Fiorenzato F4E nano

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
miltoshellas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 10:11 am
Όνομα: Μιλτιάδης
Μηχανή:: Alex Duetto III
Μύλος:: Fiorenzato F64E
2ος Μύλος:: 1Ζpresso JX pro
Οι καφέδες μου:: αμ έλα ντε !
Τοποθεσία: Χίος

Fiorenzato F4E nano

Δημοσίευση από miltoshellas » Παρ Ιουν 12, 2015 2:42 pm

Έχω μάθει πάρα πολλά από αυτό το site, έκρινα ότι οφείλω κι εγώ να προσθέσω τις όποιες εμπειρίες από τον εξοπλισμό μου.
Οι συγκεκριμένοι μύλοι ενώ δείχνουν να έχουν ποιότητα και σχεδιασμό βαριάς χρήσης, πληθώρα μοντέλων, καινοτομίες κτλ, εντούτοις είναι σχετικά άγνωστοι στο ευρύ κοινό, και εγώ δεν κατάφερα να βρω παρα μόνο ελάχιστες αναφορές στο διαδίκτυο και αυτές πολύ πρόχειρες και φτωχές. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό.
Στην Ελλάδα παρατηρώ ότι πολλά μαγαζιά έχουν μύλους Fiorenzato, αλλά σχεδόν κανείς οικιακός χρήστης.
Ο εισαγωγέας έχει ένα υπέροχο, άκρως επεξηγηματικό site (έστω κιαν είναι η απόλυτη μετάφραση του Ιταλικού, πολύ καλά έκανε κατ’ εμέ) που όμοιο του καμία ανταγωνίστρια εταιρία δεν έχει:
http://www.fiorenzato.gr

Στα δικά μας τώρα, το μοντέλο μου (αν και ο μικρότερος αλεστής της παρέας) δείχνει στιβαρός και απροβλημάτιστος.
Έχει 58mm επίπεδα μαχαίρια, 250w μοτέρ και ζυγίζει 10 κιλά.
Το επίπεδο θορύβου είναι χαμηλό και η άλεση είναι αρκετά ομοιόμορφη (όσο είναι δυνατόν να το κρίνω αυτό) και χωρίς συσσωματώσεις.

Αυτό που με ενοχλεί είναι η δυσκολία μου λόγω του e-doser να φτάσω στην έξοδο του τούνελ και να το καθαρίσω όσο γίνεται. Αλλά μαλλον έπρεπε να το περιμένω αυτό.
Από φουλ λερωμενο σε φουλ καθαρό μύλο αφαίρεσα περίπου 4γρ καφέ.
Για να αδειάσεις το τούνελ και να νοιώθεις ότι όλος ο καφές σου είναι φρεσκοαλεσμένος, θα πρέπει να πετάξεις λιγότερο από 1γρ καφέ.

Επίσης αν προσπαθήσω να βρω άλλο λόγο για να γκρινιάξω, καμιά φορά με δυσκολεύει η μεγάλη διαφοροποίηση στο αποτέλεσμα της εκχύλισης (άρα στον μέγεθος του κόκκου) σε σχέση με το πόσο μικρή ήταν η μεταβολή στην ρύθμιση κοπής του μύλου.
Με απλά λόγια, ακόμα και μετακίνηση του δίσκου κατά 2 μοίρες, (2-3 mm πες στην περιφέρεια του), επιφέρει συχνά εντυπωσιακή μεταβολή σε χρόνους/όγκους εκχύλισης. Θα ήθελα να μπορώ να παίξω πιο άνετα χωρίς να πρέπει να πάρω ειδίκευση νευροχειρουργικής. Ισχύει και σε άλλους αυτό; δεν ξέρω.
Να τολμήσω να ξεστομίσω (μην βαράτε) ότι νοιώθω την συγκεκριμένη «ευαισθησία» πιο έντονη σε καφέδες λιγότερου καβουρδισμένους ή πιο specialty ας πούμε. Στους IZZO καφέδες που μου έστειλαν οι Ιταλοί με την μηχανή, νοιώθω ότι μπορώ να πειραματίζομαι με το δακτυλίδι ρύθμισης άλεσης πιο άνετα (περισσότερες ανοχές;).
Ας μας πουν οι πιο έμπειροι αν έχει κάποια λογική αυτό που λέω.

Κλείνοντας να πω ότι στην πραγματικότητα είναι ο πρώτος μου μύλος, και η απαραίτητη γνώση που πρέπει να προηγηθεί του σχολιασμού, έχει να κάνει μόνο με αυτά που έχω διαβάσει και τα videos / reviews που έχω δει. Άρα όλα τα παραπάνω σχόλια (θόρυβος, ομοιογένεια κοψίματος κτλ) είναι χωρίς απόλυτο μέτρο σύγκρισης.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.fiorenzato.gr/wp-content/upl ... nanoV2.pdf

Παρακάτω επισυνάπτω βιντεάκι και φωτογραφίες.


Σταματήστε να γελάτε με το parkinson effect... :a048:
Συνημμένα
WP_20150423_17_05_47_Pro.jpg
opening the carton
NKN_4604.JPG
πήρε την θέση της τοστιέρας στον πάγκο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miltoshellas την Παρ Ιουν 12, 2015 3:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Fiorenzato F4E nano

Δημοσίευση από john21 » Παρ Ιουν 12, 2015 2:57 pm

Ωραία παρουσίαση.
Καλοδουλευτος ο μύλος και καλά καφεδάκια να έχεις.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Fiorenzato F4E nano

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 12, 2015 4:23 pm

Καλά αλέσματα.
Πόσο κόστισε ; γιατί δεν είναι τόσο γνωστός μύλος αν και παίζει στη κατηγορία του Κ3

Άβαταρ μέλους
miltoshellas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2015 10:11 am
Όνομα: Μιλτιάδης
Μηχανή:: Alex Duetto III
Μύλος:: Fiorenzato F64E
2ος Μύλος:: 1Ζpresso JX pro
Οι καφέδες μου:: αμ έλα ντε !
Τοποθεσία: Χίος

Re: Fiorenzato F4E nano

Δημοσίευση από miltoshellas » Παρ Ιουν 12, 2015 7:17 pm

thank you guys....
όχι τον τοποθετούν υψηλότερα τιμολογιακά.
Στο maxicoffee έχει 429 ευρώ (νομίζω είναι η καλύτερη τιμή που έχω δει) και στο chriscoffee 700 $.
Δεν έχω ιδία πείρα γιατί τον πήρα με αντισυμβατικό τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Fiorenzato F4E nano

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιουν 12, 2015 7:52 pm

Καλορίζικος Μίλτο και ευχαριστούμε για το άνοιγμα του σχετικού νήματος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση