Ο Pharos της άλεσης

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιαν 27, 2018 10:53 pm

Εγώ θέλω να δηλώσω ότι συμφωνώ 1000% σε κάθε λέξη του Βασίλη..
Όλοι οι μύλοι έχουν μια ρουτίνα, θετικά και αρνητικά. Ζύγισμα, καθαρισμούς, στατικό λίγο πολύ κλπ..
Η ρουτίνα του συγκεκριμένου δεν αλλάζει και πολύ το χρόνο παρασκευης του καφέ σε σύγκριση με έναν ηλεκτρικό παραγωγής (βλέπε major)..
Όμως η γεύση, η ευκολία single dosing, τα χρήματα που αξίζει, τα μεγάλα κωνικα, ο ήχος να συνθλίβονται οι κοκκοι, η εμπειρία να αλεθεις εσύ ο ίδιος, τον κάνουν ασυναγώνιστο.
Εχω αγαπήσει προσωπικά τον μύλο και την ρουτίνα του, κυρίως γιατί όπως είπε ο Βασίλης εγώ πρωτίστως κυνηγάω το καλύτερο φλιτζάνι..
Και δεν αντέχω τα 2000 ευρώ για ένα κουμπί. Που στην τελική πιστεύω το ίδιο αποτέλεσμα θα δώσει με ίδια μηχανή..από εκεί κ πέρα θεωρώ ότι την διαφορά θα την έκανε άλλη μηχανή και προς αυτή προσανατολίζομαι..
Κυριολεκτικα γελάω όταν σκέφτομαι πως με 350 ευρώ το αποτέλεσμα είναι σαφώς συγκρίσιμο με μυλο που άλλοι αποκτούν με 1000+ ευρώ..

Την τελευταία παράγραφο σου Βασίλη νομίζω θα την αναθεωρήσεις σίγουρα..και όταν θα αποφασίσεις να δώσεις τον sette εναντι του pharos εδώ θα είμαστε και θα απολαμβάνουμε τα καλύτερα φλιτζάνια εις υγειαν..

Υπόσχομαι ότι σύντομα θα ανεβάσω ρουτίνα με τον Pharos σε πρωινό καφεδάκι και θα δείτε πως όλα γίνονται εύκολα και απλά αν είσαι συνηθισμένος.

Υ.Γ. θα ήθελα πολύ να ερθει ένας να μου πει ότι πίνει φλιτζάνι από 68 άρια κωνικά με πάτημα ενός κουπονιού κ δεν κάνει πάνω από 1 λεπτό να εκχυλισει..και όλα αυτά στο σπίτι.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 28, 2018 2:39 am

Βασιλη συμφωνω και εγω με οτι λες.
Απλα, για να μην βγαινουν και λαθος συμπερασματα, οταν εχεις μυλο με προσβασιμο τουνελ, να το να παρεις την παρακρατηση δεν ειναι κατι που διαρκει πανω 10''.
Αν ηταν να ηθελε 5 λεπτα, αστα...
Οπως ολοι λεμε σωστα, σε ολους τους μυλους, καπου κερδιζεις καπου χανεις.
Αλλος προτιμα ευκολια, αλλος προτιμα ποιοτητα.
Δυστυχως ακομα και τα δυο μαζι στον βαθμο που θα θελαμε, δεν υπαρχουν.
Κ εγω ζυγιζω πριν και μετα, αφου τον δουλευω single dosing και δεν θελω να πεταω τιποτα, αλλα ειναι το τελευταιο που με απασχολει και αν με αποσχολει.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 28, 2018 12:32 pm

PaNoSS έγραψε: Κυριολεκτικα γελάω όταν σκέφτομαι πως με 350 ευρώ το αποτέλεσμα είναι σαφώς συγκρίσιμο με μυλο που άλλοι αποκτούν με 1000+ ευρώ..
Nαι, ενταξει, αλλα αλλο σε 4-5 sec να σε εχει αλεσει ο μυλος 20γρ και σε αλλα τοσα να παιρνεις απο το τουνελ το υπολοιπο, (συνολο 10 sec) και εχεις ετοιμα στο καλαθι 20γρ
και αλλο να μανιβελιαζεις 100 φορες και να μεταφερεις τον καφε απο αλλο σκευος στο καλαθι.

