή σου να εγκαταλείψεις το k10 για τα μάτια του sette. Πέρα από την χρηστικότητα στην οποία υπερέχει, από άποψη γεύσης έκανες κανένα blind test?
Αυτη τη στιγμη ο Κ10 ειναι ηδη πακεταρισμενος στο κουτι του για να φυγει, ομως στις πρωτες μερες του sette εγιναν οι ετσι κι αλλιως αναποφεκτες συγκρισεις και εγω προσωπικα στους καφεδες που πινω γευστικη διαφορα δεν βρηκα (δεν πινω τα παραξενα ουτε τα δυσκολα ) , αυτος ηταν και ο αρχικος λογος που τον κρατησα, μετα ακολουθησαν τα υπολοιπα και επικρατησε ως βασικος μυλος.
Τωρα μιας και εκανες αναφορα στο διαθλασιμετρο η ενδειξη που περνω αυτη τη στιγμη με τον συγκεκριμενο καφε ειναι 22,5 και γευστικα μου καθεται μια χαρα , καποια στιγμη που θα εχω τον απαιτουμενο χρονο θα κανω κι αλλες δοκιμες στα κοψιματα να κατεβω γυρω στο 19-20 να δω διαφορες.
Να πω οτι τα μαχαιρια θελουν στρωσιμο καθως δεν εχει κοψει κιλο ακομη
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από jim4 » Δευ Οκτ 02, 2017 8:37 pm

Μία ερώτηση στον Βασίλη που ανέβασε το video με το funnel στον sette, πως κατάφερες και άνοιξες τα στηρίγματα του μύλου για το portafilter σ αυτή τη θέση;
Εχω την εντύπωση οτι ανοίγουν σε δύο θέσης μία (τέρμα κλειστό ) για portafilter και μία (τέρμα ανοιχτό) για άλλο σκεύος.
Βέβαια το έχω ξανά δει και σε άλλο video στο youtube δεν κατάλαβα ομως πως γίνεται και οταν το προσπάθησα δεν τα κατάφερα :a058:
Καλορίζικος και καλα : :coffee:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 02, 2017 9:46 pm

Τα στηρίγματα του μύλου ανοίγουν και κάθονται σε όλες τις ενδιάμεσες θέσεις όχι μονο τέρμα ανοικτά ή κλειστά.Με το funnel πατάει αρκετά καλά (όχι τέλεια αλλά δεν φεύγει ούτε κόκκος εκτός) και αν δεν θέλεις να κάνεις την άλεση σε 2 φάσεις για να κάθεται πρώτα ο καφές πριν συνεχίσεις την άλεση (που το βρίσκω λίγο ταλαιπωρία) ,είναι ο μόνος τρόπος για να γεμίσει καλά το καλάθι χωρίς να χυθεί ο αλεσμένος καφές.
Βασικά προσπαθώ να βρώ μια αντιστοίχηση μεταξύ των ρυθμίσεων του μύλου , δηλαδή κάθε μια αλλαγή στο micro και αντίστοιχα στο macro πόσα δευτερόλεπτα αλλάζει την εκχύλιση?Εχω την πρώτη εντύπωση οτι για να μεταβάλλεις το χρόνο της εκχύλισης κατά 5'' πρέπει να αλλάξεις την επιλογή micro κατά 2-3 θέσεις , το οποίο αν είναι έτσι σημαίνει οτι η ρύθμισή του έχει μεγάλη λεπτομέρεια.

Σημ:Ειδα οτι τελικά κι εμένα κρατώντας πατημένο το στόπ , σβήνει ο μύλος.Να και κάτι που δεν το λένε τα manual αλλά τα φόρα!

Πιστεύω οτι έχουμε ξεφύγει σαν συζήτηση απο το όποιο ''πρόβλημα'' του sette και έχουμε πάει αλλού - οπότε μήπως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη συζήτηση σε άλλο τόπικ?

