Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 20, 2017 8:45 pm

Λοιπόν θα κάτσω κάποια στιγμή να βγάλω φωτογραφίες ή ίσως και βίντεο για όλα όσα έχω πει σαν μια μίνι παρουσίαση..κατακράτηση, αλεσμενος καφές..να δείτε λίγο πάνω κάτω γιατί υπάρχουν ελάχιστα βιντεάκια στο YouTube.
Η άλεση του ποτέ δεν έχει σβολιασμα.. επουδενί και με οποιονδήποτε καφέ.. ούτε με σπεσιαλιτι ούτε με μπαγιατιλα φουλ στα λάδια.
Αναρωτιέμαι πώς και γιατί δημιουργείται σβολιασμα κατά τη μεταφορά όπως λες..
Σκέφτομαι ότι και στην περίπτωση μου ο καφές μαζεύεται σε ένα δοχείο αλλά όταν τον ρίχνεις πέφτει πάλι αφρατος..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιουν 20, 2017 9:04 pm

Εγω βαζω το pf απο πανω και επειτα τα φερνω τουμπα. Σηκωνοντας το,κανω περιστροφες ωστε να μοιραστει ο καφες. Ενω αυτος που πεφτει πρωτος δεν εχει τιποτα,ο τελευταιος(που στο δοχειο ηταν κατω κατω) κανει σβολους οπως ειδες στις φωτο.
Για κανε ενα photo review αν βρεις χρονο. Αυξανομαστε οι κατοχοι χειροκινητων και πρεπει να υπαρχουν ολοκληρωμένες first hand εντυπωσεις

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Ιουν 20, 2017 9:35 pm

Όσον αφορά το σπάσιμο των σβόλων η καλύτερη λύση νομίζω είναι αυτή:

viewtopic.php?nomobile=1&f=16&t=1218&hi ... =10#p18041

Ή αν δε βρίσκουμε χορδή, ένα πάρα πολύ λεπτό συρματάκι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιουν 21, 2017 2:36 pm

Επανέρχομαι με μερικές πληροφορίες για τον m68, μετά από επικοινωνία με το παιδί που ανέβασε το παραπάνω βίντεο στο hb.

Η άλεση γίνεται πανεύκολα, κάποιος άλλος χρήστης παλιότερης βερσιόν του είπε ότι ο 10χρονος γιος του τον χρησιμοποιεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά από αυτή την έκδοση έχουν κάνει κάποιες βελτιώσεις με την πιο σημαντική την αύξηση της αναλογία περιστροφής των γραναζιών από 1:2.4 σε 1:2.9.
O σφιγκτήρας που έχει βάλει για να τον ακινητοποιήσει κάνει καλή δουλειά, έτσι ώστε να "μανιβελιάζει" με το ένα χέρι ενώ με το άλλο απλά φράζει σαν καπάκι στο πάνω μέρος του μύλου για το popcorning (νομίζω οτι στην τελευταία βερσιόν του έχουν βάλει κ ένα πλαστικό καπάκι γι' αυτό το λόγο).

Η κατακράτηση που φαίνεται στο βίντεο είναι λόγω στατικού γιατί ο καφές του ήταν πολύ παλιός, αλλά το θεωρεί σαν ένα μέσο επίπεδο κατακράτησης (άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο εξαρτάται από υγρασία του δωματίου κ το καβούρδισμα του καφέ) μιας κ δεν καταβρέχει τους κόκκους από πριν. Δεν συγκρίνεται όμως σε καμία περίπτωση με τον Mignon και ακόμα χειρότερα με τον Fiorenzato που έχει στην κατοχή του.

Το ρεζουμέ είναι ότι είναι απόλυτα ευχαριστημένος και ισχυρίζεται οτι είναι ένας χειροκίνητος monolith conical.
Για το πρακτικό κομμάτι του θέματος, για όσους έχουν περιορισμένο πάγκο κ πρέπει να καταθέσουν τοπογραφική μελέτη στη :waf: οι γενικές διαστάσεις είναι:
διάμετρος βάσης 18εκ με το χερούλι να προεξέχει στο πλάι 5,5εκ, ύψος 22,5εκ και βάρος 5 κιλά (το έχω ρωτήσει εδώ και ένα μήνα στο facebook της kinu κ το γείωμα πάει σύννεφο).


:cfstd:Το σίγουρο είναι οτι θα μας απασχολήσει στο μέλλον και ίσως του αξίζει ένα ξεχωριστό νήμα... :cfstd:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 27, 2017 11:06 am

Φρέσκα κουλούρια για helor102. H τιμή στα 900-ish ντόλαρς.
Του λέω και γιατί να μην πάρω τον hg-1 που είναι κ δοκιμασμένος τόσο καιρό; Και μου λέει "Helor 102 also deploys the unibody design - cut from one piece metal. So, no calibration required. Alignment is our first priority"...καρφάκι για τον τζόγο του κεντρικού άξονα του hg.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 27, 2017 11:46 am

Και δίκιο εχει..
Η κατασκευή του είναι πολύ καλύτερη..
Και επίσης όταν βγαίνουν τώρα μηχανήματα τέτοια..οι κατασκευαστές τους κοιτάνε τις λεπτομέρειες..ο ανταγωνισμός είναι στη λεπτομέρεια και στα όρια.
Λογικά μου φαίνονται τα 900 δολλαρια, Αυστραλιανα δολάρια προφανώς ε;
Αν σκεφτείς το μονοκόμματα κόψιμο του μετάλλου και τα μεγαλύτερα μαχαίρια έναντι του kinu.. πάνω κάτω καλά είναι..

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιούλ 11, 2017 4:27 pm

Αντεπιθεση απο Helor μερια!83mm κωνικα και τιμη κοντα στα1000€. Το design σαν lander στο φεγγαρι δεν μπορω να πω οτι με ξετρελλαινει αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο. Κατα τ'αλλα φαινεται εργαλειο και επιτελους,μια σωστη παρουσιαση προιοντος(ακουτε εκει στην Kinu???).
https://helor-coffee.com/stance

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιούλ 11, 2017 11:05 pm

Μισό λεπτό..μισό λεπτό..
Γιατί κοντά στα 1000€;;
Η έκδοση με τα μαχαίρια της mazzer στα 1085 aud + 30 aud international shipping μας κάνουν 1115 aud
Τουτέστιν 750€ ..
Μια χαρά τιμή για μένα..
Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι υπερσοβαρα..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 11, 2017 11:15 pm

Αναμενόμενα χαρακτηριστικά λίγο ως πολύ. Φαίνεται δυνατός κ ανταγωνιστικός παίκτης. Μακάρι να υπάρξουν κι άλλοι.
Έχω μια μικρή επιφύλαξη στο κατά πόσο τα 3 ποδαράκια θα μπορούν να συγκρατούν τον μύλο την ώρα του μανιβλιάσματος, πχ ο kinu m68 αν και έχει μεγάλη στρογγυλή βάση και αντιολισθητικό υλικό από κάτω, σε ένα βίντεο φαίνεται να γλιστράει την ώρα της άλεσης. Ίσως τα τεράστια μαχαίρια του helor να βοηθούν στο να απαιτείται λιγότερη δύναμη από τον χρήστη.
Ντάξει, τα κεραμικά ρουλεμάν είναι :a080:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιούλ 11, 2017 11:25 pm

PaNoSS έγραψε:...Η έκδοση με τα μαχαίρια της mazzer στα 1085 aud + 30 aud international shipping μας κάνουν 1115 aud
..
Είσαι σίγουρος οτι ειναι Aυστραλιανά δολάρια και όχι US? Εμένα πάντως το shipping μου βγάζει 55$

Απάντηση