Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιουν 20, 2017 12:41 pm

Το συγκεκριμένο καραγκιοζιλίκι με τον pharos δεν μπαίνει σε κουζίνα.Μην τρελαθούμε .
Γενικα ο συγκεκριμένος μύλος για εμένα ειναι ο χειροτερος εμφανισιακά αλλά και πρακτικά απο το πώς πρέπει να κρατάς κόντρα για να αλέσεις/πόση ταλαιπωρια θέλει για να βγάλεις τον αλεσμένο καφέ κτλ.
Δεν ξέρω τι γεύσεις βγάζει αλλά με βάση τα όσα βλέπω δεν θα ήθελα να δοκιμάσω αν ειναι να υποστώ ταλαιπωρία και αισθητικό βιασμό (για την περίπτωση diy λύσης).

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιουν 20, 2017 12:55 pm

Σε κανα δυο βδομαδες που θα επιστρεψω,θα κανουμε διαφορα πειραματα και με τον kinu. Θα αλλαξω καλαθακι γιατι εχει αρκετες βουλωμενες τρυπες,θα δοκιμασουμε χωνια της προκοπης για απ'ευθειας αλεση κτλ. Τις πρωτες μερες ειχα φοβερες εκχυλισεις,μετα κατι στραβωσε. Btw πιστευω πως το θεμα clumping δε θα υπηρχε αν εκαναν μια πατεντα να προσαρμοζεις το καλαθακι σου μεσα στο δοχειο οποτε και να αλεθεις απ'ευθειας. Ευκολο μου ακουγεται
Πανο απορια. Αναφερεις καποια πατεντα στον pharos. Αλεθεις κατ'ευθειαν στο pf?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 20, 2017 1:22 pm

Όχι δεν αλεθω κατευθείαν..
Ο μύλος αλεθει στον χώρο κάτω από το μαχαίρι. Ειλικρινά δεν είναι τόσο κουραστικό όσο ακούγεται να μεταφέρεις τον καφέ από εκεί στο καλαθάκι..
Και συγκεκριμένα: με τους σπεσιαλιτι που τον δούλεψα κάνα 4αρι καφέδες δεν χρειάστηκε παρά μόνο ελάχιστα χτυπήματα και όλη η αφρατη δόση ήταν στο καλαθακι. Και επίσης δεν υπήρχε στατικός, γιατί 18.10 ζύγιζα, 18,10 έβγαινε. Τώρα με την μπαγιατιλα και τη λαδιλα υπάρχει εντονότερο θέμα..κολλάει πιο εύκολα ο καφές..όμως η μπαγιατιλα δεν έχει θέση σ αυτό το μύλο.

Όσο αναφορά τη πατέντα απλά βρήκα πολλές ιδέες στο ιντερνέτ ώστε να κάνεις αποσπώμενο δοχείο και να μην χρειάζεται να κοπάνας τον μύλο..
Απευθείας σε καλαθάκι όπως βγαίνει από τα μαχαιρια χωρίς έστω ένα μικρό χωνάκι funnel δύσκολο..θα τα κάνει παντού χαλια..
Υπάρχουν επιλογές πάντως και παίρνει βελτιώσεις..σίγουρα όχι το μοτέρ από πάνω.με τίποτα.. και σίγουρα δεν είναι βιασμός η καταναγκαστικό έργο η άλεση του. Σε καμία περίπτωση..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 20, 2017 2:19 pm

Καταναγκαστικό έργο είναι σίγουρα για μένα που θέλω να κάνω 4 διπλούς με την τσίμπλα στο μάτι ή αν έρθει μια παρέα φίλων πρέπει να φάω τα νιάτα μου στο μανιβέλιασμα. :a058:
Οι αργές στροφές είναι κατά τεκμήριο καλύτερες, απλά λέω οτι αυτοί οι μύλοι θα έπρεπε να έχουν μια εργοστασιακή διέξοδο για να βγάζουν πιο εύκολα μεγαλύτερη παραγωγή. Και να είναι κ καλαίσθητοι δεν το συζητάω, κάθε μέρα τους βλέπουμε.

Την καλύτερη και πιο εύκολη διαδικασία γεμίσματος απευθείας μέσα στο καλαθάκι για μένα την έχει ο versalab που με μια βασούλα κ ένα ελατηριάκι στέκεται το pf κάτω από το μύλο χωρίς να ξεφύγει ούτε κόκκος. Έξυπνο σαν λύση χωρίς μεταγγίσεις από δοχεία σε καλάθια κ φτηνό σαν κατασκευή.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από harryv » Τρί Ιουν 20, 2017 2:27 pm

Luckees έγραψε: Την καλύτερη και πιο εύκολη διαδικασία γεμίσματος απευθείας μέσα στο καλαθάκι για μένα την έχει ο versalab που με μια βασούλα κ ένα ελατηριάκι στέκεται το pf κάτω από το μύλο χωρίς να ξεφύγει ούτε κόκκος. Έξυπνο σαν λύση χωρίς μεταγγίσεις από δοχεία σε καλάθια κ φτηνό σαν κατασκευή.
Στους 100 καφέδες με τη τσίμπλα στο μάτι όλο και σε έναν τουλάχιστον θα βάλεις στραβά το pf. Μετά απ' αυτό το ελατήριο θα έχει χάσει την ελαστικότητά του ή θα έχει σπάσει. Πολύ πιο βολική η διαδικασία του Μ68, που βασίζεται στο μαγνητισμό.

