Mazzer Mini απο που??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 21, 2010 2:32 pm

psycho έγραψε:Εννοείται οτι δεν ξαναπαίρνω με doser το θεωρώ άχρηστο και κουραστικό για το σπίτι...
Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το κακό με τον timmer?
Οταν αλλάζω κόψιμο ε? Αλλα καθε τότε μπορώ να αλλάζω και το χρόνο.

Υ.Γ. Αμα καταφέρεις και με πείσεις και ξενερώσεις ώστε να μην τον πάρω θα σε παραδεχτώ :lol:
Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το κουραστικό στο doser. Εγώ γεμίζω με πολλαπλές διαδοχικές κινήσεις της μανιβέλας και σε μερικά δεύτερα είμαι έτοιμος.

Δεν είναι μόνο όταν αλλάζεις κόψιμο, είναι και όταν αλλάζεις καφέδες, με μια ποικιλία θα μείνεις; ή θα τρως το μισό πακέτο για να καλιμπράρεις χρόνο-ποσότητα; Και πρόσεξε το καλιμπράρισμα θα πρέπει να είναι σε βάρος ανά δευτερόλεπτο, ώστε να μπορείς εύκολα να παίζεις με τις ποσότητες 14, 15, 16, 17 κοκ εάν το επιθυμείς.

Τέλος o electronic κοστίζει και 159 ευρώ παραπάνω.

Δεν είναι θέμα να σε πείσω. Είναι εσύ να το ψάξεις καλύτερα (διάβασμα) γιατί δεν είναι λίγα τα χρήματα. Πίστευα ότι επειδή ρώτησες για μαγαζιά ήξερες ήδη τι ήθελες.
Εάν και εμένα το budget μου για μύλο ήταν 400 ευρώ, θα έπαιρνα τον mini manual, αν και στο θέμα ποιότητας κοψίματος δεν τα καταφέρνει καλύτερα από τον Anfim μου. Το μόνο που έχει παραπάνω είναι το stepless, εάν υποθέσουμε ότι αυτό κάνει όντως διαφορά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Μαρ 21, 2010 2:43 pm

Δεν καταλαβαίνω το νόημα του doser.
Δεν ωφελεί. Κανείς δεν μετρά δώσεις με κλικ. Ο καφές πατιέται, έχει άλλο πάχος κ.τ.λ. Τπτ δεν κανει το doser μόνο ωραίο ήχο !! Ά και λίγο distribution.

Επίσης doser βολεύει καφετέριες όπου κάποιος τεχνικός τους ρύθμισε την δόση και το κόψιμο και κάθε 6μηνο επαναπροσδιορίζουν αυτές τις ρυθμίσεις...

Υ.Γ. δεν είναι θέμα ομοιογένειας κοψίματος αλλά μόνο timer ακι

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 21, 2010 2:51 pm

psycho έγραψε:Δεν καταλαβαίνω το νόημα του doser.
Δεν ωφελεί. Κανείς δεν μετρά δώσεις με κλικ. Ο καφές πατιέται, έχει άλλο πάχος κ.τ.λ. Τπτ δεν κανει το doser μόνο ωραίο ήχο !! Ά και λίγο distribution.

Επίσης doser βολεύει καφετέριες όπου κάποιος τεχνικός τους ρύθμισε την δόση και το κόψιμο και κάθε 6μηνο επαναπροσδιορίζουν αυτές τις ρυθμίσεις...
Νίκο ή δεν διαβάζεις τα μηνύματα μου προσεχτικά ή τα ελληνικά μου έχουν κάποιο πρόβλημα. Αφού σου γράφω παραπάνω ότι έχω καραφλίασει τον μύλο και κάνω απανωτές μανιβελιές, δηλαδή δεν χρησιμοποιώ την δοσομέτρηση του μύλου. Τι μετρήσεις με κλικ και τεχνικούς σχολιάζεις; (που και για τα μαγαζιά αναφέρω σχετικά πάλι σε προηγούμενο μήνυμα)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Μαρ 21, 2010 3:11 pm

Christos έγραψε:
psycho έγραψε:Δεν καταλαβαίνω το νόημα του doser.
Δεν ωφελεί. Κανείς δεν μετρά δώσεις με κλικ. Ο καφές πατιέται, έχει άλλο πάχος κ.τ.λ. Τπτ δεν κανει το doser μόνο ωραίο ήχο !! Ά και λίγο distribution.

Επίσης doser βολεύει καφετέριες όπου κάποιος τεχνικός τους ρύθμισε την δόση και το κόψιμο και κάθε 6μηνο επαναπροσδιορίζουν αυτές τις ρυθμίσεις...
Νίκο ή δεν διαβάζεις τα μηνύματα μου προσεχτικά ή τα ελληνικά μου έχουν κάποιο πρόβλημα. Αφού σου γράφω παραπάνω ότι έχω καραφλίασει τον μύλο και κάνω απανωτές μανιβελιές, δηλαδή δεν χρησιμοποιώ την δοσομέτρηση του μύλου. Τι μετρήσεις με κλικ και τεχνικούς σχολιάζεις; (που και για τα μαγαζιά αναφέρω σχετικά πάλι σε προηγούμενο μήνυμα)
Ρε χρήστο δεν μιλάω για εσένα!! Αυτο που λές το επαυξάνω. Οτι το doser δεν χρησιμοποιείται για dosing!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 21, 2010 3:36 pm

Βρε Νίκο πως θέλεις να το καταλάβω αυτό εγώ; Αφού μαζί μου συνομιλείς και το θέμα μας (σου) είναι για τους Mazzer Mini. Άμα ήταν σε ένα άλλο θέμα με τον κλασικό τίτλο Doser ή Doserless γενικά, θα είχα άλλη προσέγγιση και η απάντηση μου θα ήταν ότι συμφωνώ και εγώ μαζί σου.

