Kinu M47

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιουν 06, 2017 7:20 pm

Μετα απο αρκετο καιρο σκεψης και κοντα μια βδομαδα καθυστερησης απο τη Dhl εχω τον Μ47 στα χερια μου.
Το review του Θανου για εκτενη χρηση σε V60 καθως και διαφορες σκεψεις για τους χειροκινητους εδω:
viewtopic.php?f=6&t=5094
Θεωρησα ομως πως του αξιζει ενα δικο του thread οποτε παμε:
Επιβεβαιωνω το αρχικο σοκ οταν τον κρατας! Ειναι ΒΑΡΥΣ! Η ρυθμιση γινεται πανευκολα και η αριθμηση ειναι υποδειγματικη(πολυ πιο σαφης απο τον Lelit). Με τη δευτερη κι ολας προσπαθεια στο 4,2 πηρα σωστους χρονους. Αλλα πριν φτασουμε εκει,να πω πως η αλεση για εσπρεσσο 18,1 γραμμαριων πηρε ακριβως 31 δευτερολεπτα και απεδωσε 18γρ. Η μεταβαση απο το δοχειο στο καλαθακι δημιουργει clumping το οποιο ομως σπαει αρκετα ευκολα με wdt. Μενει ενα πολυ μικρο δαχτυλιδι αλεσμενου καφε στην κατω γωνια του δοχειου το οποιο πιστευω ειναι το 0,1 που λεγαμε πριν. Στην εκχυλιση τωρα:
Ξεκινησε στιγμιαια απο παντου και σε 2-3 δευτερα ειχε κανει εναν κωνο που δεν εχει ξαναδει η baby ποτε!!! Δεν ειναι αυθυποβολή,ειναι σαφεστατο. Εβαλα να δω ενα βιντεο απο πριν και η διαφορα ειναι τεραστια! Καθολη τη διαρκεια ο κωνος ειχε αυτες τις σκουρες ριγες μεχρι που διεκοψα την εκχυλιση οταν εφτασα τα 33γρ. Στη γευση τωρα θα πω οτι ειδα ενα πιο ισορροπημενο φλυτζανι,με τονισμενα τα αρωματα μαυρης σοκολατας και μια ελαφρια οξυτητα που δε θυμαμαι να ειχα πριν! Βεβαια ο μυλος ειναι ολοκαινουριος και η χαρα μεγαλη,οποτε αυτα μπορει και να ειναι αυθυποβολη. Μην τα παρετε σοβαρα ακομα. Η δοκιμη εγινε επιτηδες με τον σχεδον στανταρ καφε που πινω,το espresso specialty blend απο Μοκκα.
Οσον αφορα το στρωσιμο,ο Christian ειπε πως δε χρειαζεται,αλλα αν θελω σωνει και ντε,μπορω να περασω μισο κιλο ρυζι. Βαρέθηκα και δεν το εκανα. Το εκρινα υπερβολη.
Μολις περασουν λιγες μερες και βρω χρονο,θα ανεβασω οπως ειχα υποσχεθει συγκριτικες φωτο με αλεση και εκχυλισεις απο τον Μ47 και το Φρειδερικο

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 06, 2017 9:05 pm

Μεγειές κ καλοδούλευτος! :a013:
Χέσε τον φρειδερίκο κ δώσε βίντεο με kinu κ γυμνό στον λαό!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιουν 07, 2017 1:15 pm

Καλοδουλευτο το νέο μυλαρακι σου..
Καλά καφεδάκια..
Στέκομαι σε 2 πραγματακια που είπες.. ότι είδες να σχηματίζεται ωραιος κώνος, πράγμα που με κάνει να φαντάζομαι ότι έχει ωραία ομοιογενή άλεση και ακόμα ότι αλεσε δόση 18 γρ σε 30" ..
Πολύ καλός συνδυασμός..ότι πρεπει για χειροκίνητο.
Μια ερώτηση.. η ρύθμιση της άλεσης είναι σταθερή, έχει τζογους, παίζει να αλλάξει τυχαία καθώς αλεθεις;

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Thanos87 » Τετ Ιουν 07, 2017 2:15 pm

Καλοδούλευτος Γεράσιμε. Όταν λες στο 4,2 εννοείς πως έκανες άλεση για εσπρέσσο στο 4,2? Εγώ στο δικό μου αλέθω για v60 κοντά στο 2,2-2,5. Ξέρω πως έχει αλλαγές βέβαια το δικό σου το μοντέλο.

