Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Κυρ Απρ 29, 2012 1:01 pm

Λοιπόν μετά από αρκετούς μήνες περιήγησης στο site ήρθε η ώρα (όχι του Γιάννη βαλαωρα :respekt: ) να βάλω και εγώ ένα λιθαράκι στην τεράστια βάση δεδομένων του. Έχοντας στην κατοχή μου τον συγκεκριμένο μύλο για περιπου 5 μηνες έχω πλέον μια ολοκληρωμένη άποψη για την ικανοτητες/λειτουργίες του. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

Κατασκευή COMPAK Ισπανίας
1100 rpm (στροφές ανα ώρα)
Μαχαίρια 58mm flat
Τύπος: Doserless
Χωρητικότητα δοχείου κόκκων καφέ: 800 gr / υπάρχει και με δοχείο 250γρ.
Συνεχή λειτουργία σε λεπτά: 2 λειτουργείας + 10 Ανενεργό
Δυνατότητα ρύθμισης δόσης βάση χρόνου ( μονή-διπλή δόση)
Μικρομετρική ρύθμιση άλεσης καφέ (stepless)
Δυνατότητα εφαρμογής μεταλλικού δοχείου κόκκων καφέ (Βαρελάκι/Doser) έκδοση elite
Βάρος (Kg): 6,5 kg
Χωρητικότητα: 800 gr
Ισχύς: 240w
Πλατος (εκ): 17
Βάθος (εκ): 31
Ύψος (εκ): 50


Ο Κ3 αγοράστηκε 300 ευρώ απο την http://www.estiasi.com (λόγω ευκολίας πληρωμής) αλλά τον βρήκα και 305 ευρώ στην http://www.eurogat.gr η οποια ειναι και αντιπρόσωπος στην Ελλαδα αν δεν κάνω λάθος.Η τιμή αυτή θεωρώ ότι είναι πολύ καλή για doserless με 58mm burrs μιάς και αντιστοιχες προτάσεις ξεφέυγουν αρκετά. Έχω μεινει απόλυτα ευχαριστημένος και απο την ποιότητα κατασκευής του μύλου αλλά και την ποιότητα άλεσης του καφέ, ενώ παρόλο που οι doserless μύλοι κατά κανόνα παρουσιάζουν συσσωμάτωση καφε (clumping) o K3 δεν θα ήταν υπερβολή να πω πως είναι άριστος και εδώ, παρουσιάζοντας ελάχιστο. Ο μύλος έχει λειτουργια χρονομέτρησης των δόσεων την οποία δεν χρησιμοποιώ μιάς και πάντα ζυγίζω τις δόσης του καφέ, ενώ υπάρχει και αυτόματη λειτουργεία μονής η διπλής δόσης με το αγγιγμα του portafilter στο σχετικό ''κουμπί''.
Στά μείον πρέπει να αναφέρω πως ο μηχανισμός μικρομέτρησης του Κ3 παρουσιάζει ενα μικρό τζόγο/ασάφεια μη δίνοντας μιά 100% ακριβή αίσθηση του μηχανισμού όταν αυτός είναι αδρανής κατι που εξαλειφεται όταν ο χρήστης βάλει δύναμη για να στρίψει το μηχανισμό , αυτό βέβαια είναι κάτι που το έχω πλέον συνηθισει. Επίσης σημαντικό είναι και το γεγόνος πως η κεφαλή (το πάνω μέρος του μύλου δηλαδή) για να ξεβιδωθεί απαιτει αρκετή προσπάθεια μιάς και έχει πολλές βόλτες κάτι που μπορεί να ενοχλήσει κάποιους στην συντήρηση/καθαρισμό του Κ3.
Γενικά υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τον μύλο σε διάφορα site ακόμα και συγκριτικά με top προτάσεις του είδους (mazzer mini) βλέπε: http://www.coffeetamper.com.au/kb/reviews/mini-k3/ (έκδοση elite) αλλά και ανάμεσα στις δυο εκδόσεις του,touch και elite βλέπε: http://www.sweetmarias.com/compak_espre ... s_page.php

