Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Thanos87 » Κυρ Ιαν 29, 2017 10:41 pm

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στον υπάρχοντα μύλο μου, χειροκίνητο από Rhinowares. Η χρήση του θα είναι για μη εσπρέσσο μεθόδους παρασκευής. POur overs και ίσως κανένα aeropress αργότερα. To budget είναι περί τα 200 ευρώ

Έχω δει σε διάφορα forums ορισμένα μοντέλα, όπως orphan espresso Lido, Kinu, MadebyKnock, helor και κανα δυο ακόμη ίσως. Έχει εμπειρία κανείς με κάτι ποιοτικό χειροκίνητο;

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Thanos87 » Τρί Ιαν 31, 2017 9:06 pm

Κάνοντας μια πιο εντατική έρευνα το τελευταίο διήμερο και αφού είδα πως υπάρχει έλλειψη στοκ σε πάρα πολλά μοντέλα, είμαι κυρίως ανάμεσα σε αυτά τα 2:

1)Kinu M47. Από θυγατρική της εταιρείας Graef, λένε τα καλύτερα στο home-barista και τον τοποθετούν πολύ κοντά σε μύλους θηρία. 47mm κωνικά ατσάλινα μαχαίρια, (ίδια νομίζω με του Bezzera bb005). Τιμή με μεταφορικά 270 ευρώ.

2)Feldgrind by madebyknock. 38mm ατσάλινα κωνικά . Σαφώς πιο ελαφρύς (0,5 kg έναντι 1kg) . Γενικά και απο αυτόν βλέπω πολύ κόσμο ικανοποιημένο. Τιμή με μεταφορικά 168 ευρώ.

Το δίλλημα μου τώρα είναι το εξής: Αξίζουν άραγε τα σχεδόν 100 ευρώ τη διαφορά που θα μου δώσουν τα 47άρια με τα 38άρια τα μαχαίρια;

Σκέφτομαι και το εξής: Αν μέσα στον ερχόμενο χρόνο κάνω το βήμα και κινηθώ για την αγορά μιας entry level μηχανής εσπρέσσο, με τα 47άρια θα είμαι καλυμμένος μάλλον για μεγάλο διάστημα.


Kinugrinders.com
madebyknock.com

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 31, 2017 9:33 pm

Οχι μονο θα εισαι καλυμμενος. Super θα εισαι. Και αμα εισαι ηδη συμφιλιωμενος με τα 40'' που απαιτει για διπλη δοση(αν δεις βιντεο,σε ολα τοσο τους παιρνει) go on. Και να εισαι σιγουρος οτι τα μεγαλυτερα μαχαιρια παιζουν μεγαλο ρολο

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 31, 2017 9:42 pm

Πρέπει να είναι 48mm γιατί τέτοια φορά ο Bezzera

http://www.bezzera.it/index.php?option= ... 54&lang=en

Tα άλλα είναι του ascaso i2

Τιμές Γαλλίας γιατί εδώ δεν υπάρχουν και οι δύο είναι 280€ και 170€ αντίστοιχα.
Αναλογικά οι τιμές των χειροκινητων είναι ακριβές

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 31, 2017 9:46 pm

Λαθος δικο μου!!! Μιλαγα για τον Μ47 με τα 47mm μαχαιρια. Τυπογραφικο!

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Thanos87 » Τρί Ιαν 31, 2017 10:00 pm

Βγαίνουν τσιμπημένες οι τιμές για χειροκίνητο, αλλά έχω θέμα στο σπίτι και με χώρο και με θόρυβο. Επίσης συχνά πυκνά κάνω ταξιδάκια και φιλοξενούμαι σε φίλους, οπότε η φορητότητα είναι μεγάλο ατού.


