Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 23, 2017 7:21 pm

Πιστεύω ότι αυτό που ενοχλεί την συναγωνίστρια Jazz στον Κ3 είναι η φλαταδούρα των επίπεδων μαχαιριών κυρίως.
Για αυτό θα είχε ενδιαφέρον να μας πει με λεπτομέρειες το γευστικό προφίλ που βγάζει στον νέο microfarm ο Κ10 και ο Mythos.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιούλ 24, 2017 11:36 am

xristospet21 έγραψε:Για την καθετη αλεση αναφερομουν γενικως...γιατι αυτη η καθετη η αλεση που κανει ο sette και ο mahlgut, παρουσιαζεται σαν καποιο τρομερο πλεονεκτημα, ενω στην ουσια δεν ειναι, υπαρχουν μυλοι που κανουν πιο ωραιο στρωσιμο τον αλεσμενο καφε στο καλαθι και δεν εχουν καθετη αλεση και δεν αναφερομαι στον verslab ή στον μυλο που προτεινει ο user1, οπου εκει η κατανομη ειναι σε αλλο επιπεδο, με απολυτη επαναληψημοτητα και δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη απο τον χρηστη.
Καταρχάς δεν συγκρίνεται ο sette με τον mahlgut, η διαφορά μόνο στο μέγεθος των μαχαιριών είναι χαώδης. Συγκρίνω mahlgut με k10. H κάθετη άλεση δεν ξέρω αν είναι κάτι τρομερό, όμως ξέρω οτι μόνο και μόνο που ο καφές αλέθεται απευθείας στο καλαθάκι χωρίς παρεμβολή ή επαφή με κάποιο υλικό (τούνελ, doser) που ενδεχομένως του μεταφέρει στατικό ηλεκτρισμό ή κρατάει σε κάποια σημεία καφέ, μόνο πλεονέκτημα το βρίσκω.

Από την άλλη μην παίρνουμε ένα χαρακτηριστικό και το θεοποιούμε. Οκ, κάνει και στρώσιμο. Σίγουρα άλλο ένα πλεονέκτημα, άλλο ένα βάσανο που βρίσκει λύση. Είναι όμως αυτός ο κρίσιμος παράγοντας που θα αλλάξει όλα τα δεδομένα; Μέχρι τώρα ο συγκεκριμένος μάστορας έχει βγάλει μύλους αστέρια με ιδανικά extraction yields. Σε αυτούς τους μύλους είχε ξανακάνει αυτή την πατέντα με το στρώσιμο; Δεν το ξέρω. Ο ΕΚ43 που θεωρείται ο καλύτερος μύλος και χρησιμοποιείται κατά κόρον σε διαγωνισμούς, κάνει κατανομή; Έχετε δει ποτέ σε διαγωνισμό να κάνουν wdt; Άρα μήπως ο πιο κρίσιμος παράγοντας δεν είναι ούτε η κάθετη άλεση, ούτε η κατανομή, αλλά το πόσο ομοιογενή κομμάτια αλεσμένου καφέ βγάζει ένας μύλος; Και απ' όσο γνωρίζω όλοι αυτοί οι μύλοι που συζητάμε ακόμα και ο ταπεινός sette τα πάνε μια χαρά σε αυτό το πεδίο.
xristospet21 έγραψε:Αυτο το καταλληλος για single dosing, δεν μπορω να το καταλαβω...επειδη δεν εχει hopper?
Πετας μεσα στον μυλο 20γρ να αλεσει...οι πρωτοι και τελευταιοι κοκκοι θα εχουν διαφορετικη αλεση οπως ειναι λογικο, αλλα πολυ μικρη διαφορα...τι διαφορα εχει, απο το πεταξεις 20γρ στον Κ10 να αλεσει?
Ειναι διαφορετικος ο τροπος που γινεται η αλεση στον mahlgut? Δεν μαζευονται οι κοκκοι μες τα μαχαρια οταν τους βαζεις? Αυτο δεν γνωριζω, με αποτελεσμα να μην μπορω να καταλαβω το καταλληλος για single dosing...
Αν μπορεις να μου το εξηγησεις, να το καταλαβω.
Στον Κ10 με γεματο hopper ή αν βαλεις κατι σαν βαριδι, κατι σαν πιστονι, να παταει τους κοκκους, να εχουν βαρος δηλαδη απο πανω τους, θα παρεις τελειως ομοιογενης αλεση.
Αυτό μηχανολογικά δεν ξέρω να στο εξηγήσω γιατί δεν έχω τις γνώσεις. Όταν όμως ένας μύλος είναι σχεδιασμένος εξαρχής για να φέρει εις πέρας μια άλεση με μονή δόση, τον εμπιστεύομαι περισσότερο για να μου κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά από έναν άλλο που σχεδιάστηκε με άλλες προδιαγραφές και για άλλες ανάγκες.
Τελείως αυθαίρετα μια υπόθεση εργασίας μπορεί να είναι οτι τα μαχαίρια του ενός και του άλλου έχουν διαφορετική σχεδίαση, ώστε να αρπάζουν τους κόκκους με άλλο τρόπο ο καθένας συνυπολογίζοντας τη διαφορά πίεσης πάνω από τη μονή δόση. Δεν νομίζεις ότι πίσω από μύλους όπως πχ ο hg-one (που είναι και δοκιμασμένος) κρύβεται μια διαφορετική φιλοσοφία σχεδίασης και κατασκευής απ' οτι σε έναν k10;
xristospet21 έγραψε:Για την παρακρατηση δεν τον συζηταμε καν...ωστοσο με 2-3 κινησεις, καθαρισεις στον Κ10 με doser, στην εκδοση dosserless (E10) απλα πετας λιγο καφε αναγκαστικα (αγνωστο ποσο, δεν τον εχει κανεις ακομα).
Αναφέρεις ήδη 2 μειονεκτήματα. Φαντάσου οτι εγώ δεν έχω και doser και τα πινελάκια τα έχω βαρεθεί...
xristospet21 έγραψε:Αλλα για τον μυλο που προτεινει ο user1 και τον κατασκευαστη του, θα διαφωνισω μαζι σου.
Μεγαλα κωνικα μαχαρια, απολυτη κατανομη, ευκολια στο τερμα και επαναληψημοτητα. Δεν ειναι ο πρωτος μυλος που φτιαχνει, ευχομαι ουτε ο τελευταιος. Οι μυλοι δουλευουν σε μαγαζια, εχουν παει σε εκθεσεις, σε διαγωνισμους και ειναι το απολυτο ονειρο για εναν home barista, με exrtraction yield που δεν τον πιανει κανενας μυλος της αγορας.
Τωρα να εχουμε αμφιβολιες για ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης στον χρονο, νομιζω ειναι αστειο αν γνωριζουμε πραγματικα για τι μιλαμε.
Δεν μίλησα ούτε για ποιότητα κατασκευής, ούτε για απόδοση στο χρόνο, ήμουν σαφής.
Luckees έγραψε:... αλλά τα προιόντα τους δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα σε μαζική παραγωγή και υποστήριξη για μεγάλο χρονικό διάστημα...
Είναι άλλο να πετυχαίνεις σε ένα προϊόν προδιαγραφές που αγγίζουν το ιδανικό και άλλο να πετυχαίνεις τα ίδια χαρακτηριστικά σε 100, 200 κομμάτια. Είναι άλλο να επισκευάζεις ένα, δύο, 10 μύλους και άλλο να πρέπει να καλύψεις ένα γενικευμένο πρόβλημα 100 κομματιών. Αυτή είναι η επιφύλαξη. Δεν αμφισβήτησα ούτε τις γνώσεις, ούτε τις ικανότητες. Το έφερα σαν αντιπαράδειγμα οτι τον Mola "ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε".

Όλα θέλουν τον χρόνο τους να αποδείξουν την αντοχή και την αξία τους. Μακάρι να πετύχουν όλες αυτές οι προσπάθειες, ώστε να έχουμε πολλές αξιόλογες επιλογές και τελικά να είμαστε όλοι εμείς οι κερδισμένοι.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιούλ 24, 2017 1:51 pm

Δεν ειπα οτι συγκρινες τον sette με τον mahlgut, αναφερθηκα γενικως στην καθετη αλεση και στο θεμα της υποτιθεμενης κατανομης που προσφερει, απλα αυτοι οι 2 μπηκαν σαν παραδειγμα επειδη εχουν καθετη αλεση.Οτι δεν παιρναει απο αλλα σημεια ο καφες την ωρα της αλεσης, φυσικα και ειναι πλεονεκτημα.

Κατ' αρχην δεν θεοποιω τον Κ10, που ειναι ενας επαγγελματικος μυλος και δεν ειναι οτι πιο λειτουργικο σε οικιακο περιβαλλον, αλλα ουτε και βγαζω σκαρτο τον malhgut, απλα ειμαι επιφυλακτικος.

Το "ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε" πηγαινε στο οτι εκθειαζουμε εναν μυλο, ο οποιος ουσιαστικα ακομα δεν εχει κυκλοφορισει, πρωτη φορα του μπαινει μοτερ, δεν ξερουμε τιμη, δεν ξερουμε πως θα ανταποκριθει και αν θα παρουσιασει θεματα σε βαθος χρονου.
Μπορει να βγει super, μπορει να εχει και θεματα ομως...

