Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιουν 17, 2017 4:03 pm

Ακριβως, το γνωρίζω και είναι κάτι πάρα πολύ θετικό..
Είναι από τις σημαντικότερες βελτιώσεις αν θέλουμε να συγκρίνουμε τον M68 με τον Pharos. Διαβασα ότι έχει γρανάζια μείωσης στροφών σε κλίμακα 2.4/1. Είναι εξαιρετικα πιο εύκολο να αλέσεις όταν με 2.5 μανιβελιες γυρίζεις τα μαχαίρια 1 φορά.. σιγουρα είναι το ατού του..
Επίσης έχει πολύ καλύτερο σύστημα να γεμίζεις το καλαθάκι με αλεσμένο καφέ..
Στον Μ68 απλά βάζεις από κάτω ένα καλαθάκι με ένα dosing ring, ενώ στο Pharos πρέπει να κοπάνας δεξιά κι αριστερά να πέσει..το θεωρώ βλακεια..υπάρχει βέβαια ένα mod για αποσπώμενο δοχείο συλλογής καφέ..
Τέλος..η ποιότητα κατασκευής του Μ68 σίγουρα είναι ανώτερη..αν κρίνουμε και από τον kinu 47..και η ρύθμιση άλεσης είναι πιο εύκολη..βασικά ο Μ68 υπερτερει.
ΑΛΛΑ ο pharos στη κατηγορία τιμής που έπαιζε ήταν ξεκάθαρος νικητής..

Όσο αναφορα γευστικά πρέπει να μπορούσα να τον δοκίμαζα εκτενεστερα.. όμως αυτό που διαπίστωσα σίγουρα μου αρέσει περισσότερο από άλλους μυλους που είχα..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Ιουν 17, 2017 5:58 pm

Σε εμενα ετυχε η συγκυρια με το καλαθακι και τη σιτα,οποτε δεν ειχα τη δυνατοτητα να κανω αξιοπιστες συγκρισεις μεταξυ kinu και lelit. Ενω ειναι απλη και ανεξοδη η αντικατασταση των,δεν εχω προλαβει ακομη να τα αντικαταστησω. Παντως πριν φτασει το προβλημα να γινει εμφανεστατο,μια διαφορα στη γευση την ειδα ακομα και με αστρωτα μαχαιρια.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιουν 17, 2017 6:12 pm

Αφού την καθάρισες την σίτα γιατι νομίζεις ότι χρειάζεται αλλαγή; Θεωρώ ότι αφού την καθάρισες, καθάρισες..τέλος μέχρι εκεί..δεν είναι κάτι που χαλαει..απλά πιάνει βρωμιά..
Όσο για εμένα έχω πελαγωσει στο τι να κάνω..
Pharos δεν πουλιέται πουθενά όσο και να ψάχνω..επίσης άγνωστο αν θα είναι κάποια στιγμή διαθέσιμος.. κυριολεκτικά δεν ξέρω..έχω στείλει 3 email και είναι ακόμα αναπάντητα.
Τέλος ο Μ68 αν και μοιάζει θεϊκός, έχει τα διπλάσια λεφτά από όσο διαθέτω αυτή τη στιγμή.. επίσης με βλέπω να μην πηγαίνω διακοπές φέτος ώστε να καλύψω το κενό..waf στα ύψη..
Τέλος όλο σκέφτομαι ότι όσοι έχουν πάρει τον Μ47 λένε τα καλύτερα..
Και με κάνει να αναρωτιέμαι αν αξίζει τη διαφορά..γιατί απ την αρχή εκεί προσανατολιζομουν..
Ουφ..

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Ιουν 18, 2017 3:42 pm

Παρακολουθώ κι εγώ από το Νοέμβρη τους Kinu αλλα τελικά δεν έχω καταλήξει.
Σε κάθε παραγγελία υπάρχουν κάποιες μικρο-διαφορές στους μύλους. Πάντως ο m47 φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί προσφάτως.

Παρατηρώντας σχόλια στο ρουμάνικο forum (http://espressoman.ro) ακούω κάποιους δισταγμούς από τους χρήστες, ιδιαίτερα από αυτούς που έχουν titan class μύλους (Κ30, Κ10, κτλ.).

Το σβόλιασμα είναι αρκετό με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι πάντα RDT ή/και WDT. Οπότε το ερώτημα είναι αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για manual που σε αυτήν την κατηγορία υπάρχουν τρομεροί μύλοι, που αλέθουν χωρίς clumping και με πολύ καλή ομογένεια.

Με τον pharos ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Η τιμή ήταν στα 250 (τότε που κυκλοφορούσε) και το αποτέλεσμα άριστο για τα λεφτά. Η ταλαιπωρία να αλέσεις, να βγάλεις το καφέ από μέσα και να αλλάξεις την ρύθμιση άλεσης δεν σε ένοιαζε καθόλου αφού με 250 ευρώ πλησίαζες robur/Κ10.

Επίσης είναι ανησυχητικό το γεγονός ότι δεν έχω δει βίντεο ακόμα στο net με άριστη εκχύλιση στο γυμνό PF (ούτε σε μηχανή Kees van der Westen :roll:). Ενώ ακόμα και ο lido E βγάζει εκχύλιση σιρόπι, αν θέλετε το τεχνικό όρο :f010: !

