Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από hthought » Σάβ Φεβ 24, 2024 12:47 am

Σήμερα ήταν η μέρα που πήρα το combo μηχανής και κόφτη, νομιζώ αρκετά popular συνδυασμός και είπα να ανοίξω ένα thread γιατί παρατηρώ μερικά πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να βοηθήσουν αρκετό κόσμο. Χρειάστηκε να πετάξω περίπου 60-70γ. καφέ μέχρι να κάνω τον πρώτο.

Καταρχάς, είμαι λάτρης της φρεντάρας και όταν είχα πρωτοξεκινήσει εδώ στο φορουμ πήρα την Gaggia New Baby + Baratza Preciso. Τίμιος καφές. Σε κάποια φάση, περισσότερο για ευκολία πήρα την delonghi magnifica. Δεν θα τη συνιστούσα με τίποτα. Πολύ μεγάλη μετριότητα και μάλλον πεταμένα λεφτά για εμάς εδώ στο φορουμ. Ίσως καλό placebo για κάποιον που θέλει ένα γρήγορο πολύ μέτριο πράγμα που μοιάζει με εσπρέσσο.

Ήμουν σίγουρος πως θα έρθει η ώρα να παίξω πιο σοβαρή μπάλα και όντως ήρθε η στιγμή.

Αρχικά flushing με νερό(2 tanks) και πρώτη δοκιμή. 19γ. καφέ στο 1 της Eureka. Από το μαγαζί που το παίρνω μου προτείνανε 19γραμ. , 92-93 θερμοκρασία και πρπ 32-35 δευτερόλεπτα extraction. Μου φάνηκε πολύ αλλά οκ.

Στο 1 της Eureka λοιπόν και 19γ. καφές δεν βγαίνει. Οκ λέω, μάλλον πολύ fine.

Δοκιμάζω στο 2 με 18.5γ. πάλι καφές δεν βγαίνει. Ομιτζι λέω, τι διάολο.

Να πω σε αυτό το σημείο ότι βρήκα το true zero του grinder, που ΔΕΝ είναι στο 0. Τα burrs ακουμπάνε γύρω στο -0.5, τουλάχιστον στην περίπτωση μου και το level για εσπρέσσο είναι αρκετά μακριά, κοντά στο 2-3 από ότι βλέπω (έχω φρέσκα medium roast, πολύ ποιοτικά beans)

Δοκιμάζω στο 2.5 με 18γ. και ούτε τώρα. Δοκιμάζω στο 3 με 17.5γ. και κάνω μια μικρή ανάσταση. Περίπου 45g σε 40 sec. Λογικά θα θέλει λίγο ακόμα πιο fine ή περισσότερο καφέ, θα το δοκιμάσω αύριο.

Το πιο εντυπωσιακό όμως ήταν η δοκιμή. Κυριολεκτικά έπαθα ζημιά με την γεύση. Ούτε για αστείο δεν είχα πάρει τέτοιο αποτέλεσμα με την Gaggia. Ούτε το μισό πραγματικά. Ειλικρινά περίμενα ότι θα έχει διαφορά αλλά τόσο πολύ με εντυπωσίασε, χαλάλι τα λεφτά.

Πρώτη φορά κάνω εσπρέσσο στο σπίτι και η γεύση είναι σχεδόν σαν να τρως φρούτο. Απίστευτο πραγματικά. Και ακόμα δεν έχω βρει καν το σωστό κόψιμο.

Το πακέτο είναι οτι η γεύση είναι τόσο καλή. που πως σταματάμε τους εσπρέσσο τώρα. Δηλαδή τι πρέπει να γίνει, να αρχίσουμε τα ουίσκια για να μην το παρακάνουμε με την καφείνη ? :lol:

Όσοι είστε noobs σαν εμένα και ψάχνεστε να αγοράσετε καλό εξοπλισμό, ακούστε το από κάποιον που δεν ξέρει πολλά. Η διαφορά είναι χαώδης παιδιά. Αν είστε πρεζάκι με τον εσπρέσσο όπως εγώ, αφήστε την gaggia και την lelit(την φθηνότερη χωρίς pid εννοώ γιατί έχει και φοβερές lelit) και πηγαίντε σε κάτι τέτοιας ποιότητας, μαζί με τον grinder εννοείται.

Δεν υπάρχει η διαφορά. Πραγματικά σκέφτομαι τι χαζομάρα έκανα που δεν πήγα κατευθείαν εδώ αντί για gaggia στην αρχή. Φοβερό πραγματικά.

F117
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από F117 » Σάβ Φεβ 24, 2024 1:07 am

Μεγειες κ καλά καφεδάκια!! Την gaggia την είχες μαμά η με pid και διάφορα άλλα?

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από hthought » Σάβ Φεβ 24, 2024 1:25 am

F117 έγραψε:
Σάβ Φεβ 24, 2024 1:07 am
Μεγειες κ καλά καφεδάκια!! Την gaggia την είχες μαμά η με pid και διάφορα άλλα?
Ευχαριστώ !

