Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
bill

Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από bill » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:02 am

Σε κάθε καφέ η ρόφημα που κάνω,στο τελος με το που κλεινω τον γενικό διακόπτη της μηχανής,αφήνω και το ακροφύσιο ανοιχτό ώστε να μην μείνει αέρας με πίεση μέσα στη μηχανή.

Εχει βάση αυτό που κάνω η οχι?
Θεωρώ δηλαδή καλύτερο,αφού τελειώνει η παρασκευή ροφήματος η καφέ να αφήνω να εκτονώνεται όλος ο αέρας.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Νοέμ 07, 2010 8:26 pm

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποια λογική σε αυτήν την διαδικασία για να μην πω (υπόθεση αυτό) ότι ίσως έτσι να αδειάζεις πιο πολύ το boiler με τον ατμό που διαφεύγει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Νοέμ 07, 2010 10:43 pm

Oι αυξομειωσεις της πιεσης οφειλονται στις συστολες διαστολες του νερου λογω της θερμοκρασιας.Σβηνοντας απλα τη μηχανη, μολις αυτη κρυωνει, πεφτει και η πιεση απο μονη της εφοσον πεφτει και η θερμοκρασια.Ατμος σε νορμαλ λειτουργεια δεν υπαρχει μεσα στο μποιλερ(θεωρητικως).Μανομετρο εχεις βαλει στη μηχανη?

bill

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από bill » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:02 pm

Φυσικα εχω βαλει.
Πιεση εννοειται οτι υπαρχει και λογικα καπου πρεπει να χανεται.Εννοειται οτι αν δεν κανω αυτη τη διαδικασια χανεται σταδιακα και γενικοτερα χανεται με την ωρα.

Απλα το κανω για πιο γρηγορα.Δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που κανω.Απλα αδειαζω τη μηχανη απο τον ατμο.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:26 pm

Σου ειπα που χανεται.Επιπλεον χανεται πολλες φορες και απο την OPV η οποια για διαφορους λογους δεν αφαπτεται καλα στο χειλος της και υπαρχει μικρη διαροη οποτε το μανομετρο δεν δειχνει μεγαλη πιεση.Σε κανονικες συνθηκες καθως η μηχανη ζεσταινεται η πιεση αναβαινει μεχρι τα 8 BAR γιατι εκει αρχιζει να ανοιγει ελαφρως η OPV και απελευθερωνει πιεση εαν ειναι ρυθμισμενη να ανοιγει στα 9 με 9.5 κατα την διαρκεια της εκχυλισης.Κακο δεν κανεις παντως απλως ειναι περιτο μιας και δεν παθαινει τιποτα η μηχανη εχοντας λιγο πιεση μεσα της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος woodsman43 την Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:26 pm

Να πω την αλήθεια και εγώ το κάνω.
Μετά απο καπουτσίνο,έχει αρκετό ατμό ακόμη το μπόιλερ και ανοίγω την βαλβίδα να φύγει όλος.
Και πριν σβήσω την μηχανή βγάζω λίγο νερό απο το ακροφύσιο και μετά απο το γκρουπ για να γεμίσει το μπόιλερ.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:33 pm

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Να πω την αλήθεια και εγώ το κάνω.
Μετά απο καπουτσίνο,έχει αρκετό ατμό ακόμη το μπόιλερ και ανοίγω την βαλβίδα να φύγει όλος.
Και πριν σβήσω την μηχανή βγάζω λίγο νερό απο το ακροφύσιο και μετά απο το γκρουπ για να γεμίσει το μπόιλερ.
Αυτη διαδικασια επιβαλεται στις μηχανες που εχουν μεσα στο μποιλερ την αντισταση οπως η Silvia γιατι αν μεινουν χωρις νερο μπορει να καει αντισταση.Στις gaggia και να μην το κανεις δεν παθαινουν κατι γιατι η αντισταση ειναι πρεσαριστη εξωτερικα πανω στο μποιλερ εκτος της pure.Παντως και εγω το κανω ετσι απο συνηθεια μαλλον για να νοιωθω ασφαλης :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Νοέμ 07, 2010 11:36 pm

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:...
Και πριν σβήσω την μηχανή βγάζω λίγο νερό απο το ακροφύσιο ...
Αυτό το κάνω και εγω στην Silivia αν και πάλι δεν χρειάζεται γιατί όταν θα την ανοίξω θα την κάνω priming. Βέβαια και για εμένα, όπως αναφέρει και ο Δημήτρης, είναι κυρίως για το "γαϊδουρόδενε" της υπόθεσης.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Νοέμ 08, 2010 9:55 am

woodsman43 έγραψε: Αυτη διαδικασια επιβαλεται στις μηχανες που εχουν μεσα στο μποιλερ την αντισταση οπως η Silvia γιατι αν μεινουν χωρις νερο μπορει να καει αντισταση.Στις gaggia και να μην το κανεις δεν παθαινουν κατι γιατι η αντισταση ειναι πρεσαριστη εξωτερικα πανω στο μποιλερ εκτος της pure.Παντως και εγω το κανω ετσι απο συνηθεια μαλλον για να νοιωθω ασφαλης :oops: :oops:
Ξέρω οτι δεν έχω πρόβλημα για την αντίσταση.Πιο πολύ σκέφτομαι την διάβρωση του αλουμινένιου μπόιλερ.
Γι'αυτό και το ''αδειάζω'' απο τον ατμό,για να γεμίσει με φρέσκο νερό και να κρυώσει λίγο πιο ομαλά..
Και γώ όπως ο Δημήτρης, δεν ξέρω αν έχει κάποια βάση η συγκεκριμένη ενέργεια.
Δεν ξέρω πως να προστατέψω το σχετικά ευαίσθητο μπόιλερ.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 10:04 am

Αυτό με την ευαισθησία του αλουμινένιου boiler των Gaggia το έχουμε υπερεκτιμήσει. Ένας το έχει αναφέρει και από εκεί το έχουν πάρει και άλλοι. Κάτι σαν urban legend έγινε. Για τους παλιούς αυτό το boiler έχει κρατήσει πάνω από 10+ χρόνια αλλά και αν χαλάσει είναι από τα φτηνότερα να αλλαχτεί.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση