Ascaso i-steel i2 honest review

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
geofrantz

Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από geofrantz » Τρί Σεπ 23, 2014 7:04 pm

Γειά σας και πάλι.

Προτού ξεκινήσω την κριτική μου, λίγα πράγματα για μένα (γιατί είμαι καινούργιος και δε με γνωρίζετε): Είμαι το διαμετρικά αντίθετο από την αλεπού του Αισώπου, που έκοψε κατά λάθος την ουρά της και προσπάθησε να πείσει όλο το δάσος ότι πρόκειται για τη νέα μόδα. Οταν την πατήσω με μια αγορά - ή μια υπηρεσία - θεωρώ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μου να προειδοποιήσω τους άλλους. Οχι μόνο για να βελτιωθεί το προϊόν μέσα από την καταναλωτική αποχή αλλά και για να μη με βλαστημάνε οι γύρω μου: "αφού ήξερες γιατί δε μιλούσες;"

Προτού προχωρήσω στην αγορά του, διάβασα μερικές δεκάδες σελίδες κριτικής για τους μύλους της Ascaso. Ολοι γράφουν, πάνω κάτω, ότι πρόκειται για ένα budget προϊόν που αξίζει τα λεφτά του σε ότι αφορά την άλεση αλλά είναι ελαφρώς προβληματικός ως προς την αρχική ρύθμιση (και την επαναρρύθμιση, αν πίνεις διαφορετικά είδη ή ποικιλίες καφέ).

Talk about an understatement! (που θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι).

Ο μύλος που αγόρασα πριν από δύο εβδομάδες είναι έτοιμος να κάνει το τελευταίο του ταξίδι στην ανακύκλωση μετάλλων. Και να γιατί:

"Αρχική ρύθμιση" σημαίνει πολλές - ΠΟΛΛΕΣ δόσεις καφέ πεταμένες στο νεροχύτη, ειδικά αν το κομμάτι που αγόρασες έχει αρχική ρύθμιση το ΤΕΡΜΑ ΧΑΛΑΡΟ! Αφού χαράμισα το ένα σακουλάκι με καφέ που μου έκανε δώρο ο πωλητής, και το άλλο σακουλάκι καφέ που μου έκανε δώρο ο άλλος πωλητής (της Gaggia Classic) αποφάσισα ότι δεν ψώνισα μύλο για να πετάω καφέ (αυτό το έκανα και με την Nespresso). Επέστρεψα στον γούγλη, και ξεκίνησα την αναζήτηση με keywords: Ascaso / grind / setup / grain. Ο,τι κι αν διάβασα, αποδείχτηκε αναποτελεσματικό. Κανείς δεν ξέρει ΠΟΣΕΣ στροφές χρειάζονται από το τέρμα σφιχτό ή από το τέρμα ανοιχτό (εκεί όπου το thread τελικά ξεβιδώνει από το κύριο στέλεχος των κωνικών λεπίδων). Κανείς επίσης, δεν μπορεί να υπολογίσει πόσες στροφές αναλογούν σε μία μοίρα τόξου ή κάτι ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΙΜΟ.

Τελικά, μου έκοψε. Σκέφτηκα ότι, για να τον καθαρίσεις πρέπει να τον αποσυναρμολογήσεις. Και για να τον ανασυναρμολογήσεις, πρέπει κάπως να κρατήσεις τα settings σου...

Σε ένα βίντεο στο youtube, ένας Ιταλοαμερικανός λοιπόν, σφίγγει τον δακτύλιο μέχρι του σημείου που το βίδωμα ξεκινάει να περιστρέφει όλο το κωνικό σύστημα κοπής ΚΑΙ ΜΕΤΑ το επαναφέρει - ξεβιδώνοντάς το - ενενήντα μοίρες προς τα πίσω. Αυτή είναι η αφετηρία για τις μικρομετρικές ρυθμίσεις (που και πάλι θέλουν λίγο κόπο για να οριστούν με ακρίβεια αλλά τουλάχιστον έχεις έναν μπουσούλα)...

Και τότε, σ' αυτό το βίντεο είδα τα χειρότερα...

