Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:21 am

Τον major που είχα πριν και τον ascaso i2 που έχω ακόμα..
Ίσως να μην έχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα..κ μάλλον δεν θα έλεγα ότι έχασα σοκολάτες..απλά άλλαξε τόσο πολύ η γεύση που φαίνεται κάπως έτσι..

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:21 am

Φιλε Πανο, τι να σου πουμε παραπανω, τα βλεπεις και μονος σου πλεον :e014: , δεν υπαρχει επιστροφη απο τα μεγαλα κωνικα αν σε καποιον αρεσουν τα bright οπως λες και γλυκα εσπρεσσο. Προχωρα σε μια καλη αγορα, μεγαλα κωνικα ποιοτητα κατασκευης :b050:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:24 am

... σε συνδυασμο και με light ψησιματα αντε γεια :a080: ποια Amstell !!! :lol: :lol:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από PaNoSS » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:28 am

Τα βλεπω Βασιλη και τώρα έχω αρχίσει να μετανιώνω που τελευταία φορά που έψαχνα για μύλο πήρα τον major αντί για έναν Mazzer Kony που είχα βρει..
Πάντως να τα λέμε κι αυτά ο Pharos υστερεί σε μερικά σημεία αλλά σε τίποτα για το κόψιμο του..παιδιά έχω δει και έχω δει αφρατη άλεση..αλλα αυτό είναι απο άλλο πλανήτη.. όσο ψιλα και να πας..δεν σβολιαζει..έχω πάθει πλάκα..
Επίσης παρατηρώ ότι το εύρος του εσπρέσσο είναι σε ένα τεταρτημοριο του κύκλου..οπότε πολύ μικρές αλλαγές χρειάζονται κάθε φορά..
Ο φίλος που μου τον έδωσε ανέφερε ότι δύσκολα αλλάζει ρύθμιση άλεσης..συνήθως ρυθμίζει και με την δόση..τα γραμμάρια εννοώ..αυτός βέβαια τον χρησιμοποιεί με La pavoni..

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιουν 17, 2017 12:03 pm

PaNoSS έγραψε:Τον major που είχα πριν και τον ascaso i2 που έχω ακόμα..
Ίσως να μην έχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα..κ μάλλον δεν θα έλεγα ότι έχασα σοκολάτες..απλά άλλαξε τόσο πολύ η γεύση που φαίνεται κάπως έτσι..
Μεχρι να κανουν degass τα καφεδακια που παρηγγειλα, πηρα απο εδω, απο μαγαζι φιλου που δουλευει redd coffee, μια Βραζιλια με σοκολατα και φουντουκι...
Η σοκολατα ειναι παρα πολυ εντονη και τη νιωθεις στο τερμα και αυτο το φουντουκι το νιωθεις πραγματικα λες και το εχεις μασησει...απιστευτο...

Παντως εχω διαβασει και γω σε διαφορα sites οτι τα επιπεδα υπερτερουν τα κωνικα, οσο αφορα τους σοκολατενιους καφεδες, ωστοσο μεχρι στιγμης δεν το εχω διαπιστωσει αυτο και κρατω επιφαλυξεις.
Σιγουρα βγαζουν διαφορετικο προφιλ, καλυτερο ή χειροτερο δεν θα ελεγα, σιγουρα παει και θεμα προσωπικου γουστου...
Παντως κλινω στο οτι πρεπει να εχουμε 2 μυλους, εναν με επιπεδα και εναν με κωνικα, απλα να ειναι top (μεγαλη πολυτελεια).
Εχω αρχισει να ερωτευομαι τον mytho one, τον βλεπω και γευομαι τα καφεδακια που βγαζει καθημερινα...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 17, 2017 12:59 pm

Αν δεν κάνω λάθος Pharos μόνο ο Stelios είχε και πρέπει να ήταν από τις πρώτες σειρές αυτού του μύλου.
Ίσως να υπάρχει θέμα με τα μαχαίρια αυτού του μύλου γιατί έχει σταματήσει η παραγωγή του Rossi. Πρέπει να χρησιμοποιεί αντίγραφα των αυθεντικών Rossi.
Είναι σίγουρα "αντρικός" μύλος θέλει δύναμη για τα μεγάλα κωνικά που έχει αλλά ο συνδυασμός μεγάλα μαχαίρια χαμηλές στροφές φαίνεται στο φλιτζάνι.
Περίμενα να βγει ένα Κινέζικο αντίγραφο του σε καλύτερη τιμή και διαθεσιμότητα αλλά δυστυχώς μόνο αντίγραφο του Porlex έβγαλαν οι Κινέζοι.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιουν 17, 2017 1:58 pm

PaNoSS έγραψε:Τον major που είχα πριν και τον ascaso i2 που έχω ακόμα..
Ίσως να μην έχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα..κ μάλλον δεν θα έλεγα ότι έχασα σοκολάτες..απλά άλλαξε τόσο πολύ η γεύση που φαίνεται κάπως έτσι..
Nα συμπληρωσω για τους σοκολατενιους...καταλαβαινεις ακριβως τι σοκολατα ειναι, και τι εννοω...στον tigrato γευεσαι σοκολατα γαλακτος, στον brumas del Zurgui (taf) γευεσαι πραλινα (merenda) και σε εναν αλλο, ανετα ξεχωριζεις οτι εχει μια bitter ή dark σοκολατα.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Ιουν 17, 2017 3:21 pm

Προσεχε τι γραφεις Χρηστο, προσεχε, θα μας κοροιδευουν, περιμενουν με το δαχτυλο στη σκανδαλη οι fresh speciality haters :a016: :lol: :lol:
espresso junkie...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Ιουν 17, 2017 3:45 pm

Πανο δεν ξερω αμα το εχεις διαβασει,αλλα ο Μ68 εχει ενα συστημα "μειωσης" των στροφων 1:2,5 ή κατι τετοιο. Νομιζω πως εχει γινει για να ειναι πιο ευκολη η αλεση στο χερι ή για να παραμενουν χαμηλα οι στροφες. Δεν εχω καταλαβει ακριβως..

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Αναζήτηση ποιοτικού χειροκίνητου μύλου.

Δημοσίευση από Thanos87 » Σάβ Ιουν 17, 2017 3:55 pm

Υπάρχει ένα γρανάζι το οποίο ουσιαστικά μειώνει τη δύναμη που χρειάζεται να καταβάλεις για την περιστροφή, αλλά αυξάνεται αντίστοιχα ο αριθμός των στροφών.

Απάντηση