Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από charilaos » Πέμ Μαρ 12, 2015 11:41 am

Murphy έγραψε:Καλημέρα

'Όταν ρυθμίζετε τον Porlex η απόσταση μεταξύ των "κλικ" είναι ίδια? Στον δικό μου τα πρώτα δύο κλικ από την πιο σφιχτή ρύθμιση είναι ομαλά (ίση απόσταση περιστροφής και δύναμη), από εκεί και μετά φαίνεται σαν να χαλαρώνει απότομα η βίδα και οι επόμενες θέσεις είναι σχεδόν αδύνατο να ρυθμιστούν με ακρίβεια.

Έχει πρόβλημα ο μύλος μου, ή είναι κάτι που συμβαίνει γενικότερα?

Ευχαριστώ.
Eτσι οπως τον περιγραφεις ειναι και σε μενα. Δεν υπάρχει πρόβλημα!

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Παρ Μάιος 01, 2015 12:34 am

Δεν ξέρω αν έχει ξαναναφερθεί, αλλά τώρα τελευταία στα λίγα κλικ του μύλου (2, 3, 4 πχ) φαίνεται σα να μην μπορεί το εσωτερικό ελατήριο να απωθήσει το κάτω μαχαίρι από το πάνω (σα να είναι κολλημένα), με συνέπεια να μην αλλάζει ουσιαστικά η άλεση μέχρι να πας σε πολλά κλικ (6-7+). Έχει κάποιος το ίδιο φαινόμενο;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 01, 2015 1:35 am

Λογικό είναι κοντά ατο αημείο μηδεν να είναι σφικτή η πεταλούδα.
Ομως στα πολλα κλικ δεν ειναι τοσο χαλαρό ως που να χάνει την ρύθμιση δεν μου το έχει κάνει ποτέ.
Βέβαια τα μεγάλα διαστήματα στο ψιλό κόψιμο αλλά και το καρέ της μανβέλας δεν την κρατά οπως πρέπει με αποτέλεσμα να φευγει στη άλεση με έχουν κάνει να χρησιμοποιώ περισσότερο τον Skerton που επιπλέον έχει και μεγαλύτερα μαχαίρια.

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Παρ Μάιος 01, 2015 2:44 am

Εμένα βασικά μου φαίνεται ότι το παθαίνει αυτό που περιγράφω, είτε αλέσεις στο 1, 2 μέχρι το 4-5 το αποτέλεσμα είναι ίδιο, χώρια που ακούγεται σα να ακουμπούν τα μαχαίρια

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Τετ Μάιος 06, 2015 2:30 am

Απαντώ στον εαυτό μου λέει

Όντως φαίνεται ότι το ελατηριάκι έχει κάποιο πρόβλημα και όταν σφίξεις τέρμα τα μαχαίρια και μετά χαλαρώσεις (στα λίγα κλικ 2-3-4) δεν επαναφέρει καλά το κάτω μαχαίρι παρά μόνο όταν ( ίσως; ) στρίψεις λίγο το χερούλι, ουσιαστικά δηλαδή δίνοντας του ώθηση.

Αυτό που έκανα και τώρα μου φαίνεται ότι έχει ξανά αναφερθεί σ'αυτό το νήμα, είναι να γυρίσω την πεταλούδα ανάποδα και να σημειώσω πάνω στο σώμα του μύλου τη θέση της πεταλούδας

Έτσι ο μύλος είναι στεπλες και από μαύρη χαραγή στην επόμενη αντιστοιχούν 2 κλίκ. Παρ'όλα αυτά νομίζω το μοντ με τις ροδέλες είναι πλέον μονόδρομος γιατί έτσι όπως το έχω τώρα, η πεταλούδα είναι αρκετά ασταθής
Συνημμένα
PHOTO_20150506_012758~2.jpg

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Σάβ Μάιος 16, 2015 4:12 pm

Τελικά λόγω του ότι όντως η λύση με τη ροδέλα και τα δύο παξιμάδια κάνει τον μύλο αρκετά ασταθή, κατέληξα στη λύση της ανάποδης πεταλούδας και ενός παξιμαδιού. Έτσι ο μύλος είναι στεπλες και παράλληλα εφαρμόζοντας το παξιμάδι πάνω στην πεταλούδα ΧΩΡΙΣ να το σφίγγουμε πολύ, δε χάνεται η ρύθμιση κατά τη διάρκεια του κοψίματος. Έκανα και ένα τεστ με μπακ του μπακ κοψίματα για να δω αν -έστω με το μάτι- το κόψιμο σε διάφορες σκάλες έχει επαναληψιμότητα και όντως ταιριάζουν
porl2.jpg

Άβαταρ μέλους
panosp
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:53 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Arielli km-150bs PID
Μύλος:: Quamar M80e
2ος Μύλος:: Porlex JP-30
Οι καφέδες μου:: Κατ´εξαίρεση μπαγιάτικοι
Τοποθεσία: Ναύπλιο

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από panosp » Τρί Μάιος 26, 2015 12:24 am

Γιατί γίνεται τόσος ντόρος για την σωστή ρύθμιση ενός τόσο μα τόσο απλού μύλου?

