Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Σεπ 20, 2017 8:24 pm

cosini έγραψε:εαν δεν εχεις κανει ακομη καποια αγορα θα ελεγα να ζητησεις απο καποιον γνωστο σου ισως να δεις απο κοντα τα κοψιματα του sette 270 , ισως να σε καλυψει τοσο απο ποιοτητα κοψιματος οσο και απο μεγεθος ως οικιακος, επισης και απο τιμη , εγω πιστευω οτι φτανει τον k10 σε κοψιματα οποτε δεν εχεις να χασεις κατι ριχνοντας μια ματια και σε αυτον .
coolmind έγραψε:Αν θελεις καλο μυλο μπορεις να κοιτάξεις τους γνωστους mazzer major και anfim με μαχαίρια τιτανιου.
οι μικροι της baranza-malhoenig εχουν το ατου των κεραμεικων μαχαιριών τα οποία δεν οξειδώνοουν τον καφε καθόλου ,και έχουν πολυ καλη ποιοτητα αλεσης,αλλα η ποιότητα κατασκευης τους δυστηχώς(και για τον καινουργιο sette)ειναι μετρια προς κακή.Πολλα προβλήματα είχε ο vario και πολλα εχει και ο sette.
Καλησπέρα παιδιά!
Ευχαριστώ για τα μηνύματά σας. :)

Δημήτρη εγώ με sette/vario κοκ δε μπλέκω ξανά. Όχι γιατί αμφισβητώ ποιότητα άλεσης και πρακτικότητα. Ίσα ίσα. Ειδικά για το δεύτερο που αναφέρω, το μέγεθος είναι μεγάλο ατού για οικιακή κουζίνα. Αλλά δυστυχώς, ο "δράκος" είναι αλλού. Και συγκεκριμένα στην ποιότητα κατασκευής, που προσωπικά την αξιολογώ αρκετά κάτω του μετρίου. Τι να την κάνω τη ποιότητα άλεσης, αν κάθε μέρα προσεύχομαι να μη μου βγάλει πρόβλημα;; (τα γνωστά δηλαδή: ιμάντες, μικρορύθμιση, μοτέρ κοκ. Τα έχω ζήσει αυτά...)
Επίσης, καλός ο Vario άλλα τον K10 σε άλεση δε τον φτάνει κατ' εμέ. Στον ίδιο πάγκο τους δούλευα αρκετό καιρό (~1 χρόνο). Δεν υπάρχει σύγκριση για μένα προσωπικά. Για την ακρίβεια τον μόνο μύλο από όσους έχω χρησιμοποιήσει, που βάζω δίπλα στον Κ10 αναφορικά με την ποιότητα άλεσης (αφρατοσύνη, fines, κοκ) είναι ο Mythos Simonelli (με τα flat). Αλλά αυτός απορρίπτεται για πολλούς λόγους (από θέμα κόστους και flat -δεν τα προτιμώ στην παρούσα φάση- έως θέμα χρήσης στο σπίτι, γιατί με τα επίπεδα μαχαίρια του και έτσι όπως είναι διαμορφωμένος είναι για γεμάτο hopper και καθαρά για "επαγγελματική" χρήση)

Νάσο, η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι σε conic. Και ο major και ο anfim έχουν μεγάλα επίπεδα. Σε αυτό το κόστος νομίζω, θα προτιμήσω έναν Κ10.
Αν και εδώ που τα λέμε, φρέναρα πριν κάποιο καιρό την αγορά μύλου. Διακαής πόθος είναι η απόκτηση ενός tAlΩs από Woodsman. Ξέρω ότι μιλάμε για μεγάλο κόστος (δε ξέρουμε πόσο φυσικά), οπότε είμαι στη διαδικασία που περιμένω μήπως και τα καταφέρω να αποκτήσω ένα τέτοιο στολίδι όταν ετοιμαστεί... :inlove:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από cosini » Τετ Σεπ 20, 2017 8:47 pm

Jazz έγραψε: η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι σε conic. Και ο major και ο anfim έχουν μεγάλα επίπεδα. Σε αυτό το κόστος νομίζω, θα προτιμήσω έναν Κ10.
Αν και εδώ που τα λέμε, φρέναρα πριν κάποιο καιρό την αγορά μύλου. Διακαής πόθος είναι η απόκτηση ενός tAlΩs από Woodsman. Ξέρω ότι μιλάμε για μεγάλο κόστος (δε ξέρουμε πόσο φυσικά), οπότε είμαι στη διαδικασία που περιμένω μήπως και τα καταφέρω να αποκτήσω ένα τέτοιο στολίδι όταν ετοιμαστεί... :inlove:
εαν επιμενεις σε Κ10 τοτε κοιταξε και στον Λεωνιδα περιπου στα 800 ευρω συν φπα (εαν θελεις αποδειξη).
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Σεπ 20, 2017 10:24 pm