Μαμίσια. Έβγαζε καλό καφέ αλλά πολλά επίπεδα κάτω από την classica και τον specialita. Αναρωτιέμαι αν με grinder τύπου niche zero θα είχα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Ό,τι και αν μπορεί να σημαίνει αυτό λολ.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Φεβ 25, 2024 9:59 am

Με γεια και καλα καφεδακια με τη νεα σου μηχανη!
Εγω εχω να πω και που να δεις ποσο θα ανεβει η γευση του εσπρεσο σου οταν αλλαξεις και μυλο!
Μην σκεφτεσαι οτι απο μυλο εισαι καλα τωρα..εισαι με ενα παρα πολυ μετριο μυλο..
διοτι αν πας πχ σε 83mm μαχαίρια θα παθεις χειροτερη πλακα..

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από hthought » Κυρ Φεβ 25, 2024 11:22 pm

PaNoSS έγραψε:
Κυρ Φεβ 25, 2024 9:59 am
Με γεια και καλα καφεδακια με τη νεα σου μηχανη!
Εγω εχω να πω και που να δεις ποσο θα ανεβει η γευση του εσπρεσο σου οταν αλλαξεις και μυλο!
Μην σκεφτεσαι οτι απο μυλο εισαι καλα τωρα..εισαι με ενα παρα πολυ μετριο μυλο..
διοτι αν πας πχ σε 83mm μαχαίρια θα παθεις χειροτερη πλακα..
Ειλικρινά το έχω στο μυαλό μου. Νομίζω μετά το χειμώνα θα κοιτάξω να τσιμπήσω df83 μάλλον, καθώς με τον Niche δεν θέλω να μπλέξω με τελωνεία.
Ο specialita είναι απλώς καλός νομίζω. Αλλά ναι σίγουρα θα πάω σε καλύτερο αργότερα. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβιάστικα γιατί δεν είχε διαθεσιμότητα πουθενά εδώ ο df. Αλλά είμαι αρκετά κομπλέ προς το παρόν και αργότερα θα κάνω ανανέωση. Από μηχανή πάντως νομίζω ότι είμαι καλυμμένος πλεόν φορέβαρ :D

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από Twangy » Δευ Φεβ 26, 2024 12:47 am

Welcome to the rabbit hole! Αν είσαι ικανοποιημένος απο τον μύλο σου μείνε με αυτόν. Βελτίωσε όσο μπορείς το puck preparation και δοκίμασε αν θες πράγματα που μπορείς να πειραματιστείς οικονομικά οπως πχ bottom filter papers, διάφορα καλαθάκια, self level tamper, slow feeding κλπ. Γιατί και 83ρι μύλο να πάρεις σύντομα θα θες 98ρι και πάει λέγοντας.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Εντυπώσεις από ECM Classica PID + Eureka Mignon Specialita

Δημοσίευση από hthought » Δευ Φεβ 26, 2024 2:22 am

Twangy έγραψε:
Δευ Φεβ 26, 2024 12:47 am
Welcome to the rabbit hole! Αν είσαι ικανοποιημένος απο τον μύλο σου μείνε με αυτόν. Βελτίωσε όσο μπορείς το puck preparation και δοκίμασε αν θες πράγματα που μπορείς να πειραματιστείς οικονομικά οπως πχ bottom filter papers, διάφορα καλαθάκια, self level tamper, slow feeding κλπ. Γιατί και 83ρι μύλο να πάρεις σύντομα θα θες 98ρι και πάει λέγοντας.
Χαχά σωστό και αυτό. Έχω φτάσει ήδη στο σημείο να χρησιμοποιώ distributor, με βλέπω και με WDT σε λίγο λολ. Τα χαρτάκια τα έχω δει αλλά δεν νομίζω να τα χρησιμοποιήσω ποτέ νομίζω, δεν με ψήνουν. Αλλά όλα τα υπόλοιπα πολύ πιθανό :D

Παρατηρώ ότι στο μαγαζί που έπαιρνα τον ίδιο κόκκο και τον φτιάχνανε με τούμπανο mahlkonig ο καφές βγαίνει λίγο πιο όξινος από ότι τον βγάζω σπίτι (μ'αρέσει η οξύτητα προσωπικά). Ίσως έχει να κάνει και με τις διάφορες παραμέτρους βέβαια, θα δοκιμάσω διάφορα. Πάντως η γεύση του είναι εξαιρετική, απλώς πιο smooth στην μηχανή μου αντί για πιο όξινη.

Έχω να δοκιμάσω πολλά ακόμα όμως σε πρώτη φαση και με τον grinder αυτό. Εντυπωσιακό πάντως ότι ακόμα και overextract ή underextract να κάνω με την μηχανή όσες φορές έχω δοκιμάσει ο καφές ήταν πολύ καλός. Που λογικά σημαίνει ότι θα γίνεται ακόμα καλύτερο. Προφανώς θα είναι καλός και ο κόκκος που παίρνω.

Απάντηση