Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Compak K10

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 13, 2012 12:49 pm

Μετά απο πολύ διάβασμα είχα καταλήξει πως προτεινόμενος μύλος μετά τον Mazzer Robur σε ποιότητα άλεσης είναι ο Compak k10.Μάλιστα σύμφωνα με αυτό το πρόσφατο θέμα http://www.home-barista.com/grinders/co ... 23332.html οι διαστάσεις των μαχαιριών είναι ίδιες μεταξύ Robur 71mm και K10.
Έτσι έτυχε η προσφορά απο το μαγαζί Καραμάνης ΑΕΒΕ και μετά απο ενδελεχή έλεγχο του μύλου σε έσχατο βαθμό και πολύ σκέψη για το ποσό τον πήρα.
Ο μύλος φαινόταν καινούριος.Εκτός απο την συσκευή όλα τα υπόλοιπα ήταν σε νάιλον συσκευασία.Είχε λίγα υπολείμματα καφέ σε μερικά σημεία απο το εργοστασιακό τέστ φαντάζομαι και τα πάσα του φορέα του μαχαιριού είχαν το λευκό γράσο.
Τον έψαξα πάρα πολύ καλά,δεν είχε χτυπήματα ή κάτι ανησυχητικό. Να είναι καλά και ο υπάλληλος που με άντεξε..Τον ευχαριστώ.
Ήθελα βέβαια και να δω αν δουλεύει.Τον βάλαμε στην πρίζα αλλά τίποτα.Περίμενα λίγα λεπτά και αφού το έλεγξαν οι τεχνικοί,άλλαξαν τον διακόπτη γιατί ήταν προβληματικός.
Χάρηκα λίγο γιατί ήξερα οτι πάρα πολλοί Κ10 είχαν το ίδιο πρόβλημα με τον διακόπτη σε τέτοιο βαθμό που τον άλλαξαν απο το εργοστάσιο με περιστροφικό.Και είπα χάρηκα γιατί ήταν άλλο ένα δείγμα οτι ο μύλος δεν είχε ξανα δουλέψει όπως με διαβεβαίωναν οι υπάλληλοι.
Το μοναδικό χρώμα που υπήρχε ήταν το μαύρο και με δοσομετρητή.Δεν με πείραξε καθόλου.Ούτως ή άλλως είμαι οπαδός του δοσομετρητή.Το μόνο που θα ήθελα να είχε ο μύλος είναι οι εξωτερικές λεπτομέρειες που έχει ο K10 WBC ή πλέον Κ10 Pro barista.

Δηλαδή (Διαφορές Κ10 και Κ10 WBC):
  • -να μην έχει ενσωματωμένο tamper το κυριότερο
    Η βάση του tamper δυστυχώς δεν κόβεται και η αγορά ολόκληρου δοσομετρητή χωρίς tamper δεν αξίζει.
  • -να έχει μεταλλικό πιρούνι για το PF
    Το πλαστικό πιρούνι ίσως είναι και καλύτερο γιατί στηρίζεται το PF χωρίς να το κρατάς.
  • -διαφορετικά καπάκια στον λαιμό και τον δοσομετρητή.
    Τα πλαστικά καπάκια τα παρήγγειλα και θα τα αλλάξω γιατί νομίζω είναι πιο εύχρηστα.Θα βλέπω προς τα που είναι το ψιλό και το χοντρό και με βγαλμένο το καπάκι του δοσομετρητή.Μικρή λεπτομέρεια αλλά μου αρέσει και οπτικά.Ήταν και οικονομικά.Ένα κολάρο για τον λαιμό και ένα καπάκι για τον δοσομετρητή.
  • -αυτόματο κλείσιμο του μύλου όταν γεμίσει ο δοσομετρητής που παράλληλα είναι και προστατευτικό του τούνελ.
    Αυτό ευτυχώς βγήκε χωρίς κανένα κόπο με 2 βίδες και αμέσως εμφανίστηκε το τούνελ.Στους Pro barista έχει μόνο μια πλαστική προστασία που θέλει κόψιμο για να εμφανιστεί το τούνελ.Οπότε εκεί ήμουν τυχερός.
Ο μύλος είναι μεγάλος.Πιο μεγάλος απο τον Mazzer Super Jolly που σύμφωνα με αυτόν θα κάνω κάποιες συγκρίσεις.
08072012002.jpg
Έχει 68mm κωνικά μαχαίρια,500rpm και 760w μοτέρ (1hp αναφέρει επίσης η επίσημη ιστοσελίδα).
Για να πετύχει χαμηλές στροφές έχει μειωτήρα με γρανάζια.Για αυτό και μόλις σταματήσεις την λειτουργία μετά απο πολύ λίγα δευτερόλεπτα σταματάει και η περιστροφή την μαχαιριών.Μάλλον θα χρειάζεται και συντήρηση.
Ο δοσομετρητής γρήγορος και πιο μαλακός απο του Mazzer.Μετα απο την πατέντα με την κολλητική ταινία καθαρίζει άψογα και δεν χρειάζεται άλλη πατέντα. Πετάει λίγο αριστερά τον καφέ αλλά οφείλεται στην ταχύτητα που γυρίζει ο αστερίας.Αν το κάνεις αργά πέφτει στο κέντρο.
Το κόψιμό του γρήγορο.Για 19gr καφέ θέλει ±4sec για να τα αλέσει.Η άλεση του χωρίς ίχνος clumping με οποιονδήποτε καφέ και πάντα αφράτος.Θέλει καλή κατανομή για να χωρέσουν πλέον στο καλαθάκι τα 19gr μετα το κόψιμο γιατί παίρνουν αρκετό όγκο.
Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι οτι η άλεση δεν είναι ομοιόμορφη.
Βλέπω αρκετά ψιλοκομμένο καφέ (fines) αλλά και μερικά πιο χοντρά κομμάτια.Δεν ξέρω που οφείλεται και αν θέλουν και άλλο στρώσιμο τα μαχαίρια ή είναι λόγω κωνικών μαχαιριών,αλλά στην αρχή ήταν πιο έντονο το φαινόμενο.Αυτό νομίζω προκαλεί και early blonding.