(+)

-Ποιοτητα κατασκευης
-Σχεση τιμης/αποδοσης
-Εμφανιση (υποκειμενικο)
-Ελάχιστο clumping

(-)

- Μια μικρή ''Ασάφια''-''Τζογος'' του μηχανισμού μικρομέτρησης σε θέση αναμονής
- Απουσία ακριβούς αρίθμησης (που είναι και ο κανόνας σ'αυτου του είδους τους μύλους)
- Αυξημένος χρόνος αποσυναρμολόγησεις για συντήρηση/καθαρισμό

Συνοψίζοντας θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα τον συγκεκριμένο μύλο σε όσους ψάχνουν μιά ποιοτικη λύση σε stepless-doserless μύλο μιάς και η σχέση τιμης απόδοσης είναι κορυφαία. :oneup:
Υ.γ.1 Χρήστο δεν έχεις παράπονο το έκανα το καθήκον μου :a013:
Υ.γ.2 Τέλος και μερικές φωτογραφίες:
Συνημμένα
photo (13).JPG
Ο μηχανισμός μικρορύθμισης
photo (9).JPG
Ο μύλος και το ''μωρό''
photo (10).JPG
Το κουμπί λειτουργιών
photo (8).JPG
Η ''κεφαλή'' με τα πάνω 58mm μαχαιρια
photo (12).JPG
Το εσωτερικό του μύλου
photo (11).JPG
Ο μύλος
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

woodsman43

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 29, 2012 2:42 pm

Αυτο ειναι ενα κανονικο και πληρης review :oneup: .Βαζω στοιχημα απο τη σειρα που εγραψες τις διαφορες υποενοτητες οτι η διαβαζεις πολυ συχνα και πολλα review σε διαφορα περιοδικα ,η γραφεις εσυ καπου σε καποιο περιοδικο review.Σε ευχαριστουμε παντως για την πολυ ωραια παρουσιαση που εκανες.Ειναι πολυ κατατοπιστικη για το περι τινος προκειται απο την στιγμη που το διαβαζει καποιος.
Ειδικα η στηλη με τα συν και πλυν ειναι ολα τα λεφτα :lol:
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι ποσταρησες εδω και οχι στους μυλους :a014: Νομιζω πως ειναι λαθος εδω το θεμα και πρεπει να μεταφερθει.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 29, 2012 3:22 pm

Μάνο θα ήθελα να σε ευχαριστήσω και δημόσια γι αυτό το άρτιο review του Κ3 Touch. :respekt:
Πιστεύω ότι είναι ένας μύλος, υψηλού επιπέδου, που δεν του είχε δοθεί η απαιτούμενη προβολή που του αξίζει για την κατηγορία του.

@Δημήτρης
viewtopic.php?f=12&t=1807#p28889
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από dio » Κυρ Απρ 29, 2012 3:49 pm

Μπράβο και από εμένα Μανο! Όντως πολύ καλή παρουσίαση
:respekt:
(τόσο καλή που κόντεψε να μου αλλάξεις μυαλά μιας και αύριο παραγγελνω τον Best) :a048:

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Κυρ Απρ 29, 2012 7:10 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!ΕΙναι αλήθεια ότι είπα να πάρω το σχετικό "ρίσκο" επιλέγοντας κάποιον άλλο μύλο γιατί στο τέλος όλοι θα εχουμε anfim-mazzer-vario κτλ!χαλαλι του! :a013:
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

KostasSideris

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από KostasSideris » Δευ Απρ 30, 2012 9:20 pm

