Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Makron » Τετ Μάιος 30, 2018 7:47 pm

Ο μύλος με λίγο χτύπημα δεν κρατάει καθόλου καφέ.

Βρήκα ότι...
1) Αν τον πιάσω με το ένα χέρι από πίσω και κάτω
2) Και τον γείρω ελάχιστα μπροστά, να πατάει στα πρόσθιο μέρος του, στο δισκάκι του.
3) Με 2-3 ελαφρά χτυπήματα στην πίσω πλευρά του με το άλλο χέρι, αδειάζει όλο τον καφέ.

Πόσα χτυπήματα και πόσο δυνατά χρειάζεται;

Ανακαλύψτε το μόνοι σας!
Κόψτε την ποσότητα του καφέ που θέλετε. Βγάλτε το hopper και το λαστιχένιο σωληνάκι που υπάρχει μπροστά για να πέφτει ο καφές στο portafilter. Τοποθετήστε ένα λευκό φύλλο χαρτιού έξω από τον μύλο. Γείρετε τον μύλο και χτυπήστε τον ελαφρά από πίσω. Θα δείτε ότι έχει αδειάσει το τούνελ που περνάει ο καφές. Θα φαίνεται το λευκό χαρτί μέσα από την τρύπα. Με ένα φακό φωτισμού θα δείτε μέσα του με ακόμη περισσότερη λεπτομέρεια.
Συνημμένα
IMG_5975 c.jpg
Το λευκό χαρτί φαίνεται μέσα από την τρύπα του τούνελ μόλις αδειάσει από καφέ μετά το χτύπημα.
Με ένα φακό φωτισμού θα δείτε μέσα του με ακόμη περισσότερη λεπτομέρεια ότι δεν υπάρχει καφές.

dmarin
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2018 3:32 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από dmarin » Πέμ Μάιος 31, 2018 1:33 am

Προσπάθησα να ανοίκω τον μύλο για να προσθέσω ροδέλες, σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έστειλε ο Χρήστος πιο πάνω, αλλά ρε παιδιά αυτό το παξιμάδι που βλέπετε στην φώτο δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Κρατάω κόντρα εκείνο το κέρατο που προεξέχει και γυρίζω το παξιμάδι με κλειδί ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ αλλά τίποτα! Και φοβάμαι να το ζορίσω πάρα πολύ μην το σπάσω. Καμιά ιδέα;
Συνημμένα
IMG_63051.JPG

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Graef 702

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Αν το γυρνάς σωστά, δηλαδή δεξιόστροφα για να ξεσφίξει (αντίθετα με ότι έχουμε συνηθίσει) ζόρισέ το. Δε χρειάζεται να κρατάς κόντρα το κέρατο - παξιμάδι. Απλά κράτα το μύλο να μην περιστρέφεται.

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Μάιος 31, 2018 9:34 am

Μήπως παρ’ όλα αυτά το περιστρέφεις ανάποδα; Δεξιόστροφα εννοούμε να περιστρέψεις το εργαλείο σου όπως γυρίζουν οι δείκτες του ρολογιού. Ξεβιδώνει εύκολα.
Μη κρατάς κόντρα το κέρατο που προεξέχει από την ροδέλα κάτω από το παξιμάδι.
Εγώ το έσπασα έτσι γιατί δεν είχα καταλάβει πως το παξιμάδι ξεβιδώνει δεξιόστροφα, και έφτιαξα καινούργιο.
Δες μέσα στον μύλο εκεί που στην φωτογραφία σου υπάρχουν 3 πλαστικά -κάτω από το μαχαίρι- και βάλε μια κόντρα εκεί με ένα κατσαβίδι. Είναι εύκολο!

dmarin
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2018 3:32 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από dmarin » Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Οκ χάρη στην βοήθειά σας τα κατάφερα! Στην αρχή έβαλα 2 παξιμάδια έξτρα αλλά μετά αφαίρεσα το 1 γιατί είδα ότι ακόμα και στο 15 μπούκωνε την μηχανή!

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Graef 702

Δημοσίευση από tachav » Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:01 pm

Καλημέρα και από εμένα. Σήμερα σηκώθηκα να φτιάξω το καφεδάκι μου και ενώ μέχρι εχθές ο μύλος άλεθε κανονικά σήμερα χωρίς να αλλάξω κάποια ρύθμιση έβγαζε τον καφέ υπερβολικά fine! τα μαχαίρια γυρνούσαν κανονικά. Τον ανοίγω, τον καθαρίζω, τα ίδια. Μέχρι εχθές έκοβα καφέ στο 4. Σήμερα για να βγάλει σωστό καφέ έπρεπε να τον πάω στο 12! έχει συμβει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; να προσθέσω ότι στο παρελθόν του είχα προσθέσει ροδέλλες αλλά αυτό έγινε πριν πολλούς μήνες (κάτω από τα μαχαίρια υπάρχουν συνολικά 4 ροδέλλες).

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Graef 702

Δημοσίευση από naxos21 » Τετ Αύγ 08, 2018 9:28 pm

Καλησπέρα σε όλους. Καινούριος κάτοχος και εγώ του graef 702. Έβαλα για πρώτη χρήση να κόψω καφέ αλλά μου έβγαζε αρκετούς σβωλους και μάλιστα αρκετά μεγάλους. Είναι φυσιολογικό αυτό επειδή ήταν πρώτη χρήση, κάνω κάτι λάθος ή παίζει να έχει θέμα ο μύλος?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Αύγ 08, 2018 11:31 pm

Το σβολιασμα είναι φυσιολογικό, ειδικά σε αυτή την κατηγορία των μυλων. Υποθέτω ότι αλεθες αρκετά ψιλά;
Καλό είναι να σπας τους σβολους με μια οδοντογλυφιδα πριν κουμπωσεις το κλείστρο στη μηχανή.

Giovanni
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 10:53 pm
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: ECM Classika II pid
Μύλος:: Graef CM 800
Οι καφέδες μου:: BEAN HAUS Πάφος.
Τοποθεσία: makedonia

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Giovanni » Πέμ Αύγ 09, 2018 12:15 am

Και το σπυρι παιζει τον ρολο του.

naxos21
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2018 9:52 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Graef CM 702

Re: Graef 702

Δημοσίευση από naxos21 » Πέμ Αύγ 09, 2018 9:34 am

Η αλήθεια είναι ότι το έβαλα στο 4 η στο 5 νομίζω αλλά ναι έβγαινε πολύ ψιλος. Το έβαλα δοκιμαστικά πιο πολύ. Χρησιμοποίησα ένα illy σουπερμάρκετ γιατί δε μου έχουν έρθει ακόμα οι παραγγελίες μου ( hausbrandt). Όταν το ανέβασα στο 8 νομίζω ήταν πολύ καλύτερα

Απάντηση