Το τούνελ είναι πολύ εύκολο να καθαριστεί.Αρκετά μεγάλο και χωράει ένα πινελάκι μια χαρά.Η "ένωση" του τούνελ με τον δοσομετρητή γίνεται με ένα πλαστικό κομμάτι και δεν είναι τέλεια.Δεν εφάπτονται καλά και χρειάζεται παρέμβαση για να κλείσουν οι χαραμάδες και να μην περνάει καφές στο σώμα του μύλου. Εύκολα πάντως έκλεισα τις χαραμάδες με ένα έλασμα που έχουν οι σακούλες του καφέ.Σε κάποιον κάτοχο μάλιστα λόγω πτώσης του μύλου από την μεταφορική πιθανόν, έσπασε το πλαστικό σε ένα σημείο στο επάνω μέρος χωρίς να το καταλάβει και είχε γεμίσει το σώμα του μύλου με καφέ. http://www.home-barista.com/grinders/co ... 90-50.html
Η ρύθμιση είναι χωρίς βήματα stepless.Ξεβιδώνοντας την κάθετη βίδα επάνω στο αριθμημένο κολάρο τον ελευθερώνεις και περιστρέφοντας τον,αλλάζεις την ρύθμιση.Είναι πολύ εύκολος στην αλλαγή χωρίς καθόλου δύναμη αν συγκρίνω με τον Mazzer.
Το κολάρο αυτό είναι βιδωμένο σε μία μεταλλική αλουμινένια στεφάνη και αυτή στην συνέχεια βιδωμένη πάνω στον φορέα του εξωτερικού μαχαιριού.
Η αλουμινένια στεφάνη είναι πολύ λεπτή και εύκολα χαλάνε τα πάσα της.Πιστεύω δεν είναι και η καλύτερη κατασκευή όλο αυτό.Εμένα ήδη χάλασαν.Τουλάχιστον έχει έτοιμες τρύπες η στεφάνη για να βιδώσεις το κολάρο σε άλλη θέση.
Ένα άλλο θέμα με την παραπάνω κατασκευή είναι οτι το αριθμημένο κολάρο δεν σφραγίζει την είσοδο του καφέ στα μαχαίρια και κάποια κομματάκια απο τον κομμένο καφέ περνάνε κάτω απο το κολάρο.Μία φωτογραφία για να καταλάβετε.
2.jpg
3.1.jpg
Το έλυσα και αυτό μακραίνοντας τον λαιμό του κολάρου με χαρτοταινία ώστε να σφραγίσει με τον φορέα των μαχαιριών.

Η κατακράτηση μετά απο μερικά κοψίματα είναι σχεδόν πάντα μηδενική.