Ως επαγγελματίας, όποιος με ρωτάει τι μύλο να πάρει για το σπίτι και διαθέτει ως 300€ budget, του προτείνω τον K3!
Γενικώς η Compak με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Πχ ο K10 Conic Fresh σε σχέση με τον Robur Electronic, κρατάει μέσα στο θάλαμο, μόλις το 1/3 της αντίστοιχης ποσότητας του Robur, αλεσμένου καφέ στο τουνελάκι' ενδιάμεσα στις δόσεις.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Christos » Δευ Απρ 30, 2012 10:04 pm

Μετά και από το σχόλιο/επιβεβαίωση του Κώστα ο μύλος προστέθηκε στο sticky στις Συμβουλές Αγοράς.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

koukos13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 8:36 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: C.M.A san marino
Μύλος:: Compak k3 elite
Οι καφέδες μου:: finca de la batea,hausbrandt academia
Τοποθεσία: πυργος ηλειας

Re: Compak K3 Elite

Δημοσίευση από koukos13 » Σάβ Μάιος 05, 2012 10:16 am

Καλημέρα παιδιά.
Χθές το απόγευμα παρέλαβα και εγώ ενα μύλο compak k3 με doser
μεταχειρισμένο απο τον Μπεκιάρη.Ο μύλος ήταν ακαθάριστος και είχε στα μαχαίρια του αλλα και στο doser παλιους καφεδες.Δεν τον ανοιξα για να τον καθαρίσω,αλλά έβαλα καφέ για να κόψω για να δώ πως δουλεύει.Ο μύλος άλεθε κανονικά,αλλά ο καφές έβγαινε χοντροκομμένος(15,5 γραμμάρια-16 δευτερόλεπτα εκχύλιση).Μετά απο 4-5 καφέδες με το ίδιο αποτέλεσμα αποφάσισα να τον ξεβιδώσω για να τον καθαρίσω.
Αφού λοιπόν τελείωσα με το καθάρισμα χθές το βράδυ,πήγα να κόψω σήμερα το πρωί καφέ
και ο μύλος αντι για αλεσμένο καφέ,μου πέταγε σπασμένους κόκκους.Κυριολεκτικά σπασμένους κόκκους.Ο καφές δεν είχε αλεστεί καθόλου.Όσες φορές και να το έστριψα το δακτυλίδι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ρυθμίζεται ο μύλος ή να μου πεί απο αυτα που κατάλαβε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα απο μύλους

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 05, 2012 10:44 am

Δεν τον ξέρω τον μύλο σου αλλά πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για όλους οπότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις που ακουμπάν τα μαχαίρια μεταξύ τους. Σιγά-σιγά γυρίζεις την ρύθμιση προς το ψιλότερο και είσαι σε ετοιμότητα να κλείσεις ΑΜΕΣΩΣ τον μύλο μόλις ακούσεις τον χαρακτηριστικό ήχο της τριβής μετάλλου με μέταλλο. Από εκείνο το σημείο πήγαινε καμιά 4 διαβαθμίσεις προς το χοντρότερο κόψιμο (απ' ότι βλέπω υπάρχουν κάτι μικροί κύκλοι/διαβαθμίσεις στον φορέα) και δοκίμασε από εκεί.

Μερικά γενικά που πρέπει να προσέχεις
1) Πάντα πρέπει να δουλεύει ο μύλος όταν πάς από χοντρό σε ψιλό κόψιμο
2) Προσοχή πως βιδώνεις τον πάνω φορέα γιατί στραβοβίδωμα σημαίνει ότι τον κλαις τον μύλο σου.
3) Είναι καλή πρακτική να αλλάζεις τα μαχαίρια όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο μύλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

koukos13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 8:36 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: C.M.A san marino
Μύλος:: Compak k3 elite
Οι καφέδες μου:: finca de la batea,hausbrandt academia
Τοποθεσία: πυργος ηλειας

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από koukos13 » Σάβ Μάιος 05, 2012 10:49 am

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τώρα θα πάω να προσπαθήσω να δώ τι γίνεται.Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες

Απάντηση