Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 11:03 am

Φυσικά και δεν κοιμήθηκα το βράδυ... Κατέβηκα στην κουζίνα και έλυσα τον μύλο. Έβγαλα και το μαύρο πλαστικό κολάρο, έβγαλα και τα πάνω μαχαίρια, ξεβίδωσα, ξαναβίδωσα... Κοίταγα ξανακοίταγα... Με τις λίγες γνώσεις που έχω περί των μηχανικών, εκ πρώτης όψεως δε φαίνεται κάποιο κατασκευαστικό σφάλμα

Επανατοποθέτησα τα μαχαίρια. Έσφιξα όσο δεν πάει τον πάνω φορέα, ώστε να σιγουρευτώ ότι θα φτάσω στο πραγματικό μηδέν όπου τα μαχαίρια ακουμπούν πλήρως το ένα το άλλο.
Κοιτάω το κολάρο να δω αρίθμηση: 3-4. (αν δεν κάνω λάθος ίδιο καλιμπράρισμα ανέφερε και ο Χρήστος χθες)
Πάω πίσω μισή στροφή. Τον βάζω στην μπρίζα και γυρίζω σιγά σιγά και προσεκτικά. Στο 16 αρχίζει ο μεταλλικός ήχος των μαχαιριών. Δε ...βαριέσαι λέω, τι έχω να χάσω?? Συνεχίζω!
Φτάνω 15 ο ήχος ακούγεται πλέον καθαρά. Σταματάω, απομακρύνω τα χέρια μου, και τον αφήνω όμως σε λειτουργία. Για μισό περίπου λεπτό εξακολουθούσα να ακούω το ήπιο γρύλισμα. Μετά σταμάτησε μόνο του(!) Ξαναπιάνω το κολάρο, έχοντας στο μυαλό μου ότι όταν ακουμπούσαν πραγματικά τα μαχαίρια ήμουν στο 3-4(!), και αρχίσω να πηγαίνω finer ξανά. Το γρύλισμα εντείνεται και είμαι ήδη στο 14. Απομακρύνομαι από τον μύλο, αφήνοντάς τον όμως να λειτουργεί. Μετά από από μερικά δευτερόλεπτα, ο ήχος Εξαφανίζεται πάλι (!) ...
Συνεχίζω! Φτάνω 12-13 το γρύλισμα είναι έντονο και τσιριχτό φουλ. Ξανά απομακρύνομαι. Μετά από λίγο σταματάει!!

Βάζω να κόψω Costa Rica από Cup10 στο 14. Βγαίνει 'ελληνικός' με φουλ clamping, ίσα που ακουμπώ το tamper, ενεργοποιώ την αντλία, η μηχανή μπουκώνει για τα καλά!
Βάζω Geisha στο 14. Βγαίνει espresso αρκετλα ψιλοκομμένος, φουλ clamping, αρχίζω τη wdt και το ανακάτεμα. Μέτριο tamping, αποτέλεσμα διπλό ristretto σε 45 sec.
Γευστικά σαφώς και δε πήρα όσα μπορεί να δώσει ο καφές, (οι γεύσεις ήταν και κάπως μπερδεμένες), αλλά παρ' όλα αυτά ήταν ένα φλιτζάνι που ούτε πίκριζε/ξίνιζε, ούτε είχε σημάδια under/over. (Είχα ελάχιστο channeling είναι η αλήθεια)

Καταλήγοντας:

Τα μαχαίρια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακουμπούν στο 3-4. Αγνοώντας τα "ηχητικά" εφέ, στο 14 (που δεν είχα πάει ποτέ εννοείται μέχρι τώρα) κατάφερα να μπουκώσω τη μηχανή με Costa Rica, ενώ με Geisha τράβηξα μακριά την εκχύλιση.
Ο μύλος έδειξε ότι αν 'κλείσω τα αυτιά' μου μπορεί αν βγάλει πούδρα. Φουλ σβολιασμένη μεν, πούδρα δε. Ο ήχος όμως των μαχαιριών ακούγεται σε σημείο που δε θα έπρεπε. Σαν να μην είναι πλήρως και σωστά ευθυγραμισμένα τα μαχαίρια. Σίγουρα πολύ καλύτερα εννοείται από τον πρώτο μύλο, όχι όμως όπως θα Έπρεπε.