Τώρα στο θέμα ποιότητας φλιτζανιού συγκρίνοντας τον με τον Super Jolly.
Πιστεύω πως δεν έχει τεράστια διαφορά με τέτοιους μύλους το ποτήρι αλλά πιο πολύ στην άλεση.Ο super jolly είχε λίγο clumping οπότε ήθελε λιγάκι δουλειά παραπάνω.Ο Κ10 δεν έχει ίχνος clumping βέβαια νομίζω πως έχω early blonding.Φαντάζομαι πως φταίει η ανομοιομορφία στην άλεση.Δεν ξέρω;
Κάτι τέτοιες είναι η διαφορές που έχω δει εγώ.
Σαν ποιότητα κατασκευής είναι στιβαρός ο μύλος και βαρύς.Νομίζω όμως πως σε αυτό το θέμα η Mazzer δεν έχει αντίπαλο.

Θα ανεβάσω και ένα βίντεο ενώ αλέθει.
Θα συνεχιστεί το review του μύλου και με χαρά να απαντήσω σε όποια ερωτήματα μιας και δεν νομίζω οτι είμαι και ο καλύτερος στην παρουσίαση,αλλά προσπαθώ.
Συνημμένα
11072012005.jpg
Το πλαστικό κομμάτι που συνδέει το τούνελ με τον δοσομετρητή. Το άσπρο κομμάτι είναι το έλασμα που σφήνωσα για να μην περνάει καφέ μέσα στον μύλο.
11.jpg
9.jpg
7.jpg
5.jpg
4.jpg
Εδώ φαίνεται και το τυφλό σημείο όπου περνούσαν κομματάκια καφέ.
3.jpg
Το αλουμινένιο δαχτυλίδι όπου βιδώνεται το αριθμημένο κολάρο.
1.jpg
Το αριθμημένο κολάρο

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Οκτ 13, 2012 1:51 pm

Πολύ χρήσιμο Βαγγέλη, ευχαριστούμε. 19 γραμμάρια σε 4 δευτερόλεπτα :o .

Στην πρώτη φωτογραφία τι είναι αυτό που έχεις τοποθετήσει κάτω από το κλείστρο;
Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:...Για να πετύχει χαμηλές στροφές έχει μειωτήρα με γρανάζια.Για αυτό και μόλις σταματήσεις την λειτουργία μετά απο πολύ λίγα δευτερόλεπτα σταματάει και η περιστροφή την μαχαιριών.Μάλλον θα χρειάζεται και συντήρηση...
Έχει αναφερθεί κάποια ιδιαίτερη συντήρηση από τον κατασκευαστή ή κάποιον άλλο;

Κάπου σε έχασα, ποια είναι πατέντα του δοσομετρητή;

Τέλος αυτό το οποίο με είχε προβληματίσει και στον k3, γράφεις πως με μία βίδα λασκάρεις το κολάρο και έχει την δυνατότητα να το περιστρέφεις πολύ εύκολα. Συμβαίνει το ίδιο και στον mazzer; Αν όχι υπάρχει αισθητή διαφορά στο μήκος του σπειρώματος; Αν κρίνω από τον anfim και τον compak ( stepped και stepless) η διαφορά θα είναι πολύ μεγάλη.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 13, 2012 2:38 pm

spyros έγραψε: Στην πρώτη φωτογραφία τι είναι αυτό που έχεις τοποθετήσει κάτω από το κλείστρο;
Είναι μια σταχτοθήκη που έκοψα και την έφτιαξα σαν βάση του pf για να πατάω στην δυναμομετρική βάση
Έχει αναφερθεί κάποια ιδιαίτερη συντήρηση από τον κατασκευαστή ή κάποιον άλλο;
Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι επίσημο από την εταιρία αλλά σίγουρα θα θέλει.
Κάπου σε έχασα, ποια είναι πατέντα του δοσομετρητή;
Είναι η γνωστή με την κολλητική ταινία στον αστέρια για να καθαρίζει το "πάτωμα" του δοσομετρητή.Κανε ένα search στο φόρουμ.
Τέλος αυτό το οποίο με είχε προβληματίσει και στον k3, γράφεις πως με μία βίδα λασκάρεις το κολάρο και έχει την δυνατότητα να το περιστρέφεις πολύ εύκολα.