Πάνο η ρύθμιση της άλεσης είναι πολύ σταθερή. Τόσους μήνες δεν έχει τυχει να αλλάξει ούτε ελάχιστα κατά τη διάρκεια της άλεσης.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιουν 07, 2017 2:31 pm

Θανο για να μπω στο ευρος του εσπρεσσο εκανα 3 ολοκληρες στροφες και απο εκει στο 4,2! Σε καποια φαση που ψαχνομουν και πηγα στις 2 ολοκληρες στροφες,εκανα περιπου 1,5 λεπτο για τα 18 γρ,ο καφες βγηκε πουδρα(τιγκα clumpimg!) και φυσικα η μηχανη μπουκωσε.Σκεψου οτι το καλαθακι φαινοταν μισοαδειο! Ακομα και εκει παντως δεν υπηρχε ιδιαιτερη δυσκολια στην αλεση.
Επισης πιστευω πως με τον καιρο θα γινει πιο γρηγορη αν στρωσουν τα μαχαιρια.Η οποια καθυστερηση προκυπτει μονο αμα δεν εχεις βρει το σωστο πιασιμο.
Τζογο παντως δε νοιωθεις με την καμμια!Ο στατικος ειναι αν οχι ανυπαρκτος στη χειροτερη αμελητεος!Δε μενει σχεδον τιποτα στο δοχειο συλλογης και με σωστη μεταβαση στο καλαθακι δεν κανει clumping

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Thanos87 » Τετ Ιουν 07, 2017 3:47 pm

Αμελητέος ο στατικός ακόμη και χωρίς να ρίξεις σταγόνες; Εγώ αν δε ρίξω πάντως είναι ιδιαίτερα εμφανής.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιουν 07, 2017 5:21 pm

Που μπορώ να τον αγοράσω λοιπόν; Για δώστε κάποιο λινκ..

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Thanos87 » Τετ Ιουν 07, 2017 5:24 pm

Η αγορά του είναι το δύσκολο κομμάτι. Δεν υπάρχει λειτουργικό site. Kinugrinders.com mail info@kinugrinders.com
Στέλνεις mail, τους λες πως ενδιαφέρεσαι, σε ενημερώνουν για τιμές κλπ, και καταθέτεις μέσω paypal. Απλά ανα περιόδους μπορεί να αργούν να σου απαντήσουν, συν του ο,τι απαντάν ξεκάθαρα μέσω κάποιου translator τις περισσότερες φορές, που είναι απλά ανεκδιηγητο τη σήμερον ημέρα. Το γενικό νόημα το βγάζεις, αλλά υπάρχουν κάποιες λεπτοομέρειες που μένουν αδιευκρίνιστες λόγω της κακής μετάφρασης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιουν 07, 2017 5:28 pm

PaNoSS έγραψε:Που μπορώ να τον αγοράσω λοιπόν; Για δώστε κάποιο λινκ..
Το αποφάσισες ε;

Στείλ' τους ένα μήνυμα στο facebook οτι ενδιαφέρεσαι για αγορά κ θα σου στείλουν ένα έντυπο παραγγελίας.
Αν δεν σου απαντήσουν πες μου να στο στείλω εγώ.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Kinu M47

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιουν 07, 2017 5:45 pm

Καπου διαβασα οτι εβαλαν λεει ¨antistatic container". Φαινεται να δουλευει! Ξεβιδωνοντας το,μενουν καποια απειροελαχιστα υπολειμματα στο χειλος τα οποια ομως με ενα μικρο χτυπημα πεφτουν μεσα. Καμμια σχεση με τον hario οπου τα παντα αιωρουνται λογω στατικου.
Το γεγονος οτι εγω ειμαι στις 3 στροφες για εσπρεσσο δειχνει και καποια αλλαγη στο συστημα ρυθμισης. Αυτα και η τιμη νομιζω ειναι και τα μονα που αλλαζουν στην 1.1 εκδοση(δικια μου η ονομασια).
Στο θεμα επικοινωνιας θα προτεινα fb. Απαντηθηκαν ολες μου οι ερωτησεις την ιδια μερα και την επομενη ο μυλος ηταν Ελλαδα! Βεβαια τον παρελαβα μια βδομαδα μετα επειδη το τηλεφωνικο κεντρο της dhl ειναι για κλαματα.

Απάντηση