Ο μικρος μυθος που αναφερεσαι ειναι ο καινουργιος που εχετε στο μαγαζι,ο οποιος ειναι πολυ τιμιος για τα χρηματα που κανει αλλα ειναι πολυ ασχημος για σπιτι. Υπαρχουν πολλοι μυλοι οι οποιοι ειναι αρτιοι γευστικα και εχουν πολλα λαθη σε μετρησεις,αλλα οι εταιριες που τους βγαζουν κατι παραπανω ξερουν για να τους βγαζουν. Σιγουρα αυτο που θεωρουμε εμεις λαθος μπορει να μην ειναι η να ανταποκρυνεται καλυτερα σε συνθηκες που δεν τις εχουμε σε ενα σπιτι.
Σου ευχομαι να γινει το ονειρο σου πραγματικοτητα και να αγορασεις αυτο που αγαπας.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Σεπ 21, 2017 5:51 pm

cosini έγραψε:
Jazz έγραψε: η αλήθεια είναι ότι προσανατολίζομαι σε conic. Και ο major και ο anfim έχουν μεγάλα επίπεδα. Σε αυτό το κόστος νομίζω, θα προτιμήσω έναν Κ10.
Αν και εδώ που τα λέμε, φρέναρα πριν κάποιο καιρό την αγορά μύλου. Διακαής πόθος είναι η απόκτηση ενός tAlΩs από Woodsman. Ξέρω ότι μιλάμε για μεγάλο κόστος (δε ξέρουμε πόσο φυσικά), οπότε είμαι στη διαδικασία που περιμένω μήπως και τα καταφέρω να αποκτήσω ένα τέτοιο στολίδι όταν ετοιμαστεί... :inlove:
εαν επιμενεις σε Κ10 τοτε κοιταξε και στον Λεωνιδα περιπου στα 800 ευρω συν φπα (εαν θελεις αποδειξη).
Ποιος είναι ο Λεωνίδας;

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Σεπ 21, 2017 6:47 pm


Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Σεπ 21, 2017 8:31 pm

Και τι ξέρουμε για τον κύριο; Ψωνίζουμε άφοβα;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Σεπ 21, 2017 10:23 pm

Αν θες ψησταριά σίγουρα !
Μόνο να ρωτήσεις από που είναι η εγγύηση...

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από cosini » Παρ Σεπ 22, 2017 12:12 am

gsisr έγραψε:Και τι ξέρουμε για τον κύριο; Ψωνίζουμε άφοβα;
για να ειναι στον εξοπλισμο καταστηματων παντος τυπου συσκευων απο το 1964 σιγουρα ειναι αξιοπιστος.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

zidane72003
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2017 4:30 pm

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από zidane72003 » Παρ Σεπ 22, 2017 7:13 pm

Eγώ ήξερα ότι πουλάει ανοξείδωτα για μπαρ κτλ. Χαχαχα

Στα ανοξείδωτα για πολλούς λόγους δεν εμπιστεύτηκα. :OOPS:

Είναι νομίζω Πειραιώς και Ιερά γωνία οπότε μπορεί όποιος είναι Αθήνα να επισκεφτεί.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Μύλου (High-end) για Οικιακή Χρήση