Τι συμπεραίνεται εσείς?? (Αν θέλετε βίντεο με τα παραπάνω, θα το κάνω)

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από christos.k » Πέμ Ιούλ 27, 2017 11:20 am

Στον δικό μου ακουμπούν τελείως στο 0-1 και ταιριάζουν στο 4 περιπου.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Ιούλ 27, 2017 11:42 am

Σταυριανα ξεβιδωσες και τα μαχαιρια?
Αν ναι, η ευθυγραμμιση των μαχαιριων, δεν ειναι απλο πραγμα για καποιον που δεν ξερει και μονο λαθος γευστικα συμπερασματα μπορεις να βγαλεις.
Εγω οταν ειχα τον mazzer, σε ενα γενικο καθαρισμο, ξεβιδωσα και το πανω και το κατω μαχαιρι και ελεγα σιγα τι ειναι 3 βιδες, θα τις ξεβιδωσω και θα τις βιδωσω και σε βιντεο που εβλεπα φαινοταν απλο.
Μετα ο μυλος "γρυλιζε" σαν να ακουμπουν τα μαχαιρια, σε σημειο που πριν δεν το εκανε, λιγο πιο πισω απο εκει που εκοβα και απο γευσεις ας τα να πανε....
Πηγα σε τεχνικο και μου εκανε ευθυγραμμιση/κεντραρισμα και ο μυλος μετα δουλευε κανονικα χωρις προβληματα.
Γι' αυτο και πριν τον πουλησω, τον πηγα σε τεχνικο παλι να βαλει καινουργια μαχαιρια, να ειναι ευθυγραμισμενα/κεντραρισμενα και να μην υπαρχει καποιο προβλημα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 11:52 am

Όχι Χρήστο, όχι τα μαχαίρια. Μόνο το κολάρο το πλαστικό, και τα κλασικά που κάνουμε στον καθαρισμό. Ποτέ δε θα ξεβίδωνα μαχαίρια μόνη μου. Δεν είναι 'παίξε-γέλασε' αυτά.
Αν θέλετε παιδιά πάντως, και το κρίνετε απαραίτητο, μπορώ να τραβήξω βίντεο ό,τι μου πείτε μπας και βγάλουμε καμιά άκρη... :(

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:10 pm

Κατι που εχω απολαυσει στον Kinu ειναι ο foolproof σχεδιασμος στο λυσε-δεσε. Κυριολεκτικα,δε γινεται να κανεις λαθος. Σε αντιθεση με τον lelit που δε σου δινει προσβαση ουσιαστικα σε τιποτα

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιούλ 27, 2017 1:41 pm

Αυτό με το ξεβίδωμα του μαχαιριού και την ευθυγράμμιση είναι όντως κρίσιμο.
Αλλά το απλό ξεβίδωμα του πάνω μαχαιριού όπως είναι η σωστή περιγραφή είναι επιτρεπτό από όλους τους κατασκευαστές.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να πιάνει πανικός την αγαπητή Jazz .
Tα μαχαίρια του μύλου της τελικά έστρωσαν και τώρα φαίνονται οι πραγματικές δυνατότητες του Κ3 από κατασκευής του.
Η κατασκευαστική του ποιότητα δεν είναι σε καμία περίπτωση στα επίπεδα ενός mazzer και φάνηκαν τα limitations.
Το ότι ένας Κ3 μπορεί να κόβει περισσότερο ψιλά από ένα άλλο είναι και αυτό θέμα ποιότητας παραγωγής που δεν είναι σταθερή.
Είναι κυριολεκτικά ότι σου τύχει και αυτό στη περίπτωση της Jazz μόνο ενθαρρυντικό δεν είναι....
Σε αυτή την περίπτωση είναι καλύτερα να αγοράζεις μεταχειρισμένο Compak κάνεις δοκιμή πριν την αγορά και έτσι ξέρεις τί σου έτυχε.
Αν πχ είχε άκούσει την συμβουλή η Jazz στη αρχή να πάρει με τα ίδια λεφτά μεταχειρισμένο mazzer τώρα δεν θα είχε περάσει αυτό το λούκι κόβει δεν κόβει ψιλά.
Ήταν όμως πολύ ισχυρή η γυναικεία ανασφάλεια υπέρ του καινούργιου για να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο"

