Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
user1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2017 1:43 am

Re: Compak K10

Δημοσίευση από user1 » Σάβ Ιούλ 22, 2017 4:56 pm

Η 'αντίρρηση' μου είναι ότι ο κ10 δεν κάνει για το σπίτι. Επίσης καλό είναι να γνωρίζουμε τους μύλους που πρόκειται να κυκλοφόρησουν και ο καθένας να κρίνει. Ο παραπάνω μύλος είναι κάθετης άλεσης και ο μοναδικός που κάνει κατανομή. Τον αναφέρω γιατί τον θεωρώ καλύτερο για το σπίτι, νέος είμαι δεν έχω την δική σας εμπειρία. Ίσως κάνω και λάθος.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Ιούλ 22, 2017 6:25 pm

Jazz έγραψε:...Αν βεβαιως μου προτεινετε ενα συγκεκριμενο μυλο οπως τον περιγραφετε, θα το σκεφτω σοβαρα! Θελω τα λεφτα να πιασουν τοπο εννοειται!
Mola e...take a number ;)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 22, 2017 6:56 pm

Σίγουρα είναι δύσκολη ιστορία ένας πολύ καλός μύλος.
Ο Κ10 έχει δοκιμασμένα αποτελέσματα ακόμα και στο WBC.
Όμως για το σπίτι έχει τα προβλήματά του για αυτό άλλωστε όταν τον είχα βρει παλιά μεταχειρισμένο δεν τον αγόρασα.
Τώρα αφού το ξεκίνησε ήδη η baratza θα δούμε και από άλλους μύλους κάθετης ροής.
Αλλά πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος σε χρήση για βγουν ασφαλή συμπεράσματα γιατί κάτι πανάκριβοι μύλοι από Αμερική που θα έλυναν όλα τα προβλήματα του καθημερινού home Barista βγήκαν στο τέλος πολύ κατώτεροι του αναμενομένου.
Τώρα οποίος δεν κρατιέται και θέλει εδώ και τώρα την πρωτοπορεία θα γίνει στη πράξη beta tester όπως ο UltiMo.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιούλ 22, 2017 7:24 pm

Ρε παιδια, καθετη αλεση δεν σημαινει και κατανομη...ειδαμε και τον sette...
Aυτο το πραγμα που κανει ο Malghut
18011984_273195069805839_3464018865141317632_n.jpg
δεν ειναι κατανομη...ειδικα για vst καλαθι θα θελεις σιγουρα wdt...
Και ο sette, με χτυπηματακι στο παγκο και ocd για leveling, εχει channeling απο την περιφερεια.Το ιδιο θα γινεται και με τον malghut.
Κατανομη απ' ευθειας κανει μονο ο verslab.
Σιγουρα ο Malghut πιο φιλικος για σπιτι απο τον Κ10, μικρος σε ογκο, μικρη παρακρατηση, αλλα να κυκλοφορησει να δουμε τι κανει και αν βγαζει καποιο θεμα...ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε :lol:
Δεν λεω οτι δεν θα ειναι καλος, αλλα ας περπατησει πρωτα...

Απορια... :a014: και single dosing να ειναι ο μυλος, παλι δεν εχουμε ανομοιομορφη αλεση εστω και σε πολυ μικρο βαθμο οπως συμβαινει στους μεγαλους επαγγελματικους?
Δηλαδη βαζεις 20γρ να αλεσεις...οι πρωτοι κοκκοι που θα εχουν 20γρ βαρος απο πανω τους, δεν θα εχουν διαφορερικη αλεση απο τους τελευταιους που δεν εχουν καθολου βαρος? ή υπαρχει διαφορετικη διαδικασια εκει στον τροπο αλεσης?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 22, 2017 8:15 pm

Τώρα κατάλαβα τι λέτε/ποιους προτίνετε.
Παιδιά, μαζί σας! Έχετε δικιο γιατί όλοι αυτοί οι ανερχόμενοι μύλοι "λύνουν" τα χέρια στα περισσότερα προβλήματα των home baristas.
Αλλά έχουν ένα βασικό ελλάτωμα: Δεν είναι δοκιμασμένοι στην αγορά! Κανείς δε ξέρει τη συμπεριφορά τους στο χρόνο. Και όταν δίνεις τόσο μεγάλα χρηματικά ποσά, έχεις την απαίτηση η αγορά σου να κρατήσει. Και εγώ για πολλούς λόγους τον sette πχ ήθελα πριν 2 μήνες. Αλλά μετά σκέφτηκα: Τα ξέχασες τα του Vario, Baratza ? Ποιος σου λέει οτι δε θα πετάξεις 600+ ευρώ και θα κλαις μετά με μαύρο δακρυ?? Τουλάχιστον με τους επαγγελματικους αυτης της κατηγορίας, ξερεις ότι εχουν περάσει από "40 κύματα". Προσωπικά 2 χρόνια τώρα στο μαγαζί ο Κ10 έχει αποδειχθεί σκυλί! Δε καταλαβαίνει τιποτα. Αλέθει απροβλημάτιστα και το ίδιο ποιοτικά ~9kg τη μερα (κάθε μέρα)! Έχει πιστοποιήσεις που λέμε. Δε βγήκε τώρα στην αγορά. Δεν θα γίνουμε εμείς οι 'δοκιμαστές'.
Δε πιστεύω φυσικά ότι θα μου λύσει ολα τα προβλήματα ο Κ10 (ή ο Ε10). Θα κάνω τους συμβιβασμούς μου. Αλλά δε θα τον 'βαζω στη μπριζα' με το φοβο ότι θα βρεθώ προ εκπλήξεως!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιούλ 22, 2017 8:29 pm

Kαι ο sette οταν βγηκε, ολοι ουαου κανανε και τωρα....

O μυλος που ανεβασε σε βιντεο ο user1 παντως, ειναι εγγυηση...δεν ειναι ο πρωτος που φτιαχνεται, εχουν φτιαχτει και αλλοι απο τον ιδιο ανθρωπο και ειναι εγγυηση.

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Ιούλ 22, 2017 10:18 pm

Ο μύλος που προτείνει ο user1 δεν εχει ουδεμία σχέση με οτιδήποτε εμπορικό κυκλοφορεί. Αν ρωτήσει κανεις τον κατασκευαστή του, θα καταλάβει οτι αυτά που δίνει στο barista δεν τα παίρνει από μύλους κόστους πανω από 2000€. Κατανομή στο pf απευθείας, καταργωντας την έννοια της κατανομής από το barista. Απλά χρησιμοποιείς ένα OCD για leveling, πάτημα και τέλος.

Κάποιος ο οποίος θέλει να δώσει τα ποσά που ανέφερε η Jazz, θα έλεγα να το ψάξει λίγο παραπάνω το θέμα μύλος. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Ιούλ 22, 2017 10:45 pm

Παιδιά ο Mola κατανομή δεν υπόσχεται οτι κάνει, αλλά αν βγάζει αφράτο καφέ χωρίς σβόλιασμα, έχει κατακράτηση 0,1g έως βαριά 0,2g και ομοιογένεια στην άλεση, εμένα μου φτάνουν και μου περισσέυουν και δεν με πειράζει ούτε το wdt, ούτε το leveling (αν και wdt δεν έχω δει ποτέ στα βιντεάκια που κυκλοφορούν από τους ίδιους). Η κατακράτηση, τα πινελάκια και τα συνεχή ζυγίσματα με κουράζουν. Επίσης το μέγεθος είναι μικρό, χωρίς πολλά ηλεκτρολικά μπιχλιμπίδια και κατά την προσωπική μου γνώμη μακράν ότι πιο καλαίσθητο design σε μύλο. Σχεδιασμένος για single dosing και με ταχύτητα περιστροφής των μαχαιριών που πλησιάζει στον χειροκίνητο!
Για το θέμα της αξιοπιστίας, επειδή δεν έχει κυκλοφορήσει στην αγορά, το γεγονός ότι το προηγούμενο project τους με τον χειροκίνητο είχε εξαιρετικό αποτέλεσμα δείχνει ανθρώπους που ξέρουν τη δουλειά στην ολότητά της (έρευνα-κατασκευή-ευρεία παραγωγή-after sale services). Αντίθετα επιφυλακτικοί πρέπει να είμαστε με ανθρώπους μου μπορεί αποδεδειγμένα να κατέχουν το μαστοριλίκη, αλλά τα προιόντα τους δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα σε μαζική παραγωγή και υποστήριξη για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Φυσικά δεν βγάζει κανένας άχρηστο τον Κ10 και δοκιμασμένος είναι και φοβερά αποτελέσματα βγάζει, απλά ο Mola αναφέρθηκε σαν εναλλακτική, η οποία σε κάποια σημεία υπερτερεί.

