Kinu m68

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Kinu m68

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιουν 23, 2017 2:26 pm

Kinu m68

Ο λόγος για τον πολλά υποσχόμενο χειροκίνητο μύλο Kinu m68, ο οποίος συγκεντρώνει μόνο θετικά σχόλια από τους χρήστες του. Είναι ένας μύλος που σίγουρα θα μας απασχολήσει στο μέλλον, οπότε δικαιούται ένα δικό του νήμα!
6895_kinu_1.jpg
Kinu m68
Το "m" του ονόματος προέρχεται από το "manual" και το "68" από το μέγεθος της διαμέτρου των μαχαιριών. Η γερμανική εταιρεία σχεδίασης και κατασκευής ονομάζεται Graef GmbH με εμπειρία 25 ετών, ενώ όπως δηλώνουν οι ιδιοκτήτες η κατασκευή των μύλων γίνεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και δεν έχουν καμία σχέση με τους ομώνυμους μύλους Graef (πρόκειται για απλή συνωνυμία).

Μέχρι στιγμής εκτός της παραγωγής του μεγάλου μύλου m68 η εταιρεία κατασκευάζει τους μικρότερους χειροκίνητους m47 και m38 με τις αντίστοιχες διαμέτρους μαχαιριών. Στα μακρινά σχέδια της εταιρίας περιλαμβάνονται οι ηλεκτρικές εκδόσεις "e".

O m68 είναι ένας επιτραπέζιος χειροκίνητος μύλος με ξεχωριστό design και στιβαρή κατασκευή. Πρόκειται για single dose μύλο με κύριο χαρακτηριστικό αυτό που έχει καθιερωθεί να ονομάζεται "κάθετη άλεση" δηλαδή την κατακόρυφη διαδρομή του καφέ με την είσοδο των κόκκων μέσω βαρύτητας στον θάλαμο που βρίσκονται τα μαχαίρια, την σύνθλιψή τους και την εξαγωγή του αλεσμένου καφέ απευθείας στο καλαθάκι/δοχείο συλλογής χωρίς παρεμβολή άλλης διάταξης. Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά και έχουν συζητηθεί στο παρελθόν.

Τα 68αρια ατσάλινα κωνικά μαχαίρια της εταιρείας Italmill, μαζί με ένα καινοτόμο σύστημα ευθυγράμμισης (το οποίο η εταιρεία έχει πατεντάρει) κρύβονται μέσα σε μια καλαίσθητη μεταλλική σφαίρα. Ο κεντρικός άξονας μετάδοσης της κίνησης δεν είναι απόλυτα κυλινδρικός, αλλά ελαφρώς κωνικός με την εταιρεία να υποστηρίζει ότι με τον τρόπο αυτό παρέχεται μεγαλύτερη σταθερότητα, ευκολία συναρμολόγησης και αποσυναρμολόγησης συμβάλλοντας επίσης στην εξορθολογισμένη, χωρίς βίδες, συνολική σχεδίαση.