Άσχετο, αλλά οπτικά ο ristretto του video παίρνει 0 / 10.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 20, 2017 3:16 pm

harryv έγραψε:
Luckees έγραψε:Άσχετο, αλλά οπτικά ο ristretto του video παίρνει 0 / 10.
Αν με τέτοιο εξοπλισμό δεν μπορεί να φτιάξει ένα σωστό καφέ, τότε το "mano" του barista είναι κουλό.. :down:

Η διαδικασία του m68 περιλαμβάνει άλεση στο ποτηράκι κ μεταφορά, έχει ένα μαγνητικό funnel (το οποίο συνεχώς το αλλάζουνε), αλλά δε νομίζω να κάνει κάτι παραπάνω απ' το να οδηγεί τον καφέ μέσα στο ποτήρι.
Για δείτε παρακάτω ένα πρόσφατο βίντεο χρήστη, μιας και το promotion της εταιρείας είναι για γέλια
Τόσο καιρό κ δεν έχει στήσει ένα site, με μερικές photo/video...:a026:

Τον στατικό του τον έχει και αυτός αλλά είναι πολύ όμορφος ο άτιμος.. :inlove:


Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 20, 2017 3:59 pm

Παιδιά η χαζομάρα αυτή να καθαρίζεις καφέ και να προσπαθείς να μαζέψεις αλεσμένο καφέ να φτάσεις σε γραμμάρια τη δόση που έβαλες είναι η πιο κουραστική μου συνήθεια όλα αυτά τα χρόνια.. κουράστηκα να μαζεύω και να σκουπίζω καφέδες..
Και όσο και αν σας φαίνεται περίεργο τώρα αλεθω La Perla απο Mokka και δεν έχει καθόλου στατικό..όσο ζύγισα έβγαλα.. ούτε κούραση ούτε τίποτα..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 20, 2017 5:41 pm

Ένα άλλο πρόσφατο βίντεο δείχνει Helor102 (final release?..ποιος ξέρει)
Μέτρησα 17 δευτερόλεπτα για 30g. Δλδ για τα 18g θα κάνει περίπου 10 δευτερόλεπτα! :shock: ...και με σχεδόν μηδενική κατακράτηση...
83αρια FTW!!


Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιουν 20, 2017 7:00 pm

Είναι μάλλον τελειος..
Αλλά αν ξεπεράσει για χειροκίνητος τα 750 -τιμη του Kinu M68 - τότε..
Αν έχει 1000 ευρώ, υπερβολικά πολλά για χειροκίνητο..σ αυτά τα λεφτά δεν θα έψαχνες μοτέρ;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιουν 20, 2017 8:38 pm

Εγω παντως με τον M47 παντα οτι ζυγιζω παιρνω. Συνηθως εβαζα 18,1 για να παρω 18 και μου εβγαζε ακριβως 18,1 καθε φορα. Τον ελυσα,τον καθαρισα τελειως και μετρησα την κατακρατηση στα 0,2 συμπεριλαμβανομένης της ποσοτητας που υπηρχε στην περιμετρο του πατου του δοχειου. Στην επομενη αλεση μου κρατησε ακριβως 0,2 παλι και εκτοτε τιποτα. Δεν εχω βρεξει κοκκο ουτε μια φορα και πλεον ζυγιζω μονο τον κοκκο. Μετρησα και χρονο κανα 2 φορες και ηταν με αρκετα χαλαρο γυρισμα της μανιβελας 30 sec για 18-19γρ. Σε πολυ light ψησιματα ισως να ειναι ελαχιστα παραπανω,κυριως γιατι βαριεμαι να βαλω περισσοτερη δυναμη. Υπ'οψιν,εχει αλεσει μολις 300γρ...Το μοναδικο του μειονεκτημα ειναι το clumping το οποιο δημιουργειται κατα τη μεταφορα η οποια κατα τ'αλλα γινεται πεντακαθαρα και πανευκολα.Σκεφτομαι να σχεδιασω ενα δοχειο το οποιο θα βιδωνει απο κατω του και θα προσαρμοζεις το καλαθακι σου. Ουσιαστικα μια πατουρα χρειαζεται μονο και να ειναι ανοιχτο απο κατω για να μπορεις να το σπρωξεις και να το βγαλεις. Αν παω με σχεδιο δεν θα μπορεσει να μου το φτιαξει ενας σιδερας?? 3d print ισως? Ευελπιστω να καταργησω τη wdt ετσι.
Πανο,με το φαρο οταν μεταφερεις τον καφε στο καλαθακι δεν εχει clumping??
Α ρε μπαγασες,με κανατε να πεθυμησω τα σπιτικα καφεδακια.....

Απάντηση