Ο Pharos της άλεσης

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Ιαν 29, 2018 1:45 pm

Mια χαρά σβέλτος φαίνεται ο μύλος στην άλεσή του, παρότι το ψήσιμο από Mokka είναι αρκετά light.

Σίγουρα και στην πορεία θα βελτιωθεί η ταχύτητα σου.

2 επισημάνσεις μόνο αν δεν σε πειράζει:

α) Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις τρόπο με τον οποίο ρίχνεις νερό στους κόκκους, βρες αυτά τα μικρά μπουκαλάκια, όπως αυτά στα μικρά αρώματα, έτσι ώστε να ψεκάζεις τους κόκκους πριν την άλεση. Στο βίντεο που ανέβασες μου φάνηκε πολύ μεγάλη η ποσότητα νερού που έριξες.

β) Η μεταφορά με το κουτάλι στο καλαθάκι μου φαίνεται προβληματική και μη βολική.

Σε σύγκριση με το βίντεο της ρουτίνας του κατόχου του monolith, μπορώ να σου πω ότι μετά από λίγο διάστημα, δεν χρειάζεται ούτε το μισό από το χρόνο και τις κινήσεις που βλέπεις. Πιστεύω το ίδιο θα σου συμβεί και στο Pharos.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 29, 2018 1:56 pm

O χρονος αλεσης ειναι απαιχτος...νομιζω ξεπερναει ανετα τον HG.
Στην ουσια ολο τον χρονο, τον τρως με τα υπολοιπα...
Βεβαια εχει ζορι, το καταλαβαινει καποιος.
20'' εκχυλιση ομως? για κοψε πιο ψιλα :lick:
Νερο τρεχει ο mokkas? καρα light φανταζομαι.

Αυτο το νερακι που ριχνεις, δεν παιζει κανα θεμα με τα μαχαιρια λογω υγρασιας? :f010:
Θα μου πεις σε αλλους μυλους το προτεινει και ο κατασκευαστης, αλλα εγω ειμαι και λιγο χεστης με αυτα.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 29, 2018 2:00 pm

Α ναι ξέχασα, ψάχνω ήδη το μίνι σπρέι τουλ..
Το νερό ήταν 2 σταγόνες..
Δεν είναι πολύ. Με τον τρόπο αυτό δεν μένει ούτε ίχνος κοκκου κάτω απ' τα μαχιαρια..
Γνωστό το κόλπο..
Τώρα όσο αναφορά την ρουτίνα που δείχνει το βιντεάκι μαζεύεται για πλακα..είναι φανερό.
Επίσης βρήκα 3d printer να φτιάξω funnel για το καλαθάκι που θα μπαίνει κάτω από τα μαχαίρια αντί για το σκεύος που έχει ήδη ο μύλος..
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο χρόνο κερδίζεις..
Και κάτι ακομα, έβαλα τον ίδιο καφέ στο παλιό pharos και μιλάμε δεν μαγκωσε καθόλου, άλεθε λες και ήταν ενας απλός commercial, οπότε καταλαβαίνω ότι ακόμα τα μαχαίρια είναι λεπίδες..θα στρώσουν με το καιρο και το μανιβελιασμα θα γίνει πιο εύκολο..

Υ.Γ. 1)όσο αναφορά την εκχύλιση..είχα ξεχάσει ότι το πορταφιλτερ είχε το vst καλαθάκι και η άλεση ήταν για το ims. Μετά το κατάλαβα..δεν το ήπια καν αυτό..ήταν μόνο για την προβολή της ιστορίας..
Θα ανεβάσω βίντεο εκχύλισης σύντομα.
2) οι σταγόνες απλά διαβρεχουν τους κόκκους..όσο νερό μείνει στην επιφάνεια τον κόκκων γ αυτό και ανακατεύω..όλη υπόλοιπη υγρασία μένει στο σκεύος. Τα μαχαίρια δεν έχουν πάθει κάτι..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 29, 2018 4:44 pm

Επειδή είχα μείνει στο παλιό Pharos από το ebay τώρα βλέπω και τoν Pharos v. 2
Απο Ολλανδία ήρθε και αυτός ;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιαν 29, 2018 9:17 pm

Luckees έγραψε:Βασίλη θα με ενδιέφερε πολύ να μας έλεγες πόσο κατακράτηση έχει με καθαρά μαχαίρια και πόσο στην επόμενη.

Ωραία εναλλακτική για βάση με βεντούζες είναι και αυτή (δεύτερη).
Την κατακράτηση με καθαρα μαχαίρια δεν μπορεί να την μετρήσει κάποιος γιατι πρέπει να λύσει το μύλο και δεν προτείνεται για να μην χαθεί η ευθυγράμμιση των μαχαιριών.Στην επόμενη άλεση πάντως βλέπω άλλοτε το ίδιο βάρος ,άλλοτε 0,1 λιγότερο ,καμιά φορά και 0,3 περισσότερο!

Η βάση με τις βεντούζες κατα πρώτον ξεφεύγει του θέματος γιατι αν ειναι να πρέπει να φτιαξουμε ιδιοκατασκευή για να χρησιμοποιήσουμε το μύλο ,μετά πάμε εντελώς αλλού και κατα δεύτερον οι βεντούζες θέλουν λεία επιφάνεια για να κολλήσουν.Σε πάγκο κουζίνας δεν θα κάνουν δουλειά.Βέβαια ούτε bench dogs μπορείς να βιδώσεις στην κουζίνα σου αλλά ούτε και το ''μανταλάκι'' που έχω εγώ.Η μόνη λύση ειναι δυνατό πιάσιμο όπως κάνει στο βίντεο ο Panoss.
xristospet21 έγραψε:...
Αυτο το νερακι που ριχνεις, δεν παιζει κανα θεμα με τα μαχαιρια λογω υγρασιας? :f010:
Θα μου πεις σε αλλους μυλους το προτεινει και ο κατασκευαστης, αλλα εγω ειμαι και λιγο χεστης με αυτα.
Ο κατασκευαστής σε βίντεό του αναφέρει οτι δεν προτείνει τη χρήση νερού γιατι τα μαχαίρια σκουριάζουν ,εκτός κι αν εχουν πιάσει τοσο πολύ λάδι απο τον καφέ που δεν τα επηρεάζει πια!Παρόλα αυτά είναι ευρέως χρησιμοποιούμενη τεχνική σε single dosing αλεση.

Δοκιμή σήμερα με κολομβία απο τα coffee dive ,καφές που περιγράφεται σαν ''Όξυνος και γλυκόποιοτος'' .Δοκιμάζω εκχύλιση με τον sette και με βγαίνει σε 24'' ,αντε λέω ας τον κρατήσω για δοκιμή γιατι ειχα πετάξει ήδη 2-3 δόσεις.Δοκιμάζω εκχύλιση με τον Pharos και μου βγαίνει σε 30''.Επειδή ήξερα τον καφέ οτι εχει μια Χ οξύτητα λίγο έντονη ,θεώρησα οτι η εκχύλιση του Pharos θα εχει πλεονέκτημα στη γεύση λόγω μεγαλύτερου χρόνου και αναμενόμενης μικρότερης οξύτητας.Δοκιμάζω και βλέπω οτι το αποτέλεσμα με διαψεύδει!Ο καφές του sette εχει κρύψει την οξύτητα και τον έχει κάνει πιο ''γλυκόποιοτο'' ,ενώ αντίθετα ο καφές του pharos εχει βγάλει μαι οξύτητα ΝΑ πρώτη-πρώτη στη γεύση ,τόσο επιθετική που ο καφές πίνεται δυσάρεστα σαν σκέτος .Είδα τις 2 εκχυλίσεις και δεν θεωρώ οτι κάποια απο τις δύο δεν ήταν ''σωστή'' π.χ. να είχε channeling ,αντίθετα (δεν ξέρω αν ειναι σωστό συμπερασμα) κατάλαβα οτι ο Pharos αναλύει περισσότερο τις γεύσεις είτε αυτές ειναι καλές είτε κακές.Σε αυτη την περίπτωση εξέθεσε περισσότερο τα μειονεκτήματα ενός underdeveloped καφέ ,τον οποίο έχω ξαναπιεί και δεν έβγαζε τέτοια οξύτητα.

Σημ:Μου είπαν απο το κατάστημα οτι ψήνουν οι ίδιοι τους καφέδες ,μιας και ειδα οτι εχουν ενα μικρο καβουρδιστήρι.Αντίθετα ειχα την εντύπωση οτι έπαιρναν τον καφέ απο κάπου κεντρικά καβουρδισμένο όπως τα coffee island.Τώρα πόσο ξέρει να ψήνει ο κάθε franchisee ,είναι ενα ερώτημα. :a014:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 29, 2018 9:32 pm

Bασιλη, δεν ξερω τι καφεδες ειναι αυτοι οι coffee dive, αλλα με τα 68mm conical προτεινω να κατεβασεις το ratio σου (νομιζω παιζεις στο 1/2) σε 1/1,5 αλλα και σε 1/1 και να κανεις πιο σφιχτες εκχυλισεις.
Γουστα βεβαια ειναι αυτα, αλλα μια δοκιμη δεν χαλασε κανεναν.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιαν 29, 2018 10:01 pm

Χαχαχα :lick: οτι ήμουν έτοιμος να γράψω οτι εχω αρχίσει να ψιλιάζομαι γιατι ο Χρήστος κάνει εκχυλίσεις σε μεγάλους χρόνους με χαμηλό ratio κι έγραψες ακριβώς αυτό!
Πράγματι δοκίμασα το συγκεκριμένο καφέ και σε 1:1,7 στα 42'' και είχε χαθεί η έντονη οξύτητα και ειχε γίνει ενα πολύ ωραίο καφεδάκι γεμάτο γεύση!Καφεδάρα δεν το έλεγες γιατι αφενός κάτι τέτοια έπινα μέχρι χτές στο 1:2 στα 30'' με τα επίπεδα και αφετέρου γιατι δεν είχε τη δυνατότητα να χαρακτηριστεί έτσι λόγω ανεπαρκούς καβουρδίσματος.Αν είναι όμως τόσο έντονη η οξύτητα των κωνικών (για εμένα που δεν προτιμώ αιθιοπίες/λουλούδια κτλ) ,τότε θα γίνω μαθητής σου στη σχολή ''xristospet21-low ratio'' . :respekt:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 29, 2018 10:48 pm

Παιξε και με το pre infusion (αν δεν το κανεις ήδη δηλαδη) και ομαλο σβησιμο παλι με 3 bar στα τελευταια δευτερολεπτα.
Εγω κατω απο τα 8'' δεν πεφτω σχεδον ποτε.
Γλυκαινει και "στρογγυλευει" τα φλυτζανια.
Εχω δοκιμασει με παρα πολυ ψιλη αλεση 15'' pre infusion και συνολο εκχυλιση στα 55'' :shock: και λεω παει... το καψαμε το καφεδακι...και ομως... ηταν απο τα πιο ωραια φλυτζανια που εχω πιει ποτε...
Βεβαια ολα αυτα υπο προϋποθεσεις...παιζει ρολο ο καφες κυριως, το καβουρδισμα του, μυλος, μηχανη.
Το εχω δοκιμασει και με αλλον καφε και δεν πετυχε...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Ιαν 31, 2018 8:45 pm

Και μια ενδιαφέρουσα πατέντα στήριξης του pharos απο χρήστη του home-barista
20164_img_0279.jpg

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ο Pharos της άλεσης

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 01, 2018 2:25 pm

Μεγάλωσε την επιφάνεια έδρασης (αχνοφαίνεται κάποιο αντιολισθητικό pad από κάτω), αλλά χρησιμοποιεί και αυτός σφιγκτήρα. Η δικιά σου είναι πιο μαζεμένη λύση.

Απάντηση