Ascaso Dream.

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Νοέμ 28, 2012 5:22 pm

spirgeor έγραψε: @ Γιάννης. Μου φαίνεται "κάπως" η διαδικασία που αναφέρεις... Μήπως να δοκιμάσω να βάλω και τις 2 φλάτζες. Μία μέσα και μία κατά το βίδωμα;
Oταν λες «κάπως»... τι εννοείς;
Αυτό που προτείνω, φλατζα λεπτη από χαρτόνι + λαστιχένια, το κάνει κάποιος που χρειάζεται λιγο πιο σφικτο κούμπωμα, αλλά δεν χρειάζεται τόσο σφικτο όσο προκύπτει με το επόμενο νούμερο που είναι μισο χιλιοστο πιό παχύ (αν υπάρχουν διάφορα πάχη όπως υπάρχουν για το γκρούπ Ε61 που έχει διάφορες φλάτζες πάχους 8-8,5 και 9 χιλιοστών)

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Πέμ Νοέμ 29, 2012 10:27 am

Καλημέρα σας.

Τελικά βάζοντας αρκετή δύναμη στο κούμπωμα, λύθηκε το πρόβλημα. Ίσως λίγο υπερβολική για την :waf: ...
@ Γιάννης: Το "κάπως" πάει στο να να πιάνει και το χέρι σου. Φοβούμαι λίγο να το κάνω αλλά το κρατώ στη περίπτωση που στο μέλλον ακόμα και με το δυνατό κούμπωμα το πρόβλημα επανέλθει...

Σας ευχαριστώ
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

atrobaggio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από atrobaggio » Τρί Δεκ 25, 2012 7:25 pm

Γενικα εισαι ευχαριστημενος απο τους καφεδες που περνεις?

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από spirgeor » Πέμ Μαρ 21, 2013 1:02 am

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Δεν έχω εμπειρία από άλλες μηχανές για να την συγκρίνω. Αυτό όμως που μπορώ να συγκρίνω είναι οι καφέδες που πίνω σπίτι μου σε σχέση με αυτούς που έπεινα σε καφετέριες. Το τελικό αποτέλεσμα όμως δεν εξαρτάται σε τόσο μεγάλο βαθμό από την μηχανή. Είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο. Την συγκεκριμένη περίοδο πίνω Macchiato σε Hacienda La Minita El Conquistador ο οποίος με έχει εντυπωσιάσει σε σχέση με όσους έχω δοκιμάσει. Η RD είναι πάντα στο μήνα, έχω βρει το ιδανικό κόψιμο και έχω βελτιώσει την τεχνική μου σε leveling & tamping. Πιστεύω πως το ίδιο αποτέλεσμα θα έπαιρνα είτε αν είχα Gaggia, είτε Silvia είτε οποιαδήποτε άλλη μηχανή που βρίσκεται στο entry level επίπεδο. Επομένως θα σου έλεγα πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δίνω +1 στην Ascaso Dream σε σχέση με τις υπόλοιπες μηχανές, μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης, πράγμα υποκειμενικό.
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Anastazio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Anastazio » Κυρ Φεβ 22, 2015 8:24 pm

Καλησπέρα και από εμένα! Από σήμερα έχω στη κατοχή μου μια Ascaso dream red την οποία μου τη κάνανε δώρο
(μεταχειρισμένη). Το basket που έχει είναι αυτό των 57mm. Αυτό είναι για 1 cup? γιατί είδα στο barista το πουλάει για διπλό καφέ.
Συνημμένα
afb929a012.png

Theo164

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Theo164 » Κυρ Φεβ 22, 2015 9:59 pm

αυτό τις φωτογραφίας είναι 1cup
αν στη περιγραφή το λέει για 2 τότε ίσως να μην είναι η σωστή εικόνα στο site
αν κανεις παραγγελια στείλε ένα mail η πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα για να σιγουρευτείς πως είναι double

αν και δεν την ξέρω την μηχανή από μια αναζήτηση στα γρήγορα το διπλό είναι αυτό
http://dibartoli.com.au/ascaso-dream-fi ... sket-57mm/
και το μονο ίδιο με την φωτογραφία παραπάνω
http://dibartoli.com.au/ascaso-dream-fi ... sket-57mm/

μέγια και καλους καφέδες!

Anastazio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Anastazio » Κυρ Φεβ 22, 2015 11:44 pm

ευχαριστώ! ναι μάλλον λάθος στη περιγραφή. θα πάρω τηλέφωνο έτσι κ αλλιώς γιατί θέλω να πάρω το 2 πλο. Βάζω στο θερμό 2 διπλούς κάθε μέρα το πρωί :oneup: .

Anastazio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Anastazio » Πέμ Απρ 02, 2015 12:29 pm

Σήμερα πετύχαμε κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Γευστικά πολύ ικανοποιημένος. Με λίγο πιο χοντρό κόψιμο θα κατεβάσω το χρόνο εκχύλισης. Το συγκεκριμένο είναι αποτέλεσμα σε 40' χρόνο εκχύλισης ( 2 ποτήρια ). Η μηχανή είναι όνειρο :respekt:
Συνημμένα
IMG_20150402_110914.jpg

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 02, 2015 12:47 pm

Με ποιό μύλο έφερες αυτό το αποτέλεσμα ;

Anastazio

Re: Ascaso Dream.

Δημοσίευση από Anastazio » Πέμ Απρ 02, 2015 4:08 pm

είμαι εξωτερικό και εδώ κόβεις καφέ ο ίδιος σε σουπερ μάρκετ σε μύλο επαγγελματικό. το κόψιμο που έκανα επειδή ακόμα το ψάχνω ήταν 2 σκάλες πιο ψιλό από εσπρέσο ( εδώ στη σκάλα του εσπρέσο δεν είναι για μηχανές, αλλά για το μπρίκι) οπότε θέλει πείραμα. Πιστεύω μια σκάλα αν ανέβω να το πετύχω σε χρόνο. Το καφέ τον αγοράζω σε 200gr κάθε βδομάδα και υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε σπεσιαλιτι. :coffee: :coffee: :coffee:
Συνημμένα
IMG_20150402_110921.jpg

Απάντηση