Δημοσίευση από cosini » Τρί Οκτ 17, 2017 3:10 pm

Artisti έγραψε:Δεν είναι τόσο απλά τα θέματα με τους avant garde μύλους.
Στη αρχή υπάρχει ενθουσιασμός που τον βλέπω και εδώ μέσα αλλά με την χρήση φαίνεται ότι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.
Στο σπίτι θέλουμε την καλύτερη δυνατή άλεση σε 20gr κάθε φορά.
Οι avant-garde κάθε υπόσχοντε ότι έλυσαν με τον καλύτερο τρόπο και με ανάλογο κόστος αυτή την ανάγκη του home Barista.
Αλλά τελικά αλλού το όνειρο και αλλού το θαύμα
Ο Versalab που ξεκίνησε πρώτος τον χορό στους avant garde τόσα χρόνια μπορεί να έλυσε κάποια λειτουργικά προβλήματα που είχε αλλά η άλεση του δεν ήταν ποτέ για WBC έχανε σταθερά από φθηνότερους συμβατικούς μύλους.
Μετά ήρθε ο αγαπημένος μου Pharos λογική τιμή για χειροκίνητο, καλή άλεση αλλά βασικά λειτουργικά του προβλήματα υπόσχεται ότι θα τα λύσει τόσα χρόνια μετά.
Είδομεν
Μετά ήρθε ο πολύς HG1 αυτός με υψηλό κόστος θα τα έλυνε όλα τον ακολούθησε άπειρος ενθουσιασμός μέχρι να φανούν στη πράξη σχεδιαστικά και κατασκευαστικά λάθη.
Οι Monolith πάλι είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα και ο ενθουσιασμός που υπάρχει έξω για αυτούς εμένα δεν με πείθει το έργο το έχουμε ξαναδεί.
Πρέπει να περάσει ανάλογο χρονικό διάστημα για ασφαλή συμπεράσματα.
Με τους Γερμανικούς avant garde μύλους δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα όσο με τους αμερικάνικους ίσως γιατί και τα ξένα φόρα που παρακολουθώ δεν τους δίνουν ιδιαίτερη προσοχή. Ίσως και γιατί υποσυνείδητα θεωρώ ότι θα είναι και αυτοί σαν τα γερμανικά υποβρύχια που γέρνουν.
Κοινό χαρακτηριστικό τους είναι ότι είναι μικρές εταιρείες που δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη ότι θα υπάρχουν και αύριο και επίσης οι πολύ υψηλές τους τιμές δεν είναι λόγω της υψηλής ποιότητας κατασκευής αλλά λόγω την περιορισμένη παραγωγής που αυξάνει το κόστος.
Σίγουρα θα μάθουμε και για αυτούς αδυναμίες μετά.
Γενικό συμπέρασμα είναι ότι ακόμα και χιλιάρικα να δώσεις ο ιδανικός μύλος για το σπίτι προς το παρόν δεν υπάρχει.
Και έτσι πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί που είναι διαφορετικοί για τον καθένα.
Φίλε Γιώργο πόσο δίκιο έχεις !!!
Να προσθέσω εδώ και τον ΤαλΩς που ετοιμάζει ο woodman καθώς θα πρέπει και αυτός από την στιγμή που θα παρουσιαστεί να πάρει τον χρόνο του ο οποίος εάν σε ένα μύλο παγκόσμιας διαθεσιμότητας μπορεί να είναι τα 1-2 χρόνια στον ΤαλΩς θα είναι πολλά περισσότερα.

Υπάρχουν αρκετοί που κρίνουν μύλους και μηχανές χωρίς καν να τα έχουν δουλέψει και αυτό είναι μεγάλο λάθος μιας και ο καθένας θα πρέπει αυτά που κρίνει να τα έχει δουλέψει.

Κάποιοι θα πουν ότι ο τάδε δεν είναι γνωστός μύλος , δεν ξέρουν τι άλεση έχει , μπορεί να παρουσιάζει βλάβες , δεν είναι ποιοτικός μπορεί το ένα , μπορεί το άλλο …. και πάει λέγοντας , κι αν προτείνετε πχ. Versalab ποσοι τον έχετε σπίτι και τον δουλεύεται ικανό διάστημα και με ποια μηχανή και με ποιον καφέ ? και εάν ο καφές βγαίνει θεϊκός για εσάς αυτό σημαίνει ότι θα μου αρέσει κι εμένα ? επίσης ποια είναι αυτή η διαφορά ( εκτός της γεύσης που είναι υποκειμενική ) μεταξύ ενός Κ10 και ενός Monolith που θα με πείσει ότι αξίζει τα 1500 ευρώ περίπου παραπάνω από τα ήδη 1000 του Κ10 ?

Τι να τον κάνω ένα μύλο που θα κρατήσει δέκα χρόνια αλλά θα είναι σαν μπαούλο μέσα στην κουζίνα μου , τα μαχαίρια του όταν χρειαστούν αλλαγή ( εάν υπάρχουν ) θα κοστίζουν μια περιουσία ? , θα είναι θορυβώδεις ? γιατί να μην προτιμήσω έναν πχ. Niche Zero που δεν κοστίζει μια περιουσία είναι εργονομικός, αθόρυβος, αλέθει με κωνικά 63mm, όμορφος, και χωράει παντού και εάν χαλάσει μετα τα 2 χρόνια της εγγύησης δεν θα έχω δώσει μια περιουσία, ακόμη και εαν βγεί σκυλί και θελω στα 4 χρονια μια αναβάθμισει σε κάτι νέο δεν θα κλαίω τα 2χιλιαρα !
Για τον καθένα η κρίση είναι η τελική γεύση και όταν μιλάμε για εκατομμύρια λάτρεις του εσπρέσο ο καθένας έχει τον δικό του ουρανίσκο και τον δικό του γευστικό υπόβαθρο οπότε τα κριτήρια θα πρέπει να είναι όχι η γεύση αλλά η άλεση , η εργονομία μέσα στην καθημερινότητα του χρήστη , το σέρβις και η τιμή.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση