Gaggia Baby Twin

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Δευ Οκτ 06, 2014 12:27 pm

2.5 χρονια ακουνητο το συγκεκριμενο θεμα δεν ξερω αν πρεπει να γραψω εδω ή οχι.
παρολαυτα θα το ανασυρω καθωτι μαλλον (κατα 99%) σε λιγες μερες θα γινω κατοχος της συγκεκριμενης.
παροτι ακριβη σαν αγορα απο καινουργιο σιγουρα καποιοι θα την εχουν οποτε θα ηθελα να ρωτησω πια τακτικη χρεισημοποιηται για να κανετε ενα capuccino πως κανετε τη μεταβαση απο τον ατμο στην εκχυληση εχω δει διαφορα στο ιντερνετ και σιγουρα θα κανω τις προσπαθειες μου αλλα θα ηταν καλω να εχω ενα μπουσουλα στην αρχη. επισης ο φιλος spi8as μας εταξε μερικες εμπειριες απο τη μηχανη αλλα σαυτο το θεμα δεν εχει κατι.
οσο αφορα παντος τον ατμο απο οτι ειδα σε ενα βιντεο για να εχεις το σωστο ατμο πρεπει σε κατασταση αναμονης να ανοιξουμε το steam knob θα βγαλει νερο μετο που αρχιζει να κοβει το νερο κλεινουμε και ξανανοιγουμε το steam knob με το που εχουμε τον ατμο κλεινουμε βαζουμε το κανατακι και ξεκιναμε μεχρι και 2-3 λεπτα.
μολις με το καλο παραλαβω θα επανελθω!
αυτα.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Οκτ 24, 2014 12:29 am

να μαι παλι.
σημερα παρελαβα τη μηχανη απο Γερμανια ειναι μοντελο του 2007 και σε αψογη εμφανισιακη κατασταση.
ο ανθρωπος που την ειχε δε πρεπει να την ειχε καθαρισει ΠΟΤΕ.
ευτηχως ο μπατζανακης ειχε cafiza ληθηκαν η ντουζιερα και η δυο βιδες οι πιο μεσα και μαζι με καλαθακια και πορταφιλτερ μπηκαν σε μπολ με ζεστο νερο και μπολικο φαρμακακι.
αφου ξεβουλοσανε οι τρυπες απο ντουζιερα καλαθακια καθαρηστηκε και το απι μεσα προσωπο της ντουζιερας με plano βουρτζακι και πανι και γυαλισαν ολα. χρειαστηκα διπλη διαδικασια backflush παλι με δανικο τυφλο απο μπατζανακη για να βγει καθαρο νερο.με τη τριτη προσπαθια πετυχα ενα ωραιο διπλο εσπρεσακι με lavazza pienaroma στα 24δευτ για 50ml.
μεχρι στιγμης ολα καλα εχω παρει και ενα steam wand απο silvia οποτε ΣΚ θα δουμε και τι γινετε απι μεσα.μαζι με τη μηχανη ο πωλητης ειχε και ενα 58αρι tamper concept art κυρτο και ενα ξυλινο knock box.
ερωτηση 1:
αφου εκανα flush πριν κανω καφε πατησα για εκχυληση και εβγαινε λιγο νερο απο το wand τη στιγμη του flush οχι ειναι φυσιολογικο;
ερωτηση 2:
το tamber οπως ειπα ειναι κυρτο κανει για μενα που ειμαι αρχαριος ή να το ανταλαξω με ενα flat;
ΣΚ θα κανω καμια εκχυλιση και θα βγαλω και καμια φωτο απο το καφε και το puck.
το μονο κακο ειναι οτι επειδη ηρθε σημερα και δεν ηξερα τι καλαθακια θα εχει μεσα δεν εκανα παραγγελια γθα πραγματακια οπως σκονη για descale που σιγουρα θα θελει.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Οκτ 24, 2014 7:13 pm

εχθες που σενιαρισα τη μηχανη ειπα να δω τι βγαζουν οι προκαθωρησμενες ρυθμισεις.στη μονη με preinfusion μου εβγαλε 60 στη διπλη μου εβγαλε 90 ml νερου. ειπα σημερα να δοκιμασω με καφε αφου ειχα βρει και το setup. αποτελεσμα πολυ χαμηλη ροη καφε. μπορει καποιος κατοχος ή μη να μου πει γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;καπακι εκανα μια εκχυλιση με το manual και τις ιδιες παραμετρους και ολα οκ.
αν καποιος μπορει να δωσει τα φωτα του ας πει τη γνωμη του

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από afonic » Παρ Οκτ 24, 2014 7:36 pm

Θέλει ρύθμιση προφανώς κάθε φορά που αλλάξεις καφέ. Manual έχεις;

