Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιαν 29, 2018 10:42 pm

Πολύ γρήγορη άλεση ,εξαιρετικά αφράτη ,σημαντική κατακράτηση (3γρ?) αλλά φαινεται να καθαρίζεται εύκολα.Πιο εύκολα θα καθάριζε με την υλοποίηση που παρέθεσε προηγουμένως η σταυριάνα με τη ''φυσαρμόνικα'' πάνω στο hopper.Το μόνο που δεν έχει ειναι κάθετη άλεση ,αλλά ..... την χρειάζεται?
Μια παρόμοια υλοποίηση ειναι αυτή του niche zero ,μόνο που αυτός ειναι γερμένος προς τα εμπρός για να αδειάζει έυκολα το τούνελ.Μήπως αν έβαζες το μύλο σε με κεκλιμένη επιφάνεια ,κατάφερνες να αδειάζει πιο εύκολα μόνος του?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 29, 2018 11:31 pm

Η κατακρατηση ειναι 5 γρ, 3,5 γρ κραταει το τουνελ την πρωτη φορα και οταν βαζεις μπρος τον μυλο για δευτερη φορα, πεταει στο τουνελ αλλο 1,5γρ.
Επισης 0,3 - 0,5 γρ κραταει μεσα στο χωρο αλεσης, στον πατο εκει που ειναι τα μαχαιρια, αυτα δεν μπορεις να τα παρεις, μονο με ηλεκτρικη σκουπα ή αυτη τη τρομπα που φυσαει, συνολο δηλαδη 5,5 γρ.
Οταν ειναι τελειως καθαρος ο μυλος, η ποσοτητα που κρατιεται μεσα στα μαχαιρια ειναι μεγαλυτερη, αλλα αν αλεσεις μια φορα και γεμισουν οι εσοχες με καφε, μετα κραταει αυτο το 0,3 - 0,5.
Προσωπικα δεν με ενοχλει αυτο το 0,3 - 0,5 οποτε νομιζω δεν μου χρειαζεται η τρομπα.

Ο μυλος προοριζεται για επαγγελματικη χρηση, οποτε η καθετη αλεση, ειναι σχετικα αχρειαστη.
Για οικιακη χρηση θα ηταν τελειο, αλλα...

Αυτα ειναι τα αρνητικα του μυλου οταν τον δουλευεις στο σπιτι, η αρκετη κατακρατηση που ευτυχως καθαριζοντας το τουνελ την παιρνεις σχεδον ολη.
Απλα πρεπει να ζεις με αυτο, ή θα καθαριζεις το τουνελ ή θα πετας καφε, ευτυχως καθαριζεται ευκολα και γρηγορα.

Εν ανανομη του τελειου οικιακου μυλου 8-)

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Τρί Ιαν 30, 2018 3:11 pm

Στον Κ10 εχεις την δυνατοτητα να παρεις σχεδον ολον τον καφε απο το οριζοντιο τουνελ με ενα πινελακι.
Στον Ε10 δεν μπορεις να κανεις τιποτα, παρα μονο να πεταξεις 4-5 gr καφε για να μην υπαρχουν υπολειμματα απο
την προηγουμενη αλεση.Αν θελει καποιος να το αποφυγει αυτο τοτε ειναι μονοδρομος ο μυλος καθετης αλεσης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Compak K10

Δημοσίευση από cosini » Τετ Ιαν 31, 2018 8:51 am

xatziilias έγραψε: Στον Ε10 δεν μπορεις να κανεις τιποτα, παρα μονο να πεταξεις 4-5 gr καφε για να μην υπαρχουν υπολειμματα απο
την προηγουμενη αλεση.Αν θελει καποιος να το αποφυγει αυτο τοτε ειναι μονοδρομος ο μυλος καθετης αλεσης.
Ο συγκεκριμένος μύλος ( όπως και πολλοί άλλοι ) από την στιγμή που κατασκευάζετε για επαγγελματική χρήση η περισσότερη προσοχή δίνεται σε κάποια σημεία και σε κάποια άλλα λιγότερη, σύμφωνα πάντα με την επαγγελματική του χρήση και όχι την οικιακή.

Έτσι λοιπόν υπάρχει παρακράτηση που για επαγγελματική χρήση είναι αμελητέα έως και αδιάφορη , για οικιακή όμως χρήση είναι σεβαστή.

