Μυλος Graef CM-800

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
lamprost
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 6:06 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: GRAEF CM800

Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από lamprost » Τρί Ιαν 06, 2015 5:21 pm

Καλησπέρα σε όλους.

εκεί που ήταν να αγοράσω χειροκίνητο μύλο, βρήκα μερικά ευρώ παραπάνω και πήρα τον Graef CM 800 με 145.

Η μηχανή μου είναι η Gaggia Classic εδώ και μία εβδομάδα! :a013:

Πριν πάρω τον μύλο δοκίμασα με αλεσμένο καφέ απο Coffeeway (εναν supreme που εχουν) και πέτυχα εκχύληση στα 12 sec με 14gr περίπου (2 μεζουρες της gaggia)

Επαθα πλάκα σε σχέση με μια krups 10ετίας που είχα και με καφε απο S/M...

Και μετά πήρα τον μύλο...με 2-3 δοκιμές βρήκα τη ρύθμιση (11) και πετυχα εκχυλιση στα 27-28 sec με τα 14γρ και παθαίνω τη δεύτερη πλάκα...

Τωρα έχω να πω το εξης κυρίως για τους νέους στον χώρο όπως εγω...

Ο μύλος έχει 40 ρυθμίσεις (και μια εσωτερική (μικρο?)ρύθμιση που απαιτεί λυσιμο του μυλου και δεν εχω δοκιμάσει)

Παρατήρησα επίσης ότι μικροαλαγες
1.στα γραμμαρια του καφε,
2.στο tamping (εχω ακομα το πλαστικο της gaggia- περιμένω απο ebay ενα νέο...),
3.στα ml της εκχύλησης
και δεν ξερω και σε τι άλλο...

αλλάζουν τη γέυση του καφε, το χρονο εκχυλισης και εγω δεν ξέρω και τι άλλο

Και έχω να πω το εξής: ναι ο μύλος με stepless ακούγεται καλύτερος, αλλά για έναν αρχάριο δεν θα ήταν δύσκολο?

Εδω εγω που εχω σταθερό άλεσμα μπορώ να πετύχω διαφορετικές εκχυλίσεις αλλάζοντας τα 1.2.3., τι θα γινόταν αν δεν μπορούσα να κοντρολάρω καλά το άλεσμα?

Δεν είναι αρκετά τα 40 steps?

Δεν ξέρω ίσως είμαι και λάθος, αλλά θεωρώ ότι αν είχα πάρει τον ascaso θα έχανα τη μπαλα με το πως επηρεαζουν τα 1.2.3....

PavlosK

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Ιαν 06, 2015 5:45 pm

Καλορίζικος ο εξοπλισμός. Η σωστή εκχύλιση είναι θέμα τόσο πολλών παραμέτρων που δεν θα σε σώσουν οι ρυθμίσεις με τα κλικς σε σχέση με ένα μύλο stepless. Ακόμα και αν τα έχεις ρυθμισει όλα όπως εσύ κρίνεις ότι πρέπει για να πεις το καλύτερο δυνατό φλυτζάνι, θα αλλάξεις καφέ και θα αλλάξεις πάλι ρυθμίσεις στο μύλο και στα γραμμάρια. Αν δεν αλλάζεις καφέ τότε ΟΚ κάποια στιγμή θα βρεις κάποιο μπούσουλα. Διαφορετικά ποτέ. Πρέπει να κρατάς σημειώσεις, ένα γραμμάριο και 1 Cº αλλάζουν τα πάντα. 2 sec αλλάζουν τα πάντα. Σκέψου να αλλάξεις καφέ τι έχεις να πάθεις. Σήμερα πέταξα 4 διπλά εσπρέσσο μέχρι να πιω κατι, που ενώ στην αρχή ήταν όξινο είχε επίγευση φουντουκιού εκπληκτική και δεν μπορώ να αποφασίσω αν μου αρεσει. Με έφαγε η Κολομβία και τα 1600 μέτρα :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PavlosK την Τρί Ιαν 06, 2015 5:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιαν 06, 2015 5:46 pm

η αληθεια ειναι οτι θα μαθεις παρα πολλα ακομα που στη διαδικασια παιζουν ρολο στη γευση..
κ ολα θα ανακαλυπτεις και θα μενεις ετσι εκπληκτος..

τωρα απο την αλλη ολα αυτα θελουν χρονο και δουλεια..με μια λεξη εμπειρια..οσο πιο πολυ ασχολεισαι τοσο θα δοκιμαζεις τοσο θα καταλαβαινεις τι σ αρεσει στη γευση..

ο μυλος με στεπ στην διαβαθμιση αλεσης δεν ειναι οτι προοριζεται για αρχαριους ή για εμπειρους..
δεν κατηγοριοποιειται ετσι..
αν σου προσφερει ευκολια αυτο εσενα εχει καλος..(για μενα στο μυαλο σου ειναι)
εγω πχ επειδη εχω δουλεψει και στην πραξη τον ανφιμ καιμανο καταλαβα οτι καμια φορα δεν μπορεις να πας εκει που θες την αλεση λογο των στεπς και δεν ταιριαζει το κοντρολαρισμα με το ταμπερ..

παντως επειδη επικεντρωνεσαι στον μυλο θα σου πω οτι ο ασκασο ναι μεν ειναι στεπλες αλλα εχει και το κακο οτι δεν εχεις μια διαβαθμιση με νουμερα..κατι σαν σημειο αναφορας..
ενω υπαρχουν μυλοι στεπλες οπως ο mazzer sj που εχει επανω στο κολαρο του ανω φορεα διαβαθμιση με νουμερα και στο λαιμο του επανω εναν δεικτη..κ ετσι εχεις ενα σημειο αναφορας ποσο γυρνας δεξια ή αριστερα, χοντρο ή ψιλο.

