Eureka Mignon

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Ιαν 23, 2018 11:09 pm

pavlosola έγραψε:
nodasgr έγραψε:Ε ρε κονταρομαχιες για τους μυλους :a016:
Είδες τι κάνει λίγο clumping ρε Νόντα;
Πλάκα πλάκα μέσα από τις διαφωνίες προάγεται η γνώση
Τα clumps μου , αναψαν τα αιματα . Ζητω ταπεινα συγνωμη :c034: :lol:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 23, 2018 11:20 pm

pavlosola έγραψε:Αυτό Σταυριάνα. Ποτέ δε θα θεωρούσα κάποιον που θα έλεγε ότι κάνω λάθος, ή θα είχε αντίθετη άποψη, προσβλητικό.
Επίσης διαφωνώ και με τη διαγραφή. Πρέπει να υπάρχουν τα λεγόμενα.
Αν δε θέλουμε να υπάρχει κάτι την επόμενη φορά ας το σκεφτόμαστε καλύτερα.
Ποτέ δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον.

Πρόταση είναι αυτή φυσικά. Ας αποφασίσει ο Διαχειριστής.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό! Απλά δυστυχώς εγώ για κάποιους λόγους ... "υγείας" ας πούμε σε ένα γενικό πλαίσιο εδώ, δεν έχω τη δυνατότητα να "φιλτράρω" εύκολα πριν μιλήσω/γράψω. Για αυτό και συχνά είναι η αλήθεια παρεξηγούμαι από αυθόρμητες τοποθετήσεις μου, οι οποίες φυσικά και δε γίνονται κακοπροαίρετα. Όλοι έχουμε κάποιες ιδιαιτερότητες/δυσκολίες κοκ, οπότε καμιά φορά είναι και δύσκολο να τις υπερκεράσουμε.
Συνήθως για αυτόν ακριβώς το λόγο, διαβάζω πολλές φορές κάτι πριν πατήσω Υποβολή, προφανώς εδώ δε λειτούργησε το ... "σύστημα" :|

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Ιαν 23, 2018 11:40 pm

Δεν πειράζει. Ζήτησες συγνώμη, τη δέχτηκα τέλος καλό όλα καλά. Δε χρειάζεται να σβηστεί τίποτα.
Όσον αφορά την υγεία σου, αν είναι κάτι που περνάει, μέσα από την καρδία μου περαστικά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιαν 23, 2018 11:47 pm

pavlosola έγραψε:Απλά είναι τα πράγματα! Όποιος έχει αμφιβολίες μπορεί να μπει σε ένα coffee island,
όλα compak K10 έχουν, mythos και Mahlkoenig k30 να πιει ένα espresso να συγκρίνει και να μας πει μετά αν ήπιε τον καφέ της ζωής του!
Εγώ θα χαρίσω τον ταπεινό μου εξοπλισμό, και θα πίνω μόνο εκεί καφέ εκεί από τον super duper K10!
Oxι φιλε, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Δεν μαθαινεις εναν Κ10 ή οποιονδηποτε αλλο κορυφαιο μυλο, πηγαινοντας απλα σε ενα cοffee island να πιεις εναν espresso με 18 γρ στα 25'' σε 1/2, κατι που απλα ειναι κοινο αποδεκτο στο ευρυ κοινο.
Εκτος απ' αυτο, δεν ξερεις τι συντηρησεις κανει το καθε ενα απ' αυτα τα μαγαζια στον εξοπλισμο, ποσο φρεσκος ηταν ο καφες εκεινη τη μερα, τι λαθος μπορεις να κανει ο barista εκεινη την ωρα/μερα, τι κεφια ειχες εσυ εκεινη τη μερα, τι κεφια ειχε ο barista και πολλα αλλα τετοια.

Eναν τετοιο μυλο, τον μαθαινεις εχοντας τον σπιτι σου ή αν εχει καποιος φιλος σου και με καφεδες που γουσταρεις εσυ να πινεις, κανεις τις δοκιμες σου σε βαθος χρονου, σε χρονους, προφιλ πιεσης, γραμμαρια, ratio κλπ μυριζεις, βλεπεις, γευεσαι και συγκρινεις με αυτο που ειχες πριν ή εχεις ακομα.
Και δεν ειναι το θεμα να πιεις "τον καφε της ζωης σου", γιατι ειναι τελειως υποκειμενικο αυτο και μπορει να εχει να κανει μονο με εναν καφε απλα.
Και μη μου πεις για τον jolly που ειχες, γιατι δεν εχει καμια σχεση.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Ιαν 24, 2018 12:16 am

Εντωμεταξυ λετε και οι 2 το ιδιο πραγμα , οτι εκτος του μυλου παιζουν και αλλοι παραμετροι ρολο ,οπως ο Barista προφανως κλπ και παλι στα μαχαιρια ειστε :a042:

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Ιαν 24, 2018 3:08 pm

Ήδη το τραβήξαμε αρκετά! Ο καθένας που διαβάζει ας βγάλει τα συμπεράσματα του και ας κάνει
ότι γουστάρει!

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από tziminhio » Κυρ Δεκ 27, 2020 1:54 pm

Χρόνια πολλά στο team. Μιας και πήρα τον εν λόγω μύλο είπα να ποστάρω . Νέος στο άθλημα και έχω τον μύλο μια εβδομαδουλα μαζί με την lelit μου ξεκίνησα να παίρνω εσπρέσο και της προκοπής. Έχω να παρατηρήσω το εξής..ότι ο μύλος μου κάνει κατακράτηση περίπου 2-3γρ σε κάθε δόση, ενώ βλέπω και εδώ ότι το πολύ 1γρ να κάνει κατακράτηση. Είναι στρωμένος διότι τον αγόρασα μεταχειρο από μέλος εδώ μέσα , ο οποίος τον καθάρισε πριν μου τον δώσει. Βέβαια μετά από 20 χρήσεις περίπου ακόμα κρατάει 2-3γρ. Ιδέες;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Δεκ 27, 2020 3:15 pm

Και θα κρατάει θέλει λίγο χτύπημα για να κατέβει όλο.

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από tziminhio » Κυρ Δεκ 27, 2020 4:07 pm

Αυτό κάνω αλλά μιλάμε για χτύπημα τωρα..Δεν νομιζω με τοσο χτυπημα να αντεξει πανω απο 3μηνο..Στο κάθε χτύπημα μου βγάζει σχεδόν 3 γρ. Το 1γρ που αναφέρουν άλλοι δεν καταλαβαινω..

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Δεκ 27, 2020 4:31 pm

Είναι μια μηχανή που δεν έχει φτιαχτεί για single dosing, παρά το γεγονός ότι κάποιοι αναφέρουν μικρή κατακράτηση λόγω σχεδίασης και μεγέθους.
Γιατί να την χτυπάς την καημένη, απλά πέτα το πρωί 2-3 γρμ, έχε και τους κόκκους για 1-2 ημέρες στο hopper και δούλεψε την όπως έχει σχεδιαστεί.

Απάντηση