Ascaso Dream.

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 02, 2015 4:29 pm

Δεν κάνεις έτσι δουλειά με προαλεσμένο.
Ο καφές είκοσι λεπτά μετά το κόψιμο ο καφές χάνει μεγάλο μέρος της γεύσης και του αρώματός του.
Πάρε μύλο έστω και φτηνό χειροκίνητο.

Anastazio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Anastazio » Πέμ Απρ 02, 2015 4:42 pm

Το έχω στα άμεσα σχέδια να πα΄ρω έστω και χειροκίνητο, κοίταγα και στο ebay για κάποιον π είχαν αναφέρει και μέσα στο φορούν κοντά στα 50ε. Για την ώρα μικρές ποσότητες που κόβω στην αρχή της βδομάδας και με βγάζουν οριακά μέχρι το τέλος, δεν έχω άλλη λύση. Από όταν μπήκα στο φορούμ, έγινα πιο απαιτητικός με το ποτήρι που πίνω :a048:

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από dimitriseas » Παρ Φεβ 04, 2022 2:47 pm

Καλησπέρα παιδιά. Έχω βρει μια ascaso dream μεταχειρισμένη. Μου τη δίνει 200. Είναι καλή αγορά ? Είχα πρώτα gaggia classic και την πούλησα . Τώρα ξανασκευτομαι να πάρω μια unpressurized μηχανή με λίγα χρήματα . Τι λέτε αξίζει τον κόπο το συγκεκριμένο μοντέλο ?
Συνημμένα
IMG-199bd514216e3ccb9d4789b9ab9a99b9-V.jpg
IMG-8ee7dc47ed2cd4954133eee9cc09f0a5-V.jpg

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Φεβ 04, 2022 9:53 pm

Χωρίς να είμαι ειδικός φίλε μου θεωρώ πισωγυρισμα και υποδεέστερη τη συγκεκριμένη αν είχες τη classic.

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από vlaxos80 » Παρ Φεβ 04, 2022 10:31 pm

dimitriseas έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 2:47 pm
Καλησπέρα παιδιά. Έχω βρει μια ascaso dream μεταχειρισμένη. Μου τη δίνει 200. Είναι καλή αγορά ? Είχα πρώτα gaggia classic και την πούλησα . Τώρα ξανασκευτομαι να πάρω μια unpressurized μηχανή με λίγα χρήματα . Τι λέτε αξίζει τον κόπο το συγκεκριμένο μοντέλο ?
δες στις αγγελιες..ενα παλικαρι απο Θεσσαλονικη πουλαει μια Lelit pl41em στα 260 ευρω και ειναι σαν καινουρια..βαζεις ακομα 60 και παιρνεις μηχανη..αν μπορουσα να διαθεσω μετρητα αυτη την στιγμη θα την ειχα παρει εγω μιας και με βολευει κιολας απο Θεσσαλονικη που ειναι το παλικαρι...αλλα για 200 ευρω εγω δεν θ εδινα για την συγκεκριμενη μηχανη..αλλη λυση ειναι να κανεις οπως εκανα κι εγω..μεχρι αυριο εχει προσφορα ο Κωτσοβολος ατοκες δοσεις.και εχει την Gaggia classic 2018 στα 439 ευρω..εγω την εκλεισα απο προχθες με πλανο δοσεων..δεν χρειαζεται πιστωτικη.σου βγαζουν δανειο αυτοι αν εχεις εισοδημα και δουλευεις..

dimitriseas
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 11:27 pm

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από dimitriseas » Σάβ Φεβ 05, 2022 9:32 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Άρα δεν είναι τόσο καλή όσο η gaggia classic αυτό μου λες. Βασικά βρίσκομαι Κύπρο και δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία της Lelit. Εδώ ένα κατάστημα της gaggia μου δίνει την classic 350 . Και μιλαω για την γνήσια με την τριπλή βαλβίδα και την σωλήνα της εκτόνωσης

Απάντηση