Σταυριάνα αποφάσισες δώσεις αρκετά λεφτά σε μια περίοδο που παρουσιάζονται αρκετά νέα δεδομένα, οπότε εαν δεν είσαι 200% σίγουρη για την επιλογή σου καλό είναι να περιμένεις μέχρι να δεις όλα τα προιόντα να βγαίνουν στην αγορά και να δοκιμάζονται.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 23, 2017 1:39 am

Για την καθετη αλεση αναφερομουν γενικως...γιατι αυτη η καθετη η αλεση που κανει ο sette και ο mahlgut, παρουσιαζεται σαν καποιο τρομερο πλεονεκτημα, ενω στην ουσια δεν ειναι, υπαρχουν μυλοι που κανουν πιο ωραιο στρωσιμο τον αλεσμενο καφε στο καλαθι και δεν εχουν καθετη αλεση και δεν αναφερομαι στον verslab ή στον μυλο που προτεινει ο user1, οπου εκει η κατανομη ειναι σε αλλο επιπεδο, με απολυτη επαναληψημοτητα και δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη απο τον χρηστη.

Αυτο το καταλληλος για single dosing, δεν μπορω να το καταλαβω...επειδη δεν εχει hopper?
Πετας μεσα στον μυλο 20γρ να αλεσει...οι πρωτοι και τελευταιοι κοκκοι θα εχουν διαφορετικη αλεση οπως ειναι λογικο, αλλα πολυ μικρη διαφορα...τι διαφορα εχει, απο το πεταξεις 20γρ στον Κ10 να αλεσει?
Ειναι διαφορετικος ο τροπος που γινεται η αλεση στον mahlgut? Δεν μαζευονται οι κοκκοι μες τα μαχαρια οταν τους βαζεις? Αυτο δεν γνωριζω, με αποτελεσμα να μην μπορω να καταλαβω το καταλληλος για single dosing...
Αν μπορεις να μου το εξηγησεις, να το καταλαβω.
Στον Κ10 με γεματο hopper ή αν βαλεις κατι σαν βαριδι, κατι σαν πιστονι, να παταει τους κοκκους, να εχουν βαρος δηλαδη απο πανω τους, θα παρεις τελειως ομοιογενης αλεση.

Για την παρακρατηση δεν τον συζηταμε καν...ωστοσο με 2-3 κινησεις, καθαρισεις στον Κ10 με doser, στην εκδοση dosserless (E10) απλα πετας λιγο καφε αναγκαστικα (αγνωστο ποσο, δεν τον εχει κανεις ακομα).

Αλλα για τον μυλο που προτεινει ο user1 και τον κατασκευαστη του, θα διαφωνισω μαζι σου.
Μεγαλα κωνικα μαχαρια, απολυτη κατανομη, ευκολια στο τερμα και επαναληψημοτητα. Δεν ειναι ο πρωτος μυλος που φτιαχνει, ευχομαι ουτε ο τελευταιος. Οι μυλοι δουλευουν σε μαγαζια, εχουν παει σε εκθεσεις, σε διαγωνισμους και ειναι το απολυτο ονειρο για εναν home barista, με exrtraction yield που δεν τον πιανει κανενας μυλος της αγορας.
Τωρα να εχουμε αμφιβολιες για ποιοτητα κατασκευης και αποδοσης στον χρονο, νομιζω ειναι αστειο αν γνωριζουμε πραγματικα για τι μιλαμε.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 23, 2017 12:59 pm

Γιατι εγω, απο το "μυλος single dosing" καταλαβαινω οτι ο μυλος μπορει να αλεσει μονο μια δοση, δεν μπορει δυο, δεν μπορει τρεις (μαζι).
Αυτο, δεν τον κανει ομως να εχει πιο ομοιομορφη αλεση απο εναν μεγαλο κωνικο δουλευοντας τον single dosing, εφ' οσον ο τροπος αλεσης ειναι ο ιδιος.
Γι' αυτο λεω να μου εξηγησεις πως δουλευει, γιατι εσυ τον εχεις ψαξει καλα το συγκεκριμενο μυλο.
Εχει δηλαδη καποιο συστημα απο πανω, το οποιο "συμπιεζει" τους κοκκους, ωστε να υπαρχει πιο ομοιομορφη αλεση οπως δουλευει ενας μεγαλος μυλος με γεματο hopper ή καποιο βαρος να παταει τους κοκκους με οικιακη πατεντα?

Απάντηση