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 27, 2017 10:10 pm

Φίλτατε Γιώργο, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ο πανικός ομολογουμένως μου πέρασε. Έχασα βέβαια τον ύπνο μου δυο μέρες, αλλά αυτό το έχω συνηθίσει ούσα υπερβολικά αγχώδης. Συμβαίνει συχνά.
Σήμερα έκοψα geisha στο 15 και πήρα ένα αρκετά καλό φλιτζάνι. Όχι αυτό που ήθελα, αλλά οκ. Με τόσο σβόλο, όση wdt και να έκανα, ιδανική κατανομή δε θα πετύχαινα.
Η αλήθεια είναι, ότι δουλεύοντας καθημερινά τον Κ3 σπίτι, όντως Γιώργο τις τελευταίες 1-2 εβδομάδες φαίνεται ότι 'έστρωσε' πλέον για τα καλά. Πρέπει να έχω αλέσει κάπου μεταξύ 7-10kg.
Η κατασκευαστική ποιότητα έχει σίγουρα 'τζόγο'. Εννοώντας πως δεν υπάρχει σταθερότητα από κομμάτι σε κομμάτι. Φαντάζομαι ότι οι έλεγχοι/ grinding tests κλπ είναι πολύ 'ανεκτικοί΄ως προς το εύρος και της μετρήσεις που λαμβάνονται ως Επιτυχείς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αν θυμάστε, τότε που προέκυψε το θέμα (και με τον δικό μου μύλο αλλά και με μύλο άλλου μέλους) , είναι πως οι Μετρήσεις που ανέβασαν διάφοροι κάτοχοι του μύλου, διέφεραν αρκετά μεταξύ τους, και κυρίως με τις δικές μας. Δε νομίζω να συνέβαινε ποτέ σε έναν mazzer αυτό, οπότε Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτη!

Artisti, χτύπα και άλλο βρε , θα το αντέξω! :P

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 28, 2017 10:56 am

E OK η ιστορία με τους Compak κοντεύει να γίνει σαδομαζοχιστικό ανάγνωσμα :lol:
Και νομίζω ότι για φταίει το great expectations που υπάρχει για τον Κ3. Στο όριο της τιμής του μια χαρά είναι για όλα τα commercial blend δεν τον έφτιαξαν για κάτι εξωτικούς Moplaco natural.
Και ο mazzer κάνει τα διπλάσια λεφτά από τον Κ3. Απλά η Σταυριάνα ανήκει στο σπάνιο είδος που είχε απαιτήσεις πέραν του μέσου όρου εξαρχής, η άλλη ήταν η Εβα από την Αυστρία για όσους την θυμούνται, που δεν συμβάδιζαν με το budget εξ αρχής.
Βέβαια ούτε η ίδια είχε συνειδητοποιήσει μέχρι που ήθελε να φτάσει γιατί θα είχε βάλει γραμμάτια για αυτό τον μύλο από την πρώτη μέρα

https://m.youtube.com/watch?v=ltNpZmA8_5g

Η μουσική δεν είναι καθόλου τυχαία...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 28, 2017 1:33 pm

