Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από SimosCA » Δευ Νοέμ 25, 2013 9:23 pm

σημερα φτιαχνω ενα καφεδακι και παρατηρω κοκκους καφε..εδω ειμαστε λεω δουλεια βρηκα να ασχοληθω.η πρωτη μου σκεψει οτι ο μυλος καπου εχει αφησει λεπτα κομματια καφε και τα εβγαλε τωρα αρα παει αμεσως για καθαρισμα.
βγαζω καπακια και το μεγαλο πανω γραναζι,καθαριζω καλα με ηλεκτρικη και πινελακι εως εγινε κουπα ο μυλος.
στην προσπαθεια μου να γυρισω το κατω γραναζι για να παρω τα παντα απο κατω του βλεπω και εχει τζογο το γραναζι μαζι με το ασπρο πλαστικο προς τα πανω 2 χιλιοστα!!πολλα περασαν απο το μυαλο μου και αμεσως εκανα βιδες ολο το μυλο.παραθετω φωτο.
Συνημμένα
1.jpg
το ασπρο πλαστικο παταει κατω.
2.jpg
τραβωντας πανω ανεβαινει 2χιλιοστα!!
3.jpg
εδω για να δειτε το κενο που αφηνει εχω περασει απο κατω μπροκακι σχεδον 2 χιλιοστον.
4.jpg
λυμενα τα γραναζια,προσοχη το παξιμαδι με το παραξενο σχεδιο εχει αναποδες βολτες.
5.jpg
εδω παρατηρεισται απο το τζογο εχει περασει καφες και εχει γινει ροδελα.και λεω εγω τωρα,μηπως οσο μπουκωνει απο κατω και ανεβενει το πλαστικο μαζι με το γραναζι δεν θα γινεται λεπτοτερη αλεση?
7.jpg
εδω νομιζω χρειαζεται προσθηκη ροδελας σε παχος ετσι ωστε οταν σφιξουμε τα παντα να γυριζει το σιδερενιο γραναζι αλλα να μην υπαρχει και τζογος. πανω-κατω.

strider19

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Νοέμ 25, 2013 9:46 pm

Γενικα εχω παρατηρησει πολλους τζογους στο εν λογω μηχανημα. Ο ατερμονας που ρυθμιζεις την αλεση το πιο τρανταχτο παραδειγμα (στο δικο μου παιζει μιση στροφη). Ισως στο δικο σου να ειναι παραπανω απο επιτρεπτο αυτο το σφαλμα. Εγγυηση?

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από SimosCA » Δευ Νοέμ 25, 2013 10:09 pm

ο ατερμονας εχει και εμενα τζογο περιπου 1/4 της στροφης.οταν τον ειχα δει δεν με πειραξε και τοσο γιατι η περιστροφη που μπορει να γινει ειναι σχεδον μηδενικη στην αλεση του καφε.
τα να σηκωνεται ομως το κατω γραναζι 2 χιλιοστα μπορει πολυ ευκολα να ακουμπησει στο πανω γραναζι.οταν ειδα ολα αυτα θυμηθηκα την περιπτωση ενος παιδιου που χαλασαν η λεπιδες του και στο σερβις του ειπαν οτι εριξε πετρα μεσα.δεν αποκλειω την περιπτωση πετρας αλλα δεν αποκλειω να σηκωθηκε το γραναζι την ωρα που εκοβε καφε και ακουμπησαν τα μαχαιρια...
εδω το ειχα διαβασει viewtopic.php?f=6&t=2979

παρακαλω οσοι εχετε τον Ascaso i-mini i2 καντε ενα ποστ εαν υπαρχει εσας αυτος ο τζογος σε εσας και ποσο ειναι.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Νοέμ 25, 2013 10:15 pm

Και να ακουμπησουν τα μαχαιρια δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 25, 2013 10:16 pm

Εγώ δεν έχω Ascaso για να επιβεβαιώσω τα ευρήματα σου αλλά δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα γιατί τα σπυριά του καφέ θα το πιέζουν πάντα προς τα κάτω. 2 χιλιοστά είναι τεράστια μετατόπιση για espresso κόψιμο και θα το παρατηρούσες με σημαντικές αλλαγές στους χρόνους των εκχυλίσεων σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από SimosCA » Δευ Νοέμ 25, 2013 10:34 pm

αλλαγες στους χρονους εκχυλισης ειχα καποιες στιγμες αλλα δεν εδινα σημασια,πιστευα οτι ηταν απο διαφορετικο πατημα λογο απειριας.δεν θελω να πω οτι στα καλα καθουμενα εκοβα 2 χιλιοστα παραπανω γιατι θα εσπαγαν τα μαχαιρια στο τελος,ισως ομως καποιο σκαμπανεβασμα λογο που ο καφες πεφτει πατω και περνανε απο πανω τα ασπρα πλαστικα.
το οτι τα σπυρια του καφε κατα την αλεση πιεζουν προς τα κατω ειναι πολυ σωστο,τι γινεται ομως στην περιπτωση που σε καποιο σημειο τελειωνουν τα σπυρια και ριχνουμε καμια γκαζια να αδειασει ο μυλος?ισως ολο και κατι μπουκωνει απο κατω,ισως κανει βολτες το γραναζι?και παρα πολλα ισως..
οπως και να εχει οταν εχουμε μαχαιρια πανω-κατω δεν πρεπει να υπαρχει καθολου τζογος.μπορει να ακουγομαι υπερβολικος αλλα αυτο πιστευω,δεν εχω μαστερ στην μηχανικη αλλα λογο δουλειας ξερω λιγα πραγματα απο εφαρμογες/τριβες κτλ κτλ.
προσωπικα το θεωρω τραγικο σφαλαμα και ευχομαι να ειναι μονο στον δικο μου μυλο αυτο το λαθος.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 25, 2013 11:03 pm

Υπερβολικός δεν είσαι και καλά κάνεις και ρωτάς. Εάν για παράδειγμα όλοι οι άλλοι σου απαντήσουν ότι δεν παρατηρούν το ίδιο τότε αυτό θα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τον μύλο σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από dio » Δευ Νοέμ 25, 2013 11:22 pm

Εγώ όσο τον δούλεψα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα πάντως! Δεν υπήρχε πουθενά τζόγος.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Νοέμ 26, 2013 12:10 am

Παρ οτι οι απαιτησεις ειναι θεμιτες και δεν ειναι καθολου υπερβολικες, πρεπει να συνδιαζονται με το κοστος του προιοντος!
Παντα το αριστο ειναι ακριβο! (Ενω το ακριβο δεν ισχυει οτι ειναι παντα αριστο, μερικες φορες ουτε καν καλο)
Οπως και να το δουμε ομως, φθηνο και καλο δεν υπαρχει!
Οπως διδασκει και η λαικη σοφια: " οτι πληρωνεις παιρνεις"
Βεβαια, υπαρχει για γεφυρωση, ελληνιστι η εκφραση:" value for money", οπου ειναι στο χερι μας (η μαλλον στο μυαλο μας) τι απαιτησεις εχουμε και τι συμβιβασμους ειμαστε διατεθειμενοι να κανουμε!

dim_cafe

Re: Kατασκευαστικό ελάττωμα του Ascaso i-mini i2?

Δημοσίευση από dim_cafe » Τρί Νοέμ 26, 2013 12:12 pm

Ως κάτοχος της i-steel έψαξα σχετικά με αυτό που παρατήρησεο φίλος στην μηχανή του και διαπίστωσα οτι δεν υπάρχει τζόγος στο πλαστικό αλλά αν πιάσω το κάτω μαχαίρι και το ανασηκώσω επιδέχεται 2 με 3 χιλιοστά υψος. Το βάρος του μαχαιριού δε είναι τέτοιο που δεν αφήνει το σύστημα σηκωμένο αλλά πατάει στον πάτο του "πηγαδιού".
Κάνε τακτικά καθαρισμό την μηχανή σου και πιστεύω οτι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. όσο για την ποιότητα σε σχεση με την τιμή πιστεύω οτι οι ascaso μυλοι είναι ότι πιο τίμιο υπάρχει για τα χρήματα που κοστίζει, καθως δίνει τέτοια λεπτομέρια σε άλεση που θα ζήλευαν πολλές ακριβότερες.

Απάντηση