Ο μύλος κρατάει στα σωθικά του, αλεσμένο καφέ. ΠΟΛΥ αλεσμένο καφέ. Το αναφέρουν και οι κριτικές, αλλά πρέπει να το δεις για να συνειδητοποιήσεις πόσο ανοησία είναι να αγοράζεις μύλο για "φρέσκο" καφέ και τελικά να πίνεις μισό φρέσκο και μισό μπαγιάτικο. Και αυτό δεν είναι σχήμα λόγου. Ο μύλος κατακρατεί 7,5 γραμμάρια καφέ σε κάθε άλεση, πράγμα που σημαίνει ότι:

1. Κάθε φορά που βγάζεις μια μερίδα καφέ, πετάς άλλη μία.
2. Κάθε φορά που αλέθεις μια διπλή μερίδα, πετάς μία μονή και πίνεις ένα τμήμα από το φρεσκοαλεσμένο και ένα τμήμα από το υπόλειμμα της προηγούμενης (που μπορεί να απέχει και 24 ώρες).
3. Αν θέλεις να πίνεις στ' αλήθεια φρέσκο καφέ πρέπει να καθαρίζεις το μύλο (5 λεπτά διαδικασία μίνιμουμ) σε ΚΑΘΕ χρήση. Αυτό που γράφουν κάποιοι "καθαρίστε τον συχνά" ή "μία φορά την εβδομάδα" απλά δεν έχει λογική βάση. Αν δε θες η φυγόκεντρος να σου στέλνει τη μπαγιατούρα στο portafilter σου, πρέπει να καθαρίζεις ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Και να υπολογίζεις τουλάχιστον 50% φύρα (ή 50% επιπλέον κόστος - ό,τι καταλαβαίνετε καλύτερα) στον καφέ σου.

Είναι πραγματικά ΑΝΕΚΔΟΤΟ να κουβεντιάζουμε για φρέσκοκομμένο καφέ, και για το πόσο σημαντικό είναι να έχεις δική σου άλεση, και πώς να διατηρήσεις τους κόκκους του καφέ σου φρέσκους και γιατί δεν έχει νόημα να ψωνίζεις αλεσμένο καφέ από τα μαγαζιά... και ταυτόχρονα να ξέρεις ότι σε κάθε χρήση, μέσα στα άντερα του μύλου σου, σου έχουν στήσει ενέδρα 7,5 γραμμάρια ξυνισμένου, μπαγιάτικου, μουχλιασμένου, σάπιου, ταγγού, καφέ.

Ως εκ τούτου, σε μια κλίμακα από το 1 έως το 10, βαθμολογώ το μύλο της Ascaso (και - υποψιάζομαι - όλα τα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας) με -89,2 Τη χαμηλότερη, καταγεγραμμένη θερμοκρασία του πλανήτη (Ανταρκτική, 21 Ιουλίου, 1983).

Υ.Γ. Ξέρω πολύ λίγα πράγματα για καφέδες και αρκετά - έως πολλά - για μηχανές. Η συγκεκριμένη μηχανή είναι κακοσχεδιασμένη, κακομελετημένη και κακοεφαρμοσμένη. Προσωπικά, αν μου έλεγαν να βγάλω στην αγορά ένα τέτοιο προϊόν θα προτιμούσα το χαρακίρι.

Υ.Γ.2 Η μηχανή που αγόρασα πριν από 15 μέρες έχει κόψει 500 γραμμάρια καφέ. Επειδή πρέπει να τιμωρούμαστε για τα σφάλματά μας - αλλιώς δε μαθαίνουμε - "πωλείται όπως είναι επιπλωμένη", έναντι 100 ευρώ. Αν πιστεύετε ότι είμαι πολύ αυστηρός στην κριτική μου, μπορείτε να την αποκτήσετε άμεσα. Είναι εκτός εγγύησης και σας βεβαιώνω ότι θα σας χαρίσει πολλά χρόνια αγανάκτησης και βλαστήμιας. Στο μεταξύ, εγώ θα ψωνίζω αλεσμένο από το ΤΑΦ μέχρι να βρω αληθινά λεφτά για να αγοράσω έναν αληθινό μύλο...

Υ.Γ.3 Ζητώ συγγνώμη για το αγανακτισμένο ύφος, αλλά δε μου αρέσει να με πιάνουν κώτσο και δεν έχω πλέον λεφτά για να τα πετάω σε σαβούρες. Αν και, θα έπρεπε να το ψυλλιαστώ, όταν είδα ότι πρόκειται για ισπανικό προϊόν. Κάποια μέρα θα σας διηγηθώ την περιπέτειά μου με μια μοτοσικλέτα "fabricada en España".

Υγιαίνετε!

geofrantz

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από geofrantz » Τρί Σεπ 23, 2014 7:08 pm

Εκ παραδρομής το "εκτός εγγύησης". Εννοώ, φυσικά, "εντός".

