Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιούλ 21, 2017 6:01 pm

Πες οτι θα βαλεις στον μυλο doser, για πιο αφρατη αλεση και καλα και βαλε μετα στην θεση του Κ3 τον Κ10...το πιο πιθανο ειναι να μην καταλαβουν τιποτα...απλα μετα πρεπει καπου να κρυψεις τον Κ3 :lol:

Και εγω εχω 1200 μαζεμενα για δευτερο μυλο :a080: και συνεχιζω να μαζευω...αλλα θελει πολυ καλο ψαξιμο...περιμενω και εσενα να κανεις single dosing στον mytho :lol: γιατι ειναι στην λιστα μου ψηλα.

Toν Ε10 τον θυμαμαι στα 1300, αλλα εκεινο το site δεν ειχε τον ΦΠΑ, οποτε καλα λες

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 21, 2017 6:30 pm

Με την εταιρική τιμή που κάνουν στο Mythos μπορούν άνετα να αποσύρουν και να πουλήσουν σε καλή τιμή τους Κ10 και να ξεμπλέξουν και με την eurogat.
Εκεί στη απόσυρση κολλάς και εσύ από δίπλα....

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 21, 2017 10:30 pm

Artisti έγραψε:Με την εταιρική τιμή που κάνουν στο Mythos μπορούν άνετα να αποσύρουν και να πουλήσουν σε καλή τιμή τους Κ10 και να ξεμπλέξουν και με την eurogat.
Εκεί στη απόσυρση κολλάς και εσύ από δίπλα....
Ο Mythos ήταν 'δώρο' της εταιρίας στα καταστήματα. Μύλος που στοιχίζει 2000€, τον πήρανε στο μαγαζί στη "συμβολική" τιμή των ... 300€ (!)
Νόμιζα αρχικά ότι τον πήρανε 1000, αλλά όχι.
Μακάρι να έπαιρναν έναν άλλο K10, και να μου πουλούσαν εμένα τον παλιό. Πάρτι θα έκανα. Αλλά δε προτίθενται... Και ο θείος μου δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τις αγορές μου πάνω στον καφέ (τις θεωρεί απίστευτα υπερβολικές για σπίτι), και δε διανοείται ότι είμαι ικανή να του ζητήσω 'διευκόλυνση' για τον Κ10... Εδώ δε του έχω πει ποτέ ξεκάθαρα ότι αγοράζω καφέ και εκτός μαγαζιού.
Καλά δε το συζητώ... Μόλις έρθει σπίτι και δει στον πάγκο την Artemis, θα τραβήξει τα μαλλιά του!

...Υποτίθεται ότι εφόσον είμαι 'μέσα' στο χώρο θα μπορούσα να προμηθεύομαι τα του καφέ πιο εύκολα. Αλλά δυστυχώς το αντίθετο ισχύει. Και σκέψου ότι όταν ο θείος μου που είναι και επαγγελματίας πάνω σε αυτό, θεωρεί τις αγορές μου υπερβολικές (και το λέει!), πως μετά είναι δυνατόν να τις αποδεχθούν οι δικοί μου που πιστεύουν ότι πετάω τα λεφτά μου για παροδικές εμμονές? :(

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιούλ 21, 2017 11:03 pm

:offtopic: 1800 κανει ο mythos one clima pro απο ελληνα αντιπροσωπο, o basic που εχετε στο μαγαζι θα ειναι αρκετα φθηνοτερος :offtopic:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 22, 2017 11:33 am

(ναι όντως, 1500€ κάνει ο basic)

... και Ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΡΙΦΘΗ !!!

Το ανακοίνωσα στον μπαμπά μου πριν λίγο (όσο πιο γλυκά μπορούσα :P ). Ετοιμαζόμασταν να πάμε στο Praktiker να κάνουμε τις αγορές μας για τα μαστορέματά μας, βρήκα λοιπόν "γόνιμο" έδαφος και του πετάω τη βόμβα:

- Μπαμπάκα, θέλω να σου πω κάτι αλλά δε θέλω να θυμώσεις ή να με χαρακτηρίσεις υπερβολική και τα σχετικά.
- Τι? (μου λέει, με μια δόση φόβου)
- Θέλω να πουλήσω το μύλο και να τον αντικαταστήσω με ένα άλλο.
- Γιατί, τι έχει ο μύλος;
- Τίποτα (του λέω), μια χαρά είναι, απλά χρειάζομαι έναν καλύτερο γιατί οι καφέδες που πίνω εγώ -ξέρεις αυτοί με τα φρούτα- δεν μπορούν να φτιαχτούν σωστά με τον δικό μας, που είναι και οικιακός και δε έχει τέτοιες δυνατότητες για πιο ποιοτικά αποτελέσματα.
- Γιατί, αυτός που θες να πάρεις δεν είναι οικιακός??...
- Ε, όχι βρε μπαμπά! Σκοπός είναι να κάνω την καλή αγορά και μετά να ξενοιάσουμε στα του καφέ. Δε θα χρειαστεί να πάρω τίποτε άλλο στο μέλλον για εξοπλισμό.
- Πόσο κάνει αυτός?
- Είναι πολύ καλός να ξέρεις. Είναι αυτός που έχουμε στο μαγαζί, ο μαύρος. Τα έχω μαζέψει τα λεφτά.
- Πόσο κάνει;
- (χαμόγελο) 1100€. Αλλά τα έχω τα λεφτά.
- (σκέφτεται σκυθρωπός)Πολλά λεφτά. Να τον δω...
- (δείχνω φωτογραφία του K10) Αυτός.
- Και αυτό μπροστά το δοχείο τι είναι βρε παιδί μου;; Εσύ δε λες ότι χαλάει ο καφές άμα μένει πολύ ώρα κομμένος;;
- Ε, ναι βρε μπαμπά. Εγώ θα αλέθω μόνο τη ποσότητα που χρειάζομαι. Το δοχείο -doser- είναι αναγκαστικό κακό...
- Δεν υπάρχει κάποιος παρόμοιος χωρίς το δοχείο;;
- Φυσικά! Ο ίδιος ακριβός (δείχνω φωτό!) που τα κάνει όλα μόνος του. Αλλά αυτός είναι ακριβότερος...
- Πόσο παραπάνω;;
- Ε, πολλά... 1500€ κάνει. Δε μπορώ να τα δώσω.
- (παύση) ... (μεγάλη παύση) ... Λοιπόν, άκου. Θα σου δώσω εγώ τα υπόλοιπα να πάρεις αυτόν χωρίς το δοχείο. Να μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε και εμείς οι υπόλοιποι. Με τη προϋπόθεση όμως ότι δε θα το πεις στη μαμά. Ούτε πόσο κάνει ο μύλος, ούτε πόσα σου έδωσα εγώ. Θα της πούμε τα μισά.

- :a080: (φιλιά, αγκαλιές στον μπαμπάκα! Χαρά αυτός. Ε, μου έχει και αδυναμία η αλήθεια είναι...)

__________________ ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ !!! Βίρα τις άγκυρες! Θα σαλπάρω!!!

Απλά, μου είπε ότι θα τον παραγγείλουμε, μόνο αν σιγουρέψω πρώτα την πώληση του προηγούμενου.
Χρόνο δεν έχασα. Πήρα τηλ το θείο και με όσο πιο γλυκιά φωνή είχα, του είπα εν ολίγοις ότι πουλάω τον μύλο και ότι προτιμώ να τον δώσω σε έναν δικό μου άνθρωπο που αγαπώ (επίκληση στο συναίσθημα του δέκτη) παρά σε έναν άγνωστο... Και μου απάντησε, ότι ναι, θα το συζητήσουμε!

Αν δε τον πάρει, (που δε νομίζω) θα τον βάλω στο φόρουμ αγγελία!

......... :inlove: Έρωτάαας...
Συνημμένα
E10CONIC-2.jpg

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 22, 2017 11:53 am

Μάλλον σε βλέπω να βάζεις αγγελία εδώ τον... Vario
Α μην ξεχάσεις και τα υπογλώσσια για την mother.
Η τιμή μπορεί να κρυφτεί ο όγκος όμως του νέου μύλου όχι...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιούλ 22, 2017 11:53 am

Mε το καλο να σου ερθει το θεριο :oneup:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:07 pm