Υπάρχει όμως μια λύση και είναι η παρακάτω για κάποιον που διαθέτει τον μύλο η και παρομοίους και θέλει μια πιο εύκολη λύση από τα πινέλα .


https://www.youtube.com/watch?v=j3B9AIOzXrM :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 31, 2018 9:43 am

Δημήτρη, τη λύση την αναφέραμε με το ίδιο βίντεο λίγα posts πριν! :P

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Compak K10

Δημοσίευση από cosini » Τετ Ιαν 31, 2018 10:04 am

:OOPS: πρωί πρωί .... ακόμη δεν άνοιξαν τα μάτια :f010:
πρέπει να πιώ κανένα καφεδάκι πρώτα :coffee: χαχαχα
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Compak K10

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Ιαν 31, 2018 10:37 am

Ρε παιδια, αυτο το poire ειναι αυτο που πουλαν στα φαρμακεια και γινονται και τα κλισματα; :a042:
Ή ειναι καποιο πιο ειδικο για τις δικες μας περιπτωσεις;;;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιαν 31, 2018 11:19 am

lio14 έγραψε:Ρε παιδια, αυτο το poire ειναι αυτο που πουλαν στα φαρμακεια και γινονται και τα κλισματα; :a042:
Ή ειναι καποιο πιο ειδικο για τις δικες μας περιπτωσεις;;;
Όχι δεν είναι ίδιο. Ούτε το ακριβές εργαστηριακό poire των σιφωνίων κάνει. Θέλει προσαρμογή στο μέγεθος του λαιμού του μύλου και συγκεκριμένο μέγεθος. Αλλιώς, μια κατασκευή τύπου 'φυσαρμόνικας' όπως στο βίντεο ,είναι ιδανική!

Προσωπικά έχω βρει την υλοποίηση που θεωρώ ιδανική για αυτή τη δουλειά: Collapsible accordion bottles
Αλλά τα έχω βρει (εκτός Πανεπιστημίου) μόνο μέσω ebay/amazon, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω... (Συν του ότι πλέον δε με απασχολεί η κατακράτηση)

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από loft » Τετ Ιαν 31, 2018 11:30 am

Αυτό που δείχνει το video είναι κορνέ ζαχαροπλαστικής. Κάτι σαν αυτά:
cake decor
ή
Μπουκαλάκια Διακόσμησης Κορνέ
Αυτά προϋποθέτουν να μην χρησιμοποιείς το hopper.

Αν όμως δουλεύεις με το hopper στη θέση του, τότε μπορείς να φυσάς με ένα poire από την έξοδο του τούνελ με κάτι τέτοιο:
Air Blower για καθαρισμό σκόνης φακού φωτογραφικής μηχανής

Υπάρχουν βέβαια και καλύτερης ποιότητας-μεγαλύτερα-ακριβότερα poire για χρήση σε εργαστήριο χημείας ή ιατρικά εργαλεία, αλλά πρέπει να είναι το κατάλληλο μέγεθος για να ταιριάξουν στη θέση του hopper.
Jazz έγραψε: Όχι δεν είναι ίδιο. Ούτε το ακριβές εργαστηριακό poire των σιφωνίων κάνει. Θέλει προσαρμογή στο μέγεθος του λαιμού του μύλου και συγκεκριμένο μέγεθος.
Αυτό το poire των σιφωνίων αν είναι αρκετά μεγάλο ίσως μπορέσεις να το κόψεις αλλά δεν συμφέρει.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 31, 2018 2:04 pm

Παιδια εμενα μου δινει την εντυπωση οτι, οτι πεφτει, πεφτει πιο πολυ απο το κοπανιμα παρα απο την τρομπα. :a014:

Επισης αν δειτε προσεκτικα, οταν αρχιζει να κοπαναει, ακομα βγαζει καφε ο μυλος και μετα απο το κοπανιμα δεν βλεπω να πεφτει κατι παραπανω του 0,5 - 1 γρ. το πολυ.

Επειδη τον ξερω καλα τον μυλο, οταν εχει αλεση την δοση και συνεχισει να δουλευει με αδεια τα μαχαιρια, επειδη κουνιουνται μεσα τα πτερυγια, σιγα - σιγα σπρωχνει τον καφε στο τουνελ και πεφτει λιγο ακομα ενω νομιζεις οτι εχει τελειωσει.

Μου φαινεται πολυ μουφα το βιντεο και αυτη η διαδικασια γενικα.Δεν κανει κατι επι της ουσιας, τζαμπα κοπαναει ο τυπος.

Απάντηση