Η ρoυτινα πχ στον Κ10 σε μενα που τον εχω κανει dosserless με mazzer funnel, ειναι πολυ πιο γρηγορη απο το βιντεο που ανεβασε ο Βασιλης για τον Monolith, ζυγιζεις, (δεν κανεις rdt οπως στο βιντεο) βαζεις το pf απο κατω, αλεθεις σε χρονο ντε τε 20 γρ, με 2-3 κινησεις καθαριζεις το τουνελ και τελος.
Bεβαια το video λεει και day 1 πανω, αλλα δεν νομιζω να αλλαζει ιδιαιτερα η ρουτινα του.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 28, 2018 1:52 pm

Χρήστο, συμφωνώ με τα παιδιά και εγώ παραπάνω. Δε νομίζω άλλωστε ότι μιλάνε ουσιαστικά προς κατόχους πχ SJ ή Κ10 (ειδικά με τις όμορφες & χρησιμότατες προσαρμογές που έχεις κάνει εσύ με doserless κλπ), όπου ήδη 'έχουν γίνει σχετικά review στο forum και άρα είναι πλέον γνωστά όλα τα ± των μύλων.
Για άλλους 'χτυπά' η καμπάνα... :(

Δυστυχώς, δεν έχει υπάρξει προς το παρών η τέλεια υλοποίηση μύλου. Κάθε επιλογή/αγορά συνοδεύεται από τα θετικά και αρνητικά της, και όλα αυτά πάντα σε συνάρτηση με τις προτεραιότητες που βάζει ο κάτοχος/χρήστης. Ανάλογα με το τι ζητάει, ή το τι συμβιβασμούς είναι διαθέσιμος να κάνει, κινείται και προς τον εκάστοτε δρόμο. Σε άλλους ο δρόμος αυτός μοιάζει 'κουλός'΄, σε άλλους ιδανικός και αντίστροφα.

Ο Pharos, με όσα έχω δει εγώ μέχρι τώρα από τα γραφόμενα, από βίντεο και reviews στο διαδίκτυο, είναι μία ποιοτικότατη υλοποίηση, και 'ιδανική΄αγορά για τον οικιακό χρήστη που θέτει ως 1η προτεραιότητα του το φλιτζάνι/άλεση μαζί με προσιτή τιμή, βάζοντας σε 2η μοίρα πχ την ευκολία/χρόνο ενός πχ ηλεκτρικού κοκ. Με βάση αυτά, είναι η σούπερ επιλογή στα μάτια μου! Πραγματικά.
Στην περίπτωση που για τον α ή β λόγο, δε σου δίνεται πχ σε καμία περίπτωση η επιλογή χειροκίνητου, τότε απλά ... συμβιβάζεσαι διαφορετικά και βαδίζεις αναλόγως.
Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων και συμβιβασμών που θα κάνει ο μελλοντικός χρήστης/κάτοχος με βάση τις πρώτες.

Η προσπάθεια του Βασίλη παραπάνω με αναλυτική κριτική, είναι αξιοσημείωτη και πολύ κατατοπιστική! :oneup:
Κάθε credit του αξίζει, γιατί προφανώς μπαίνοντας σε αυτή τη διαδικασία έχει θυσιάσει άλλες ώρες/πράγματα/υποχρεώσεις στην καθημερινότητα του, για να μπορέσει με το review του να βοηθήσει εν δυνάμει αγοραστές. Είναι επίπονο ένα σωστό review και υπερβολικά αγχωτικό επίσης.

Οπότε, προσωπικά θαυμάζω την προσπάθεια του Rallakias.

Υ.Γ: Με βάση αυτό:
Το σχόλιο μου ήταν απλά οτι δεν το κάνουν όλοι έτσι και απλά κρύβουν τα μειονεκτήματα των επιλογών τους.
Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Η εύκολη ανάγνωση. Η άλλη είναι, ότι σαφώς και δεν έχεις σκοπό να 'κρύψεις' μειονεκτήματα, αλλά δεν έχεις το χρόνο που χρειάζεται για να τα παρουσιάσεις όλα σωστά, έτσι ώστε να είσαι και εσύ ικανοποιημένος από τη δουλειά σου.
Και σε 'πιθανή΄ερώτηση: ''Και γιατί να είναι όλα σωστά?'', η απάντηση είναι ότι ο άνθρωπος έχει μειονεκτήματα και δυσκολίες, με αποτέλεσμα συχνά να εγκλωβίζεται σε αυτές και να μη μπορεί να κάνει διαφορετικά.
Προσωπικά μιλώντας, δε γράφω ούτε ... λίστα σούπερ μάρκετ(!) αν δεν αισθάνομαι ότι είναι δομημένη όπως 'πρέπει' στο μυαλό μου! Λογικό? Όχι βέβαια! Αλλά καλώς ή κακώς, συμβαίνει.
Ακόμα και στην εξεταστική δεν πατάω αν δεν είμαι σίγουρη για το τι ξέρω. Αν για κάτι σε εξέταση έχω αμφιβολίες, δίνω λευκή κόλλα. Απαράδεκτο?? Ναι! Αλλά εμένα ζημιώνω σε πρώτη φάση, οπότε δέχομαι και τα 'πυρά'. :|

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Ιαν 28, 2018 2:37 pm

Rallakias έγραψε:Αλλωστε αυτό που αξίζει ειναι το ταξίδι-όχι ο προορισμός.
:oneup:
Συγχαίρω τον Βασίλη για τον τρόπο που παρουσιάζει τον μύλο.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιαν 28, 2018 8:42 pm

xristospet21 έγραψε:....
Η ρoυτινα πχ στον Κ10 σε μενα που τον εχω κανει dosserless με mazzer funnel, ειναι πολυ πιο γρηγορη απο το βιντεο που ανεβασε ο Βασιλης για τον Monolith, ζυγιζεις, (δεν κανεις rdt οπως στο βιντεο) βαζεις το pf απο κατω, αλεθεις σε χρονο ντε τε 20 γρ, με 2-3 κινησεις καθαριζεις το τουνελ και τελος.
Bεβαια το video λεει και day 1 πανω, αλλα δεν νομιζω να αλλαζει ιδιαιτερα η ρουτινα του.
Χρήστο ,θα ήταν εύκολο να τραβήξεις ενα βίντεο με την ρουτίνα σου της άλεσης με το Mod που εχεις κάνει αφαιρώντας το doser?Γιατι οτι εχω δει σε βίντεο ειναι με doser το οποίο ειναι μια τραγωδία αντίστοιχη του βίντεο που έβαλα με τον monolith.Στο αντίστοιχο τόπικ βέβαια ,όχι εδώ.

Edit:
Σήμερα αλέθωντας medium-light κόκκο ,κατάλαβα οτι ο μύλος δεν ειναι για γυναικεία χέρια.Η μανιβέλα ήθελε δύναμη και αντοχή-όχι για πολύ ώρα ,ίσα για 15-20'' όσο κρατάει η διαδικασία της άλεσης αλλά η αλήθεια είναι οτι λίγο ζορίστηκα.Εξαιρουμένου του Light κόκκου , για εμένα η διαδικασία δεν είναι τόσο δύσκολη στην περιστροφή της μανιβέλας όσο στο κράτημα του μύλου για να μην περιστραφεί κι εκείνος.Η διαδικασία είναι πολύ γρήγορη για χειροκίνητο καθότι δεν απαιτεί πάνω απο 18-20 περιστροφές (πολύ γρήγορος μύλος) ή 15-20''.Ενας έμπειρος κάτοχος (PaNoSS) με μύλο με στρωμένα μαχαίρια θα ολοκληρώνει ολη τη ρουτίνα πολύ γρήγορα.Μέχρι να στρώσουν τα μαχαίρια και τα χέρια μας τι γίνεται.....? :lick:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 28, 2018 9:14 pm

Πολυ ευχαριστως, αλλα θελω να μου πεις πως να ανεβασω το βιντεο, γιατι οσες φορες προσπαθησα να το κανω οπως στις φωτογραφιες, δεν γινεται.
Δεν ειμαι και expert στα pc :)

To doser ειναι μια τραγωδια, δεν θελω να θυμαμαι εκεινες τις μερες, εκτος του τσακα - τσακα το μοχλο, επιπλεον παρακρατηση, επιπλεον εκνευριστικη καθαριοτητα.
Και το funnel κραταει κατι ψιλα, αλλα καμια σχεση η ρουτινα πλεον.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιαν 28, 2018 9:18 pm

Βίντεο τραβάς με ενα κινητό ,το ανεβάζεις στο youtube και μετά ποστάρεις εδώ το λινκ.Δεν γινεται να το ανεβάσεις στο φορουμ κατευθείαν.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 29, 2018 11:29 am

Βασίλη θα με ενδιέφερε πολύ να μας έλεγες πόσο κατακράτηση έχει με καθαρά μαχαίρια και πόσο στην επόμενη.

Ωραία εναλλακτική για βάση με βεντούζες είναι και αυτή (δεύτερη).

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 29, 2018 11:39 am

Αυτή είναι η ρουτίνα με όλα όσα μπορούν να βγουν και να μαζευτεί κ άλλο ο χρόνος..
Σημειωτέον ο καφές είναι Ethiopia από Mokka..
Οπότε καταλαβαίνετε όσοι ξέρετε για τον βαθμό ψησίματος..
https://photos.app.goo.gl/RCBRNG9wcCPtV3FG3

Απάντηση