Ολόκληρος ο μύλος αποσυναρμολογείται εύκολα, χωρίς ειδικά εργαλεία, καθιστώντας πανεύκολη τόσο τη συντήρησή του όσο και την αντικατάσταση οποιουδήποτε εξαρτήματος ενδεχομένως φθαρεί.
26981_img_4615.jpg
Αποσυναρμολογημένος μύλος (προηγούμενη έκδοση με 2 κυλίνδρους που ενώνουν κολάρο-βάση)
Στην τελευταία έκδοση η μεταλλική σφαίρα επικάθεται στο κυλινδρικό κολάρο, το οποίο με τη σειρά του στηρίζεται σε 3 κυλινδρικά μεταλλικά υποστυλώματα πάνω σε στρογγυλή πλαστική βάση. Ο καφές αλέθεται μέσα σε δοχείο συλλογής, κατασκευασμένο από ανοδιωμένο αλουμίνιο και παρέχεται μαζί με τον μύλο. Στη βάση του δοχείου καθώς και στη στρογγυλή βάση του μύλου έχουν τοποθετηθεί 2 μαγνητάκια, ώστε να κεντράρεται το δοχείο εύκολα ακριβώς κάτω από τα μαχαίρια. Για να αποτραπεί το φαινόμενο κομμάτια αλεσμένου καφέ να φύγουν εκτός του δοχείου, έχει τοποθετηθεί μεταλλικό χωνί στο κάτω μέρος του μύλου ακριβώς στην έξοδο του καφέ, το οποίο στηρίζεται με μαγνήτες με σκοπό να αποσπάται εύκολα και γρήγορα.
Η αναλογία μετάδοσης κίνησης στην τελευταία έκδοση του μύλου έχει φτάσει στο 1:2.9 (από 1:2.4) για μια άλεση ακόμα πιο γρήγορη και ξεκούραστη.
27495_28885530bt.jpg
Τρέχουσα έκδοση του μύλου
27495_28883995sc.jpg
Κάτω μέρος της βάσης, το πλαστικό καπάκι, δοχείο και χωνί
Η κατακράτηση υπολογίζεται στα 0,1g έως 0,2g, αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η σχετική υγρασία του δωματίου, το ψήσιμο του καφέ κλπ. Για μείωση του φαινομένου οι κατασκευαστές προτείνουν ένα ελαφρύ χτύπημα στο τέλος της άλεσης, τον εύκολο καθαρισμό με ένα πινέλο μετά την αφαίρεση του χωνιού ή εναλλακτικά τη μέθοδο RDT.

Το επάνω μέρος του μύλου καλύπτεται με μαύρο καπάκι από μαλακό πλαστικό. Όταν ο μύλος βρίσκεται σε αναμονή το καπάκι τον προστατεύει από την ανεπιθύμητη είσοδο σκόνης ή άλλων σκουπιδιών. Όταν ο μύλος βρίσκεται σε λειτουργία αποτρέπει το φαινόμενο "pop-corn".
Επίσης κάνει και κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον: λόγω της ελαστικότητας λειτουργεί σαν μέσο πίεσης (τρόμπα), ώστε αν στο κάτω μέρος του μύλου υπάρξει κατακράτηση με μια-δυο πιέσεις τρομπάρουμε τον αέρα, ο οποίος περνάει μέσα από τα μαχαίρια κ διώχνει τον κρατημένο καφέ.
Κάτι αντίστοιχο φαίνεται και σε αυτό το βίντεο. Σε διευκρίνηση προς την εταιρεία, τους έστειλα το συγκεκριμένο link και μου επιβεβαίωσαν ότι το καπάκι του m68 κάνει την ίδια δουλειά ακριβώς!

Οι γενικές διαστάσεις είναι:
• Διάμετρος βάσης 18εκ (το χερούλι προεξέχει της βάσης ~5.5εκ)
• Ύψος 22,5 εκ
• Βάρος 5 κιλά

Οι τρέχουσες τιμές (χωρίς έξοδα αποστολής) είναι :
• Kinu M38 = 179 € με ΦΠΑ ( χωρίς 150,42 € )
• Kinu M47 = 279 € με ΦΠΑ ( χωρίς 234,45 € )
• Kinu M68 = 750 € με ΦΠΑ ( χωρίς 630,25 € )
Για όλους τους μύλους παρέχεται εγγύηση 10 ετών (δεν το ρώτησα αλλά λογικά τα μαχαίρια είναι εκτός).

Και 2 βιντεάκια από τον φίλο Rastislav που γνώρισα μέσω home barista (το ένα έχει ξανά ανέβει αλλά καλό θα είναι να τα έχουμε όλα εδώ μαζεμένα).