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από afonic » Τρί Σεπ 23, 2014 7:33 pm

Νομίζω πως αν και είχες αντιληφθεί σε τι κατηγορία τιμής είναι ο μύλος, είχες υπέρμετρες απαιτήσεις.

Σχετικά με την εύρεση του σημείου άλεσης, είσαι 100% υπερβολικός. Μια απλή ανάγνωση αυτού του forum θα σου αποκάλυπτε άφθονα tips στο να βρεις την βέλτιστη ρύθμιση χωρίς να χαλάσεις 2 κιλά καφέ. Από εκεί και πέρα στην αλλαγή καφέδων ανάλογα την εμπειρία σου, σε 1-2 προσπάθειες τον φέρνεις στα μέτρα σου. Προσωπικά θεωρώ το μικρομετρικό ρυθμιστή του μύλου προσόν και όχι πρόβλημα.

Σχετικά με την κατακράτηση έχει ειπωθεί ξανά (και από εμένα) πως ο μύλος κρατάει καφέ. Ο καφές εσωτερικά όμως ΑΝ τον καθαρίζεις το το κατάλληλο πινελάκι μετά από κάθε χρήση (όπως άλλωστε κάθε μύλο), μετά από 2-3 αλέσεις δημιουργεί ένα συμπαγές "δακτυλίδι". Δηλαδή στις επόμενες αλέσεις δεν κατεβαίνει όλο αυτό που βλέπεις αλλά 98% φρέσκος και 2% μπαγιάτικος. Να είσαι σίγουρος πως ΟΛΟΙ οι μύλοι έχουν κατακράτηση και αρκετοί έχουν και μεγαλύτερο τούνελ, με δυσκολότερο καθάρισμα. Επίσης βάζοντας 2 σημάδια εσωτερικά, πάντα τον έφερνα μετά το καθάρισμα στις -/+ 3 περιστροφές σε σχέση με πριν.

Ο συγκεκριμένος μύλος, στην κατηγορία τιμής του μιλώντας πάντα, είναι πολύ καλός και από τους λίγους που σε τέτοια λεφτά κόβουν αξιοπρεπώς για espresso. Δεκάδες μέλη του φόρουμ τον χρησιμοποιούν επιτυχώς, και οι περισσότεροι τον είχαμε σαν αφετηρία. Αν εσύ νομίζεις πως πίνεις καλύτερο καφέ με προαλεσμένους κόκκους αντί με τον i-2 πάω πάσο.

Δεν νομίζω πάντως πως "προστατεύεις" κάποιον με την συγκεκριμένη κριτική.

Edit: Επίσης αντιλαμβάνομαι πως είσαι κάπως ανυπόμονος και βιαστικός. Το να μάθεις να αξιοποιείς σωστά τον εξοπλισμό που απέκτησες θέλει χρόνο. Κανείς μας δεν πήρε μια μηχανή και ένα μύλο και με την 3η, 5η ή έστω 10η προσπάθεια έπινε καφεδάρες. Υπομονή και το forum είναι βοηθός σου.

Edit 2:
Δες και: viewtopic.php?f=6&t=2818
viewtopic.php?f=6&t=1849

geofrantz

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από geofrantz » Τρί Σεπ 23, 2014 7:52 pm

Σεβαστή η άποψή σου - και βαρύνουσα λόγω προϋπηρεσίας.

Μπορεί να είμαι βιαστικός. Μπορεί να είμαι και υπερβολικός (στις προσδοκίες μου). Είμαι όμως επίσης 100% σίγουρος πως, μηχανολογικά ομιλώντας πάντα - υπάρχει τρόπος να κατασκευαστεί ένας μύλος με ελάχιστη έως μηδενική κατακράτηση.

Αν θέλεις το συζητάμε - for the hell of it - σε ένα άλλο post.

Θα διαβάσω προσεκτικά τις παραπομπές και θα επανέλθω...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από afonic » Τρί Σεπ 23, 2014 8:01 pm

Μα υπάρχει! Αλλά έχει 8 φορές έναν i-2:
http://hg-one.com/the-hg-one-grinder/fe ... retention/

Ή ακόμα: http://www.versalab.com/server/coffee/grinder2013a.html

Και σίγουρα υπάρχουν μύλοι πολύ καλύτεροι στην κατακράτηση από τον i-2. Θέλω να πω όμως πως είναι θέμα που υπάρχει σε όλους τους μύλους, και μας επηρεάζει σαν οικιακούς χρήστες πολύ παραπάνω, επειδή κάνουμε 1-2 καφέδες, όχι 300 για να καθαρίζουμε τον μύλο κάθε βράδυ στο κλείσιμο! Και επίσης για αυτό πρέπει να καθαρίζουμε τον μύλο το αργότερο κάθε φορά που ανοίγουμε καινούργιο σακουλάκι καφέ.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Σεπ 23, 2014 8:45 pm

Γιωργο geofrantz, ξεχνάς κατι σημαντικότατο!
Δεν υπάρχει, σε αυτά φυσικά τα χρήματα, μύλος καλύτερος απ αυτόν.

geofrantz

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από geofrantz » Τρί Σεπ 23, 2014 11:52 pm

Εντάξει παιδιά, εσείς ξέρετε καλύτερα. Εγώ θα προσθέσω μόνον την τελευταία εμπειρία μου.

