Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Coffee Puck » Παρ Μαρ 08, 2013 5:14 pm

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Στο περίπου είχα καταλάβει τί πρέπει να κάνω. Το σημείο που με προβλημάτισε ήταν οτι δε θα είχα σημείο αναφοράς, όμως η ανάρτησή σου με διαφώτισε πλήρως. Το σημείο που μου έλλειπε ήταν το Νο5. Όταν τον καθαρίσω, θα τραβήξω φωτό για να γίνει ενας οδηγός καθαρίσματος μύλων Ascaso i-1 και i-mini i-1 (για τον i-2 δε ξέρω άν είναι η ίδια διαδικασία)

tasos9322

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από tasos9322 » Κυρ Μαρ 17, 2013 12:41 pm

καλημερα στην παρεα,σημερα μετα απο 3 μηνες και αλεσμα 5 κιλων καφε ηρθε η ωρα για το "ξεκαθαρισμα".Στην αρχη ημουν πολυ επιφυλακτικος αλλα τελικα ηταν πανευκολο,λιγες βιδες ξεβιδωμα και :a049:
Συνημμένα
ascaso burrs cleaning 099.jpg
ascaso burrs cleaning 098.jpg
ascaso burrs cleaning 097.jpg
ascaso burrs cleaning 094.jpg
ascaso burrs cleaning 090.jpg
ascaso burrs cleaning 089.jpg

tasos9322

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από tasos9322 » Κυρ Μαρ 17, 2013 12:48 pm

Ολα εγιναν οπως τα αναφερε και ο Χριστος πρωτα ξεβιδωνουμε τις 2 βιδες που κρατουν τον ατερμονα και τον αφαιρουμε,μετα με το χερι ξεβιδωνουμε τα πανω μαχαιρια,με ενα 9αρι κλειδακι ξεβιδωσα και αφεραισα και τα κατω μαχαιρια,πλυσιμο με σαπουνονερο και εγινε καινουργιος,ουτε 10 λεπτα υποθεση

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 17, 2013 7:20 pm

Πολύ καλές οι φωτογραφίες Τάσο.
tasos9322 έγραψε:...πλυσιμο με σαπουνονερο ...
Απ΄ότι γνωρίζω και διαβάζω τα μαχαίρια δεν κάνει να τα πλένεις με νερό.
Έκανες καμία μέτρηση των περιστροφών του φορέα ώστε να ξαναέρθει ο μύλος στις ρυθμίσεις που ήταν ρυθμισμένος πριν το καθάρισμα;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tasos9322

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από tasos9322 » Κυρ Μαρ 17, 2013 10:55 pm

οχι,δεν εβαλα κανενα σημαδι,το βιδωσα με το χερι οσο μπορουσα,και μετα εκανα 5 πληρης περιστροφες με το ρυθμιστικο προς το πιο χοντρο κοψιμο και επεσα στο κοψιμο μου,δεν το περιμενα τοσο ευκολο,μαλλον απο τωρα και στο εξης θα το καθαριζω καθε μηνα!!!
Στην αρχη δεν ηθελα να βαλω σαπουνι αλλα δεν αντεξα και μπηκα στον πειρασμο να το παιξω χαρωπη νοικοκυρουλα...

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Giwrgos » Δευ Μαρ 25, 2013 7:18 pm

Εκανα και εγω ενα γρηγορο καθαρισμο,ποιο πολυ για να δω την διαδικασια.
Ευκολο ηταν τελικα,θα τον καθαριζω ποιο συντομα απο εδω και περα τον μυλλο μου.Δεν εβαλα νερο για να πλυνω τα μαχαιρια,με ενα πινελο και πανι τα καθαρισα μιας και διαβασα το ποστ οτι δεν κανει να τα πλενουμε με νερο.
Βαζω και μερικες φωτογραφιες απο πριν και μετα.
Καταγραφή4.JPG
Καταγραφή3.JPG
Καταγραφή2.JPG
Καταγραφή.JPG
Προσπαθησα να βγαλω και το κονικο εξαρτημα τις τελευταιας φωτογραφιας ωστε να βγαλω ολο το κατω μαχαιρι να το καθαρισω αλλα φοβηθηκα να το κοντραρω μπας και σπασει.
Τασο εσυ πως το ελυσες?
Χρηστο ακολουθησα τα βηματα που ειχες γραψει :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μαρ 25, 2013 7:34 pm

Ευχαριστούμε Γιώργο. :oneup: Για κάποιον που έχει δει τον μύλο μια φορά από βιτρίνα στην Θεσσαλονίκη, μάλλον τα πήγα καλά αναφορικά με τις οδηγίες. :lol:
Για να πας ξανά πίσω στο κόψιμο που είχες, έκανες κάτι όπως ο Τάσος; Δηλαδή από το σημείο που ακουμπάνε τα μαχαίρια χ στροφές του περιστροφικού διακόπτη (του ατέρμονα) προς το χοντρότερο ή κάτι άλλο;
Ρωτάω κυρίως για να φτιαχτεί ένας οδηγός που να βοηθάει τους νέους κατόχους του μύλου να βρίσκουν την περιοχή κοψίματος για espresso του μύλου χωρίς να χρειάζεται να σπαταλάνε πολύ καφέ την πρώτη φορά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tasos9322

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από tasos9322 » Δευ Μαρ 25, 2013 9:17 pm

το κωνικο-χρυσαφι χρωμα ειναι βιδωτο,με ενα κλειδι,εννιαρι αν θυμαμαι καλα βγαινει,μην το φοβασαι δεν θελει πολυ δυναμη :clap:

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Μαρ 26, 2013 3:54 pm

Xρηστο βιδωσα τον ατερμονα μεχρι να μην βιδωνει αλλο και μετα αριστεροστροφα πηγα στο σημειο α.
Δεν εχω φτιαξει καφε για να δω αν οντως ηρθε στο προηγουμενο σημειο ακριβως,περιμενω τα καφεδακια απο ταφ :oneup:

Τασο,εβαλες καποια κοντρα για να μην γυριζει το μαχαιρι?Γιατι χωρις δεν γινεται,γυριζει ολο.
Εκει φοβηθηκα μην το σπασω.

psy1312
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 25, 2012 2:40 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby dose
Μύλος:: Ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Παλ.φάληρο

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από psy1312 » Τρί Δεκ 24, 2013 12:55 pm

Σήμερα έκανα τον καθαρισμό και στον δικό μου μύλο ωστόσο παρατήρησα ότι τώρα όταν πατάω να δουλέψει και το σταματάω στο τέλος ακούω ένα σφύριγμα όταν σταματάει το μοτέρ.Μήπως έκανα κάτι λάθος?
Yπάρχει περίπτωση να έχω το θέμα επειδή κούνησα με τα χέρια λίγο το κονικό εξάρτημα?
Θα δοκιμάσω με ένα κλειδί 9αρι να το σφίξω να δώ αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Απάντηση