Οπότε μάλλον θα δαγκωθώ οικονομικά και λογικά θα πάω για τον Μ47. Έκανα την πρώτη επαφή με τον Γερμανό(μόνο μέσω mail προς το παρόν, το site τους δεν είναι λειτουργικό ακόμη) και από αύριο ίσως προχωρήσω. Μου κάνει εντύπωση πάντως, οι δουλειές στους χειροκίνητους μύλους πρέπει να πάν με φούντες διότι από όλους τους κατασκευαστές στους οποίους έστειλα για να ρωτήσω για διαθεσιμότητες σχεδόν κανείς δεν απάντησε. :lick:


Βάζω και μερικά βίντεο για τους Kinu:







Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 31, 2017 10:38 pm

Καταρχήν τρόμαξα με το σβόλιασμα παρόλο που ψέκασε στη αρχή του κόκκους.
Αλλά και πάλι δεν είναι εκεί το θέμα το βασικό είναι ότι ο εσπρέσο θέλει μικρορύθμιση που σε αυτό τον τομέα οι χειροκίνητοι αδυνατούν.
Για φίλτρου δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη αλλά για αυτή την χρήση υπάρχουν εδώ και χρόνια οι Ζάσεν με τα ανοξείδωτα μαχαίρια στα 70€ περίπου.
Ο φίλτρου είναι ο εθνικός κάφες των Γερμανών και έχουν πάντα τους καλύτερους μύλους για αυτόν.
Τα 48άρια μαχαίρια θέλουν δύναμη και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό για κάτι πεπρωμένους καφέδες που κυκλοφορούν στη αγορά.
Το βασικό μειονέκτημα του Bezzera 005 κατά την γνώμη μου είναι ότι έχει μόνο 100watt μοτέρ για 48mm μαχαίρια.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιαν 31, 2017 10:49 pm

Artisti έγραψε:Καταρχήν τρόμαξα με το σβόλιασμα παρόλο που ψέκασε στη αρχή του κόκκους.

Το βασικό μειονέκτημα του Bezzera 005 κατά την γνώμη μου είναι ότι έχει μόνο 100watt μοτέρ για 48mm μαχαίρια.
Οσον αφορα το βρεξιμο των κοκκων εχω την αισθηση οτι γινεται για τον στατικο ηλεκτρισμό,αλλα δεν επηρεαζει με τη σειρα του το clumping?

Για τον bezzera θα πω οτι ο δικος μου μυλος με 150w και 38αρια στα ελαφρια ψησιματα εχει παρουσιασει θεμα... Για την ακριβεια σε ενα αλλα ει.αι λιγο σκεπτικος....

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Thanos87 » Τρί Ιαν 31, 2017 10:56 pm

Artisti έγραψε:Καταρχήν τρόμαξα με το σβόλιασμα παρόλο που ψέκασε στη αρχή του κόκκους.
Αλλά και πάλι δεν είναι εκεί το θέμα το βασικό είναι ότι ο εσπρέσο θέλει μικρορύθμιση που σε αυτό τον τομέα οι χειροκίνητοι αδυνατούν.
Για φίλτρου δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη αλλά για αυτή την χρήση υπάρχουν εδώ και χρόνια οι Ζάσεν με τα ανοξείδωτα μαχαίρια στα 70€ περίπου.
Ο φίλτρου είναι ο εθνικός κάφες των Γερμανών και έχουν πάντα τους καλύτερους μύλους για αυτόν.
Τα 48άρια μαχαίρια θέλουν δύναμη και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό για κάτι πεπρωμένους καφέδες που κυκλοφορούν στη αγορά.
Το βασικό μειονέκτημα του Bezzera 005 κατά την γνώμη μου είναι ότι έχει μόνο 100watt μοτέρ για 48mm μαχαίρια.
Γιώργο, λες για φίλτρου να κατευθυνθώ σε zesenhaus? Η διαφορά τιμής είναι τεράστια αν παίζουν κάτω από 100 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Φεβ 01, 2017 12:28 am

Όχι για τους αρχαίους για τον Panama & Guatemala λέω που έχουν πολύ καλές κριτικές για φίλτρου. Για Espresso φυσικά δεν κάνουν.

https://www.amazon.co.uk/Zassenhaus-Pan ... B004YIBVZM

http://m.ebay.de/itm/Zassenhaus-Kaffeem ... nav=SEARCH

Απάντηση