Off topic:
Και μιας και ήδη έβγαλες την συζήτηση εκτός, η άποψη μου επί του θέματος είναι, ότι οι μύλοι σχεδιάστηκαν αρχικά για επαγγελματική χρήση. Μετα παρουσιάστηκε ζήτηση για οικιακή, οπότε απλά οι κατασκευαστές έφτιαξαν μικρογραφίες των επαγγελματικών. Στο μέλλον η πρόβλεψη μου είναι ότι τα μοντέλα για οικιακή χρήση δεν θα τον έχουν αυτόν τον άχρηστο doser. Όπως λές και εσύ δεν προσφέρει και τίποτα το σημαντικό από άλλης άποψης.

Και για να έρθω στο θέμα μας ο ιδανικός Mazzer για εμένα θα ήταν ο manual αλλά με τον κώνο του electronic (δηλαδή χωρίς τον δοσομετρητή μπροστά) και χωρίς να πλήρώνεις παραπάνω ευρώ για τα timer και κουμπάκια του τελευταίου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Μαρ 21, 2010 3:41 pm

Christos έγραψε:Βρε Νίκο πως θέλεις να το καταλάβω αυτό εγώ; Αφού μαζί μου συνομιλείς και το θέμα μας (σου) είναι για τους Mazzer Mini. Άμα ήταν σε ένα άλλο θέμα με τον κλασικό τίτλο Doser ή Doserless γενικά, θα είχα άλλη προσέγγιση και η απάντηση μου θα ήταν ότι συμφωνώ και εγώ μαζί σου.
Έχεις δίκιο αλλά είναι τόσο ενθουσιασμένος και πάω απο θέμα σε θέμα και γράφω με τον ίδιο ενθουσιασμό. :idea:
Με λίγα λόγια αυτό που με κάνει να τον θέλω είναι οι γκατζετιές του, το γεγονός οτι δεν έχει doser και ιδιαίτερα ο timer.
Λές να έχω παρασυρθεί απο βλακείες? Συνήθως ερευνώ τις αγορές μου :ugeek:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 21, 2010 3:43 pm

'Αμα θέλεις (ξύνεσαι :lol: ) να δώσεις τα παραπάνω 159 ευρώ για τον Electronic ίσως μπορώ να βοηθήσω ;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από psycho » Κυρ Μαρ 21, 2010 7:18 pm

Christos έγραψε:'Αμα θέλεις (ξύνεσαι :lol: ) να δώσεις τα παραπάνω 159 ευρώ για τον Electronic ίσως μπορώ να βοηθήσω ;)
Όχι βέβαια αν είναι για "απλό" grinder χωρίς μπιχλιμπίδια (μένω και σε αυτόν που έχω) εννοείται οτι θα πήγαινα σε anfim best....

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 21, 2010 9:21 pm

psycho έγραψε:
Christos έγραψε:'Αμα θέλεις (ξύνεσαι :lol: ) να δώσεις τα παραπάνω 159 ευρώ για τον Electronic ίσως μπορώ να βοηθήσω ;)
Όχι βέβαια αν είναι για "απλό" grinder χωρίς μπιχλιμπίδια (μένω και σε αυτόν που έχω) εννοείται οτι θα πήγαινα σε anfim best....
Με τον όρο βοήθεια εννοούσα να βρούμε κάτι παραπάνω στα θετικά του Electronic που να δικαιολογεί την αγορά του. Λοιπόν ένα ουσιαστικό (+) είναι ότι έχει μεγαλύτερα Burrs 64 mm έναντι 58 mm του manual.
Το 2ο (+) είναι ότι η διάμετρος του κελύφους του μύλου είναι η ίδια στο σημείο γύρω από τα Burrs, πράγμα που σημαίνει ότι ο Elecrtonic με τα μεγαλύτερα burrs κρατάει πολύ μικρότερη ποσότητα καφέ στα "αυτιά", και άρα 'εχουμε λιγότερο μπαγιάτικο καφέ στην επόμενη διαδικασία παρασκευής.

Τώρα αποφάσισε για τον ποιον από τους δύο Electronic, mod.A ή mod.Β :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Mini απο που??

Δημοσίευση από psycho » Δευ Μαρ 22, 2010 12:08 pm

Christos έγραψε: Τώρα αποφάσισε για τον ποιον από τους δύο Electronic, mod.A ή mod.Β :lol:
Γνωρίζεις διαφορές?? Νομίζω οτι και η anfim έχει φθηνό doserless

Απάντηση