Συμφωνώ. Αυτό δε λέω και εγώ τόσο καιρό και σας έχω ζαλίσει? Για την τιμή του και ως entry level είναι μια χαρά. Επίσης, τα εύκολα blendakia, τους commercial και κάμποσους single origin τα 'βαστάει' καλά. Όταν του βάζω συγκεκριμένες πχ Αιθιοπίες ή SHB, 'στραβομουτσουνιάζει' και αλλάζει συμπεριφορά! Και μετά γίνομαι έτσι: :waf:
Με αποτέλεσμα να με βλέπουν και οι υπόλοιποι στο σπίτι και να κάνουν...το σταυρό τους! Ο αδερφός μου με κοιτάζει με σηκωμένο φρύδι, και μου λέει: "Τρελή είσαι κοπέλα μου?? Μια χαρά είναι ο καφές!" ... Και επί τούτης ανοίγει το συρτάρι της κουζίνας και παίρνει το κουτάλι της σούπας και αραδιάζει 3 κουταλιές στη ... φρεντάρα του, όπως λέει... Δε μπορώ ρε παιδιά! Δε με καταλαβαίνουν! ... Τους έχω βάλει (με το ζόρι) να δουν εχκυλισάρα στο naked, και μου λένε με ύφος μπλαζέ: "Σιγά ρε Σταυριάνα, πώς κάνεις έτσι? Καφές είναι!" ...
Δεν είναι καφές απλός κύριοι! Είναι Μέλι! Είναι πίνακας ζωγραφικής! Είναι ομορφιά! ...
Τους εξηγώ πως ο καφές απολαμβάνεται ποικιλοτρόπως και με αγνοούν. Ο καφές, λέει ο πατέρας μου, είναι για να ανοίξει το μάτι σου. Όοοοχι, του λέω! Ο καφές είναι ένα από τα πολυπλοκότερα ροφήματα που είναι ικανός να σου χαρίσει συγκίνηση. Η γεύση, το άρωμα, η βελούδινη κρέμα με τις δεκάδες κανελί αποχρώσεις ωσάν ιδιότυπο ηλιοβασίλεμα, οι δεκάδες παραλλαγές του, οι τόσοι διαφορετικοί τρόποι παρασκευής... Ακόμα και οι ζωγραφιές σε ένα φλιτζάνι ζεστό latte υποδηλώνουν τις σκέψεις του καλλιτέχνη! :inlove:
... Αχ, δε με νοιώθει κανείς. Ακόμα και στο μαγαζί γνωρίζω τον 'εμπαιγμό' (με καλή διάθεση μεν, εμπαιγμός δε!). Με ρωτάνε πώς γίνεται να έχω την ίδια χαρά και όρεξη για κάθε καφέ πελάτη που φτιάχνω μέσα στην μέρα. Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το πώς γίνεται να βαριούνται οι περισσότεροι τη διαδικασία και να κοιτούν συχνά πυκνά το ρολόι τους για να πανηγυρίσουν τη 'λήξη' της ημερήσιας εργασίας. Αφήστε που κάθε φορά που φτιάχνω τον καφέ μου και ζωγραφίσω με το γαλατάκι μου ούσα η αλήθεια είναι προσηλωμένη, σκουντάνε ο ένας τον άλλο, και φωνάζουν "Μη του μιλάτε του κοριτσιού, συγκεντρώνεται τώρα, είναι σε άλλο κόσμο, καλλιτεχνεί"
Οκ, μετά με αγκαλιάζουν και γελάμε όλοι μαζί, αλλά και πάλι αισθάνομαι σαν την τρελή του χωριού!

Πάλι αράδιασα Σεντόνι! Πώς την παθαίνω κάθε φορά;;
Anyway, Ναι καλέ μου Artisti, το πρόβλημα νομίζω και εγώ έγκειται στις απαιτήσεις μου. Είναι που δε συμβιβάζομαι κιόλας εύκολα με το μέτριο. Βασικά για να είμεθα ειλικρινείς, ούτε με το καλό συμβιβάζομαι. Πάντα θέλω το καλύτερο, αν πιστεύω ότι αυτό μπορεί να επιτευχθεί.

Εντωμεταξύ, ρε Γιώργο, το βίντεο που έβαλες είναι αυτό που βλέπω σχεδόν ΚΑΘΕ μέρα το τελευταίο καιρό!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιούλ 28, 2017 2:59 pm

Δεν ξέρω γιατί αλλά τα πολλά ηλεκτρονικά τσιβιτζουλίκια, οθόνες αφής κλπ με απωθούν σε ένα μύλο και μάλιστα οικιακό. Επίσης φαίνεται αστείο ένας μύλος που προορίζεται για άλεση πολλών κιλών να του φοράς αντί για ένα μεγάλο hoper... ένα κυπελλάκι.
Παρεμπιπτόντως η εκχύλιση με τη Londinium οπτικά τουλάχιστον ήταν χάλια έτσι;
//mode κακίας off :a025:

Απάντηση