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Οκτ 24, 2014 8:05 pm

manual εχω απλα αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι το εξης:
αν υποθεσουμε οτι η δοση ειναι ογκομετρικη αυτο που θα περιμενα εγω ειναι η ροη της εκζυλησης να ειναι ιδια με αυτη της manual ροης και να χρειαζοταν ρυθμιση η τελικη ποσοτητα

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Οκτ 24, 2014 9:43 pm

Το ογκομετρικό σύστημα της Gaggia είναι πολύ απλό και δεν δουλευει καλά!
Ανάλογα με το κόψιμο (σφικτό η χαλαρό) βγαζει και άλλα ml (κατα την γνώμη μου όμως είναι άχρηστο γιατι ετσι κι αλλιώς δεν έχεις καφετέρια ώστε να κάνεις άλλες επείγουσες δουλειές κατα την διάρκεια των 30 δευτερολέπτων της εκχύλισης)
Eγώ όταν είχα αυτή τη μηχανή, την λειτουργούσα ως εξης:
Επειδή ήθελα στις εκχυλίσεις μου αυτό το preinfusion, το οποίο περιέργως υπάρχει μόνο στο κουμπί της μονής δόσης :a058: , είχα ρυθμισει την μονη δόση να κάνει μακρά εκχύλιση (ωστε να μην σταματαει) και τη σταματουσα όποτε ηθελα εγω στο blonding point χειροκίνητα. Με αυτόν τον τρόπο είχα μετατρέψει το κουμπί του μονού σε χειροκίνητο αλλά με preinfusion!
Έτσι το κουμπί του διπλού ή του χειροκίνητου τα οποία δεν είχαν preinfusion, δεν τα χρησιμοποιούσα ποτέ!

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Οκτ 24, 2014 11:17 pm

αυριο θα κανω μερικες δοκιμες θα συμβουλευτω και το εγχειριδιο και θα δουμε.
ειχα σκοπο αν δουλεψουν τα δοσομετρικα να τα ρυθμιζα και τα δυο για διπλη δοση για να βλεπω διαφορες αναμεσα σε pre infusion και οχι. βλεποντας και κανοντας.
θα επανελθω.

αυτο με τα ογκομετρικα των gaggia που δεν δουλευουν ισχυει σε ολες αραγε;

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Σάβ Οκτ 25, 2014 11:37 am

πανω που κατι πηγα να κανω με το dosing με εγκατελειψε η φλατζα :-)
ευτηχως προνοησα και στη παραγγελια που εκανα εχθες για μερικα μικρο πραγματακια πηρα και μια τετοια.
οποτε οι δοκιμες αναβαλονται για Δευτερα.

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Makron » Παρ Οκτ 31, 2014 1:48 pm

Preinfusion
Να εξηγήσω κάτι σχετικά με την χρήση preinfusion της μηχανής που δεν έχει κατανοηθεί όπως διαβάζω κατά καιρούς και από κατόχους της. Το preinfusion είναι μεν στο κουμπί για την μονή δόση του εσπρέσο, αλλά μπορεί να ρυθμιστεί κατά το δοκούν. Μπορείτε δηλαδή να βγάζετε 30, 50, 60 ή όσα ml θέλετε με preinfusion. Αλλά κάθε φορά μόνο στα όσα ml το ρυθμίσετε.

Για παράδειγμα μπορείτε να του δώσετε εντολή για 60ml διπλού καφέ με preinfusion. Αυτό έχω κάνει και εγώ που πίνω συνήθως διπλούς. Τώρα αν θέλετε κάποια στιγμή μονό καφέ (εκεί που κατά την γνώμη μου -και προφανώς και κατά την γνώμη της Gaggia- χρειάζεται περισσότερο το preinfusion στην συγκεκριμένη μηχανή) διακόπτετε την ροή χειροκίνητα όταν πέσουν 30ml. Θέλει λίγο εκπαίδευση για να μάθετε να διακρίνετε πότε έπεσαν αυτά το 30ml στο φλιτζάνι. Το μεγάλο όφελος από την διαδικασία είναι ότι έχετε preinfusion και στους μονούς (με χειροκίνητη διακοπή ροής), αλλά και στους διπλούς με αυτόματη διακοπή ροής.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Παρ Οκτ 31, 2014 4:37 pm

αυτο εκανα κι εγω στο μονο εχω ρυθμιση για 60 οπως και στη διπλη για να δω αν βρησκω διαφορα στη γευση.δε πολυ σκαμπαζω ομως και τα δυο μου βγαζουν ευγευστα φλητζανια.
απο τοτε που μου ειρθε εχω χορτασει καφεδες και τους εξω τους εκοψα!!!

Απάντηση