Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Πέμ Φεβ 01, 2018 7:08 pm

Αν και ψηνω μονος μου δεν μπαινω στην διαδικασια να πεταξω ουτε ενα gr.
Αυτο ειναι κατι που συμβαινει σε ολους τους μυλους on demand. Οπως σε ολα τα πραγματα ζυγιζεις τα υπερ
και τα κατα και επιλεγεις.Οπως ολοι ξερουμε δεν υπαρχει τιποτα τελειο,και γι αυτο ειμαστε εμεις εδω για να
τα εντοπιζουμε και να βγαινουν συμπερασματα.Ειμαι σιγουρος οτι και οι μυλοι καθετης αλεσης καπου θα υστερουν.
Κατα τα αλλα οΕ10 ειναι απιστευτο εργαλειο με την γνωστη αλεση Compak, με πολυ ευκολα ηλεκτρονικα
και εμενα μου εχει κανει τη διαδικασια της αλεσης πιο ευκολη.
Τωρα εχω μια μεγαλη απορια.Γιατι δεν ανοιγουμε ενα νημα για τον Ε10 αλλα γραφουμε στον Κ10 να μπορει να το
βρει καποιος που ενδιαφερεται

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Φεβ 01, 2018 7:45 pm

Ηλια με ποιον τροπο παιρνεις τη παρακρατηση και δεν πετας ουτε ενα γρ?

Για την καθετη αλεση, το θεμα ειναι οτι απλα δεν εχει βγει ακομα ηλεκτρικος με hi end αλεση, ο πολλα υποσχομενος mola -e μονο, μενει να κυκλοφορισει και να μαθουμε τι κανει και ποσο αξιοπιστος ειναι.
Για την ωρα προπληρωμη, στο περιμενε και αγορα με σχετικο ρισκο ως προς το οτι δεν ξερουμε τι θα κανει με σιγουρια.
Ο ΕG1 και ο caedo με flat burrs ομως και μηδενικη σχεδον παρακρατηση, ακομα δεν κυκλοφορισαν και με τιμες στον Θεο, 3000 και 5000 αντιστοιχα.
Οι monolith μετα και αυτοι με χαμηλη παρακρατηση, αλλα ακριβοι και με προπληρωμη και στο περιμενε, συν τελωνειο, συν μεταφορικα.
Ο sette απο την αλλη, προσιτη τιμη και ελκυστικος μυλος, αλλα με πολυ μετρια αλεση , απ' οτι λενε οι χρηστες... ειδικα αν ισχυει αυτο
Rallakias έγραψε: Δηλαδή:Λόγω σχεδίασης των μαχαιριών του sette επειδή (για πρώτη φορά?) περιστρέφεται το εξωτερικό μαχαίρι εναντι του εσωτερικού , το αποτέλεσμα της άλεσης του είναι -ας μου επιτραπεί η απλοποίηση- πάντα ίδιο.Δηλαδή το μέσο μέγεθος των κόκκων που παράγει είναι σταθερό είτε αλέσεις ψιλά είτε χοντρά.Πώς αποδεικνύεται αυτό?Με μετρήσεις που δείχνουν οτι είτε αλέσεις ψιλά είτε χοντρά , το ποσοστό εκχύλισης ειναι ίδιο.Αντίθετα ενας άλλος μύλος θα άλλαζε το μέσο μέγεθος κόκκων ,αλλάζοντας τη ρύθμισή του.Τότε πώς αλλάζει η ταχύτητα της εκχύλισης-θα ρωτήσει κάποιος.Απλά αλλάζοντας το πλήθος των fines που παραγονται.Δηλαδή ο μύλος αλέθει με εναν μόνο τρόπο σε όποια ρύθμιση και αν τον βάλεις , απλά όσο σφίγγεις την άλεση , τόσο παράγει περισσότερα fines!!!Γι αυτό το λόγο δεν ειναι καλό το αποτέλεσμα σε πολύ χοντρές αλέσεις ή σε πολύ ψιλές.
νομιζω ειναι πολυ φαουλ

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Φεβ 01, 2018 8:34 pm

Πηρα εδω και κανα μηνα ενα ωραιο σετακι V60
IMG_1282.JPG
Θα ηθελα ενα δευτερο μυλαρακι, αλλα τι να τον κανεις π.χ. τον sette αν στο V60 σου βγαζει πολλα fines ή σε ψιλη αλεση για espresso με pre infusion κανει το ιδιο, οταν ο Κ10 στο κοσκινο Kruve σε ψιλη αλεση, σου βγαζει μονο 5 -10 κοκκακια fines.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:38 pm

Και τα fines χρειάζονται με μέτρο ρε παιδιά, μην τα βλέπουμε σαν τον απόλυτο εχθρό...
Ωραία το σετάκι Χρήστο, μεγειά αλλά πρέπει να σταματήσεις να ανεβάζεις thumbnails μπας και δούμε τίποτα :lick:
H Baratza έβγαλε τον Sette 30 για τις φιλτροκαταστάσεις.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:57 pm

Tι ειναι το thumbnails?
Ευχαριστω.
Χρειαζονται ναι, εγω τον σκεφτομουν το sette για δευτερο και για φιλτρου πιο πολυ, αλλα με εχει μπερδεψει/φρεναρει το post του Bασιλη παραπανω.
Τα fines σε αλεση espresso γενικως ειναι πολυ λιγα, αν δεις στο kruve, χαμος γινεται στα μεγαλα κομματια, τρελη ανομοιομορφια, δεν θα το πιστευεις.
Εγω στην αρχη τρομαξα, λεω εχει τοσο πολυ λογω single dosing, αλλα το δοκιμασαμε και σε mythos σε μαγαζι με 1 κιλο στο hopper και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο, τρελη ανομοιομορφια.
Τωρα ή η τεχνολογια στους μυλους ειναι ακομα πισω ή ετσι πρεπει να ειναι :c034:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Πέμ Φεβ 01, 2018 9:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Φεβ 01, 2018 9:58 pm

Για εμένα το πρόβλημα της κατακράτησης είναι πρώτιστα θέμα κακής εκχύλισης.
Ο καφές που μένει αλεσμένος μέσα στον μύλο (στο τούνελ ,κάτω απο τα μαχαίρια και γύρω απο αυτά) όταν αλέθεις με γεμάτο χόπερ ,μετά απο κάποια ώρα εκτός απο το οτι χάνει τα αρώματά του και οξειδώνονται τα έλαιά του αλοιώνοντας τη γεύση του ,αλλάζει και η αντίστασή του στο νερό ,θα έλεγα οτι ''ξεραίνεται''.Το αποτέλεσμά είναι αυτα τα 3-4γρ όταν μπούν στο πορταφίλτερ μαζί με αλλα 15γρ φρεσκοαλεσμένου καφέ ,να περνάει το νερό πιο εύκολα απο τα 3-4γρ του παλιού καφέ και να κάνει channeling χαλώντας την εκχύλιση-τουλαχιστον αυτήν την εμπειρία εχω εγώ.
Προσωπικά έχοντας μύλο που δεν είχε επισκέψιμο τούνελ (γιατι ειχα αφήσει επίτηδες το αντιστατικό έλασμα μπροστά απο αυτό) ,μετά απο 15 λεπτά απο την προηγούμενη άλεση ,πέταγα 3-4γρ καφέ για να πάρω ολόκληρη την δοση φρεσκοαλεσμένη, αλλιώς ειχα channeling .Με βάση αυτό πράγματι ,το 250άρι σακουλάκι καφέ μου έβγαζε 11-12 δόσεις κατα μέγιστο.
Ενδεχομένως στον Κ10/Ε10 η ποσότητα του παλιού καφέ να μην δημιουργεί πρόβλημα channeling (?) ,οπότε να σου επιτρέπει να αλέσεις κανονικά.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Compak K10

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Φεβ 01, 2018 11:21 pm

Luckees έγραψε:Και τα fines χρειάζονται με μέτρο ρε παιδιά, μην τα βλέπουμε σαν τον απόλυτο εχθρό...
Ωραία το σετάκι Χρήστο, μεγειά αλλά πρέπει να σταματήσεις να ανεβάζεις thumbnails μπας και δούμε τίποτα :lick:
H Baratza έβγαλε τον Sette 30 για τις φιλτροκαταστάσεις.
έχει βγάλει και αυτό https://www.baratza.com/product/sette-b ... rr-holder/ειδικά για άλεση φίλτρου και αποκλειστικά για τον SETTE 270 :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από xatziilias » Παρ Φεβ 02, 2018 8:53 am

Χρηστο απλα δεν την παιρνω την κατακρατηση εχω συμβιβαστει με αυτο.Νομιζω οτι δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα
μεσα στα 20-21 gr να υπαρχουν και 2 απο την προηγουμενη αλεση.Για το ποσο ακριβως μενει πιστευω θα εχουμε καλυτερη εικονα
οταν ερθει η ωρα του καθαρισμου.Αυτο βεβαια ειναι κατι που ολοι το υποπτευομασταν.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξαναγυριζα σε πινελακια και doser με τιποτα.Αν θελω να εχω πιο αυστηρη εικονα για καποιο καφε
μονο τοτε θυσιαζω αυτα τα 4-5 gr ,και οχι στην καθημερινοτητα μου.

Απάντηση