Σετάρω τον μύλο στις ρυθμίσεις που περιγράφει αναλυτικότατα ο Leotzian.

Ξεκινάω την εκχύλιση με 14 γραμμάρια καφέ και μου δίνει 75ml (πάντα, για να μη σας κουράζω, οι άλλες παράμετροι παραμένουν αναλλοίωτες: 14 γραμμάρια καφές, 15 kg πίεση στo καλαθάκι, 30 δευτερόλεπτα εκχύλισης).
Βιδώνω 10 στροφές. Μου δίνει 0ml! Υποθέτω ότι βίδωσα πολύ.
Ξεβιδώνω πέντε στροφές. Μου δίνει 0ml...
Ξεβιδώνω άλλες 10 (είμαστε ήδη δέκα λιγότερες από την αρχική). Μου δίνει 10ml.
Ξεβιδώνω ΑΛΛΕΣ 10 (κρατάω λεπτομερείς σημειώσεις γιατί έχω καταλάβει ότι εδώ μιλάμε για exact science). Μου δίνει πάλι 10ml.
Ξεβιδώνω άλλες 10 (είμαστε τώρα στις 30 λιγότερες από την αρχική). Μου δίνει 30ml. Και κάπου εδώ, μου τελείωσε ο καφές...

Ιδέες;

geofrantz

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από geofrantz » Τρί Σεπ 23, 2014 11:53 pm

Γιατί εγώ πλέον, σ' αυτό το σημείο υποθέτω ότι ο ατέρμονας καβαλάει σπείρες και κάνει ό,τι του καπνίσει...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από afonic » Τετ Σεπ 24, 2014 12:15 am

Αυτό που περιγράφεις προφανώς και δεν είναι φυσιολογικό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον μύλο, μήπως για κάποιο λόγο κατά την άλεση, κουνιέται η ρύθμιση; Γιατί αυτό που γίνεται δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς, εκτός αν έχει όπως σωστά είπες πρόβλημα ο άξονας και δεν μπορεί να κρατήσει τους δίσκους με τα μαχαίρια σταθερά. Δοκίμασε αν θες χωρίς καπάκι αλλιώς πάρε το μαγαζί και ζήτα να τον στείλεις για έλεγχο (αφού εξηγήσεις ακριβώς τι συμβαίνει).

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ascaso i-steel i2 honest review

Δημοσίευση από Alex D. » Τετ Σεπ 24, 2014 1:27 am

Εγώ πιστεύω ότι ίσως απλά την πρώτη φορά είχες πολύ έντονο channeling και σου έτρεξε γρήγορα ο καφές (γιατί δεν έγινε καλή κατανομή καφέ στο καλαθάκι, γιατί χτύπησες δυνατά το portafilter όταν το βαζες στην καφετιέρα, γιατί έκανες δυνατο tamping, γιατι οτιδήποτε άλλο που μπορεί να μη το αντιλήφθηκες, συμβαίνουν αυτά). Από τα επόμενα φαίνεται ότι η αρχική ρύθμιση ήταν στην πραγματικότητα πολύ ψιλή. Ξεβιδώνεις και φτάνεις 30ml σε 30sec. Ξεβίδωσε λίγο ακόμη και φτάσε 60ml σε 30sec.

Ειδικά όταν είναι ψιλή η ρύθμιση, δε σημαίνει ότι θα ξεβιδώσεις 5 φορές και θα πας απαραίτητα από τα 10 στα 15 ml. Ειδικά τώρα που είσαι ακόμη στην αρχή αλλάζουν πολλές μεταβλητές σε κάθε εκχύλιση και μπορεί να μη το αντιληφθείς (για παράδειγμα μια άσχημη κατανομή του καφέ στο καλαθάκι θα σου κάνει channeling και θα τρέξει πιο γρήγορα ο καφές, χωρίς να έχει κάποια σχέση ο μύλος).

Απάντηση