Artisti έγραψε:Μάλλον σε βλέπω να βάζεις αγγελία εδώ τον... Vario
Α μην ξεχάσεις και τα υπογλώσσια για την mother.
Η τιμή μπορεί να κρυφτεί ο όγκος όμως του νέου μύλου όχι...
Πάει ο Vario... Αναπαύεται εν ειρήνη εις την αποθήκη του μαγαζιού! Τόσο καιρό κόβουμε εναλλάξ στο ΕΚΚ43 ή στον Κ10.
Οπότε ή ο Κ3 θα μπει εδώ αγγελία, ή κανένας! χαχα.
Η αλήθεια είναι ότι με τη mother θα έχω θεματάκια. Αλλά εγώ τους υπολογισμούς μου τους έχω κάνει. Παραπάνω χώρο στον πάγκο δε θα πιάσω από ότι τώρα. Hopper εννοείται δε μπαίνει (δε χωράει κιόλας). Αισθητή διαφορά θα υπάρχει μόνο σε φάρδος/πλάτος.
Θα μου την πει σίγουρα για το θέμα της καθαριότητας του πάγκου, αλλά εφόσον εγώ είμαι η "καθαρίστρια" του σπιτιού, θα το χειριστώ ανάλογα.
Το μόνο που πρέπει να προσέξω είναι να μη ξαναπάρει στα χέρια της τη κάρτα μου ή το βιβλιάριο μου και δει το ποσό που λείπει... Ναι εκεί, σε αυτή τη περίπτωση, θα πρέπει να βρω αεροπλάνο να φύγω από τη χώρα! :P
xristospet21 έγραψε:Mε το καλο να σου ερθει το θεριο :oneup:
Ευχαριστώ Χρήστο! Κάτσε να τον παραγγείλω πρώτα. Και φυσικά κάτσε να είναι ...Ok! Μη ξεχνάμε και την αρνητική ενέργεια που μου έχει στείλει ο Artisti, χαχαα :lol:

Με προβληματίζει το εξής:
Μήπως να μην πάρω τον Ε10 και να πάρω τον Κ10 τελικά. Φοβάμαι τον ηλεκτρονικό... Είναι πιο επισφαλής αγορά. Και που να μπλέκεις με την eurogat κιόλας... Με τον k10, οι πιθανοί κίνδυνοι ελαχιστοποιούνται...

Τι λέτε εσείς?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:40 pm

Η αληθεια ειναι οτι τα ηλεκτρονικα και εγω τα φοβαμαι λιγο, αλλα δεν νομιζω να εχει θεματα, πλεον ολοι με ηλεκτρονικα βγαινουν...
Εγω παντως, αν θα τον ξαναεπαιρνα τωρα, θα επαιρνα αυτον χωρις το doser, για ευκολια. Δηλαδη λιγοτερο καθαρισμα και ισως να κανεις κατανομη χωρις wdt, με το doser δεν μπορεις να στρωσεις ομοιομορφα τον καφε, ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο, τουλαχιστον για τα vst καλαθια, με τα αλλα ενταξει δεν εχεις προβλημα.
Και λεω ισως, γιατι vst ειναι αυτα...θελουν τελεια κατανομη για να παρεις τελεια εκχυλιση...παντως πιστευω με on demand μυλο, μπορεις να κανεις πολυ πιο ευκολα κατανομη, απο οτι με εναν μυλο με doser, αναλογα με τον μυλο παντα... βλεπε mytho, που κανει πολυ ωραιο στρωσιμο, αλλα και Ε10 δεν παει πισω.
Με το doser παλι μπορεις να αφρατεψεις π.χ εναν καφε που θα σου παρουσιασει clumping, αλλα και ο παγκος σου θα ειναι παντα καθαρος...
αλλα και παλι νομιζω ειναι περισσοτερο μπελας...
Θα παρεις ενα τυπου idr ή coffee catcha και ο παγκος θα ειναι καθαρος και με τον on demand, οποτε δεν θα γκρινιαζει και η μανα σου.

Αν δεις κατι τετοιο στην αλεση https://www.youtube.com/watch?v=XnlxGTU8GhY αμεσως τηλ για αλλαγη...γιατι εχεις και προϊστορια με αυτα εσυ :lol:

Ετσι θα πρεπει να βγαινει https://www.youtube.com/watch?v=wxf_41sOzhI

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 22, 2017 12:50 pm

Αυτό ακριβώς το βιντεάκι είδα και εγώ πριν, γι αυτό είπα ότι προβληματίζομαι. Πιστεύεις εσύ ότι η eurogat θα σου αλλάξει έναν τέτοιο μύλο?? Εδώ δε μου άλλαζε τον κ3! Πάλι καλά που επενέβη η Compak από τα κεντρικά.
Και στο μαγαζί, την ελαττωματική παρτίδα των Κ10, με το ζόρι την παραδέχθηκαν και μόνο όταν βγήκε η "πληροφορία" απο κάποιον εργαζόμενο, ο οποίος μαλιστα μάθαμε ότι απολύθηκε... Και σε μένα μάλιστα που είμαι ιδιώτης και όχι επιχειρηματίας.
Έχει το ρίσκο του.

Αλλα απο την άλλη, με γοητεύει περισσοτερο ο Ε10!
Θέλει πιο πολύ διάβασμα/πείραμα βέβαια, γιατί δεν τον ξέρω οπως τον Κ10 και παίζουν ρόλο και τα ηλεκτρονικα.

Απάντηση