Διευκρινήσεις
-Όλες οι πληροφορίες προέρχονται είτε από επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες της εταιρείας Graef GmbH, είτε από αναπαραγωγή δημοσιεύσεων ή επικοινωνία με χρήστες του μύλου. Δυστυχώς δεν έχω την τύχη να τον έχω δουλέψει, οπότε όποιος τον έχει στα χέρια του ή γνωρίζει κάτι παραπάνω είναι ευπρόσδεκτος να συνεισφέρει με διόρθωση, σχόλιο, κριτική.
-Η εταιρεία φαίνεται να αφουγκράζεται τα σχόλια και τις παρατηρήσεις των χρηστών με αποτέλεσμα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να βγάζει στην παραγωγή διαφορετικές βελτιωμένες version. Κατά συνέπεια το παρόν κείμενο αφορά χαρακτηριστικά της τρέχουσας έκδοσης.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιουν 23, 2017 5:28 pm

Αποστόλη βλέπω τρελό ενδιαφέρον για χειροκίνητο με 68αρια μαχαίρια;
Εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω και τον Kinu M68 για βασικό και να έχω τον Pharos με την GAGGIA..
Γιατί πλέον ο ascaso μου χαλάει τη γεύση και έχω καταντήσει να τον κουβαλάω κάθε μέρα πέρα δώθε στη δουλειά...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιουν 23, 2017 5:28 pm

Μπράβο βρε Αποστόλη! Χρειαζόταν αυτό το νήμα! :oneup:

Έχω μία (ίσως χαζή) απορία: Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η τιμή είναι τόσο "παχουλή" σε έναν ναι μεν άψογο όπως φαίνεται, αλλά χειροκίνητο μύλο. Θέλω να πω, πλησιάζει τη τιμή ηλεκτρικών μύλων με παρόμοια μαχαίρια (68άρια κωνικά) που αποδεδειγμένα δίνουν πολύ ποιοτική άλεση (ένα απλό παράδειγμα ο K10, τον οποίο τον αναφέρω γιατί τον έχω δουλέψει πολύ, και μόνο θετικά έχω να πω).
Άρα, το ερώτημά μου/απορία μου, έγκειται στο εξής: "Δίνει ο kinu m68 κάτι παραπάνω από έναν ηλεκτρικό μύλο με αντίστοιχες προδιαγραφές;; Γιατί δηλαδή να επιλέξει ο υποψήφιος αγοραστής τον m68, και όχι τον ηλεκτρικό πχ? Μόνο "χωροταξικό" είναι το θέμα σε μία οικιακή κουζίνα, ή πράγματι δίνει και κάτι άλλο ο χειροκίνητος; Παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η κάθετη άλεση, και γι αυτό "φουσκώνει" τόσο η τιμή?" ... :a014:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιουν 23, 2017 5:37 pm

Η κάθετη άλεση νομίζω δίνει μια απλή ευκολία, και αυτό στην περίπτωση που δεν έχεις φουλ στατικό οπότε το σκούπισμα και το καθάρισμα δεν είναι αναπόφευκτο.
Δηλαδή να γλιτώσεις από τον ηλεκτρικό να καθαρίζεις τούνελ και ντοσερ.
Νομίζω ότι όντως η τιμή του kinu είναι τσιμπημενη, αλλά λόγω υλικών και σχεδιασης κάπως δικαιολογείται. Αν έμενα στα 650 όπως είχε αρχίσει θα ήταν πολύ καλύτερα.

Από την άλλη γευστικά αμφιβάλω αν θα έχει κάποια διαφορα, ο Κ10, ο Kinu και ο Pharos. Ίδια ακριβώς μαχαίρια φοράνε δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχουν..;; Και αν έχουν μάλλον θα είναι αμελητέα..
Μακάρι να μπορούσα να τον συγκρίνω με τον pharos και τότε θα μας λυνόταν η απορία..γιατί κ εγώ το χω απορία..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 23, 2017 8:52 pm

Τα μαχαίρια πρέπει να είναι ίδια με του Pharos όπως τα βλέπω.