δυο σοβαρες συμβουλες απο μενα και καλα καφεδακια επειδη τα περασα μαθαινοντας..
υπομονη διαβασμα και ασχολια!
οσο περισσοτερο δουλευεις πανω στον εσπρεσσο και οσο περισσοτερο ψαχνεις τοσο περισσοτερα μαθαινεις..
και ολα αυτα με υπομονη γτ τπτ δεν πετυχαινει με την πρωτη να θυμασαι..
ουτε καν ο πρωτος καφες του πιο εμπειρου δεν βγαινει με την μια..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 06, 2015 7:45 pm

danb έγραψε:...
ουτε καν ο πρωτος καφες του πιο εμπειρου δεν βγαινει με την μια..
Σοφή κουβέντα :oneup:

Για να μην παρεξηγηθώ δεν δηλώνω έμπειρος ή ειδήμων αλλά πιστεύω ότι το παραπάνω ισχύει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Ιαν 06, 2015 8:23 pm

σωστές οι απορίες.. εγώ που είμαι αρχάριος, προσπαθώ να έχω σταθερές κάποιες παράμετρους( καφέ, σταθερή δυναμη tamping και όσο μπορώ θερμοκρασία εκχύλισης) και να παίζω με την άλεση..

lamprost
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 6:06 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: GRAEF CM800

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από lamprost » Τρί Ιαν 06, 2015 9:32 pm

Καλά εγω τη θερμοκρασια με μαμα gaggia classic δεν μπορω να την ελεγξω νομιζω...Μετα από το ζέσταμα της (την αφηνω 10+ λεπτα τουλαχιστον) δεν σταθεροποιείται κάπου?

Επίσης έχει κανένας εμπειρία από την εσωτερική ρύθμιση του CM 800 για fine-coarse?

(Εγώ θα την τεστάρω με το πρώτο καθάρισμα...)

christosjr1
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2014 7:55 am
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Nuova simonelli osca
Μύλος:: Graef cm 800
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: Barista shop espresso blend

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από christosjr1 » Δευ Ιαν 12, 2015 5:29 pm

Καλησπέρα και καλορίζικος ο μύλος σου. Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και στον cm 900. Ταβάνι τα 200€. Επειδή με πόνεσε το χέρι να τρίβω με τον porlex είσαι ευχαριστημενος;

lamprost
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2014 6:06 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: GRAEF CM800

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από lamprost » Τετ Ιαν 14, 2015 1:38 am

Ναι πολύ ευχαριστημένος είμαι!

Έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και αλέθει μια χαρά! Βέβαια είναι ό πρώτος μου μύλος και δεν έχω μετρο σύγκρισης... Σίγουρα όμως δεν έχει κάτι που να με ξενερώνει...Πίνω ωραία καφεδάκια!!!


Η μόνη διαφορά που έχει με τον CM 900 νομίζω είναι ότι ο 900 έχει επιπλέον ενα timer για τις δόσεις... Κοίταξε το κι εσύ γιατί αν είναι μόνο αυτό δεν νομίζω ότι αξίζουν τα παραπανω ευρω για τον 900...

christosjr1
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2014 7:55 am
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Nuova simonelli osca
Μύλος:: Graef cm 800
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: Barista shop espresso blend

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από christosjr1 » Τετ Ιαν 14, 2015 10:53 am

Αυτό βλέπω και εγώ ότι ουσιαστική διαφορά δεν βλέπω...ευχαριστώ πολύ ελπίζω μέσα στην βδομάδα να τον αποκτήσω γιατί η ascaso Eclipse μου μπουχτησε τους έτοιμους.....χαχαχαχα

Wildjohn

Re: Μυλος Graef CM-800

Δημοσίευση από Wildjohn » Τετ Ιαν 14, 2015 2:55 pm

Ο συγκεκριμένος μύλος ειναι μια πολυ τίμια πρόταση κατα τη γνώμη μου. Τον εχω από το καλοκαίρι και μπορω να πω ότι δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Ο λόγος που πήρα τότε αυτόν ήταν για να μπορω εύκολα και με μια κίνηση να κόβω καφέ για v60 ή Chemex ανάλογα με την όρεξη μου στο τι καφέ θα ήθελα να πιω.
Η εσωτερική ρύθμιση του μύλου θα την έλεγα "χοντρορύθμιση" παρα μικρόρύθμιση γιατί από τρύπα σε τρύπα θεωρώ ότι ειναι πολυ μεγαλύτερη στροφή παρα το κλικ του κάθε στεπ. Θα υπολόγιζα ότι κάθε τρύπα στην εσωτερική ρύθμιση ειναι 5-7 στεπς στην εξωτερική. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα μια μέρα που αποφάσισα να παίξω με το μύλο για να τον μάθω μέσα - έξω.
Κάτι που πρέπει να προσέξεις ειναι όταν τον ανοίξεις και τον καθαρίσεις να σιγουρευτείς ότι το μαχαίρι έχει "κάτσει" καλα στη θέση του πριν τοποθετήσεις το καπάκι που κουμπώνει το δοχείο κόκκων, γιατί μπορεί να φαίνεται οτι έχει μπει αλλά να μην έχει κουμπώσει και να παλεύεις να κόψεις ψιλά και να μην μπορείς.

Απάντηση