Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
am978
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2022 6:49 am

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από am978 » Σάβ Μαρ 12, 2022 8:16 am

Καλημέρα! Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα! Δεν ξερω ποια να επιλέξω, και επειδή δεν έχω ούτε προηγούμενη εμπειρία, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει, τελικά μόνο το preinfusion είναι η σημαντικότερη διαφορά;

Επίσης, αν πάρω την Glenda, θα μπορούσα να ταιριάξω portafilter πιο ακριβών μοντέλων, πχ. της Bianca εκείνα με τη ξύλινη λαβή. Διότι από ότι διάβασα στα χαρακτηριστικά τους, ταιριάζουν με τη σειρά της Bianca, Mara κλπ. Αλλά είναι το ίδιο μέγεθος με της Glenda, 58.55mm.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 12, 2022 12:02 pm

Εγώ πιστεύω ότι για νεο χρήστη η Victoria είναι καλύτερη. Έχει αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία θα βοηθήσουν ένα αρχάριο χρηστη. Επίσης η θερμοκρασία νερού που δείχνει στην εκχύλιση και όχι στο boiler είναι καλή ένδειξη.
Το σκεπτικό ότι τα αυτοματοποιημένα συστήματα δεν είναι καλά με βρίσκει αντίθετο. Με αυτή τη λογική να μην αγοράζουμε καινούργια αυτοκίνητα με ESP κτλ. για να έχουμε έλεγχο του οχήματος! Εγώ θα πήγαινα σε Victoria.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Σάβ Μαρ 12, 2022 4:31 pm

pankostas έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 12:02 pm
Εγώ πιστεύω ότι για νεο χρήστη η Victoria είναι καλύτερη. Έχει αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία θα βοηθήσουν ένα αρχάριο χρηστη. Επίσης η θερμοκρασία νερού που δείχνει στην εκχύλιση και όχι στο boiler είναι καλή ένδειξη.
Το σκεπτικό ότι τα αυτοματοποιημένα συστήματα δεν είναι καλά με βρίσκει αντίθετο. Με αυτή τη λογική να μην αγοράζουμε καινούργια αυτοκίνητα με ESP κτλ. για να έχουμε έλεγχο του οχήματος! Εγώ θα πήγαινα σε Victoria.
Αφου πιασαμε τα αμαξια θα τις συγκρινω σαν δυο super cars:
Ford gt vs Lamborghini murcielago
Εγω θα πήγαινα με το gt καθαρα αισθητικα!!!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

am978
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2022 6:49 am

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από am978 » Σάβ Μαρ 12, 2022 9:14 pm

Ήδη κλίνω προς την Victoria... :)

Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να ταιριάξω τα ξύλινα portafilter των πιο ακριβών μοντέλων με την Victoria;

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από pankostas » Κυρ Μαρ 13, 2022 3:50 am

Mr_Overdose έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 4:31 pm
pankostas έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 12:02 pm
Εγώ πιστεύω ότι για νεο χρήστη η Victoria είναι καλύτερη. Έχει αυτοματοποιημένα συστήματα τα οποία θα βοηθήσουν ένα αρχάριο χρηστη. Επίσης η θερμοκρασία νερού που δείχνει στην εκχύλιση και όχι στο boiler είναι καλή ένδειξη.
Το σκεπτικό ότι τα αυτοματοποιημένα συστήματα δεν είναι καλά με βρίσκει αντίθετο. Με αυτή τη λογική να μην αγοράζουμε καινούργια αυτοκίνητα με ESP κτλ. για να έχουμε έλεγχο του οχήματος! Εγώ θα πήγαινα σε Victoria.
Αφου πιασαμε τα αμαξια θα τις συγκρινω σαν δυο super cars:
Ford gt vs Lamborghini murcielago
Εγω θα πήγαινα με το gt καθαρα αισθητικα!!!
:a013:

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Lelit Glenda vs Lelit Victoria

Δημοσίευση από Alexandros » Κυρ Μαρ 13, 2022 2:55 pm

Ξέρει κανείς σε τι πίεση δουλεύει η Victoria; Διαβάζω για 15bar...

Απάντηση