Kinu M47

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιουν 07, 2017 9:26 pm

Έχω σε εκτίμηση το μύλο μόνο και μόνο από τις αναφορές των μελών του..
Επίσης όντως φαίνεται σωστή κατασκευή και με ποιοτικό κόψιμο..
Το ότι είναι διαδικασία με το χερι δεν με νοιάζει γιατί τον θέλω για δεύτερο. Θα αγοράσω και άλλον..(αλλον όχι τον ιδιο)
Η τιμή για την έκδοση 1.1 που πήρες πόσο ήταν;με μεταφορικά και όλα;

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Thanos87 » Τετ Ιουν 07, 2017 9:30 pm

279 κοστίζει ο μύλος. 28 ευρώ για express DHL που κάνει μόνο 1 εργάσιμη να φτάσει σε σένα, και 18 για απλή αποστολή με ταχυδρομείο που κάνει περί τη 1 εβδομάδα. Οπότε βγαίνει 297/307 ανάλογα με τη μέθοδο που θα επιλέξεις.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιουν 07, 2017 9:40 pm

Διαβασα κάπου ότι δεν έχει μικρορυθμιση ο μύλος στην άλεση;
Ισχύει;

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Thanos87 » Τετ Ιουν 07, 2017 9:43 pm

H ρύθμιση είναι stepless (πρακτικά), δε νομίζω να έχει ανάγκη απο μικρορύθμιση. Οι γραμμές που βλέπεις στη ροδέλα ρύθμισης, είναι απλά ως σημείο αναφοράς. Δεν αντιστοιχούν σε "κλικ" στο μηχανισμό ρύθμισης. Αυτός είναι τελείως αναλογικός. Μπορείς δηλαδή να αφήσεις τη ρύθμιση κανονικά ανάμεσα σε 2 γραμμούλες.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:03 am

Ο μυλος ειναι stepless και το ευρος ρυθμισης ειναι πραγματικα τεραστιο. Σκεψου οτι αρχικα δοκιμασα να κοψω στη μιση πληρη στροφη οπως ειχα διαβασει καπου και ο καφες εβγαινε σα σκονη! Τα νουμερακια οπως ειπε και ο Θανος ειναι απλα για σημειο αναφορας.
Επισης μια πολυ ωραια πινελια ειναι το λαστιχενιο δαχτυλιδι στη βαση ωστε να μη γλιστραει οταν τον ακουμπας σε παγκο!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:32 am

Μιλάμε για ένα μύλο που τα έχει όλα; Δεν μπορεί..κάτι θα του λείπει;;
Πείτε μου ένα ελάττωμα...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:56 am

Τζόγο ?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:10 pm

Τζογο δε σου δινει την αισθηση οτι εχει. Για το αν ειναι ο τελειος μυλος δεν ξερω,αλλα θα εξηγησω το δικο μου σκεπτικο το οποιο με οδηγησε στην αγορα του. Εψαχνα να αναβαθμισω το Φρειδερικο με εναν μυλο με κωνικα μαχαιρια και ανωτερη ποιοτητα αλεσης. Δεν εχω εμπειρια σε οικιακη χρηση με flat μυλο,αλλα εμπιστευτηκα τα οσα διαβασα και εκρινα πως ενας με κωνικα ειναι προτιμοτερος για τα γουστα μου. Διαβαζα λοιπον τα καλυτερα για τον Κ10 αλλα προσωπικα δε θα μπορουσα με τιποτα να συμβιωσω με τη ρουτινα ενος hardcore επαγγελματικου στο σπιτι. Τεραστιος,με doser,κατακρατηση κτλ. H διαδικασια με τα πινελακια και τις πατεντες για να ψαρεψεις τον αλεσμενο μου φαινονται ιδιαιτερα κουραστικα,χωρια του οτι με αυτα τα λεφτα θα προτιμουσα να παρω κατι που να κανει τη ζωη μου πιο ευκολη. Οποτε αποκλειστηκε. Εκει λοιπον ανακαλυψα το μεγαλο κενο στους οικιακους κωνικους για το οποιο εχουμε κανει συζητηση αλλου. Δεν υπαρχει καποιος ηλεκτρικος μεταξυ 500-1000€ με κωνικα και αποκλειστικα για single dosing ή εστω φιλικος στην οικιακη χρηση. Ο sette αποκλειστηκε λογω αξιοπιστιας. Οποτε επρεπε να προσανατολιστω σε high end χειροκινητο. Σαφεστατα η ανωτερη επιλογη ειναι ο Μ68 με τα μαχαιρια του Κ10,αλεση σε 20" και τη μηχανολογικη ακριβεια στο εκατοστο του χιλιοστου. Τα μονα προβληματα για μενα ηταν ο χωρος και το γεγονος οτι δεν μπορουσα εκ των προτερων να ξερω αν θα βαρεθω να μανιβελιαζω καθε μερα. Οποτε κοιταξα τον Μ47 ο οποιος εχει επισης αρκετα καλα αποτελεσματα, μπορω να τον παιρνω μαζι μου στα ταξιδια και φυσικα ειναι αρκετα φθηνοτερος. Σε περιπτωση που βαρεθω το χειροκινητο δεν θα εχω πεταξει 750€ αλλα 300€. Αν ειναι εξισου καλος με Κ10 δεν ξερω,ουτε και περιμενω να ειναι,αλλα στη δικη μου καθημερινοτητα ειναι πιο ευχρηστος. Επισης αν τα βαλεις κατω μπορει και να θελει λιγοτερη ωρα ουσιαστικα.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:36 pm

Το ποστ σου ειναι εντελώς κατατοπιστικό..
Επίσης έχουμε ακριβώς τις ίδιες σκέψεις για οικιακό μύλο..αν και εγώ θα γούσταρα τα 68αρια..
Τέλος πάντων, στα πιο πολλά που είπες συμφωνώ..ο μύλος τριγυρνάει καιρό στο μυαλό μου..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 08, 2017 1:09 pm

Η εταιρεια δειχνει αρκετα αξιοπιστη οποτε αν δεν προβληματιζεσαι με χωρο/λεφτα πηγαινε στον 68!Ειναι καθαρα μηχανημα για παγκο με βαρος 5+κιλα,οποτε ξεχνας τη φορητοτητα! Απ'οτι βλεπω εχεις συμβιωσει με πολυ καλους μυλους οποτε θα μπορεις να μας δωσεις και αξιοπιστα reviews!

Απάντηση