Και στις 2 περιπτωσεις (malhgut και Κ10) πετας σε αδεια 68αρια κωνικα μαχαιρια να αλεσουν π.χ. 20γρ.
Εφ' οσον δεν γνωριζεις κατι στα σιγουρα για διαφορετικο τροπο αλεσης στον malhgut, εσυ που τον εχεις ψαξει τον μυλο, εμενα μου φαινεται οτι ειναι το ιδιο πραγμα.
Σιγουρος δεν ειμαι ουτε εγω φυσικα, γι' αυτο εξεφρασα και την απορια μου.
Αυτοι οι μυλοι, φορουν συνηθως μαχαιρια καλων επαγγελματικων μυλων, σε σκοπο την hi end αλεση.Ο kinu 68 φοραει του Κ10, ο hg1 του robur κλπ.Ο malhgut τι φοραει? Του Κ10? Καποιου αλλου? Δικα του? Εσυ θα ξερεις σιγουρα. Μου φαινεται παντως λιγο παρολογο να εχουν τροποποιηθει τα γνησια μαχαιρια καποιου αλλου μυλου, με σκοπο να μπουν σε αλλο μυλο, για αλλο τροπο λειτουργιας, γιατι αυτο θα επηρεασει την αλεση.

Eσυ πιστευεις/φανταζεσαι οτι επειδη ο μυλος ειναι single dosing, θα εχει καποιο διαφορετικο τροπο αλεσης και ειναι λογικο. Ειναι ομως ετσι?
Εισαι σιγουρος γι' αυτο? Οχι.
Μπορει αυτο να ειναι το μειονεκτημα του μυλου, αυτο και η τιμη του.
Ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι θα συμβαινει το αναποδο, αλλα πιστευεις δεν πρεπει αυτο να διαπιστωθει για να ειμαστε σιγουροι?
Γιατι εγω απο την αλλη καταλαβαινω οτι ο μυλος single dosing, μπορει να αλεση μονο μια δοση.Αυτο.

Ο Βασιλης που εχει μυλο single dosing, τον monolith με τα μαχαιρια του Mythos (νομιζω) μπορει να μας πει μιας και ειναι κατοχος, αν υπαρχει κατι διαφορετικο, στον τροπο αλεσης ωστε να μην κανουμε εικασιες και πανω απο ολα να ειμαστε σιγουροι οτι ο μυλος θα κανει αυτα που υποσχεται, γιατι ο malhgut φθηνος δεν θα ειναι.

Ο ΕΚ43 που παρ' ολο ειναι θηριο, δουλευει single dosing. Ωστοσο δεν ξερω αν ειναι ο καλυτερος μυλος που λες ειδικα για espresso, για φιλτρου μπορει.
Παρ' ολο που παρουσιαζει υψηλο extraction yield και ταχυτητη αλεση, εχει μικρο φασμα για κοπη espresso, , βγαζει πολυ ανοιχτοχρωμη κρεμα και πολυ ελαφρυ σωμα στον espresso, με πολυ στατικο.
Νομιζω για σπιτι δεν κανει με τιποτα.

Και τελος για το αλλο που λες...
Μαζικη παραγωγη προφανως δεν βγηκε και επομενως δεν δοκιμαστικε, γιατι απο οσο γνωριζω ο ανθρωπος εχει και αλλες δουλειες και μονο δυο χερια.
Οτι εχει βγει ομως ειναι δοκιμασμενο, αψογο και εγγυημενο.
Εγω γι' αυτον, ουτε αμφιβολιες εχω, ουτε μπορω να ειμαι επιφυλακτικος.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Τετ Νοέμ 15, 2017 7:33 pm

xatziilias έγραψε:Σταυριανα με το καλο να το παραλαβεις το μωρο,μην ανησυχεις αυτη τη φορα θα ειναι ολα καλα.
Περιμενω με αγωνια εντυπωσεις γιατι τον εχω βαλει στο ματι, οχι για την αλεση του αυτη ειναι γνωστη
σαν κατοχος K10,αλλα για το πως καθαριζει το τουνελ αφου δεν μπορει να μπει πινελακι
Hλια εχεις σκεφτει βγαλεις το doser στον Κ10 και να βαλεις ενα funnel mazzer?
maz_250.jpg
maz_250.jpg (2.12 KiB) Προβλήθηκε 1837 φορές
To σκεφτομαι τελευταια, αλλα δεν ξερω πως μπορει να γινει...
Σιγουρα δεν θα ταιριαζει απολυτα, αλλα ισως με καποια τροποποιηση να γινεται.