Είδες γι'αυτό έγραψα δεν τα παω καλά με τις παρουσιάσεις.Ξέχασα να το σημειώσω.θα το δείξω με μια φωτογραφία.Είναι μια κάθετη βίδα η οποία συγκρατεί το κολάρο να μην γυρίζει όταν λειτουργεί ο μύλος και υπάρχει πρόβλημα να χαθεί η ρύθμιση.Όταν χαλαρώσεις αυτην την βίδα απασφαλίζεις,να το πω έτσι,το κολάρο και το γυρίζεις χωρίς ιδιαίτερη δύναμη.Στους mazzer είναι λίγο πιο σφιχτό.
Συμβαίνει το ίδιο και στον mazzer;
Ο mazzer δεν έχει τέτοια βίδα.Δεν χρειάζεται γιατί είναι σφιχτά για να γυρίσεις το κολάρο γιατί το σπρώχνουν 3 ελατήρια.
Αν όχι υπάρχει αισθητή διαφορά στο μήκος του σπειρώματος;
Όχι δεν υπάρχει.Αλλά δεν κατάλαβα και τι ρωτάς ακριβώς.
Αν κρίνω από τον anfim και τον compak ( stepped και stepless) η διαφορά θα είναι πολύ μεγάλη.
Σε τι πράγμα;Δεν κατάλαβα;

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Οκτ 13, 2012 3:01 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με το stepped και stepples ήταν η πρώτη απορία μου όταν είδα από κοντά τον compak. Πως δηλαδή συγκρατείται και δεν περιστρέφεται με την κίνηση του μοτέρ. Η απορία μου λύθηκε αμέσως όταν αφαίρεσα για πρώτη φορά τον άνω φορέα και είδα ότι ήταν αισθητά μεγαλύτερος σε μήκος από εκείνο του anfim. Γι' αυτό και θέλει πάρα πολλές περιστροφές για να αφαιρεθεί.

Στον anfim είναι αδύνατο να κρατήσεις σταθερό το κολάρο αν προσπαθήσεις να αλέσεις και αφαιρέσεις την μύτη. Βλέποντας αυτή τη φωτογραφία της παρουσίασής σου μου δημιουργήθηκε η απορία για τον τρόπο συγκράτησης του κολάρου.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Οκτ 13, 2012 3:35 pm

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί το έγραψα περιληπτικά, αν όχι πες μπορώ να ανεβάζω κάποια φώτο. Στην συγκράτηση συμβάλλουν και οι εγκοπές που φαίνονται στην 6η φώτο του k10 της παρουσίασής σου ( παρόμοιες έχει και ο k3). Καλύφθηκα πάντως με την περιγραφή σου για την βίδα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 13, 2012 6:46 pm

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση του μύλου Βαγγέλη.
Μάλλον δεν θα έχουν στρώσει τα μαχαίρια του και ελπίζω να μην χρειάζεται και αυτός τα ίδια κιλά με τον Robur. Αν και ένας καλός espresso μύλος έχει πάνω από μία κατανομές μεγέθους άλεσης (ουσιαστικά είναι λάθος να μιλάμε για ομοιογενές κόψιμο) εν τούτοις πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να βλέπεις αυτήν την ανομοιογένεια διά γυμνού οφθαλμού.
Πόση ποσότητα καφέ έχεις κόψει μέχρι στιγμής;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 13, 2012 7:15 pm

Χονδρικά εχω κόψει γύρω στα 3-4κιλά.
Και εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο να μπορώ να δω τέτοια διαφορά με γυμνό μάτι.
Δεν ξέρω που οφείλεται και προβληματίζομαι.
Βλέπω κόκκους σκόνης αλλά και πιο χοντρα κομματάκια που μπορώ να τα πιάσω με τα δάχτυλα.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.Θα προσπαθήσω να βγάλω και
μια φωτογραφία.
Θα συγκρίνω την άλεση και με του super jolly.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 13, 2012 7:26 pm

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:...
Θα συγκρίνω την άλεση και με του super jolly.
Αυτό ξέχασα να στο γράψω, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να συγκρίνεις το blonding point από τον ίδιο καφέ κομμένο και από τους δύο μύλους και με τις ίδιες παραμέτρους εκχύλισης. Στην αρχή νόμιζα, ότι η αναφορά σου για early blonding στην περίπτωση του K10 ήταν συγκριτικά με τον Super Jolly αλλά μάλλον δεν κατάλαβα καλά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Οκτ 13, 2012 7:46 pm

Για τον robur πόσα κιλά λένε ότι πρέπει να κόψει για να στρώσουν τα μαχαίρια;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Οκτ 13, 2012 8:17 pm

Από 5 μέχρι 25 κιλά.
http://www.jimseven.com/2011/06/15/dear ... facturers/
Βέβαια δεν ξέρουμε αν άλλαξε κάτι από τότε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση