Gaggia baby με ποιο μύλο??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από dalas » Τρί Απρ 13, 2010 11:02 pm

mouhtis έγραψε:
dalas έγραψε:ήταν ο Ascaso i-Mini γύρω στα 200€.
Πολύ καλός εμφανισιακά!Αλήθεια την ένδειξη για το κόψιμο που την έχει?
Πάνω δεξιά δίπλα στο hopper. Έχει stepless micrometric regulation, χωρίς βαθμίδες, απλά ένδειξη προς τα πού το γυρνάς για λεπτό ή χοντρό άλεσμα.

Δες κι εδώ ένα video review του μύλου.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Τετ Απρ 14, 2010 3:11 am

Πραγματικά έχω μπερδευτεί από χθες που ψάχνω να βρω μύλο..
Έχω ξεχωρίσει τον mdf,τον rocky και τον macap mc4.
Από τη μία ο macap για τον οποίο πουθενά δε διάβασα αρνητικά σχόλια και κοστίζει 324 ευρώ.Από την άλλη ο φθηνός (189) mdf πλαστικούρα βέβαια και τα λοιπά.Και τέλος,ενδιάμεσα των δύο ο rocky(249 ευρώ) για τον οποίο διάβασα ότι ενδιάμεσα των επιλογών κοψίματος τα κενά είναι μεγάλα.
Σαφώς η σύγκριση των τριών μπορεί να θεωρείται δύσκολη μιας και υπάρχει μια διαφορά στην τιμή τους.Σίγουρα ο macap θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν αγνοούσα την τιμή.
Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο χειρότερος είναι ο mdf από τον rocky ή ο rocky από τον macap?Δηλαδή από την αγορά του mdf ή του rocky θα ήταν προτιμότερο να παραμείνω πελάτης κάποιου καφεκοπτείου κ να αγοράζω 100γρ για 2-3 μέρες?Ή θα κερδίσω πολλά με τον φρεσκοκομμένο καφέ κι ας μην είναι απόλυτα ομοιόμορφος,χωρίς πολλές ενδιάμεσες επιλογές κοπής κτλ?
Με άλλα λόγια αναθεωρώντας το αρχικό μου ρώτημα αξίζει κανείς να πάρει μύλο με 200 ευρώ ή να συνεχίσει με χύμα καφέ?

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από psycho » Τετ Απρ 14, 2010 7:46 am

Νομίζω οτι έχει απαντηθεί πολλάκις. Εννοείται grinder σπιτι σου ;) Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης. Μπορεί απο καφέ σε καφέ και απο μέρα σε μέρα να θές διορθώσεις στο κόψιμό σου,... Τι θα μπορούσε να κάνει το καφεκοπτείο γι'αυτό?

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 14, 2010 9:16 am

mouhtis έγραψε: ο rocky(249 ευρώ) για τον οποίο διάβασα ότι ενδιάμεσα των επιλογών κοψίματος τα κενά είναι μεγάλα
Συμπάθαμε, αλλά τέτοιες "αερολογίες" θα ακούσεις πολλές για το οτιδήποτε.

Σκέψου έναν κύκλο.
Χώρισε τον σε 55 κομμάτια.
Αυτό μας δίνει ισάριθμα τόξα των, 360/55 = περίπου, 6.5 μοιρών.

Οι μύλοι χοντρά-χοντρά είναι ένα μοτέρ τοποθετημένο ανάποδα που προσαρτημένο στον άξονά του είναι το ένα burr.

Εικόνα

Αυτό είναι που γυρνάει και παράγει το έργο.Είναι αυτό που "τρίβει" τους κόκκους. Το επάνω burr είναι σταθερό και είναι αυτό πάνω στο οποίο "τρίβονται" οι κόκκοι.

Εικόνα

Εικόνα

Το πόσο χοντρό ή λεπτό καφέ θα κόψεις εξαρτάται από το πόσο μακρυά ή κοντά αντίστοιχα βρίσκονται αυτά τα δύο burrs.
Όπως βλέπεις το επάνω burr εδράζει πάνω σε ένα, καπάκι θες να το πεις (?!?!) το οποίο βιδώνει και ξεβιδώνει αντίστοιχα μικραίνοντας ή μεγαλώνοντας το κενό ανάμεσα στα δύο Burrs.

Δες από μόνος σου τις φώτο και βγάλε συμπέρασμα από την πυκνότητα τον πάσων του πάνω βιδωτού τμήματος. Πόσο κοντά ή μακρυά πιστεύεις ότι απομακρύνονται τα δύο burrs με μια στροφή 6.5 μοιρών, σε τόσο πυκνό σπείρωμα πάσων?
Σκέψου να πεις ότι θέλεις stepless. Δηλαδή τι ακρίβεια επιθυμείς να πετύχεις έναντι των 6.5 μοιρών? 5? 3? ........ 1?