Όποιος λοιπόν δεν μπορεί να βρει την λύση στον όχι και τόσο stepped Polex, ας κάνει την πατέντα που έκανα εγώ από την πρώτη μέρα.

Άρα για να γίνει ο μύλος πιο stepless από πότε τοποθέτησα αντί πεταλούδας τα παρακάτω:
1) μια ροδέλα κανονική (σαν βαση)
2) μια κωνική ροδέλα (προαιρετικά για να γυρίζει πιο εύκολα το παξιμάδι)
3) ένα παξιμάδι ασφαλείας (για να μην λύνει από μόνο του και να αποφύγω το κόντρα παξιμάδι)
Συνημμένα
IMG_0035.jpg

Άβαταρ μέλους
panosp
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:53 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Arielli km-150bs PID
Μύλος:: Quamar M80e
2ος Μύλος:: Porlex JP-30
Οι καφέδες μου:: Κατ´εξαίρεση μπαγιάτικοι
Τοποθεσία: Ναύπλιο

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από panosp » Τρί Μάιος 26, 2015 12:31 am

Έβαλα μερικά σημάδια με ανεξίτηλο μαρκαδόρο για να ξέρω περίπου που βρίσκομαι και με ένα δεκαράκι κλειδί γαλλικό, γερμανικό, κινεζικό( :lick: ), ότι έχει ο καθένας τέλος πάντων, μπορεί να κάνει τον μύλο του τόσο Stepless όσο και το μήκος του... :censored:



....κλειδιού του :a016:
Συνημμένα
IMG_0034.jpg

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από cadm8 » Τρί Μάιος 26, 2015 3:52 pm

Το παξιμάδι ασφαλείας έχει το μειονέκτημα ότι για την παραμικρή κίνηση χρειάζεται γύρισμα με το κλειδί + εφαρμογή κάποιας σχετικής δύναμης στρέψης.

Επίσης υποθέτω ότι δεν μπορεί να έχει διάρκεια στο χρόνο λόγω του ότι το λαστιχάκι που έχει ενσωματωμένο δεν είναι σχεδιασμένο να δέχεται λύσιμο-σφίξιμο συνέχεια. Το έχω δοκιμάσει και εγώ, γι αυτό κατέληξα στην παραπάνω λύση με ανάποδη την πεταλούδα και ένα παξιμάδι. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα ελάχιστο χαλάρωμα-σφίξιμο με το κλειδάκι όταν θέλεις να αλλάξεις ρύθμιση.
Γιατί γίνεται τόσος ντόρος για την σωστή ρύθμιση ενός τόσο μα τόσο απλού μύλου?
Γιατί προσπαθούμε να ελαττώσουμε την αστάθεια των κωνικών του μαχαιριών και δεύτερον γιατί με την στοκ πεταλούδα είναι στέπ-τ και όχι ακριβής πολλές φορές

Άβαταρ μέλους
panosp
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:53 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Arielli km-150bs PID
Μύλος:: Quamar M80e
2ος Μύλος:: Porlex JP-30
Οι καφέδες μου:: Κατ´εξαίρεση μπαγιάτικοι
Τοποθεσία: Ναύπλιο

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από panosp » Τρί Μάιος 26, 2015 10:46 pm

cadm8 έγραψε:
panosp έγραψε:Γιατί γίνεται τόσος ντόρος για την σωστή ρύθμιση ενός τόσο μα τόσο απλού μύλου?
Γιατί προσπαθούμε να ελαττώσουμε την αστάθεια των κωνικών του μαχαιριών και δεύτερον γιατί με την στοκ πεταλούδα είναι στέπ-τ και όχι ακριβής πολλές φορές
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση, άλλα ήταν λίγο ρητορική η ερώτηση :oneup:

Παντός το παξιμάδι το έχω 2.5 χρόνια και είναι σταθερό όπως ήταν. Όσο για την δύναμη που χρειάζεται (με τα χέρια)είναι τόση όση χρειάζεται για μην κουνιέται από μόνο του. Εγώ καμιά φορά όταν δεν έχω το καρεδάκι κοντά(και αυτό χωρίς κατσαβίδι ή καστανιά, σκέτο) να φανταστείς το γυρνάω με την λαβή από ενα ψαλίδι γενικής χρήσης που έχω πάντα στην κουζίνα.

Απάντηση