Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
rebellos

Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από rebellos » Σάβ Ιαν 21, 2012 7:31 am

Ψάχνω έναν πολύ πολύ οικονομικό μύλο για εσπρέσο για μηχανή χωρίς pressurised portafilter... Από τιμές βλέπω graef cm80 η ascaso imini i2; Ή κάποιον άλλον αν έχετε να προτείνετε γύρω στα 150 ευρώ... Ευχαριστώ πολύ! Θα συνοδεύσει καμία baby μάλλον...

apipapi
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 02, 2010 7:22 pm

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από apipapi » Δευ Ιαν 30, 2012 6:47 pm

Και γω ανέμεσα στις 2 είμαι? Παίζει καμία προσφορά? Στο Solino.gr εχουν 149 κια 169 αντιστοιχα

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από afonic » Δευ Ιαν 30, 2012 6:57 pm

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον i-2.

Τον Graef δεν τον έχω δοκιμάσει οπότε δεν θα εκφέρω γνώμη.

Μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά στα threads που υπάρχουν για τον κάθε μύλο αντί να ανοίγετε νέο θέμα, για να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

konn4312

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από konn4312 » Τρί Ιαν 31, 2012 9:13 am

Ως πρωην κατοχος του ascaso i2 μπορω να σου πω οτι ειναι αξιοπρεπεστατος μυλος και αν κινησαι στο ευρος των ρυθμισεων του εσπρεσσο θα σε βολεψει μια χαρα.Στη θεση σου θα τον προτιμουσα καθως τον εχουν και αλλα παιδια εδω οποτε ειναι γνωστη αξια και δεν εχει ρισκο η αγορα του!

nikp81

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Ιαν 31, 2012 9:48 am

Και εγω σου προτεινω τον Ascaso I2 ..Ως κατοχος μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι για την ενταξη σου στον χωρο του εσπρεσσο θα σε καλυψει απο καθε αποψη ..Ισως σου φανει δυσκολο το stepless αλλα αν το μαθεις μπορεις να καθορισεις την εκχυλιση σου οπως ακριβως την θελεις εσυ ...

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από christos.k » Τρί Ιαν 31, 2012 1:20 pm

Γερασιμε εχω τον Graef εδω και τρεις εβδομαδες. Μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, αλλα ειναι ο πρωτος μου μυλος και δεν εχω συγκριση με δοκιμασμενες λυσεις. (βλ. Rocky, Anfim, Mazzer κλπ).
Ημουν κι εγω μεταξυ των δυο λογω κοστους, αλλα κατεληξα στον CM 80 διοτι φτιαχνω και καφε φιλτρου περιστασιακα. Οποτε ο stepless δεν... Οσον αφορα την αποδοση του Graef μπορω να πω οτι εχει μεγαλο ευρος απο French Press εως και Ελληνικο (ισως).
Για unpressurised τον δουλευω στο 9 ή στο 10, ενω για pressurised στο 14. Οπως καταλαβαινεις το -μικρο για μενα- μειονεκτημα του ειναι η αποσταση μεταξυ των διαβαθμισεων. Βεβαια τη δουλεια σου την κανεις αν προσαρμοσεις το tamping.
Φοβαμαι ομως οτι αν θες βαρβατη espresso-λυση με απολυτο fine tuning δε θα σε καλυψει. Ως ποιοτητα κατασκευης ειναι καλος για τα λεφτα του.

Άβαταρ μέλους
yiannis971
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2012 4:37 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από yiannis971 » Τρί Ιαν 31, 2012 4:11 pm

Έχω τον Ascaso i-mini i2 ένα μίση μήνα περίπου,
και μπορώ να πω με σιγουριά ότι στα λεφτά του δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο
εφόσον πίνεις αποκλειστικά εσπρέσο.

babis74

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από babis74 » Παρ Φεβ 03, 2012 10:20 pm

Αγορά μύλου Graef CM80 πριν λίγες ημέρες από Γερμανία στα 135 ευρώ, για τα πρώτα συμπεράσματα και πληροφορίες γενικά, σε λίγες ημέρες μιας και έκοψα μόνο μια φορά.

Άβαταρ μέλους
Faunos
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 8:47 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef CM 81
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από Faunos » Δευ Φεβ 06, 2012 12:13 am

Φίλε Μπάμπη,
έχεις να μας πεις νεότερα για τον μύλο σου;
Έχεις καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα ή είναι νωρίς ακόμη;
Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά του συγκεκριμένου.

babis74

Re: Αγορά μύλου, Graef CM80 ή Ascaso i-mini i2;

Δημοσίευση από babis74 » Δευ Φεβ 06, 2012 7:13 pm

Φίλε Θάνο,
λίγες ημέρες έχω τον συγκεκριμένο μύλο και θα σου πω τα πρώτα μου συμπεράσματα αν και όχι απολύτως ασφαλή γιατί με 200 γρμ καφέ που έχω κόψει μέχρι στιγμής δεν μπορεί να είναι διαφορετικά. Καταρχήν από ποιότητα κατασκευής και πάντα στην συγκεκριμένη τιμή μπορώ να πω πως είμαι απολυτα ικανοποιημένος, αλουμίνιο παντού και στιβαρή κατασκευή.
Από θέμα κοψίματος, μπορείς να κόψεις από πολύ φίνο για ελληνικό μέχρι αρκετα χοντρό για φίλτρου.
Εγώ να φανταστείς για εσπρέσσο παίζω στο 12-13 (0-25), αν και ακόμα είναι νωρίς και εξαρτάται από τον καφέ.
Δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλύτερος από τον Ascaso γιατί απλά δεν τον έχω δει ούτε τον έχω δουλέψει.
Ασφαλέστερα συμπεράσματα θα έχω αφού κόψω μερικά κιλά αλλά σαν πρώτη εντύπωση είμαι ικανοποιημένος.
Για το γέμισμα του pf με καφέ υπάρχουν δύο τρόποι όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες:
α) στην θέση auto, τοποθετώντας το pf στην θέση του και πιέζοντας την βαλβίδα.
β) παίζοντας απο την θέση off στην θέση on (στο on κόβει και ρέει ο καφές) χωρίς πίεση στην βαλβίδα.


Υ.Γ. όλα τα παραπάνω από κάποιον με πολύ μικρή εμπειρία στο θέμα καφέ!

Καλές αγορές!
Συνημμένα
graef2.jpg
graef1.jpg
graef.jpg

Απάντηση