Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
dio

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από dio » Σάβ Μαρ 03, 2012 12:32 am

με εκανες και καθαρισα τον μυλο μου νυχτιατικα! :D

nikp81

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από nikp81 » Σάβ Μαρ 03, 2012 1:02 am

χαχααχ ..Κανε ενα πειραμα ...Σε ενα μηνα ξανα-καθαρισε τον και θα διαπιστωσεις οτι ειναι το ιδιο βρωμικος σαν να ειχανε περασει 3 μηνες... :oneup:

woodsman43

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Μαρ 03, 2012 8:02 am

Παντα απο το δευτερο κοψιμο παιρνεις εξω σκονη.Απο το προηγουμενο παιρνεις ελαχιστους κοκκους που ξεκολησαν απο τα τοιχωματα λογω κραδασμων η αερα η σπρωχτηκαν απο τους καινουργιους κοκκους αλλα σε καμμια περιπτωση δεν παιρνεις εξω την προηγουμενη αλεση ατοφια.Καθε που κοβεις συσωρευεται μια ποσοτητα κοκκων μεσα,με την φυγοκεντρο, μεχρι να γεμισουν τα κενα.Μετα οσο κοβεις τοσο παιρνεις αρκει να καθαριζεις καλα το τουνελ κ.λ.π.Καποια στιγμη που πετρωνει η κατακρατηση και δεν χωραει αλλο πραγμα ,τοτε οι κοκκοι που παιρνεις εξω ειναι ολη σχεδον η ποσοτητα που εβαλες.

nikp81

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από nikp81 » Σάβ Μαρ 03, 2012 11:49 am

Σε καμια περιπτωση δεν θα παρεις την προηγουμενη αλεση ατοφια παρα μονο ελαχιστο αλεσμενο ...Παρολαυτα αν ο καφες (προαλεσμενος) η ο κοκκος (ο μπαγιατικος) ειναι οξειδωμενος , αρκει αυτο να σου χαλασει μεχρι και 5-6 καφεδες στη σειρα..

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από After » Σάβ Μαρ 03, 2012 5:56 pm

Εγω παντως πριν απο καθε αλεση, βασω τον μυλο να δουλευει και πεταω εξω καμια 10ρια γραμμαρια ετσι ωστε ο καφες που θα πεσει να ειναι οσο το δυνατον πιο φρεσκος
Εχω καταναλωση ετσι, αλλα τουλαχιστον εχω αποτελεσμα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

ARGY_ARGY
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 02, 2010 8:58 am
Μηχανή:: LELIT ANNA
Μύλος:: EUREKA MIGNON SPECIA
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από ARGY_ARGY » Σάβ Μαρ 03, 2012 7:15 pm

Καλησπέρα. Τα μαχαίρια πως βγαίνουν ρε παιδιά?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από After » Σάβ Μαρ 03, 2012 7:50 pm

Βγαζεις το μαυρο καπακι, στην συνεχεια ξεβιδωνεις τις 2 βιδες που πιανουν το ρυθμιστικο, και μετα ξεβιδωνεις με το χερι το πανω μαχαιρι
Το κατω δεν χρειαζεται να βγει, μονο αν θες καινουργιο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Coffee Puck » Πέμ Μαρ 07, 2013 5:16 pm

Μετά τον καθαρισμό πώς ξαναρυθμίζεις το μύλο? Υπάρχει κάποιος τρόπος να μη χάνεις τη ρύθμιση?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μαρ 08, 2013 11:13 am

Βασίλη ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να έχω τον μύλο μπροστά μου αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω μια περιγραφή του τι θα έκανα στην περίπτωση σου.

1) Αλέθεις και τον παραμικρό κόκκο που μπορεί να υπάρχει στον μύλο. Χρησιμοποίησε και ηλεκτρική σκούπα γιατί είναι σημαντικό ο χώρος κοπής να είναι τελείως άδειος.
2) Βγάζεις τον μύλο από την πρίζα
3) Βγάζεις τον ατέρμονα (αυτό που έχω στον κύκλο)
4) Με έναν μαρκαδόρο κάνεις ένα σημάδι σε ένα δοντάκι στον φορέα του πάνω μαχαιριού (σημείο a) και σε ένα σταθερό σημείο απέναντι του.
5) Πολύ προσεχτικά, αρχίζεις να περιστρέφεις τον φορέα μέχρι τα μαχαίρια να ακουμπήσουν απαλά. Δεν ξέρω άμα αυτό γίνεται δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα αλλά θα δεις πως βιδώνει ή ξεβιδώνει αντίστοιχα. Εκεί που με απαλή και χωρίς ιδιαίτερη δύναμη σταματάει, σημείωσε πόσες πλήρεις περιστροφές χρειάστηκαν γι αυτό (εάν χρειάστηκαν) και βάλε με τον μαρκαδόρο ένα σημάδι (b).
6) Άρχισε το ξεβίδωμα του φορέα, βγάλε τον και κάνε τον καθαρισμό που θέλεις να κάνεις.
7) Μόλις τελειώσεις, ξανα-βίδωσε τον φορέα (με μεγάλη προσοχή γιατί σταβο-βίδωμα και χάλασμα των πάσων μπορεί να προκαλέσει σημαντική ζημιά) μέχρι να φτάσεις στο σημείο b. Από το σημείο b η κοντά σε αυτό, περίστρεψε τον φορέα με αντίθετη φορά και τόσες φορές μέχρι να φτάσεις στο σημείο a.
8) Προσάρτησε τον ατέρμονα.

Δεν το έχω κάνει, απλά σου παρουσιάζω την φιλοσοφία του όλου εγχειρήματος. Θα εκτιμούσα, εάν το κάνεις να τραβήξεις και φωτογραφίες ώστε να αντικαταστήσω την φωτογραφία που δανείστηκα από άλλο forum. Ευχαριστώ.
ascasoI1.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Καθαρισμος Σε Μαχαιρια Ascaso I2

Δημοσίευση από dimach » Παρ Μαρ 08, 2013 12:38 pm

Πολυ ωραιος ο οδηγος Χρηστο.
Υπαρχει βεβαια ενα θεματακι, οταν επανατοποθετησουμε τα μαχαιρια, στην αρχη που πιανουν τα πασα.
Χρειαζεται λιγο δεξιοστροφα-αριστεροστροφα γυρισμα (οπως κανουμε σε ολους τους κοχλιες) για να ειμαστε σιγουροι για το σωστο ''πιασιμο'' των πασων.Απλα η αισθηση ειναι ασαφης διοτι το σπειρωμα ειναι πολυ λεπτο.
Για να ειμαι ειλικρινης εγω δεν ακολουθω αυτη την διαδικασια απλα ξεβιδωνω μετρωντας τις στροφες, εχοντας μια μικρη αποκλιση, την οποια διορθωνω στον δευτερο καφε (δεν μου αρεσει η επαφη των μαχαιριων που αναφερεται αρχικα) :oneup:

Απάντηση