Ανάμεσα στους τρεις μύλους που γράφεις ο Rocky έχει την καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής. Μπορεί να μην είναι ο καλύτερος αλλά ο καλύτερος μύλος ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ φαντάζομαι θα έχει τιμή της τάξης των αρκετών χιλιάδων ευρώ. Οπότε προσπαθείς να πάρεις το καλύτερο για τα λεφτά που διαθέτεις.
Ο MDF (καθαρά προσωπική άποψη) είναι σαν ένα πλαστικό κινέζικο παιχνίδι. Δεν ξέρω πόσο καλά κόβει, αλλά οπτικά δεν με εμπνέει καθόλου.

Οι φώτο από εδώ -> http://www.sweetmarias.com/prod.rancilio-rocky.php
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από dalas » Τετ Απρ 14, 2010 11:02 am

mouhtis έγραψε:Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο χειρότερος είναι ο mdf από τον rocky ή ο rocky από τον macap?Δηλαδή από την αγορά του mdf ή του rocky θα ήταν προτιμότερο να παραμείνω πελάτης κάποιου καφεκοπτείου κ να αγοράζω 100γρ για 2-3 μέρες?Ή θα κερδίσω πολλά με τον φρεσκοκομμένο καφέ κι ας μην είναι απόλυτα ομοιόμορφος,χωρίς πολλές ενδιάμεσες επιλογές κοπής κτλ?
Με άλλα λόγια αναθεωρώντας το αρχικό μου ρώτημα αξίζει κανείς να πάρει μύλο με 200 ευρώ ή να συνεχίσει με χύμα καφέ?
Χωρίς να έχω ιδία άποψη για τους 3 μύλους που αναφέρεις, από αυτά όμως που έχω διαβάσει σε ξένα φόρα, αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό που απαιτείται και δεν έχεις πρόβλημα με τον όγκο του, πήγαινε με κλειστά μάτια στον macap.

Ο rocky είναι ένας πολύ καλός και ποιοτικός μύλος. Τα μόνα αρνητικά που έχω διαβάσει είναι το clumping στο doserless μοντέλο, που όπως είπα και παραπάνω πιστεύω ότι όλοι οι doserless πάνω κάτω το έχουν και το ότι είναι stepped. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που η διαφορά μεταξύ δύο βαθμίδων του rocky, είχε πάνω από 5" διαφορά στον χρόνο εκχύλισης. Εξαρτάται όμως πάντα και από άλλους παράγοντες, όπως την μηχανή που έχεις και την διαφορά που θα έχει πάνω σ' αυτήν το κόψιμο από το ένα step στο άλλο, τον καφέ που χρησιμοποιείς, το ψήσιμο του καφέ κτλ.. Έχω διαβάσει και για εξαιρετικά shots με rocky και υπάρχει βέβαια πάντα και το ανάλογο stepless modification (γνωστό και ως teflon tape mod)...

Όσο για το αν αξίζει να πάρεις μύλο, έχε υπόψη σου εκτός των άλλων ότι ο καφές με το που αλεστεί αρχίζει και χάνει πολύ γρήγορα τα αρώματα και τα αιθέρια έλαια του (περίπου το 70% μετά από 15-25 λεπτά). Οπότε καταλαβαίνεις την διαφορά. Για μένα όμως το κυριότερο είναι η ποιότητα του καφέ που χρησιμοποιείς (garbage in - garbage out).
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

mx1001

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 14, 2010 12:55 pm

Γιατί το κουράζετε ... αγοράζεις ότι μπορείς και θες να δώσεις .

Από το καφεκόπτη της γειτονειάς σου αξίζει να ξεκολήσεις ακόμα και με gaggia mdf , (οχι όμως με φθηνότερους μύλους που έχουν λεπίδες , στυλ blender αυτοί είναι αποτυχία ) .

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Τετ Απρ 14, 2010 2:37 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις και τις συμβουλές!Εφόσον από mdf και πάνω αξίζει η αγορά η μύλου, μου απομένει τώρα να αποφασίσω μεταξύ rocky και macap(όντως o mdf δείχνει πολύ ψεύτικος,τον αφήνω έξω).Ένα άλλο μείον για μένα εκτός από την τιμή του macap είναι η εμφάνιση του.Πιο πολύ για rocky πάω..θα δείξει..!

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από NaGR » Τετ Απρ 14, 2010 4:46 pm

τελικά θα πας για doserless ή με doser?

να κάνω και εγώ μια ερώτηση
στον Macap, ποια η λειτουργία αυτού?
macap.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 14, 2010 4:53 pm

NaGR έγραψε:τελικά θα πας για doserless ή με doser?

να κάνω και εγώ μια ερώτηση
στον Macap, ποια η λειτουργία αυτού?
macap.jpg
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μου φαίνεται ότι είναι για να κρατάει το σακουλάκι του καφέ που χρησιμοποιούν τα καφεκοπτεία.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 14, 2010 4:56 pm

Nαι γεια σου , αυτο ειναι . Τετοιο σύστημα έχει στον μύλο στα carefour ( στους καφέδες Λουμίδη) για να μαγκώνει το χάρτινο σακουλάκι . Και όταν αλέθει (αυτό στα carefour , για της φωτο δεν ξέρω) κουνιέται και το σακουλάκι δεξια-αριστερά .

Απάντηση