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Ιουν 18, 2017 6:05 pm

Λοιπόν τρίτη μερα με τον pharos και αυτό που πρέπει να ξαναπώ είναι ότι βγάζει απίθανα γευστικά προφίλ. Σε όλους τους καφέδες...βγάζει γεύσεις βγάζει μυρωδιές..βγάζει τα πάντα..
Πρώτη φορά βλέπω εκχύλιση τοοοοοοσο ζουμερη μέχρι το τέλος..
Ειλικρινά φτιάχνει ενα ζουμερο κώνο από την αρχή με φουλ τιγρε αποχρώσεις στη κρέμα και το blonding δεν έρχεται ποτέ..
Πρώτη φορά το είδα αυτό σε εκχύλιση..ψέματα..το είδα και τότε που χρησιμοποιούσα για δοκιμή τον ANFIM super caimano. Και άνετα μπορώ να τους συγκρίνω όσο αναφορά το γευστικό προφίλ που δίνουν στον καφέ..

Μην τα πολυλογω...πήγα πήρα μπαγιατιλα.. λέω ωραία με τους σπεσιαλιτι αλλά με τους commercial..? Πήγα και πήρα έναν καφέ που τον ξέρω με κλειστά μάτια..
Μου είχε πει ο φίλος ότι με την λαδιλα θα δω στατικο..και όντως είδα..πήγα πήρα φρεσκοτατο danesi gold.
Λοιπόν ήπια τέτοιο καφέ που ούτε στο χωριάτικο με la marzocco + ANFIM super caimano titanium δεν έχω πιει.
Και ναι τα παραλέω γιατί έτσι ειναι.
Δυο απανωτές εκχυλισεις γιατί η πρώτη ήταν αρκετά σφιχτή, αλλάζω μόνο τη δόση από 16 σε 15 γραμμάρια (δεν το έκανα τυχαία) και ο καφές ήταν απλά απερίγραπτος..αν κάποιος δεν ήξερε τι πίνει θα έλεγε ότι του έδωσα την καλύτερη Βραζιλία να πιει..φουντούκια μαύρη σοκολάτα ξηροί καρποί όλα στο ποτηρι..και εμ τέτοια καθαρότητα..άλλο πράγμα..
Ο Dag ο κατασκευαστής του δηλώνει όπως και άλλοι χρήστες ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερες ρυθμίσεις άλεσης..μου το είχε πει και ο ιδιοκτήτης του. Απλά παίξε με τη δόση. Στην αρχή έμοιαζε αδιανόητο..αλλά και όμως γίνεται..
Ο Pharos είναι εργαλείο.και κρίμα που δεν τον είχα ανακαλύψει σοβαρά νωρίτερα...
Δεν θέλω καν να σκεφτώ τη μέρα που θα πρεπει να τον γυρίσω πίσω στο φίλο μου..

Γευστικά απλα κόλλημα.
Όσο για τον Kinu M47 εγώ δεν το σκέφτομαι καν πλέον.. δεν πάω σε μικρότερα μαχαίρια​..

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιουν 18, 2017 6:22 pm

:offtopic: Ζηλεύω όλους εσάς που έχετε μύλους με μεγάλα κωνικά μαχαίρια. Ζηλεύω το αποτέλεσμα της αφράτης άλεσης, την ανυπαρξία clamping, τις bright οξύτητες, τα φρούτα, την ένταση, την καθαρότητα και τη γλύκα του ροφήματος... Ζηλεύω τις ευδιάκριτες γεύσεις. Το "στρογγύλεμα". Ζηλεύω. Και ξανά ζηλεύω.
(Αυτό. Απλά ήθελα να το πω κάπου. Με συγχωρείτε για την παρεμβολή.) :offtopic:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Ιουν 18, 2017 6:33 pm

Από Τετάρτη Σταυριανα και γω τα ίδια ποστ με σένα θα γράφω..

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από tasosonic » Τρί Ιουν 20, 2017 12:03 am

Ωραία όλα αυτά η καλή άλεση είναι το σημαντικότερο πράγμα σε ένα μύλο!Ωστόσο Το ότι είναι χειροκίνητος δεν σας προβληματίζει;; Δλδ εχουμε μια μεγάλη κ χρονοβόρα διαδικασία για να φτιάξουμε καφέ να προσθέσουμε κ έξτρα ταλαιπωρία στη ρουτίνα μας;;;

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 20, 2017 7:03 am

Αν επινες καφέ από αυτά τα μαχαίρια θα καταλάβαινες..
Αλλά και πάλι..
Ότι καφέ και να βάλεις για 20γρ δεν θέλει πάνω από 25 30 περιστροφές η μανιβέλα. Είναι πάρα πολύ γρηγορος. Εγώ νομίζω ότι έκανα την ίδια ή κ περισσότερη ώρα με τον major να καθαρίσω με το πινελακι το ντοσερ..μετα 3000 κλικ να πέσει ο καφές κλπ..
Όλα έχουν μια διαδικασια..
Το ρεζουμε είναι για τα λεφτά του και τον κόπο του το αποτέλεσμα που πίνεις είναι ότι καλύτερο..
Και τέλος πλέον θα είναι ένας από τους βασικούς μύλους. Γιατί χρειάζομαι 2. Αν αύριο μεθαύριο μπορέσω και πάρω κάτι ακόμα καλύτερο εννοείται πως θα αντικαταστήσω τον ascaso.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 20, 2017 11:54 am

Όντως το γεγονός οτι τέτοιοι μύλοι είναι μόνο χειροκίνητοι είναι το μοναδικό τους μειονέκτημα. Μάλλον δεν συμφέρει τις εταιρείες να βγάζουν add on μοτέρ όπως είδαμε κ στην περίπτωση του Mahlgut. Εγκατέλειψαν το project γιατί το κόστος ανέβαινε πολύ κ επίσης δεν τους συνέφερε εμπορικά, οπότε αν θες την ποιότητα του pharos μαζί με την ευκολία του ηλεκτρικού πας σε μια diy λύση...

Απάντηση