Το αλλo που σκεφτομαι ειναι στο υπαρχον doser, να μεινει η κορυφη, δηλαδη μεχρι το σημειο που αρχιζει το γυαλι στο doser ωστε να ταιριαζει η τρυπα στο τουνελ και το καπακι απο πανω, το υπολοιπο σημειο δηλαδη εκει που ειναι το γυαλι και κατω να φυγει και μετα να γινει καποια συγκολληση καποιου φτιαχτου funnel, σε σχημα οπως τα mazzer, ωστε να ταιριαζει.
Ποιο ειδος μαστορα μπορει να κανει κατι τετοιο αραγε?
Δηλαδη να φτιαξει ενα τετοιο funnel και να το κολλησει στη κορυφη του doser?
Bασικα σιγα μη κατσει να ασχοληθει κανεις...

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Πέμ Νοέμ 16, 2017 9:02 am

Χρηστο δεν εχω σκεφτει κατι τετοιο γιατι το αποτελεσμα θα ειναι να μην ξερεις τι ειναι αυτο που βλεπεις,και εχω σαν αρχη
να μην παραποιω τις κατασκευες.Βεβαια εκεινο το ενσωματωμενο tamper μου καθεται στο στομαχι και εκανα την σκεψη
να παρω τον pb, αλλα θελει δυο μηνες για παραδοση.Στο μονο που διαφωνω με την σκεψη σου ειναι οτι επειδη εχει κοψε ραψε
δεν εχεις το περιθωριο του πισωγυρισματος,ενω αν ειναι να μπει ολοκληρο το funnel βιδωτο, κανεις το πειραμα σου,και εχεις
την δυνατοτητα να τον επαναφερεις στην αρχικη του μορφη.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Νοέμ 16, 2017 2:22 pm

Δικαιο εχεις θα τον αφησω ως εχει.
Το funnel απο mazzer σιγουρα δεν θα ταιριαζει, θα θελει τροποποιησεις και πως να τις κανεις, ασε που και να τις κανεις το πιο πιθανο ειναι να χαλασει εμφανισιακα ο μυλος.
Ω ρε Ηλια για το tamper να τον πουλησεις και να παρεις ιδιο μυλο χωρις το tamper? Eμενα παντως το tamper ειναι βιδωτο, το ξεβιδωνεις και βγαινει, εννοειται το χω βγαλει.
Και μενα μου περνανε σκεψεις, σκεφτηκα για Ε10 για να απαλλαγω απο το κολοντοσερ, αλλα να δουμε τι γινεται με παρακρατηση, αλλα απο την αλλη λεω τοσο λεφτα για ιδιο μυλο?
Βεβαια τα αξιζει ο ατιμος.
Τωρα σκεφτομαι να παω για 2 μυλους, εναν conic και εναν flat.
Ειδωμεν.

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Πέμ Νοέμ 16, 2017 4:55 pm

xristospet21 έγραψε:Δικαιο εχεις θα τον αφησω ως εχει.
Το funnel απο mazzer σιγουρα δεν θα ταιριαζει, θα θελει τροποποιησεις και πως να τις κανεις, ασε που και να τις κανεις το πιο πιθανο ειναι να χαλασει εμφανισιακα ο μυλος.
Ω ρε Ηλια για το tamper να τον πουλησεις και να παρεις ιδιο μυλο χωρις το tamper? Eμενα παντως το tamper ειναι βιδωτο, το ξεβιδωνεις και βγαινει, εννοειται το χω βγαλει.
Και μενα μου περνανε σκεψεις, σκεφτηκα για Ε10 για να απαλλαγω απο το κολοντοσερ, αλλα να δουμε τι γινεται με παρακρατηση, αλλα απο την αλλη λεω τοσο λεφτα για ιδιο μυλο?
Βεβαια τα αξιζει ο ατιμος.
Τωρα σκεφτομαι να παω για 2 μυλους, εναν conic και εναν flat.
Ειδωμεν.
Και εγω το εχω ξεβιδωσει,αλλα εξακολουθει να μενει εκεινο το καρουμπαλο :a026: Εκανα σκεψη για τον Ε10 γιατι δεν μπορω να
περιμενω δυο μηνες.Βεβαια θα περιμενω εντυπωσεις απο την Σταυριανα γιατι αν δεν πιασει το κολπο με το φυσημα σιγουρα θα
υπαρχει μεγαλη κατακρατηση,και δεν θα ηθελα με τιποτα να περιοριστω σε ενα καφε μιας και αφου καβουρδιζω μονος μου εχω
μεγαλη ποικιλια. Επισης τα ηλεκρονικα που εχει οταν χρησιμοποιεις προζυγισμενη δοση δεν χρειαζονται .Προς το παρων μενω με αυτον που εχω αφου δεν εχει πουληθει ακομα και βλεπουμε .Οσο για τον flat που αναφερεις, μετα απο την αλεση με τον Κ10 που εχεις συνηθησει σε βλεπω να τον πετας εξω απο το παραθυρο.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Νοέμ 16, 2017 5:51 pm

:lol: Toσο χαλια τα flat ε? Η αληθεια ειναι οτι εχω ξεχασει πως ειναι η γευση των φλατ μαχαιριων.
Ειχα πιο παλια mazzer super jolly.
Σκεφτομουν για δευτερο μυλο τον flat, ετσι για διαφορετικο προφιλ, βεβαια αναφερομαι σε κορυφαιο μυλο και στις δυο περιπτωσεις conic και flat.

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Παρ Νοέμ 17, 2017 8:41 am

xristospet21 έγραψε::lol: Toσο χαλια τα flat ε? Η αληθεια ειναι οτι εχω ξεχασει πως ειναι η γευση των φλατ μαχαιριων.
Ειχα πιο παλια mazzer super jolly.
Σκεφτομουν για δευτερο μυλο τον flat, ετσι για διαφορετικο προφιλ, βεβαια αναφερομαι σε κορυφαιο μυλο και στις δυο περιπτωσεις conic και flat.
Προσωπικα δεν θα ξαναγυριζα με τιποτα σε flat μαχαιρια.Αν εχεις ομως την οικονομικη δυνατοτητα και τον χωρο( πολυ βασικο και αυτο)
για δευτερο μυλο flat και μαλιστα ισαξιο του Κ10, τοτε συμφωνω απολυτα. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 28, 2018 2:58 pm

Έχοντας δεχθεί αρκετά προσωπικά μηνύματα ή και email (στα οποία φυσικά και έχω απαντήσει εννοείται αναλυτικά) σχετικά με τη λειτουργία του Ε10, καθώς και με βάση το γεγονός πως ίσως τελικά να μην υπάρχει η απαραίτητη για μένα, κατανόηση/υπομονή από όλα τα μέλη στο θέμα του αναλυτικού review για αυτόν (σεβαστό βέβαια αυτό, κατανοώ ότι σαφώς και δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική/αντιμετώπιση των πραγμάτων), θα προχωρήσω σε κάτι ... ''διαφορετικό'' :

Δεδομένου, πως δεν έχω ολοκληρώσει ορθώς για τις δικές μου απαιτήσεις τo review, αλλά από την άλλη θέλοντας εννοείται να βοηθήσω εν δυνάμει αγοραστές, και να μοιραστώ μαζί τους φανερά τα ± του μύλου (όσα τέλος πάντως έχω διαπιστώσει ιδίοις όμασι στο μικρό χρονικό διάστημα αυτών των 2 μηνών που βρίσκεται στην κατοχή μου), θα παραθέσω 'τμήματα' απαντήσεών μου σε προσωπικές συνομιλίες, όπου παρουσιάζονται τα συμπεράσματα μου για τον Ε10 (και σε επίπεδο σύγκρισης), σε μια όμως πιο 'ελεύθερη' γραφή, και όχι τόσο δομημένη όπως θα επιθυμούσα. Στις παραθέσεις ουσιαστικά βρίσκεται και η απάντηση για το γιατί τελικά επέλεξα τον Ε10, τι σκέφτηκα, τι "ζύγισα", αν το μετάνιωσα κλπ.

Θεωρώ προσωπικά, πως οι 2 μήνες είναι λίγοι για να έχω 100% ολοκληρωμένη και σωστή άποψη πάνω σε ένα τέτοιο προϊόν, ωστόσο, δε θέλω να παρεξηγούμαι, ούτε φυσικά να κρατάω 'κρυφές πληροφορίες' (ποιο το νόημα του φόρουμ άλλωστε και τι κάνουμε τότε όλοι εδώ ?), οπότε παραθέτω παρακάτω χωρία προσωπικών μου απαντήσεων ως ... "προσωρινή" λύση, μέχρις ότου ολοκληρώσω το review.

Παράθεση 1η:
[...] Η αλήθεια είναι ότι σκοπεύω ούτως ή άλλως να κάνω ένα αναλυτικό review για τον Ε10, αλλά κάτι τέτοιο για να γίνει σωστά και δομημένα, θέλει χρόνο που στην παρούσα φάση δε τον έχω. Είναι άλλο πράγμα να μπαίνεις στο forum 2 φορές τη μέρα και να αφιερώνεις 10 λεπτά δίνοντας όπου μπορείς και κάποια απάντηση, και άλλο πράγμα να πρέπει να αφιερώσεις συνεχόμενες ώρες για μια παρουσίαση. Έχω τόσο τρέξιμο με το Πανεπιστήμιο και τη δουλειά, που κάτι τέτοιο προς το παρόν φαντάζει δύσκολο.

