Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Graef 702

Δημοσίευση από jipparas » Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:24 pm

Καλησπέρα, αγόρασα De’Longhi ec685. Pressurized portafilter. Μπαίνω σε σκέψεις να αγοράσω μύλο. Τον χρησιμοποιεί κάνεις με αυτήν τη μηχανή ; Επειδή δεν είμαι διατεθειμένος να πετάω καφέδες, είναι δυνατόν να μου Πείτε στο περίπου στο πόσο πρεπει να κόβω τον εσπρέσο; Η θα πρέπει αναγκαστικά να πετάξω καφέ για να βρω κατάλληλο βαθμό άλεσης ; Το κόψιμο προσαρμόζεται στην κάθε μάρκα χωριστά και παράλληλα στην εσπρεσιέρα ;

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Graef 702

Δημοσίευση από madnifestah » Παρ Νοέμ 16, 2018 12:38 am

από τα λίγα που ξέρω το κόψιμο έχει να κάνει και με την μηχανή άλλα και με τον καφέ.
σίγουρα πάντως πρέπει να κάνεις πειράματα στην αρχή. (και κάθε φορά που παίρνεις διαφορετικό καφέ)...

Με presurised δεν θα δεις κάποια μεγάλη διαφορά στον καφέ σου, αλλά αν τελικά πάρεις τον μύλο πάρε και ένα καλαθάκι + tamper...

https://www.amazon.co.uk/MagiDeal-Coffe ... 1mm+basket

https://www.amazon.co.uk/Vicloon-Espres ... 1mm+tamper

Yannis_H
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 10:25 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Yannis_H » Παρ Νοέμ 16, 2018 11:47 am

Ένας φίλος που τον έχει, τον συνιστά εδώ και καιρό με κλειστά μάτια!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Νοέμ 16, 2018 11:59 am

Ο μύλος είναι μια χαρά, αλλά θέλει παρέα μια σοβαρή μηχανή και η delonghi δυστυχώς δεν είναι μέσα σ' αυτές. Το pressurized που διαθέτει δημιουργεί τεχνητή πίεση, που σημαίνει οτι δεν παίζει ρόλο ο βαθμός άλεσης. Το μόνο όφελός που θα έχεις με αυτή τη μηχανή είναι οτι ο καφές θα είναι φρεσκοκομένος και μυρωδάτος, από γεύση δεν μπορώ να ξέρω.
Άρα ο μύλος πάει παρέα με ελεύθερο καλάθι δλδ NON pressurized. Πρέπει να ψαχτείς αν η συγκεκριμένη μηχανή παίρνει τέτοιες πατέντες, ειδάλλως χρειάζεσαι αναβάθμιση σε κάτι ποιοτικότερο (unpressurized+boiler).

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Graef 702

Δημοσίευση από jipparas » Παρ Νοέμ 16, 2018 6:39 pm

Οι κύριοι λόγοι που ψάχνομαι για μύλο είναι κυρίως η μεγαλύτερη γκάμα καφέδων σε σχέση με σούπερ μάρκετ- καφεκοπτεία άλλα κυριοτερα η φρεσκάδα.. τρόπος να κάνεις το pf naked υπάρχει απλά όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω πρέπει να πάρεις και ένα np filter basket.δηλαδη λέτε πως με το stock of της delonghi δεν παίζει μεγάλη διαφορά στο κόψιμο. Αυτό είναι θετικό. Τώρα αν κάνω μετατροπή σε non pressurized? Πρέπει να ψάχνω με το κόψιμο ; Θα δω διαφορά αν κάνω την μετατροπή και αν ναι που ; Μετά με τι βαθμό θα μπορώ να παίξω ; fine-1 ας πούμε ή 12-15; Ευχαριστώ για τη βοήθεια

tornado
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 6:40 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από tornado » Παρ Νοέμ 16, 2018 6:42 pm

H Gaggia Pure που εχω, κοβω στο 3 και ειναι σχετικα καλος.
Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ετσι ακρη, καθε μηχανη μπορει να εχει την δικη της συμπεριφορα στο κοψιμο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Νοέμ 16, 2018 9:57 pm

Δεν πάει έτσι φίλε μου, δεν γίνεται να σου πει κάποιος «κόψε στο 5» και όλα καλά. Ακόμη και αν έχει τον ίδιο μύλο. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που έιναι ανέφικτο.Το είδος του καφέ, αν είναι φρέσκος ή μπαγίατικος σε σχέση με το rd, ποια είναι η δοσολογία που χρησιμοποιείς, θερμοκρασία, πίεση μηχανής...Την απάντηση για τον βαθμό άλεσης θα στη δώσει πρώτα απ´ όλα η γεύση σου και οι δοκιμές που θα κάνεις με βάση τους χρόνους/δοσολογίες μπούσουλα. Άρα οι πεταμένοι καφέδες -τουλάχιστον στην αρχή- είναι μέσα στο πρόγραμμα.

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Graef 702

Δημοσίευση από jipparas » Σάβ Νοέμ 17, 2018 9:21 pm

madnifestah έγραψε:
Παρ Νοέμ 16, 2018 12:38 am
από τα λίγα που ξέρω το κόψιμο έχει να κάνει και με την μηχανή άλλα και με τον καφέ.
σίγουρα πάντως πρέπει να κάνεις πειράματα στην αρχή. (και κάθε φορά που παίρνεις διαφορετικό καφέ)...

Με presurised δεν θα δεις κάποια μεγάλη διαφορά στον καφέ σου, αλλά αν τελικά πάρεις τον μύλο πάρε και ένα καλαθάκι + tamper...

https://www.amazon.co.uk/MagiDeal-Coffe ... 1mm+basket

https://www.amazon.co.uk/Vicloon-Espres ... 1mm+tamper
Διάβασα στα σχόλια από κάποιους που λένε ότι 51mm tamper κάπου βρίσκει-κολλάει στο συγκεκριμένο καλαθάκι και ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να το φας... τώρα δεν ξέρω... μην έχω θέμα.
Μέχρι ποσά gr χωράει αυτό ;

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nick_reth » Κυρ Δεκ 02, 2018 12:40 am

Είμαι κι εγώ κάτοχος του μύλου τώρα 2 βδομάδες.
Ολα καλά κι απολάμβανα πραγματικά ωραίους καφέδες μέχρι σήμερα το πρωι.
Τον καθάρισα απλά με το βουρτσάκι του και μετά έβαλα καφέ να αλέσω στην ίδια θέση με χθες.
Κι ομως δεν μου έκανε τη χάρη!! Έκοβε τον καφέ ακόμη και στο μηδέν σαν ροκανίδι!! Αν έτυχε σε κάποιον άλλο κάτι τέτοιο
πως το έλυσε να με βοηθήσει να δω τι θα κάνω. Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που την έπαθε.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Graef 702

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Δεκ 02, 2018 1:26 am

δεν έχει "καθίσει" καλά το καλαθάκι

βγάλτο και ξαναβάλτο...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση