Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Νοέμ 30, 2016 9:13 pm

Κανονικό Ελληνικό μόνο μυλόπετρες τον κόβουν οπότε κανένας άλλος μύλος δεν κόβει Ελληνικό.

Gabi9
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2016 5:48 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gabi9 » Τετ Νοέμ 30, 2016 9:28 pm

ευχαριστω ,για την πληροφορηση.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Graef 702

Δημοσίευση από lio14 » Πέμ Δεκ 01, 2016 12:45 am

Ισως και ο χειροκίνητος τούρκικος sozen ...

http://www.ebay.com/itm/Traditional-SOZ ... SwoJZXSFwh

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 01, 2016 3:31 am

O Sozen δεν μπορεί να κόψει Ελληνικό κόβει τούρκικο δηλαδή άλλο κόψιμο προς χονδρό που θέλει και άλλο ψήσιμο προς το σκούρο.
Η μεγάλη διαφορά του ελληνικού από τον τούρκικο είναι στο κόψιμο δεν υπάρχει άλλος καφές στο κόσμο τόσο ψιλοκομμένος όσο ο Ελληνικός.
Η πατέντα μας ήταν ότι ξεκινήσαμε να κόβουμε καφέ στο μύλο για το αλεύρι για αυτό βγάλαμε καφέ πούδρα :coffee:

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Τρί Ιουν 20, 2017 5:26 pm

Επιστρεφω στο θέμα για να γράψω ότι ύστερα από 27 μήνες καθημερινής λειτουργίας ο μύλος δουλεύει άψογα. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που ακόμα και αν χάλαγε αύριο το πρωί δεν θα το έψαχνα καθόλου τι να πάρω και θα ξαναέπερνα τον ίδιο ακριβώς!

Pro
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2012 3:36 pm
Μηχανή:: Saeco HD8323
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Kanya Cooperative - Rwanda, Yirgacheffe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Pro » Σάβ Οκτ 21, 2017 9:27 pm

Καλησπέρα σε όλους , αγόρασα και εγώ τον συγκεκριμένο μύλος και μόλις την πρώτη μέρα κατέφυγα σε ένα mod για να αποφύγω την κατακράτηση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στην πάνω πλευρά του σημείου που βγαίνει ο καφέ από τα μαχαίρια δημιουργείται ένα σκάλωμα ( στο σώμα του μύλου) και γίνεται η κατακράτηση. Ελπίζω να μη γελάσετε αλλά έκοψα ένα κομμάτι από κεσεδάκι γιαουρτιού και το έβαλα μέσα δημιουργώντας έτσι μισό κύλινδρο στο πάνω μέρος και το πρόβλημα λύθηκε. Προφανώς είναι προσωρινή λύση.Η λογική πάντως είναι να μην υπάρχει το σκάλωμα στην διαδρομή του καφέ προς τα έξω.Αν λυθεί ο μύλος προφανώς μπορεί να γίνει κάτι πιο σωστό και μόνιμο αλλά προς το παρόν δεν τον πειράζω.
Συνημμένα
IMG_7779 [640x480].JPG

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Graef 702

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Οκτ 21, 2017 9:36 pm

Άδικος κόπος. Ο συγκεκριμένος μύλος έχει μηδενική κατακράτηση. Απλά χτύπα τον από το hopper, ενώ συνεχίζεις να αλέθεις.

Pro
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2012 3:36 pm
Μηχανή:: Saeco HD8323
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Kanya Cooperative - Rwanda, Yirgacheffe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Pro » Σάβ Οκτ 21, 2017 10:11 pm

harryv Εγώ παρατήρησα κατακράτηση και δοκίμασα και αυτό που λες αλλά δεν μου άρεσε γι' αυτό και κατέφυγα στην λύση που ανέβασα.Αν κάποιου του αρέσει μπορεί να δοκιμάσει. Δεν κοστίζει τίποτα ούτε σε χρόνο ούτε σε χρήμα.

flik
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2017 10:08 pm
Μηχανή:: Pezzetti Steelexpres
Μύλος:: Porlex Tall

Re: Graef 702

Δημοσίευση από flik » Τετ Νοέμ 22, 2017 9:42 am

Καλημέρα.
Έχω πάρει έναν porlex, και επεδιή πρώτον μου χαλαρώνει κατά την άλεση, και δεύτερον και κυριότερον, νομίζω πως σε μικρό χρονικό διάστημα θα βαρεθώ να αλέθω κάθε πρωί με το χέρι, σκέφτομαι να πάω σε έναν ηλεκτρικό.
Δεν κάνω espresso, φτιάχνω σε μπρίκι, και σκέφτομαι να πάρω αργότερα και aeropress/v60.

Έχω δει βέβαια τον delonghi kg79 που γίνεται ντόρος, αυτός θα με καλύψει για το κόψιμο που θέλει το μπρίκι που δεν είανι τόσο απαιτητικό όσο για epsresso;
Ή πάλι δεν αξίζει και αξίζει να δώσω τα διπλάσια χρήματα για graef;

Απο θέμα αντοχής στον χρόνο πώς είναι; (ένα φλυτζάνι την ημέρα κάνω (10γρ καφέ)

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Graef 702

Δημοσίευση από gms » Πέμ Νοέμ 23, 2017 4:23 pm

Αγόρασα και εγώ τον συγκεκριμένο μύλο γιατί στον χειροκίνητο Ζassenhaus Quito έσπασε η πλαστική βάση με το σπείρωμα στο οποίο βίδωνε το γυάλινο βαζάκι και η κοπή ήταν πλέον αρκετά κουραστική.

Στη ρύθμιση 5 το κόψιμο είναι απίστευτα λεπτό και η κοπή καθυστερεί σημαντικά. Για το aeropress που χρησιμοποιώ συνήθως παίζω γύρω από τη θέση 16. Στην πιο coarse θέση του μύλου (25) το αποτέλεσμα είναι λίγο πιο χοντρό (προς το medium) αλλά σε καμία περίπτωση δε το λες coarse για γαλλική πρέσα. Δεν τον έχω λύσει να δω αν φοράει ήδη ροδέλες ή όχι καθώς προς το παρόν δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Πάντως η συσκευασία είχε 2 ροδέλες σε μια σακουλίτσα τις οποίες φύλαξα για πιθανή μελλοντική χρήση.

Πάντως η άλεση είναι πάρα πολύ καλή και ομοιόμορφη. Πολύ ανώτερη από τον Ζassenhaus Quito. Για να πω την αλήθεια μετάνιωσα που δεν πήρα εξαρχής τον Graef και προτίμησα τη λύση ενός μέτριου χειροκίνητου μύλου. Με τον Graef πλέον η άλεση είναι ομοιόμορφη και θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε μηχανή εσπρέσο.

Απάντηση