Οπότε καλά κάνεις και ρωτάς, γιατί ένα review στο άμεσο μέλλον για τον Ε10 ... δεν φαντάζει και πολύ πιθανό σενάριο.

Αρχικά, ένα upgrade σε μύλο ισοδυναμεί με αναβάθμιση γευστικά πολλών ... επιπέδων! Ειδικά αν μιλάμε για αλλαγή σε 'δομή' μαχαιριών. Ο Mazzer SJ έχει επίπεδα μαχαίρια, και ο Compak E10 κωνικά. Οπότε εκ των πραγμάτων, αλλάζουν τελείως και οι γευστικές 'αποχρώσεις' που παίρνεις στο φλιτζάνι σου. Με τα κωνικά οι οξύτητες είναι πιο έντονες αλλά στρογγυλεμένες. Δεν 'ενοχλούν' φυσικά. Τα λουλούδια/φρούτα πιο γλυκά, τα αρώματα πιο 'εξωτικά'. Τα flat τονίζουν γήινες γεύσεις, σοκολάτα & ξηρούς καρπούς. Και τα 2 φυσικά σε 'ακριβές' υλοποιήσεις υπόσχονται ποιοτικό αποτέλεσμα. Από εκεί και έπειτα, το θέμα είναι το 'τι' προτιμά ο ουρανίσκος σου. Προσωπικά εγώ, έχοντας πλέον έρθει σε επαφή με αρκετούς μύλους και στις δυο κατηγορίες, είμαι 100% κατασταλαγμένη στα conic. Θεωρώ ότι αν κάποιος συνηθίσει στα έντονα προφίλ που παίρνεις από τα τελευταία, δύσκολα τα αποχωρίζεται. Οπότε, αν η αναβάθμιση σου αποσκοπεί εκεί, τότε τα μεγάλα κωνικά των Ε10, τάλως, είναι ο στόχος.

Πρώτη μου επιλογή ήταν ο μύλος του Δημήτρη. Τον είδα από κοντά, τον περιεργάστηκα, ήπια καφέ, μίλησα με τον Δημήτρη. Ήξερα ότι για σπίτι, αυτά που προσφέρει ο τάλως, δε τα προσφέρει άλλος μύλος. Ποιότητα σε συνδυασμό όμως με κατανομή & εργονομία/μέγεθος. Ο λόγος που τελικά επέλεξα των Ε10 ήταν ο εξής:
(α) Χρονικά δεν είχα τη δυνατότητα για περαιτέρω καθυστέρηση. Έπρεπε να πάω τον Κ3 στο μαγαζί για decaf, οπότε πιεζόμουν. Κατάλαβα από τη κουβέντα με τον Δημήτρη, ότι πιθανότατα ο talws θα ερχόταν μέσα στο 2018. Όπως και να είχε αναμονή ακόμα και 4 μηνών για μένα, δεν ήταν εφικτή. Πόσο μάλλον, ακόμα μεγαλύτερη.
(β) -δευτερευόντως- Κόστος. Από την όλη υλοποίηση όταν τον είδα από κοντά, συνειδητοποίησα ότι είναι σχεδόν αδύνατο ο μύλος αυτός να μη προσεγγίζει τα 2 χιλιάρικα. Θα μου πεις, τα 1500+ του Ε10 είναι λίγα;; Όχι φυσικά!! Για αυτό ακριβώς, οτιδήποτε παραπάνω ήταν 'too much'. Βέβαια για να είμεθα ειλικρινής, το Νο.1 πρόβλημα μου ήταν ο χρονικός περιορισμός. Αν μπορούσα να επιλέξω την ίδια στιγμή και τον talws (μιας και είχα μαζέψει σιγά σιγά το χρηματικό ποσό), νομίζω θα ερχόμουν απλά σε ένα επιπλέον δίλημμα.