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από tasosonic » Παρ Ιουν 23, 2017 9:29 pm

Jazz έγραψε: Έχω μία (ίσως χαζή) απορία: Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η τιμή είναι τόσο "παχουλή"
Ακριβώς την ίδια απορία έχω και γω!! Η τιμή ειναι λίγο εξωφρενική.. Απο εναν απλο μηχανισμό αποτελείται και απο τα μαχαίρια! ούτε ηλεκτρικό μοτέρ ουτε κανα εξαρτημα που να έχει μεγάλο κόστος.. Εγώ το αποδίδω στην έλλειψη ανταγωνισμού! Απλά παιζει μόνος του σ αυτην την κατηγορία και είδικά στην Ευρώπη και αυτό το εκμεταλεύονται! Πρέπει να ξυπνήσουν και αλλοι να φτιάξουν παρόμοιες υλοποιήσεις αλλιώς δεν μας βλέπω καλα.. :a042:

Ρε συ Πάνο συγκρίνεται το απλο γρηγορο καθαρισμα του τουνελ με το να γυρνας 10 ωρες για να τριψεις 18 γραμμαρια καφέ;; Και αν έχεις 2-3 φίλους στο σπίτι τί θα κάνεις;; θα τους βάλεις να τρίβουν αυτοί;; :f010:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasosonic την Παρ Ιουν 23, 2017 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Ιουν 23, 2017 9:30 pm

Ο M68 και οι Compak με κωνικα εχουν τα ιδια μαχαιρια. Μου το εχει πει ο Christian στο facebook.
Συγκρινουμε ενα χειροποιητο προιον περιορισμενης παραγωγης με ενα μαζικης. Μονο τα υλικα και τις εργατοώρες να βαλεις κατω θα δεις οτι βγαινουν. Ο Μ68 απαιτει παρα πολλες ωρες εξειδικευμενου προσωπικου +τη μελετη+ 1ης ποιοτητας υλικα και θα δεις οτι βγαινει,ενώ ο Κ10 σου προσφερει industrial grade υλικα+ηλεκτρονικα+αξιοπιστια. Το τιμημα του ενος ειναι η μανιβελα,το τιμημα του αλλου το γεγονος πως πρεπει να φερεις τους Ghostbusters για να βγαλεις τη δοση. Ενδεχομενως να εχουν το ιδιο αποτελεσμα(δεν ξερω,δεν έχω δοκιμασει),απλα το προσεγγιζουν απο αλλη οδο. Ρεαλιστικα,μαλλον τον ιδιο χρόνο θα κανεις να φτιαξεις καφε και με τους δυο. Οπως εξισου γραφική θα εισαι και με τους δυο. Φαντασου να μην ασχολεισαι με καφε και να δεις ενα τυπο να γυρναει μια μανιβελα ή να σκουπιζει με πινελο μανικιουρ ενα μυλο για δυο τζουρες καφε. Οσο υπερβολη ειναι ο ενας,αλλο τοσο ειναι και ο αλλος? Αξιζει? Η καρδουλα σου το λεει

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιουν 23, 2017 10:04 pm

Πολύ σωστά τα λες φίλε μου.
Συμφωνώ κ επαυξάνω..

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από tasosonic » Σάβ Ιουν 24, 2017 1:37 am

Πάντως λύσεις υπάρχουν! Στον kinu μπορουμε να προσαρμόσουμε το Black & Decker και να τον κάνουμε ηλεκτρικό! Το χετε δοκιμάσει εσεις με τους χειροκινητους να μας πειτε αν δουλεύουν;;;
Να γιατί χρειάζεται ενα δραπανοκατσάβιδο στην κουζίνα! :a013:

https://www.youtube.com/watch?v=Qa5HEEFxrKA

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Kinu m68

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 24, 2017 12:43 pm

Για χαμηλές στροφές θέλει μεγάλη ροπή που φθηνά ηλεκτρικά δραπανοκατσάβιδα δεν έχουν.
Στις πολλές στροφές χαλάς την λεπτή γεύση του καφέ.

Απάντηση