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από jim4 » Δευ Οκτ 02, 2017 9:57 pm

Rallakias έγραψε:Τα στηρίγματα του μύλου ανοίγουν και κάθονται σε όλες τις ενδιάμεσες θέσεις όχι μονο τέρμα ανοικτά ή κλειστά.Με το funnel πατάει αρκετά καλά (όχι τέλεια αλλά δεν φεύγει ούτε κόκκος εκτός) και αν δεν θέλεις να κάνεις την άλεση σε 2 φάσεις για να κάθεται πρώτα ο καφές πριν συνεχίσεις την άλεση (που το βρίσκω λίγο ταλαιπωρία) ,είναι ο μόνος τρόπος για να γεμίσει καλά το καλάθι χωρίς να χυθεί ο αλεσμένος καφές.
Βασικά προσπαθώ να βρώ μια αντιστοίχηση μεταξύ των ρυθμίσεων του μύλου , δηλαδή κάθε μια αλλαγή στο micro και αντίστοιχα στο macro πόσα δευτερόλεπτα αλλάζει την εκχύλιση?Εχω την πρώτη εντύπωση οτι για να μεταβάλλεις το χρόνο της εκχύλισης κατά 5'' πρέπει να αλλάξεις την επιλογή micro κατά 2-3 θέσεις , το οποίο αν είναι έτσι σημαίνει οτι η ρύθμισή του έχει μεγάλη λεπτομέρεια.

Πιστεύω οτι έχουμε ξεφύγει σαν συζήτηση απο το όποιο ''πρόβλημα'' του sette και έχουμε πάει αλλού - οπότε μήπως θα έπρεπε να συνεχίσουμε τη συζήτηση σε άλλο τόπικ?
ok ευχαριστώ για την απάντηση αν και όσο κι αν προσπάθησα να το κάνω σε ενα εκθεσιακό κομμάτι που βρήκα δεν τα κατάφερα, ισως να μην το έκανα σωστά ισως να αλλάξανε κάτι στα τελευταία κομμάτια δεν ξέρω.Ευχαριστώ πάντως και να σαι καλά

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Οκτ 02, 2017 10:15 pm

Μήπως δοκίμασες την απλή εκδοση και οχι την W ?Μήπως υπάρχει διαφορά μεταξύ τους στο πώς στέκονται τα στηρίγματα?

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από jim4 » Δευ Οκτ 02, 2017 10:25 pm

Την έκδοση W δοκίμασα αλλά μάλλον κάτι έκανα λάθος. Εφόσον ο δικός σου μύλος έχει αυτή την δυνατότητα δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε , εξάλλου το ξανά είδα σε video στο youtube οπότε εγώ κάτι δεν έκανα σωστά :a134: :lol:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Οκτ 05, 2017 8:37 pm

Επανέρχομαι στο θέμα με τα στηρίγματα του μύλου.Διορθώνω λέγοντας οτι τώρα παρατηρώ οτι ''κουμπώνουν'' είτε τερμα ανοικτα είτε τέρμα κλειστα.Σε όλες τις ενδιάμεσες θέσεις απλά στέκονται και αν δεχθούν ''μεγάλο'' βάρος ή ''δύναμη'' με το χέρι ,μετακινούνται.Βάζοντας ομως το πορταφίλτερ πάνω τους ,πατάει μια χαρά σταθερά και δεν μετακινούνται καθόλου.

jim4
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2017 10:55 pm
Όνομα: Δημήτρης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από jim4 » Πέμ Οκτ 05, 2017 8:55 pm

:a013: ευχαριστώ για την ενημέρωση :a013:
Και έχεις σωστή ένδειξη βάρους δεν επηρεάζετε η ζυγαριά;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Οκτ 05, 2017 10:07 pm

Πιάνοντας το πορταφίλτερ και στο πάνω άγκιστρο ,δεν κινείται καθόλου και η ζυγαριά ζυγίζει μια χαρά.Η ρουτίνα μου έχει απλουστευθεί πάρα πολύ με την άλεση με βάση το βάρος και όχι το χρόνο + οτι δεν χρειαζεται wdt + αρκετα μικροτερη κατακράτηση σε σχέση με τον Quamar.

Απάντηση