Εντυπώσεις από Ε10:
- Από πλευράς άλεσης: Δεν τίθεται συζήτηση. Μιλάμε για τον Κ10 ουσιαστικά, απλά σε doserless εκδοχή, με ηλεκτρονικά. Μύλος λοιπόν, με αφράτη και ποιοτική άλεση στο μέγιστο βαθμό, και φυσικά λόγω επαγγελματικών προδιαγραφών, στιβαρός (σκυλί) για μια ζωή σε χρήση σε σπίτι.
- Εργονομία: Μεγάλο μέγεθος. Αλλά εφόσον έχεις SJ, δε νομίζω να σε ενοχλήσει αυτό. Ο όγκος, λίγο πολύ, είναι στα ίδια επίπεδα.
Κατακράτηση: Ναι, Υπάρχει. Όχι με την έννοια ότι θα βάλεις 20g και θα σου βγουν 17g πχ, αλλά με την έννοια πως λόγω του οριζόντιου τούνελ που παρεμβάλλεται μεταξύ του χώρου των μαχαιριών και της εξόδου, είναι δύσκολη η πρόσβαση για να πάρεις τα ~3gr που ήταν της 'προηγούμενης' δόσης/άλεσης. Αν εσένα δε σε ενοχλεί στα 20g, τα 17 να είναι 'τωρινά' και τα 3g να είναι του προηγούμενου καφέ (που άλεσες και ήπιες πριν από κάποιες ώρες δηλαδή), τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. Για μένα ας πούμε, αυτό πλέον δεν είναι καν πρόβλημα! Είμαστε μια 4μελής οικογένεια, πίνουμε 2 καφέδες τη μέρα έκαστος (ίσως και παραπάνω), οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες, και άρα τα συζητούμενα 3-4gr (max) δεν είναι καν ... μπαγιάτικα! Συνήθως είναι σε back to back δόσεις. Άρα προφανώς και δεν πετιέται τίποτα.
Στην αλλαγή καφέ μόνο, θα πετάξω τα 3 πρώτα gr και τέλος.
Σε καθαρισμό δεν έχω προχωρήσει ακόμα, είναι νωρίς. Σε εκείνη τη φάση, που θα τον ανοίξω κιόλας, θα έχω μια πιο ασφαλή εικόνα για το εσωτερικό των μαχαιριών και την κατακράτηση.
Η ρύθμιση άλεσης παρεπιμπτόντως, είναι ακόμα πιο εύκολη από οτι στον Κ10. Νέο σύστημα "Parallel" grind regulator lock,που ΄κλειδώνει και ασφαλίζει τη μικρομετρική ρύθμιση. Γνωρίζοντας τις χρονικές αποκλίσεις εκχύλισης, συναρτήσει της απαιτούμενης κίνησης/στροφής του κολάρου, δε χρειάζεται καν πειραματισμός πέραν του ενός καφέ, για να βρεις τη σωστή ρύθμιση.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά,
Σταυριάνα
Παράθεση 2η:
[...] Ωραία, εφόσον έχεις μιλήσει με το Δημήτρη, έχεις καταλάβει. Θεωρώ λοιπόν, ουτοπικό το σενάριο να μην αγγίξει ο τάλως τα 2000€. Μακάρι, αλλά δύσκολο... Όποιος θελήσει να αποκτήσει το θεριό, θα πρέπει να στραγγίξει τις τσέπες του.

Το όλο θέμα της επιλογής, (εφόσον εκ των πραγμάτων δε μπορούμε να τα έχουμε όλα. Όχι ακόμα τουλάχιστον όπου τα δεδομένα στους μύλους αλλάζουν) είναι πλέον θέμα Αντιστάθμισης & Επιλογής των ± που σου προσφέρει ο καθένας. Ο ένας σου δίνει τα x καλά, και ο άλλος τα y. Ομοίως και με τα 'αρνητικά'. Άρα το θέμα είναι υποκειμενικό. Από τις απαιτήσεις/ανάγκες και τις προτεραιότητες που θα θέσει ο αγοραστής, εξαρτάται το ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή.

Οπότε:

(+) Talwς

1. Μέγεθος (για σπίτι)
2. Μηδενική Κατακράτηση & σχεδόν μη αναγκαιότητα 'καθαριστικής' ρουτίνας
3. Αυτόματη Κατανομή

(-) Τalwς

1. Τιμή που ξεφεύγει (την αναμονή δε τη βάζω, γιατί είναι υποκειμενικό κατά πόσο αυτή είναι περιορισμός για έναν εν δυνάμει αγοραστή)
2. Μύλος περιορισμένης παραγωγής, καινούριος στην αγορά, τουτέστιν: Κάθε αναγκαιότητα 'service' γίνεται από το Δημήτρη στην Αθήνα & φυσικά ως νέο προϊόν δε μπορεί κανείς να γνωρίζει τη συμπεριφορά του στο απώτερο μέλλον. (Αντοχή στο χρόνο, Ευαισθησία η οποία υπάρχει αποδεδειγμένα. Και ο ίδιος ο Δημήτρης μπορεί να σου πει, ότι όπως είναι απόλυτα λογικό το συρματάκι του distribution θέλει πάρα πολύ προσοχή. Φυσιολογικότατο είναι αυτό. Μια λάθος κίνηση θα αναιρέσει πιθανότατα την υλοποίηση της σωστής κατανομής) --- Τον μύλο τον είδα από κοντά. Είναι απίστευτα όμορφος, αλλά στο κομμάτι της εξόδου του καφέ όπου γίνεται όλο το 'μαγικό' της κατανομής, όλα στηρίζονται στην περιστροφή ενός μικρού σύρματος που 'κατανέμει' τον καφέ στο καλάθι.
3. Μύλος που έχει "οικιακό" προορισμό, σίγουρα δεν έχει την ανθεκτικότητα ενός commercial.

(+) Compak E10

1. Τιμή αισθητά πιο 'υλοποιήσιμη'
2. Προϊόν Τεράστιας παραγωγής, με γνωστά πλέον τα πεπραγμένα στο χώρο του καφέ από την Compak. Εν ολίγοις, δοκιμασμένο προϊόν 100%. Έχει δώσει τις διαπιστεύσεις του στο χρόνο. Άρα, service πιο διαχειρίσιμο.
3. Αντοχή & Στιβαρότητα εφόσον μιλάμε για μύλο καθαρά επαγγελματικών προδιαγραφών. Ο μύλος, (το λέω από προσωπική πείρα) δε καταλαβαίνει από Ξύλο και δύσκολες συνθήκες! Σκέψου μόνο ότι σε μαγαζί με ημερήσια άλεση ~ 9kg (+ βάλε), 3 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό θέμα.

(-) Compak E10

1. Μέγεθος (για σπίτι). [ένας γερμανοτσολιάς στην κουζίνα]
2. Κατακράτηση (υπάρχει τρόπος βέβαια να την πάρεις με κατασκευή τύπου εργαστηριακού poire, που θα φυσάει στο λαιμό το καφέ και θα βγαίνει από το τούνελ) & Αναγκαιότητα Καθαρισμού (γνωστή ρουτίνα)
3. Ναι μεν άψογη άλεση, αλλά καμία υπόσχεση κατανομής.

All in all, αν παρέβλεπα όπως λες αναμονή+κόστος, το δίλημμα σαφώς και θα έπαιρνε άλλες διαστάσεις. Δε γίνεται όμως να δώσω ξεκάθαρη απάντηση, γιατί ότι και αν πω θα είναι ...εκ του ασφαλούς. Έχοντας πλέον τον Ε10 στην κατοχή μου, και χωρίς να έχω μπλέξει ακόμα με cleaning routine, δε θα είμαι αντικειμενική γιατί πολύ απλά είμαι Απόλυτα Ευχαριστημένη! Δε με ενοχλεί που δεν γίνεται αυτόματα η κατανομή. Τη κάνω εγώ σε δευτερόλεπτα. Δε με ενοχλεί ο μέγεθος. Ήδη το συνήθισα, μη σου πω και ότι μ'αρέσει κιόλας εμφανισιακά γιατί είναι επιβλητικός/αριστοκρατικός. Από την άλλη, είναι άδικο να πω, ξέρεις, θα επέλεγα ξανά Ε10, γιατί πολύ απλά δεν έχω συμβιώσει με τον talwς. Άρα πώς μπορώ να γνωρίζω ότι μια υποθετική επιλογή του τάλως δε θα με άφηνε εξίσου ή και περισσότερο ευχαριστημένη ;; :a014:

Δε θέλω να δώσω μια απάντηση απλά για να τη δώσω. Πάντα προσπαθώ να είμαι αντικειμενική. Γιατί μπορεί πχ στη παρούσα περίπτωση τα (-) του compak για μένα να είναι δευτερευούσης σημασίας, αλλά φυσικά ενδέχεται για κάποιον άλλο να είναι πρωτευούσης! Οπότε το όλο θέμα της επιλογής και του ποιος υπερτερεί, 'αντιστρέφεται'...

Οπότε, θέλω να είμαι ειλικρινής (όπως πάντα δηλαδή) και δε θα σου πω κάτι απλά για να το πω. Πιστεύω πως αυτό που έκανα, δηλαδή να σου δώσω όλα τα ± μαζεμένα, είναι πιο Σωστό. Ζύγισέ τα, και κάνε την επιλογή σου με βάση τις δικές σου προτεραιότητες.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε άφησε ανικανοποίητο ή μπερδεμένο η μορφή της απάντησής μου. Θεωρώ ότι αυτή είναι η πιο αντικειμενική! :D

Φιλικά,
Σταυριάνα
***Σημείωση: Τα χωρία είναι δικές μου απαντήσεις, δεν υπάρχει εννοείται το όνομα του αποδέκτη, οπότε ΣΑΦΩΣ και δε τίθεται θέμα δημοσιοποίησης προσωπικών δεδομένων. Παρουσιάζονται μόνο απόψεις μου σχετικά με το θέμα μύλος Ε10 ή όχι.

Απάντηση